Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti

The Valley of Death

Winnetou and Shatterhand in the Valley of Death

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Itálie / Jugoslávie, 1968, 86 min

I tohle dneska patří mezi klasické filmy. Jasný, už to není taková kvalitka jako Vitenů 1, 2, 3 a Poklad na Stříbrným jezeře, ale nechá se na to jednou za rok podívat. Jen mi vrtá hlavou to, že do role krásné dámy je nasazená stejná herečka jako v Pokladu a dokonce i v Rudým gentlemanoj. No a to stejný záporák. Dyť tenhle gauner zastřelil Vinetůa poledním výstřelem a dokonce potrápil doktora Štenara (LEx Barker v Pokladě Aztéků). Jediný možný vysvětlení je to, že měli v Německu málo herců :o). A nebo málo pěkných herců. Což ale zas není pravda, páč taková Josefína Muncenbacher, hmmm ta si tady nezahrála :o)). Káslpůl dává jako dycky a Sam Hókins se jako dycky nemýlí :o)(13.8.2014)

7/10 - Film jsem viděl ještě před r. 1989 na ORF. Nejsem němčinář, ale přesto jsem si ho užil a hlavně mě zaujalo, že ještě existuje nějaký další dívatelný Vinnetou kromě prvních čtyř dílů (film Old Shatterhand také není nejhorší, ale chvílemi už má blíž k Míšence Apanači a spol. než k prvním dílům režírovaných Reinlem). Opakované zhlédnutí mně potvrdilo, že to na pět hvězdiček sice už nemá, přesto je to můj oblíbený díl.(31.7.2007)

Filmy Poklad na Striebornom jazere a Vinnetou 1-3 sú pre mňa kultom a videl som ich snáď aj 10-krát. Sám nechápem, prečo som tento filmík vzhliadol až teraz... Na údolí smrti sa podielali všetky známe osvečené ksichty cez režiséra, hlavných hrdinov, kameramana, atď...aj prostredie Plytvických jazier zostalo zachované, čiže teoreticky by všetko malo fungovať...Pravda je taká, že negunguje celkom ideálne a niekedy to poriadne škrípe. A to najmä v scenári (tú naháňačku s Old Shatterhandom a následný útok včiel snáď scenárista nemyslel vážne!!!). Čiže- mierne sklamanie, určite aj preto, že spomínané staršie filmy nasadlili laťku príliš vysoko...(17.3.2006)

To byla krása si takhle zavzpomínat na dětství. Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti sice nejsou takovým kultem jako ty čtyři nejznámnější zfilmované mayovky, ale pořád to v sobě má tu krásnou romantiku německého westernu. Příběh není vůbec nic spešl, opakovuje ten stokrát již opakovaný model filmových mayovek, ale vůbec to nevadí, protože jsem se skvěle bavil (částečně ale bohužel díky otřesnému dabingu, přeci jen hlas sedmdesátiletého Ráže k Old Shatterhandovi těžko může sedět).(31.10.2009)

V detstvi jsem byl velkym fanouskem Vinnetoua a na nejznamejsi ctyri filmy jsem chodil do ostravske Elektry, snad dvakrat rocne. Udoli smrti jsem ale nikdy nevidel a zustava to pro me trochu zahadou, jak se tak mohlo stat, i kdyz moznou odpoved jsem mohl najit v ostatnich komentarich, kde zminuji dabing, ktery datuji az k roku 1993. Nemyslim si, ze by tento film byl nejak dramaticky horsi nez jeho predchudci. Logiky sice ne vzdy dilo uplne pobralo, vse vsak kompenzuje vybornou zabavou, dobrodruzstvim, krasnou jugoslavskou prirodou a hudbou. Celkovy dojem kazi nacelnik Siouxu, fakt debil. Ostre pesti Old Shatterhanda jsou ale super i po letech:-).(12.8.2012)

• - Pro záběry z "Údolí hadů", které se točily na Popovo Polji, byli použiti zčásti gumoví, zčásti praví plazi, v každém případě úplně neškodní. (hippyman)

• - Ve scéně, kde jsou bandité převlečeni za Hawkense (Ralf Wolter) a Castlepoola (Eddi Arent), má bandita převlečený za Hawkense jeho paruku. Když pak bandité přivedou Hawkense a Castlepoola, má i Hawkens svojí paruku, v některých záběrech jsou dokonce vidět s parukou oba najednou. (Kumy)

• - Ralf Wolter a Eddi Arent coby Sam Hawkens a Lord Castlepool, kteří mají na starosti humornou složku filmu, společně hráli pouze v Pokladu na Stříbrném jezeře, jinak se v Mayovkách objevovali každý zvlášť. Až tento poslední film je opět svedl dohromady. (hippyman)