Líbej mě až k smrti

• Česko Líbej mne až k smrti (festivalový název) (více)

Drsňák Mike Hammer (Ralph Meeker), losangelské súkromné očko, jednej noci zvezie Christinu Bailey (Cloris Leachman), vystrašenú mladú ženu, ktorá bežala po ceste. No Mikovo auto je vytlačené z cesty neviditeľným gangsterom, vyvlečú ho z auta a Christinu mučia, no žiadne informácie z nej nedostanú. Tak gangstri oboch vložia naspäť do auta a zhodia ich z útesu. Hammer sa preberá v nemocnici. Velda (Maxine Cooper), jeho sekretárka, mu oznámi, že Christina je mŕtva a Pat (Wesley Addy), Mikov priateľ policajt, mu radí zostať mimo tohto prípadu, no Mike si myslí, že by to mohol byť veľký prípad (znamenajúci preňho veľké peniaze), pretože je do toho zapletená FBI. Mike, Velda a Nick (Nick Dennis), Mikov kamarát automechanik, začnú vyšetrovanie v nádeji, že zistia, prečo bola Christina zavraždená... (matriosa)

Topco

Či už tento „apokalyptický, atómový“ kult hodnotíte 4* alebo 5*, je to mimoriadny pulpový noirový kanón, v ktorom už cítiť koniec klasickej éry (mutáciu štýlu) a nástup neo-noiru. Vyššie umenie (poézia, klasická hudba, opera, balet) je tu v kontraste s tým nižším, brakovým (Hammerov drzý úškrn a jeho sadistické spôsoby, mimoriadne prítulné femmes fatales, uletený taliansky automechanik). Tento koktejl je navyše ochutený o 50´s paranoju a mysterióznu atmosféru ("great whatsit" v podobe drog z knihy tu geniálne nahradil rádioaktívny obsah) a kamerové hrátky s uhlami a hĺbkou záberu. 4,5* ()

zette

Ralph Meeker v roli Mikea Hammera je ztvarneny temer jako komiksovy hrdina, coz filmu dava jisty druh originality (ve 40.- 50. letech ale bylo vice filmu o nebojacnych soukromych detektivech, viz Bogart ve filmu Hluboky spanek). Jeho postava me neskutecne bavila. Film ma spad a je temer ucebnicovym prikladem zanru Noir! Preferuji vsak vice pravdepodobnejsi scenare nez toto mysteriozni drama... ()

Cedr

Typický film noir, který ale dokáže překvapit a nehnutě upoutat diváka do křesla ve skvělém závěru. ()

marvan

Chvíli jsem si nebyl jistý, jestli jsem opravdu viděl stejný film jako zdejší uživatelé. Narcistní Mike Hammer je tak zavile mužný, jeho postoj k ženám tak pohrdavě přezíravý (zato ženy po Mikovi jednoduše šílí), že se vkrádá otázka, zda tenhle tvrďácký chlapák není spíš latentní gay. Typ tvrďáka, který než dá ránu, tak mrkne do zrcadla, jak mu ten drahý účes s tou zaťatou pravačkou fakt bezvadně ladí. Film vězí až po uši v tak infantilní psychologii, že nelze než vyslovit údiv nad jeho vysokým hodocením. ()

Madadajo

Příběh je pouze a napětí místo aby houstlo, projasňuje se jako jarní deštík... Navíc hlavní hrdina jednou skolí nepřítele jednou ranou a bojuje jako letitý boxer, později se ale ani neumí bránit... A ten konec jsem teda moc nepobral, jsem rozpolcen hodným či zlým policistou, ale neumím si vybrat, navíc mi zcela chyběla femme fatale, která je spíš stále odstrkovanou milenkou, zhrzenou ženou, která mu klidně mohla zasadit nůž do zad, ten by asi na konci bodl víc... Pandořna skřínka byla jakýsi moment záchrany příběhu, když se chystal podříznout sám sebe, trochu absurdní že? chcete se podřezat a zachrání vás, že máte tupý nůž:) ()

Mishqo

Jedna z tých slabších noir-oviek. Neoslovila ma ani atmosférou, ani hercami, a aj tá zápletka a celý priebeh mi prišli suché. ()

Hollohlaway

Atmosféru a zajímavý napínavý začátek hodnotím hodně kladně. Plno originálních postaviček a všechny normy žánru. Ale zápletka mi přišla postupem času dost podivná a vyšetřování místy hodně zkratkovité. Závěr mě vysloveně zklamal, to mi přišlo dost slabý. ()

Han22

Standartní kriminálka. Mike Hammer pátrá po tom, kdo zabil stopařku a přitom odhaluje nitky, které vedou k něčemu velkému. Dlužno říct, že pátrání je to šíleně nezáživné, pomalé a přispívá k tomu i naprosto necharismatický představitel hlavního hrdiny. Je to totální guma, moc toho nenamluví, zato všechny ženský mu padají k nohám. Být tam Bogart a mít to kratší stopáž, byl by to mnohem lepší film. Ovšem do loje to posílá SPOILERY naprosto dementní odhalení po čem všichni jdou - nějaký atomový pekelný stroj. Co s ním měly společného vraždy jsem moc nepochopil. A navíc finále s tímto strojem vypadá jak z filmů Eda Wooda. KONEC SPOILERU. Každopádně začátek byl dobrý, ale místo gradace mě ten film průběžně totálně otrávil. ()

RockChick

Shit. Tohle byl tak dobrej film. Ale co ten konec? 106 minut jsem sledovala solidní a propracovanou noir detektivku, abych se dočkala téhle závěrečné parodie? Eeh... Nemluvě o tom, že tvůrci nějak zapomněli osvětlit, kdo byl hlavním organizátorem vražd a proč tolik lidí muselo umírat. ()

Devadesát Dva

Mike Hammer. Bože, já jsem trochu snob na co nejvíc cheesy/troll jména, ale tohle mě dostalo. Klasické ultimátum k (hrdinovi) přichází hned během pár minut, kdy mu do cesty vletí žena a on se málem zabije (vlastně ne, nebojte, Mike za celý film působí jakoby snad nemohl být v opravdovém nebezpečí), když strhne volant... femme fatale staví Mikea před volbu, že ji buď opustí na zastávce a zapomene na ni... a nebo ji poveze dál a zapamatuje si ji. Logicky, volba je učiněna, když policie prohledává auta s popisem, který na ženu sedí a ona stiskne Mikeovu ruku a on jí pomůže, čímž Meeker možná vyčerpal svoje dobré skutky pro film. Jeden z Aldrichových early filmů kariéry, který vyniká hlavně tím, že je 4/5 stopáže víceméně přesně to, co od něj očekáváte, že bude. Ralph Meeker je drsňák své doby, v noiru jak trám... sledujete padesátky a zamotáváte se do příběhu, kde se (hrdina) snaží pátrat a zjišťovat a zároveň se vystavuje nebezpečí, jak se zamotává hlouběji, Mike je navíc z té sorty lidí, která se s ničím nesere, když není po jejich, prostě si vás podá, jakoby mu všichni podkuřovali a i záporáci, kteří jdou proti němu nakonec končí zpráskaní jak psi. Film končí až v žánru mysteriózna, čímž v závěru trochu vybočuje ze sterilní žánrovky. Zároveň ale, jako celek, nic atypického, co bych už v noiru nebo neo-noiru neviděl. U skříňky jsem si říkal, jestli snad tohle není odkaz, který byl v Pulp fiction (Se7en: "What's in the box?"). Líbí se mi ale, že hrdina se na konci ocitá v situaci, kdy chápe, že si ukousl příliš velké sousto, že se snažil flexovat s něčím, co bylo nad jeho síly. Úplný závěr je pak jak vystřižený z Exorcisty, nebo snad prvního Indiana Jonese. 7/10 ()

Rozjimatel

"You have one real, lasting love." "Now who could that be?" "You."     Pútavý a poriadne drsný noir príbeh s patričnou dávkou napätia, zaradený do zoznamu 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Hlavný hrdina Mike Hammer (Ralph Meeker) je samoľúby, bezohľadný podliak so sklonmi k násiliu a sadizmu, čiže hrdina na pohľadanie, ktorého proste musíte milovať (teda platí to aspoň pre ženy, ktoré sa mu doslova vrhajú do náručia). Tá zberba zloduchov, s ktorou sa potýka, je však ešte ďaleko horšia, takže oproti nim vychádza vlastne ako kladná postava. V porovnaní s inými, podobne ladenými filmami pôsobí tento pomerne inteligentne (hlavne scenárom a dialógmi) a má množstvo zaujímavých a štýlových postáv, ako sú grécky priateľ "Va-Va-VOOM!", zvodná spolupracovníčka Velda, škuľavý gangster v podaní charizmatického Jacka Elama, či trebárs žhavá kráska, ktorá sa rada zoznamuje ("You don't taste like anyone I know."). Film je veľmi silný po obrazovej stránke (výborná kamera Ernesta Laszloa) a aj po stránke hudobnej (dramatická hudba zvyšujúca napätie, ale aj klasika, či blues). Nechýba mu ani množstvo dejových zvratov a výborne vygradovaný záver.     "Okay, how much did they give you? I'll top it." "You can't top this. They said they'd let me breathe." ()

Mikino00

Noir, který se s ničím neštve a detektiv nechávající za sebou spoustu zmlácených i mrtvých, ovšem postrádají takovou tu atmosféru tajemna, zaměřenou na postavy. Tohle je prostě přímočará jízda (což bych v téhle době rozhodně nečekal), jdoucí přes průměrnější děj k finálnímu napínavému rozuzlení. Meeker mi přišel jako totální antihrdina. ()

Gastovski

Noirovka, která začíná opravdu zostra! A těch nápadů a parádních záběrů, kterých se v průběhu dočkáme, to je radost sledovat. Detektivní zápletka postupně graduje až do mysteriózního a napínavého finále. R. Meeker byl trefa do černého a ženské postavy jsou přidávány postupně a přesně vedou ke kýženým chemickým reakcím, které vyústí na noirovku až k nezvykle vysokému počtu mrtvých. Povinnost pro každého fandu noiru. Silné 4*. ()

Biopler

Fajnový noir, ktorý je značne pochmúrnejší ako predchodcovia. Vyžíva sa v snímaní postavy v scéne na čiernom podklade. Veľmi dobre sa naň díva vďaka Meekerovi, ktorý sa potmehúdsky usmieva na pol huby, veľa nenahovorí, ale zato sa s ničím nepáre a ide si za svojim ako píla. Príbeh teda pekne odsýpa, lebo stále nie je jasné o čo vlastne hrdinovi a "im" ide, ale cesta za tým je tiež zaujímavá a to, samozrejme, aj pre diváka. Výstavba je teda výborná, vytkol by som snáď nepresvedčivé vyslobedenie sa Hammera z pasce, kedy nie je jasné ako sa mu to podarilo. Zamrzí záver, pri ktorom Hammer nečakane cúvne pred FBI a stratí tromf, ktorý držal v rukách. V zápätí sa to snaží odčiniť a tentoraz sa vďaka chytráctvu doplazí na miesto pre finále snímky, kde sa perfektne uzavrie dejová linka ohľadne ženy, ktorá sa zdala pre príbeh nepotrebná. ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině