Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti

Winnetou a Old Shatterhand v Údolí smrti

Winnetou and Shatterhand in the Valley of Death

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Itálie / Jugoslávie, 1968, 86 min

Filmy Poklad na Striebornom jazere a Vinnetou 1-3 sú pre mňa kultom a videl som ich snáď aj 10-krát. Sám nechápem, prečo som tento filmík vzhliadol až teraz... Na údolí smrti sa podielali všetky známe osvečené ksichty cez režiséra, hlavných hrdinov, kameramana, atď...aj prostredie Plytvických jazier zostalo zachované, čiže teoreticky by všetko malo fungovať...Pravda je taká, že negunguje celkom ideálne a niekedy to poriadne škrípe. A to najmä v scenári (tú naháňačku s Old Shatterhandom a následný útok včiel snáď scenárista nemyslel vážne!!!). Čiže- mierne sklamanie, určite aj preto, že spomínané staršie filmy nasadlili laťku príliš vysoko...(17.3.2006)

Je to další návrat v čase, další tzv. prequel. Na tom ale nesejde, neboť je to opět nařachané dobrodružství náčelníka Apačů Vinnetoua a jeho bílého bratra, bývalého geodeta, Old Shatterhanda. Bohužel se tito dva sešli naposledy. Nic ale nebránilo tvůrcům obsadit jedinou německou herečku Karin Dor (exRybanna) nebo Itala Rika Battagliu, kterého také protáhli nejednou mayovkou. Ach, tak končí tato komédie, zlo prohrává a dobro žije.(6.12.2011)

Když mě naštve současná realita, sáhnu po mayovce, která mne alespoň na chvíli přenese do světa iluzí, kde vždy vítězí spravedlnost. Tento dobrodružný snímek, který uzavírá celou sérii indiánek znovu režíroval Harald Reinl. Možná, že příběh není tak překvapivý, jako byly jeho první filmy, možná už byly nápady vyčerpány, ale i tak je pro mne toto nostalgické rozloučení s legendárními hrdiny Divokého západu dojemně působivé. Skvostné přírodní scenérie a krásná hudba nás odškodňují za některé nedokonalosti a nedostatky - hlavně dabingové, za které ovšem tvůrci nemůžou. Tak šťastnou cestu a zase někdy nashledanou!(12.3.2012)

Mayovka, která opět vypráví především o zhoubné moci zlata, používajíc mladou dívku opatrovávanou Old Shatterhandem, Vinnetouem, jedním sympatickým vojáčkem na ženění a dvěma kouzelnými "nahými opicemi" Samem Hawkinsem a tentokráte sběratelem bylinek lordem Castlepoolem. V tomto filmu se kupodivu skrývá poměrně hodně "hororových" prvků (vražedná zvířata) a vůbec postupná likvidace zlé bandy je pojata zajímavě individualisticko-vyvražďovacím způsobem.(17.1.2005)

Příjemné překvapení, čekal jsem, že to bude zase mnohem horší než ti čtyři klasičtí Vinnetouové, ale tenhle film se jim důstojně vyrovná. Místy sice trochu opakuje osvědčená klišé a herce by mohli měnit poněkud častěji, místy je trochu schematický, ale pořád je mnohem lepší než třeba Old Shatterhand.(26.6.2008)

• - Oproti původnímu plánu, který stanovil začátek natáčení na 10. června, se začalo natáčet až 1. července 1968. (hippyman)

• - Mnozí komparzisté byli při erupci v Údolí smrti popáleni a některé záběry bylo nutné natočit znovu. Herci se ale zdráhali scénu opakovat, k "poslušnosti" je přiměla až zvláštní prémie v podobě 50 dinárů. (hippyman)

• - V scéne, keď Winnetou (Pierre Brice) zachráni Old Shatterhanda (Lex Barker) visiaceho na strome, vystrelí celkom trikrát, hoci má len pušku na 2 rany. (rasistik)