Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti

The Valley of Death

Winnetou and Shatterhand in the Valley of Death

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Itálie / Jugoslávie, 1968, 86 min

Po řadě méně povedených mayovek přišla tahle poslední, a považuju ji za důstojné zakončení série. K režii se vrátil ten nejpovolanější, který Vinnetoua oživil, aby se s ním i rozloučil. Filmu rozhodně nechybí napětí, naopak. Jako dobrodružný film funguje možná nejlépe ze všech dílů a scénář je celkem barvitý. Co možná bylo přeci jen moc byla ta na Vinnetoua neobvyklá drsnost některých scén, postavy jako lord Castlepool jsou už jen opravdu do počtu a největší neduh filmu pak je dabing. Přeci jen, třicet let nebo kolik je dlouhá doba, takže postavy už nezní tak jako v klasických dílech. Za to ale ten film jenom těžko může, takže ve finále slabší 4* a čest panu Reinlovi.(7.8.2014)

7/10 - Film jsem viděl ještě před r. 1989 na ORF. Nejsem němčinář, ale přesto jsem si ho užil a hlavně mě zaujalo, že ještě existuje nějaký další dívatelný Vinnetou kromě prvních čtyř dílů (film Old Shatterhand také není nejhorší, ale chvílemi už má blíž k Míšence Apanači a spol. než k prvním dílům režírovaných Reinlem). Opakované zhlédnutí mně potvrdilo, že to na pět hvězdiček sice už nemá, přesto je to můj oblíbený díl.(31.7.2007)

Filmy Poklad na Striebornom jazere a Vinnetou 1-3 sú pre mňa kultom a videl som ich snáď aj 10-krát. Sám nechápem, prečo som tento filmík vzhliadol až teraz... Na údolí smrti sa podielali všetky známe osvečené ksichty cez režiséra, hlavných hrdinov, kameramana, atď...aj prostredie Plytvických jazier zostalo zachované, čiže teoreticky by všetko malo fungovať...Pravda je taká, že negunguje celkom ideálne a niekedy to poriadne škrípe. A to najmä v scenári (tú naháňačku s Old Shatterhandom a následný útok včiel snáď scenárista nemyslel vážne!!!). Čiže- mierne sklamanie, určite aj preto, že spomínané staršie filmy nasadlili laťku príliš vysoko...(17.3.2006)

Společně s "Old Shatterhandem" asi jediný díl Vinnetoua, který nedělá ostudu nedotknutelné "původní" čtyřce. Také se jí snaží přiblížit, jak jen to jde. Nápady jsou zrecyklované ze starších dílů (hlavně z "Pokladu na Stříbrném jezeře"), herci zrovna tak, původní kouzlo je dávno fuč a kompenzuje ho jasný důraz na akci... Ale zábava je to po delší době zase dobrá. Po čurhendovských opusech, Apanači k pláči a debaklu s Oldřichem Zapalrukou je tohle vyloženě balzám na duši. Navíc se tu nachází snad vůbec nejteplejší hláška ze všech mayovek: "Bílé pero Vinnetouovi rozumí. Kánoe pro něj je už připravena." :-D A ten český dabing zase tak hrozný není.(30.4.2012)

Jsem moc rád,že se tvůrci rozhodli natočit ještě jednu mayovku. Aspoň tím částečně napravili předchozí dva průšvihy. Sice nedosahují kvality těch nejlepších mayovek, ale jako rozloučení s hlavní dvojicí, je to dostačující. Jinak je jasně vidět, že tvůrcům již došli nápady, protože minimálně u poloviny scén jsem měl pocit, že se dívám na slabší odvar Pokladu na Stříbrném jezeře se špetkou z Vinetoua.(24.10.2018)

• - Ve scéně, kde jsou bandité převlečeni za Hawkense (Ralf Wolter) a Castlepoola (Eddi Arent), má bandita převlečený za Hawkense jeho paruku. Když pak bandité přivedou Hawkense a Castlepoola, má i Hawkens svojí paruku, v některých záběrech jsou dokonce vidět s parukou oba najednou. (Kumy)

• - K natočení erupce v Údolí smrti (NP Paklenica) filmaři spotřebovali na 500 litrů benzínu. (hippyman)

• - Snímku dodnes patří prvenství za nejdéle promítanou Mayovku společnosti Constantin. (hippyman)