Noční jízda

Ivan Locke (Tom Hardy) je vzorný otec rodiny a úspěšný podnikatel ve stavebnictví. V nejdůležitějším okamžiku své kariéry zvedne zvonící telefon a rozhovor, který následuje, odstartuje sérii událostí, jež pomalu vnesou světlo do dřívějších mužových tajemství. Jeho kariéra, rodina i duše se zmítá v krizi. Vyjde najevo, jak může jediné chybné rozhodnutí vést k úplnému zborcení pečlivě vybudovaného, záviděníhodného života. (AMC Czech)

Snorlax odpad!

Milý deníčku, brzy mi bude čtyřicet a tak jsem se rozhodl zachovat jako správný chlap. Onehdá jsem se na služební cestě potkal s nehezkou starší ženou, bylo mi smutno, tak jsem jí udělal dítě. A dnes, milý deníčku, tedy opouštím kvůli tomu svoji práci. A to ji mám tak rád! Já bych lil beton i ze spaní. A abych nezapomněl, opouštím i manželku a své dva syny. ()

InJo

Bezva (umírněný a ledově klidný) Hardy a hezky napsané dialogy. Víc v tom nevidím (a víc v tom možná ani není). V rámci svého skromného konceptu to funguje, ale nějak netuším, proč bych to měl chtít někdy vidět znovu... 60 % ()

Jordan

ak sa po skončení filmu dokážete s partnerom/partnerkou do krvi pohádať o otázkach etiky, morálnych princípoch a zásadách, znamená to buď že máte vážny problém vo vzťahu, alebo ste videli fakt kvalitný film; locke je podľa mňa fakt kvalitný film; (poznámka pod čiarou: zistiť, ako veľmi je názov náhodný vzhľadom k filozofii britského renesančného filozofa johna locke-a); výborná kamera, naozaj skvelé herecké výkony (i tie "iba hlasové"); v sekcii "podobné filmy" tu zatiaľ nevidím nič uvedené, tak uvádzam pár príkladov: buried, 127 hours, phone booth, moon ()

HoneyBunny

One man show Toma Hardyho! A páni, že ale umí tenhle kluk šikovná hrát. Že má charisma a akční role zvládá s přehledem, to jsem věděla, ale Locke mu nabízí příležitost ukázat, co v něm opravdu je. Hardy celou dobu sedí v autě na cestě do Londýna a přitom má několik přerušovaných telefonických konverzací, které změní jeho život. Brzy pochopíte, že Ivan Locke je schopný chlap, který se ocitl v neskutečně stresové situaci a snaží se udělat to nejlepší, co může. A sledovat, jak se současně odvíjí konverzace s jeho rodinou, ženou, která právě rodí jeho dítě, otravným kolegou Donalem a dalšími, je magické. Opět mě napadá, že něco takového by klidně mohli natočit i u nás, sledovat takového Karla Rodena v BMW by určitě stálo za to. 80 % ()

Anderton

Nebudem vyčítať scenáru Hardyho rozprávanie s neprítomným otcom, pretože ak by ma niekto sledoval samého pri samomluve kvôli ľubovoľnému problému, vyzeralo by to podstatne neuveriteľnejšie. Trochu mu ale vyčítam, že Locke namiesto 2 vecí rieši vlastnou nerozvážnosťou 3. Kto by sa k takémuto hriechu priznával práve v jeho situácii? Ale to by potom nemohli fungovať prirovnania typu pevné základy budovy rovná sa pevné základy rodiny a ak betón nebude ten správny, rozumej dopustíš sa nevery, tak budova/rodina sa môže zosypať. Ivan proste musí byť staviteľ, aby takáto filmová reč správne fungovala. To naj ale na filme bolo v mojom prípade využívanie fantázie, čiže predstavovanie si toho, ako to vyzerá na miestach, kam Ivan telefonuje. ()

Frajer42

Spoilery! Když se nad snímkem zkusí člověk hlouběji zamyslet, tak mu jistě nedá velkou námahu přijít na to, že děj není kdovíjak hluboký. Nicméně, Hardy je tak přesvědčivý a režie tak kvalitní, že se snímku podařilo mě na svých 85 minut připoutat na sedadlo spolujezdce a nikam nepustit. Vynikající příběh o vnitřním boji člověka, který stojí na obtížné životní křižovatce a svádí nelítostný souboj s časem a vlastně i se svojí budoucností. Postupně je divákům prostřednictvím telefonních rozhovorů odkrývána hrdinova minulost. Rozhodl se udělat věc, kterou považuje z morálního hlediska za správnou. Pokouší se napravit svoji životní chybu, své antikoncepční selhání. Jednu z mála chyb ve svém takřka perfekcionistickém životě. Po cestě do Londýna se poté snaží minimalizovat škody a zklamání, které svým rozhodnutím napáchá. Na podobné rozhodnutí potřebuje člověk pořádné koule. Dovedu si představit, že pro drtivou většinu pánů by byla cesta do porodnice tím posledním, co by v situaci hlavního hrdiny upřednostnili. Hardy je zde vykreslen jako ten největší úžasňák a správňák, takže mu divák prostě drží palce. Kdybych před zhlédnutím tušil, že se bude jednat o snímek o jedné postavě, kde se bude značnou část stopáže řešit beton, tak bych se k jeho zhlédnutí nikdy neodhodlal, což by byla pořádná škoda. Naštěstí existují filmové výzvy, které občas dovedou člověka velice příjemně překvapit a potěšit. Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybrala uživatelka Mireldis. ()

Kothy

Zajímavá one man show Toma Hardyho. Je zvláštní, jak vás film, který je celý natočený v autě může udržet napnuté. Tom pracuje jako stavby vedoucí a během této necelé dvouhodinové jízdy autem do Londýna se mu téměř rozpadne celý život. A za vše může jeden drobný přešlap. Během své cesty stihne být vyhozen z práce a stejně se mu daří stavbu nadále řídit. Co je ale účelem jeho neodkladné cesty? To se dozvíte až ve filmu... Je to nabité emocemi. "Nemiluju tě." ()

Filmmaniak

Excelentní sólo Toma Hardyho, který 90 minut jede v autě a kromě něj se ve filmu nikdo další neobjeví. Hroutí se mu život, milenka rodí, zhrzená manželka brečí a zvrací a do toho mu má 218 kamionů za devět hodin přivést tolik betonu, kolik je potřeba na největší betonovou výstavbu v dějinách Evropy. Dialogy probíhají v rovinách postupně gradujících telefonních hovorů a jsou výborné (na druhou stranu, Hardyho monology mírně váznou a nejsou tak zajímavé). Formálně to trochu připomíná snímek Pohřben zaživa (který se pro změnu odehrává celý v rakvi). Režisér a scénárista Steven Knight si dokázal s nesnadným námětem poradit nadmíru dobře a na minimálním prostoru rozehrál plně funkční a realistické drama, které vydrží celou dobu obstojně bavit (a má i své vtipné momenty). ()

DwayneJohnson

Nasedá do auta a vyjíždí. Pomalu, zkušeně, jako by snad tahle jízda ani nestála za řeč. Ale ona bude. Změní jeho život, překopá jeho vztahy, vyjasní mnoho situací, o kterých ještě neví, nebo netuší, jak dopadnou. Za chvíli se to dozví, jen pár telefonátů, pár vyřizování a zase se posune o kousek dál. V životě, v práci, v rodině. Za hodinu dvacet se toho moc stihnout nedá, ale Tom Hardy to dnes dokáže. S plnovousem a hlavně s naprostým hereckým přehledem. Jiné spoluhráče ani nemá. Jen hlasy v telefonech….. ()

Okara

Co tu tak pročítám komentáře, tak se vydám osamocen proti proudu. Alespoň nebudete nuceni číst stokrát omílané sousloví minimalistická one-man show. Když se celá stopáž filmu odehrává v autě s jedním hercem, je nemístné vytýkat většinu jindy hodnotitelných aspektů a divákovo přijetí tak bude čistě subjektivní. Mám rád zvláštní filmy, ať už svou originalitu čerpají jakýmkoli způsobem. Jako bonus je Hardy jedním z mých nejoblíbenějších herců a předem bych tedy tipoval, že film pouze o něm se mi nemůže nelíbit. Opak by byl pravdou. Již dlouho, dlouho jsem nebyl po naskočení titulek tak otrávený a zpruzený. Snad v životě jsem se u filmu tak nenudil. Hodina a půl telefonátů znamenajících fatální rozpad úspěšného života by měla váhu možná tak v seriálu, kde by divák měl příležitost vžít se do děje a těžké rány osudu alespoň trochu prožívat. Ovšem od začátku do konce poslouchat hovory, kdy první polovina znamená utěšování dvou hysterických (byť odůvodněně) žen a druhá návod na betonování - promiňte, ale upřímně naprosto nechápu, jak někoho mohou sebrat. Po úmorném skončení jsem tak jen nevěřícně projížděl hodnocení a nevěřil vlastním očím. Nebýt za volantem Tom, tak bych "vynikajícímu Knightovu scénáři" nedal ani patnáct minut svého času. Oceňuji tak jen hudbu, Hardyho trpělivost a odvážný experimentální nápad, který však v mém případě šel naprosto mimo. Raději tedy nebudu hodnotit, neboť i když je Locke kvalitativně jinde, co se týče dojmu, zařadil bych ho mezi filmy, které se na čsfd pyšní černou barvou. Je možné, že to bylo jen špatným rozpoložením, ale do opakovačky se nedonutím, ani kdybych chtěl. Nejlepší soundtrack z filmu: Baby. ? % ()

Ant

Ukočírovat film tak limitovaný příběh a prostředím chce hodně odvahy a disciplíny a Knight to zvládl perfektně. Dynamická kamera a emotivní hudba spolu s procítěným výkonem Hardyho, který film utáhnul bez problémů, z tohoto kousku dělají jedno z nějvětších překvapení roku. 85% ()

RUSSELL

Hardyho stačí posadit do auta, dodat mu kvalitní scénář a on vám skrze telefonické hovory vyčaruje minimalistický herecký koncert, jenž si vás bude pomalinku omotávat kolem prstu. Ivan Locke během jediné – ani ne dvouhodinové – jízdy přijde o vše, co do té doby budoval (a to doslova). Bavilo mě pomalými krůčky přicházet na kloub tomu, jaký člověk Ivan ve skutečnosti je. Ačkoli mi byl vcelku sympatický – zejména díky telefonátům, kde řešil záležitosti ohledně chystané obří stavební akce s litím betonu –, tak jsem spíše soucítil s lidmi z jeho nejbližšího okolí (manželka, děti, „milenka“), se kterými manipuloval, aniž by si plně uvědomoval, že dělá spoustu věcí špatně. Namísto toho sám sobě nalhával, že chyboval pouze jednou, a to dokonce ze šlechetných důvodů. Ale svět není černobílý a jeho osoba je až příliš komplexní na to, aby se dalo bez okolků říct, zda je dobrý či špatný člověk. A to je důvod, proč Locke působí tak reálně a přesvědčivě. ()

silentname

Kedy som naposledy videl takýto film? Nepamätám si, že by som niekedy takýto film videl. Skvelá atmosféra, skvelé dialógy, veľmi dobré štúdium hlavného hrdinu a stačí nám k tomu len pohľad z auta. A skutočne sa cítime, ako by sme naozaj v aute aj boli. Absolútne fantastický film pre mňa. :) ()

cukorek

Tom Hardy a BMW výborná kombinácia, ale napriek tomu ma to úplne nedostalo. Čakal som som, že sa jeho jazda ešte viac zdramatizuje nejakou nehodou na diaľnici alebo aspoň pokutou od polície. Nebolo to zle, ale ku koncu to naberalo nudnejší spád. 70% ()

Slarque

Celovečerní reklama na autotelefon BMW, ve které vystupuje pouze Tom Hardy, ostatní herci nahoře jsou pouze hlasy v telefonu. Za tu skoro hodinu a půl mezi nastoupením do vozu a příjezdem do cíle se hlavnímu hrdinovi stihne zhroutit osobní i profesní život, takže to není žádná nuda a Tom Hardy má co hrát. ()

Willy Kufalt

Ivan Locke. Muž, který zaléval betony. Tento film bych zařadil do kategorie rozhlasová hra doplněna o vizuální doprovod. V tomto případě tedy za mě velmi nepovedená rozhlasová hra, kterou ve výsledku nezachrání ani atmosféra noční silnice. Scénáři silně přitaženému za vlasy se navrch dočkalo zoufale monotónního zpracování s rovněž nezáživným hereckým výkonem v hlavní roli. Buď se tady neustále fuck-uje nebo se řeší zalévání betonů přes telefon v autě, nebo v opačném případě alespoň hlavní hrdina projevuje neustálý stesk po zalévání betonů. Jestli to mělo vyvolat lítost nad jedním chlápkem, který pro jednu chybu z minulosti a jedno svobodné rozhodnutí nemůže jít na druhý den zalévat beton nebo možná již nikdy nebude mít příležitost zalévat beton (při tom on tak rád zalévá ten beton, to si nedovete představit), tak to se v mém případě nepovedlo. . . . SPOILERY!  Jaký je rozdíl mezi agitkou Jiřího Menzela Kdo hledá zlaté dno a pokusem Stevena Knighta o drama muže na životní křižovatce? Hrdina Menzelova filmu opouští krásnou přítelkyni a odmítá její výhodnou pracovní nabídku proto, aby se mohl věnovat své jinak nepříliš oblíbené práci na stavbě elektrárny a zachoval se jako správný socialistický vzor. Ivan Locke zase opouští vedle manželky a dvou synů také svou zamilovanou práci zalévání betonů, aby se zachoval pro změnu jako spravedlivý muž vůči těhotné milence, k níž stejně pranic hlubšího necítí. Ale pokud pomineme, že Jan Hrušínský si musel v roce 1974 vystačit během jízdy s magneťákem na vzkazy a Tom Hardy má v roce 2013 k dispozici nejnovější mobilní soupravu na cesty, ve výsledku to vyjde úplně nastejno. Násilná idealizace postavy až do reálně neuvěřitelných rozměrů je vlastně opět garantem nezapomenutelně mizerného dojmu z filmu, který mě mimo technickou stránku nepřesvědčil. Mezinárodní asociace betonových závodů tleská, uděluje režisérovi i herci cenu Zlatého cementu a zaručuje sponzorování příštího filmu, stejně jako možnost natáčení zdarma přímo v největším betonářském závodu v Anglii. :o) Poučení na závěr? „Nikdy nevěř Bohu, když jde o beton.“ 25% ()

Rocky62

Skvělý příklad, jak lze v minimalistickém pojetí vytvořit osobité dílo překypujícím napětím a emocemi. Locke není jen řemeslně zvládnutým snímkem, nýbrž i hlubokým dramatem, ze kterého si každý musí něco odnést. Režisér po celých 85 minut poukazuje na to, jak snadno si lze zkurvit život. V tomto směru funguje film znamenitě, až jsem dostal strach, zda jsem sám něco neposral. Tom Hardy excelentní. 80% ()

Happens

Jednoduchý, pro někoho možná až místy nudný film o realitě jednoho z nás - jednoho z mnoha. Žádný thriller. Žádné zbytečné citové ždímání. Stručně: Nezáleží na tom, jaká je situace. Vždycky to můžeš udělat správně. ()

eLeR

Aj pre mňa by ten rozdiel medzi raz a nikdy znamenal celý svet. Človek urobí v živote jednu veľkú chybu, potom jedno rozhodnutie a všetko začne padať ako domček z karát. Skvelá vec .. výborná réžia, kamera, hudba a herecký výkon. ()

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari