Alenka v říši divů

USA, 1951, 75 min

Předloha:

Lewis Carroll (kniha)

Aldous Huxley

Tohle je jedna z mých nejoblíbenějších Disneyovek. Narozdíl od ostatních nevyniká hudbou (nejsou tu téměř žádné zpívané písničky) ale zato má perfektní příběh (na motivy Lewise Carolla). Skvělé absurdní postavy (kočka šklíba, kachny s klaksonem místo zobáku, šípáci) a krásné situace (den nenarozenin, královský kriket s plameňáky, barvení růží). Nemám co dodat.(15.4.2003)

Nadčasová Disneyovka, ktorá možno nie je až tak populárna ako Snehulienka a sedem trpaslíkov alebo Leví kráľ, ale má niečo, čo klasické (Disneyho) rozprávky nemajú - vtipné psychopatické postavy a bezchybné psychedelické scény, ktoré si síce samy o sebe maximálne hodnotenie zaslúžia, ale Alici v krajine zázrakov, ako celku, musím jednu hviezdičku strhnúť za miernu nevyváženosť. Inak to však bola vynikajúca zábava, najmä scény s dvojicou "Kloboučník" - "Březňák".(1.9.2008)

• d-fens

ocenenia : MFF Benátky 1951 - súťažný výber(11.3.2016)

Nijak mi ten barevný svět plný bláznivých postaviček k srdci nepřirostl, tahle blonďatá Alenka už je ale zkrátka animovaným kultem. A když si vzpomenu, jak jsem ve francouzském Disneylandu jako malá holčička běhala po bludišti... :)(21.10.2012)

Oscar 1 nominace: Hudba - M. . . . Zlatý Lev - výběr(24.5.2004)

• - Ve své době měl tento Disneyho film problémy s cenzurou. Té se nelíbila scéna s housenkou kouřící z vodní dýmky hašiš. (wosho)

• - Jedná se o první Disneyho pohádku, ve které tvůrci u závěrečných titulků jmenovali také dabéry, kteří postavy dabovali. (Dlee)

• - Melódiu z úvodnej časti prepísali a použili v Petrovi Panovi, ktorý bol vo výrobe v tom istom čase. Pieseň dostala názov Beyond the Laughing Sky. (Hystory)