Reklama

Reklama

Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti

  • Západní Německo Winnetou und Shatterhand im Tal der Toten (více)
TV spot

Obsahy(1)

Nebojácný náčelník musí zabránit, aby do rukou banditů padl dopis, jenž obsahuje cestu k ukrytému zlatu... Vinnetou se pokouší pomoci svému příteli majorovi Kingsleymu, ale nedokáže již odvrátit jeho smrt. Kingsley ještě stačil před bandity ukrýt vůz naložený armádním zlatem a odeslat dopis naznačující jeho polohu své dceři Mabel. Ta se s pomocí Old Shatterhanda vydává očistit otcovo jméno, neboť zvěst o jeho skonu se nedostala na velitelství, kde naopak předpokládají, že major se zlatem zběhl. V patách se jim vydávají bandité, kteří mají majora na svědomí a brousí si zuby na kýžené zlato... Chronologicky naprosto poslední film z klasické řady mayovek vznikal již poté, co producent Horst Wendlandt, jenž celou sérii započal a je podepsán pod většinou snímků zasazených na Divoký západ, ohlásil konec série filmů s Vinnetouem. Situace využil konkurenční producent Artur Brauner ze společnosti CCC-Film a coby samozvaný spasitel vinnetouovek se rozhodl znovu shromáždit hlavní hvězdy s cílem navázat na dávno minulý úspěch. Vedle Pierra Brice a Lexe Barkera se tak před kameru vrátili také Karin Dorová, Ralf Wolter, Eddi Arent i Rik Battaglia. Na režisérskou stoličku byl znovu povolán Harald Reinl, režisér čtyř nejslavnějších titulů série. Brauner původně zvažoval možnost točit film v koprodukci s Rumunskem, ale nakonec zůstal věrný Jugoslávii a využil řadu ikonických lokací přítomných již v předchozích filmech. Po dokončení prací v Jugoslávii dokonce zafinancoval krátké natáčení v USA, kde Harald Reinl za užití dublérů pořídil několik záběrů v Grand Canyonu. Paradoxně tak je Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti jedinou z klasických mayovek, která obsahuje scény americké krajiny. Nicméně ani to nepomohlo obnovit zašlou slávu, a snímek tak zůstal posledním titulem série. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (184)

Dever 

všechny recenze uživatele

Soundtrack Martin Böttcher: 1. Old Shatterhand-Melodie ,2. Ölprinz-Melodie ,3. Old Surehand-Melodie ,4. Schut-Melodie ,5. Mason-City-Melodie ,6. Banditen-Thema ,7. Tramp-Melodie ,8. Winnetou-Melodie ,9. Unter Geiern ,10. Grand Canyon-Melodie ,11. Holidays for Bees ,12. Liebesthema ,13. Chinla-River-Song ,14. Apanatschi ,15. Rib-Melodie ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Ježiši to nemoh někdo Old Shatterhandovi zašít na tom jeho kovbojským hadru ty díry v podpaždí. Má to už vod rudýho gentlemana. Kdybych byl na place tak bych to Oldovi snad zašil sám a zdarma, když produkce neměla na švadlenu pro Oldu. Vždyť to je strašný, největší hrdina divokýho západu a nemá ani na pořadný hadry. A další věc, tak Vinnetou i Olda jsou hrdinové jak krávy a vždycky když pokukujou po nějaký hezký holce ať už indiánce nebo neindiánce, tak ve finále je sbalí nějaká druhořadá postava. A oni pak odjížděj na těch svejch kobylách jak teplý bratři aniž by si vrzli. Tak k čemu bejt hrdina, když pak půjde holka s nějakým druhořadým blbečkem a na mě zbude zase jenom bláznivej Apač co o sobě mluví ve třetí osobě jednotnýho čísla. Mimochodem hrozně se mě líbí jak všude píšou, že indiáni lpí na kměnový život a Vinnetou se neustále toulá divokým západem sem a tam, jak nějakej bezprizorní vágus,místo aby mazal ke svýmu kmeni. Tady byla síla i ten dabing prej "vinnetou nám pojede v ústrety " takhle se možná mluví na zasedání OSN, ale na divokým západě ? Jinak je to klasickej souboj dobra a zla, přičemž dobro představujou pokrevní bráchové a zlo všichni ostatní. ()

Reklama

Tosim 

všechny recenze uživatele

Celkem důstojné zakončení celé série. Zajímavý "remake," obsahující neodolatelné scénáristické finesy. Ten tomahawk, hozený přes celou vesnici až do tee pee, stojí za to :-) Dabing není jiný! Je sice příšerný, ale stále ten stejný, z AB Barrandova roku 1993 od nejhoršího českého dabingového režiséra porevolučního období, Jiřího Ptáčka! Kleopatra: možná, že něco osvětlí ten fakt, že Karin Dor byla v té době Reinlova manželka. ()

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Opět Karin Dor!? To mě fascinuje i čílí zároveň, jak s jedním hercem vymetli x rolí, hlavního záporáka taky vidím snad už po třetí. Z kvality stěžejních dílů má tento pramálo, rituály indiánů a "fígle" banditů budí pousmání, stárnoucí dabing, při vší úctě, taky není to pravé ořechové. Zato exteriéry jsou stejně krásné, hudba podmanivá, Pierre Brice rovněž a .......přiznávám, že jako dítě jsem z toho bývala vyplesklá. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Mayovka, která opět vypráví především o zhoubné moci zlata, používajíc mladou dívku opatrovávanou Old Shatterhandem, Vinnetouem, jedním sympatickým vojáčkem na ženění a dvěma kouzelnými "nahými opicemi" Samem Hawkinsem a tentokráte sběratelem bylinek lordem Castlepoolem. V tomto filmu se kupodivu skrývá poměrně hodně "hororových" prvků (vražedná zvířata) a vůbec postupná likvidace zlé bandy je pojata zajímavě individualisticko-vyvražďovacím způsobem. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (29)

  • Oproti původnímu plánu, který stanovil začátek natáčení na 10. června, se začalo natáčet až 1. července 1968. (hippyman)
  • Tato nepříjemnost se Battagliovi nestala poprvé - už během natáčení Pokladu Aztéků onemocněl jakousi kožní chorobou a celá produkce se i tehdy dostala do velkých potíží. (hippyman)
  • Vojislav (Vojo) Govedarica alias náčelník Rudý Buvol musel nosit kontaktní čočky, aby se zamaskovaly jeho modré oči. (hippyman)

Reklama

Reklama