Divokým Kurdistánem

• Československo

Cez divoký Kurdistan

Dobrodružný

Západní Německo / Španělsko, 1965, 99 min

Dve zložky tu fungujú perfektne, výprava a český dabing. Inak mi film pripadal príliš tuctový. Žuta som nevidel, čo mi asi bráni v lepšom vychutnaní si tohoto mayovského orientálneho sveta. Nikdy nebolo oslobodzovanie spod oprátky v kinematografii jednoduchšie, ako v tomto filme. Inými slovami pri týchto sekvenciách napätie príliš nefunguje, pretože je jasné, ako skončia. Fajn letná zábava, ktorej chýba nejaký výrazný arabský Winnetou.(25.7.2015)

Namísto čelenek a kovbojských klobouků nasazují se na hlavy fezy, turbany a ručníky, Alláh vzývá se namísto Manitoua, ale krom těchto povrchních proměn zůstává Divoký Kurdistán stejně plochým jako pláně Divokého Západu, stejně jako jeho hrdinové a zároveň díky jeho hrdinům. Slabé ***.(12.7.2009)

• Rimmer100

Jsou lepší filmy s Lexem. Nudné...(24.2.2007)

Milý film, plný dobrodružství, nicméně průměr nepřesáhl. Turci a Arabi...no..., ale Indiáni jsou Indiáni, to je to, oč tu běží a zvláště v Mayovkách je to nenahraditelné téma.(11.6.2009)

• MartinezZ

Dost generické a dost na stejné brdo. Mayovky jsem asi nečetl, tohle ale možná kdysi ano - někde mám knížku. Ani jsem ale nevěděl, že je to zfilmované. Snad nejsou samotné knižní předlohy všechny tak stejné, jako tyhle západoněmecké filmečky. Alespoň některé hudební motivy byly celkem dobré.(25.12.2015)

• - Výroba Divokého Kurdistánu byla spojena s mnoha potížemi, mrzutostmi a rozepřemi. Kvůli tomuto filmu vedl producent Brauner tři velké procesy - s režisérem Gottliebem, s Lexem Barkerem a španělským koproducentem Balcazarem. (hippyman)

• - Podle původního plánu se měl snímek natáčet na originálních místech v Turecku, oficiálním úřadům by však tvůrci museli věnovat nemalou část rozpočtu, aby získali jejich podporu. Navíc zde nenašli jediného spolehlivého a důvěryhodného produkčního partnera, takže se v Turecku nakonec nenatáčelo a filmařům posloužila působivá krajina Sierra Nevady a Sierra Alhamilly. (hippyman)

• - Premiéra filmu se konala po tiskové konferenci dne 28. září 1965 ve vyprodaném hannoverském kině Rivoli. (hippyman)