Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti

Winnetou a Old Shatterhand v Údolí smrti

Winnetou and Shatterhand in the Valley of Death

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Itálie / Jugoslávie, 1968, 86 min

Musím říct, že to opakování stejných herců v jiných rolích dokáže zamotat hlavu. Aspoň že Barker a Brice mají stále jen jednu roli :-) Tenhle díl se mi líbil. Sice tenhle druh filmů má svoje nedostatky, a je jich hodně, ale je to prostě Vinnetou. Nejsem sice blázen do Böttcherovy hudby, a taky se mi nelíbí Karin Dor, ale zase scénu v hadím údolí jsem si pamatovala posledních cca dvanáct let, kdy jsem tenhle díl viděla naposledy.(28.7.2012)

Poté, co osazenstvo mayovek vklouzne do svých rolí, je odsouzeno k prožívání stále stejných dobrodružství. Hrdinové neznají strach. Nemají výčitky svědomí, jelikož jednají vždy správně a vše jim vyjde. Nikdy neváhají a hned přesně ví, jak vyřešit ošemetnou situaci. Žijí ve světě, kde rozpoznání dobrého a zlého je rovné rozpoznání černé od bílé. Nevyhnutelně vždy zlikvidují bandity, zjednají právo a často i napomohou lásce. Jen zřídka jejich dobrodružství vykročí za výše popsané hranice. Poprvé baví novým, zvláštním světem, podruhé lákají k návratu domů, po n-té nudí, po n+prvé nudí víc, po... Slaboučké ***.(12.7.2009)

• Radiq

Už mě unavuje, že se scény s řekou dycky točí na jedněch a těch samejch místech (i když je tam fakt krásně). Neni to vubec špatná vinnetouovka, vyrovná se to legendární čtveřici Poklad + 3x Vinnetou. Ale často tomu něco chybí nebo tam něco přebývá. Třeba boj Vinnetoua s indiánem u kůlu je uplně stejnej, jak Old Shatterhandův v některym jednom z předchozích filmů. Sam Hawkens tam zas blbne s tlustou indiánkou atd. Ale jinak je dobry, že tam Sam vubec je, jestli se nemylim, hihihi. Botanik, kterej hrál už dřív všechny možny vědce, tady opět odlehčuje atmosféru. Celkově to je průměr.(4.10.2013)

I tohle dneska patří mezi klasické filmy. Jasný, už to není taková kvalitka jako Vitenů 1, 2, 3 a Poklad na Stříbrným jezeře, ale nechá se na to jednou za rok podívat. Jen mi vrtá hlavou to, že do role krásné dámy je nasazená stejná herečka jako v Pokladu a dokonce i v Rudým gentlemanoj. No a to stejný záporák. Dyť tenhle gauner zastřelil Vinetůa poledním výstřelem a dokonce potrápil doktora Štenara (LEx Barker v Pokladě Aztéků). Jediný možný vysvětlení je to, že měli v Německu málo herců :o). A nebo málo pěkných herců. Což ale zas není pravda, páč taková Josefína Muncenbacher, hmmm ta si tady nezahrála :o)). Káslpůl dává jako dycky a Sam Hókins se jako dycky nemýlí :o)(13.8.2014)

• strikeman

Bohužel, v osmašedesátém už byli Reinl, Barker a Brice za zenitem a navíc se jim nedostávalo scénářů, které by místy nezněly už sebeparodicky. Tato vinnetuovka sice zaznamenává nárust kvality po výblitcích z šestašedesátého, nicméně naopak nedosahuje na průměrné snímky, jako je Old Surehand nebo Mezi supy. Zážitek z filmu navíc neskutečně kazí diletantský novější český dabing (pro sud: mýlíš se, je to ten stejný, co v Apanači).(19.7.2009)

• - Včely útočící na bandity byly - podobně jako v případě hadů - jen některé opravdové, ostatní byly do filmu přikopírovány dodatečně pomocí triku. (hippyman)

• - Náklady se vyšplhaly zhruba na 2 665 000 DM. (hippyman)

• - Rik Battaglia během natáčení onemocněl a musel být převezen do nemocnice v Zadaru, odkud následně přišla neblahá zpráva, že má herec hepatitidu. Přes improvizační změny a veškerou snahu štábu se muselo natáčení na čas přerušit. (hippyman)