Černá komedie vypráví příběh herce Riggana Thomsona (Michael Keaton), který se v minulosti proslavil filmovou postavou kultovního ptačího superhrdiny Birdmana, a nyní se s vypětím sil snaží o svůj divadelní debut na Broadwayi. Riggan doufá, že když uspěje jako režisér a herec nového ambiciózního představení, oživí svou upadající kariéru. V mnoha ohledech to je riskantní krok. Ale bývalý filmový superhrdina si dělá velké naděje, že díky tomuto konečně získá uznání jako umělec a všem včetně sebe dokáže, že ještě není odepsaný. Premiéra se pomalu blíží, když se představitel titulní role v jeho hře během zkoušky za podivných okolností zraní a je třeba ho rychle nahradit. Na základě doporučení hlavní herečky Lesley (Naomi Watts) a na naléhání Rigganova nejlepšího přítele a producenta Jakea (Zach Galifianakis), Riggan nakonec neochotně přijme Mikea Shinera (Edward Norton), který je naprostou neřízenou střelou. Mike je ale zárukou toho, že se představení vyprodá a sklidí chválu kritiků. Kromě samotných příprav na premiéru se musí Riggan vypořádat i se svou přítelkyní a herečkou ve vedlejší roli, Laurou (Andrea Riseborough), se svou dcerou Sam (Emma Stone), která právě prodělala odvykací léčbu a nyní pro něj pracuje jako osobní asistentka, a také s bývalou manželkou Sylvií (Amy Ryan), která se čas od času objeví v zákulisí. (Cinemart)

Maximilianus

Dosť dobré. Nenudilo. Prvých 70 minút také priemernejšie. Posledných 40 – 50 minút výrazne lepšie a záver skvelý. Obraz súčasnej spoločnosti a sveta – zaujímavé. 3,95 ()

loveless

Vskutku originální film mého oblíbeného režiséra se skvělým Michaelem Keatonem hlavní roli. Přesto tak trochu nuda, jak se to mohlo stát... Dobrý film, na který ale vysoce pravděpodobně brzy zapomenu. ()

Klajondr

Velmi zajímavý a nevídaný snímek, jehož kouzlo není asi pro každého. Keaton sice hraje tohoto vyhořelého a poblázněného herce skvěle, ale moc mi nesedl celý ten nápad "one take" filmu bez viditelných střihů. Neříkám, že samotná myšlenka filmu není poutavá, ale že na oscara to má teda hodně daleko. ()

samkko

9.4/10 páni! Tohle bylo nepopsatelně geniální! Kdo mě trochu zná, moc dobře ví, že jsem u filmů vysazen na vizuální stránku. Tudíž si asi dovedete představit, že už jen koukat na tu obrazovku a sledovat pohybující se kamera za procházejícíma lidmi, mi působilo nepopsatelnou euforii. Nedokážu si představit lépe obsazený film, dokonalý Norton (který všechny své "role" zde zahrál oscarovým způsobem, mě opět a naposledy musel přesvědčovat, že je jedna ze špic Hollywoodu), okouzlující Emma Stone hrála jako vždy skvěle a se svou rolí se pobila jak jen to šlo (nebo spíš jak jí scénář umožnil) a nakonec sám Michael Keaton který předvedl něco neskutečného. Příběhově je to na dost průměrné úrovni, ale to je ta jediná věc která mi nějak vadí. Vizuálně a audiovizuálně je film SKORO na větší úrovni než můj oblíbený Climax. Kamera je neskutečná a nehrozí, že by jste tu viděli nějaký špatný střih. To jak tvůrci sem tam pustí do pozadí dialogu obyčejné bicí, je svým způsobem v tomhle filmu mnohem efektivnější, něž jakýkoliv soundtrack + působí to odlišněji a víc originálně. Ale naposled se vrátím k dialogům a všem konverzacím, či popřípadě vyhroceným scénám, protože to jsou přece věci, společně s kinematografickou stránkou, které film táhnou. Konec je perfektní, sice jsem to tak vůbec nečekal, ale o to víc si toho cením. Doporučuji si o filmu nic jiného nezjišťovat, protože odkrývat pomalu celý ten příběh je taky zážitek. ()

Kobitch

Dlouho jsem se na Birdmana bál podívat, premisa mě až tak nezaujala a ani ukázky mi nic neslibovaly. Ó jak jsem se mýlil. Od první vteřiny, prvního záběru a prvního dialogu mě to dokázalo připoutat a nepustilo až do samotného konce. Stylová podívaná, precizně natočená, podpořená skvělými herci a naprosto odzbrojujícími dialogy. To pomezí reality a fikce se mi náramně zažralo pod kůži. A když ve filmu po několika minutách zazněla Pavane pour une infante défunte od Ravela, věděl jsem, že je to trefa za 10/10. ()

dwbmb

Už jsem viděl i plakát s postavou Birdmana, vojákama, vrtulníkama a obří robotickou slepicí. Takže ne, vážení. Tohle je film o divadle a o divadelních hercích, tak si to pamatujte, abyste pak nebyli zklamaní. I když si nedokážu představit, v jakém vesmíru by z tohoto filmu člověk mohl být zklamaný - leda by vyloženě chtěl jít na film s obří robotickou slepicí. Birdman (film) se vrací do dob, kdy animátoři neměli co žrát, kameramani museli lézt po jeřábech a herci hrát. A museli hrát pořádně, protože o tom dříve filmy byly. Přestože hlavní linie příběhu ve filmu není nijak ohromující, zůstalo o to více prostoru pro jednotlivé postavy a jejich malé životní vedlejší příběhy. A ačkoliv je to seriózní, místy až vážný film (jak to má ostatně Alejandro González Iñárritu ve zvyku), co chvíli se něčemu smějete, což je u tohoto režiséra relativně novinka. A nutno říct, že povedená a neuvěřitelně osvěžující. Jo a oči Emmy Stone jsou snad čím dál větší, to už snad ani neni možný, jak obří má ta holka oči. ()

john.h

Keaton je dobrej, Norton taky ujde, Watts pořád pěkná, Stone celkem mimo. Co to ale sakra celé bylo? Pohled do nitra zkrachovalého herce? Nějak mi to nesedlo. ()

RAFT

Fakt u tohodle filmu nechápu ,takové velké nadhodnocení.Tenhle film mě vůbec nezaujal .Občas dobré ,herci ve filmu dobře vybráni.A jestli tohle je pro mnoho lídí film roku ,to už se asi někteří zbláznili.Film mi přišel ,občas nudný.I když,režisér má určitě natočeno pár lepších kousků ,tak tohle pro mě neplatí ,tady sem se vážně nudil,uvidíme co předvede příště,možná další film bude stát za to .tady tohle je děs a bída.A jestli tenhle dostane ,nějakého oscara ,tak to kritici museli, být ale,totálně sjetí ,protože to opravdu nechápu.zbídou dávám 65% ()

FIAT 500 odpad!

Vykradená Černá labuť včetně vnitřního hlasu, alter ega a (téměř) závěrečné scény se zmrzačením/zabitím/ublížením... Jen místo Natalie Portman si dosaďte Michaela Keatona a jsme doma... Špatné, špatné, špatné... A nominace Emmy Stone na Oscara je výsměch... ()

Maniik88

Musím sa priznať, že mne sa ten film moc nepáčil. Tak nejak som sa mrvil v kine a bol to pre mňa proste cudzí svet. Ale, ide o veľmi ojedinelý počin, o veľmi zaujímavý pohľad na stárnucého herca a jeho psychické problémy. Interesantná kamera, prevládali akoby nepretržité zábery, keď máte pocit, že celý snímok bol natočený v pár záberoch. Určite to dalo viac zabrať hercom a možno si tak trochu museli pospomínať, aké je to hrať na divadelných doskách a proste ísť aj 15min v kuse. Herci boli špicoví. Samotný Keaton sa na rolu hodil priam neuveriteľne, pretože hral v podstate samého seba. Tiež po Batmanovi nemal 20 rokov poriadny film. Tak trochu všetci herci akoby hrali tak trochu samých seba. Čo ma rozčuľovalo, bolo zbesilé random bubnovanie v pozadí, ktoré ma rušilo. Zaujímavé bolo ponechanie záveru na diváka a aj osvojenie, či zamietnutie nadprirodzených schopností hlavného hrdinu. Zhrnuté, podčiarknuté, nejde u mňa o nejaký top film, no film má neskutočné kvality a originalitu a minimálne Keaton a možno aj Norton si zaslúžia oscary za svoj výkon. ()

Kukolar

That was so deep, that I can see Adele rolling in it. Ja som to pozeral hodinu a vypol som to, lebo som medzitým 3 razy zaspal. Film je to psychologicko-filozoficko-esteticko-hyperumelecko-pateticko-intelektuálno-kultúrne orientovaný, ale ja som tam nenašiel nič. ()

biergof

Michael Keaton nám ukázal, jak moc VELKÝ herec umí být, když chce. Bohužel to ukazuje v...eh....á... já to klidně napíšu: v debilnim filmu! Možná po vzoru Studio Rock 30 to mohl být dobrý sitkom, černý humor, posezení u psychodoktůrka...návaly emocí bez pravidel...ale ten film je naprosto debilní! ()

hero_bk

Inarritu umí mozaikové filmy, ale tohle se mu úplně nepovedlo. V přílišné artovosti se ztrácí dějová linka, celý film a hlavně konec je dost nejednoznačný. Jasně, každý si na to může udělat svůj názor, ale úplně mi to nesedlo. Musím pochválit skvělou, originální kameru a zajímavou hudbu. Ale jinak slabší 3 hvězdičky. ()

J.e.r.e.c

Konec ledna a film roku už je tady. Přestože následující 2-3 týdny budou nejnabušenějším kino úsekem za hóóódně dlouhou dobu, mám takové tušení, že Birdmana z vrcholu nebeské báně už nikdo nesestřelí. Zdánlivě již lehce vyšeptalý Iňárritu se vrátil v plný parádě a natočil konverzačku z divadelního prostředí jako Rychle a Zběsile. S prvním záběrem vypálí vpřed a pak nebezpečnou rychlostí kličkuje ve stísněném labyrintu mezi překážkami s nápisy klišé, patos, sebelítost nebo bezobsažné mudrování (o některé z nich se v 21 gramech rozmlátil na hadry). Podle stylu jízdy bych tipoval dvacetiletého nadržence u prvního filmu, ale vzhledem k obsahu a řemeslné vmalíkovosti je jasné, že volant třímá pevně v rukou otřískaný matador. Který svoje hrdiny nenechá ani chvíli na pokoji, je jim neustále v patách jako ta nejhladovější bulvární hyena, a díky tomu se o nich dozvíme naprosto všechno. V diktování tempa mu pomáhá neslýchaný hudební doprovod, který si ale jako samostatný soundtrack určitě vychutnávat nebudu. Klíčovým elementem jsou herecké výkony, a hvězdný ansámbl plní normy ve stylu sovětských kolchozníků, tj.na 200%. Že budou dobří Keaton s Nortonem, to čekáš, ale tady jsem na větvi úplně ze všech, včetně Galifianakise, který až doteď „zářil“ jen v rolích kreténů z doblblých komedií. Když už jsem u slova komedie, vtipnější snímek tu nebyl celé věky! Ne, že bych dostával záchvaty smíchu, ale uchechtával jsem se prakticky u každé scény. Včetně těch dramatických, ale tady mezi dramatem a veselohrou není žádná hranice, všechno je to vážný a směšný současně, což sedí i jako stručná definice života. Iňárritu inscenuje film jako jedno velký divadlo, a divadlo... to je někdy opravdovější, než ten život. Stačí odložit ego v šatně a zasurfovat si s kokotsky nespoutaným kolegou na vlně upřímnosti. Pak se můžete dozvědět spoustu věcí, o podstatě umění, o chlapském pokořování výzev, proč otevřenost umí být tak sexy, a především sami o sobě. A nebo taky ne. Jestli v tom chcete něco hledat, už je na vás, tady se žádné očividné poselství do auditoria necpe. Tohle není art ani intelektuálská onanie, ale v první řadě úžasná zábava. Takže mě trochu zaskočilo, když se film zhruba ve třech čtvrtinách stopáže zlomí do pomalejší a vážnější polohy. Chvíli jsem se s tím pral, ale ve finále mi tam tenhle kontrast sednul jako ptačí prdel do hnízda. Absolutní hodnocení nedávám pouze z otravného důvodu, že jsem se z toho úplně neposral v kině. Ale jinak je pro mě Birdman esencí toho, proč mít rád filmy a chodit kvůli nim nábožně zírat na velké plátno. P.S. Člověk se stejně nejlíp zasměje sám sobě. Celou dobu jsem si říkal, že to vypadá dost autobiograficky. A až hodinu po skončení jsem si uvědomil, že Keaton hrál v Batmanovi... 90 % ()

Pakr

Původně jsem chtěl dát 4*, po chvíli uležení musím dát méně, ale protože nejdou dát 3,5*, pak musím sáhnout po 3*. Bylo to super, dobrý ,ok, ale v konečném důsledku za cenu trochy krve dostát obdivu? To mě prostě trochu nasralo. Jinak ale filmek bavil, nenudil jsem se, vyhozených půl druhého sta (zloději) nelituji. (GACinema Zlín 31. 01. 2015). ()

Michael Keaton vs. třetí světová válka

Michael Keaton vs. třetí světová válka