Líbej mě až k smrti

• Česko Líbej mne až k smrti (festivalový název) (více)

Drsňák Mike Hammer (Ralph Meeker), losangelské súkromné očko, jednej noci zvezie Christinu Bailey (Cloris Leachman), vystrašenú mladú ženu, ktorá bežala po ceste. No Mikovo auto je vytlačené z cesty neviditeľným gangsterom, vyvlečú ho z auta a Christinu mučia, no žiadne informácie z nej nedostanú. Tak gangstri oboch vložia naspäť do auta a zhodia ich z útesu. Hammer sa preberá v nemocnici. Velda (Maxine Cooper), jeho sekretárka, mu oznámi, že Christina je mŕtva a Pat (Wesley Addy), Mikov priateľ policajt, mu radí zostať mimo tohto prípadu, no Mike si myslí, že by to mohol byť veľký prípad (znamenajúci preňho veľké peniaze), pretože je do toho zapletená FBI. Mike, Velda a Nick (Nick Dennis), Mikov kamarát automechanik, začnú vyšetrovanie v nádeji, že zistia, prečo bola Christina zavraždená... (matriosa)

Anderton

Mike Hammer je natoľko tvrdý súkromný detektív, že o tom ani sám nevie, ide o to, že mu to neustále dáva najavo jeho okolie a nakoniec sa podľa toho začne aj správať (ženy mu iba tak padajú do náručia, gangstri ho nezabijú, aj keď majú príležitosť). Viac kamerová exhibícia, ako scenáristická originalita zdobí túto snímku, ktorá toho do noiru veľa nového nepriniesla, ale keďže sa zrejme drží predlohy, asi to nebolo ani jej primárnym zámerom. Samozrejme, že diváka poteší minimálne brutalitou nielen záporákov, celého osadenstva príbehu, ale aj Hammera, ktorý sa s ničím príliš neserie a neviem, ako sa s tým vysporadúvali doboví diváci. Takže príbeh vcelku fádny, zato podanie svieže. Podobne komplikované a zároveň jednoduché, ako Maltézsky sokol alebo Hlboký spánok, ktorých kvality som doceňoval tak nejak časom a podobne to bude asi aj s týmto filmom, pri ktorom som sa ale bavil o trochu menej, ako s Bogartom. ()

Tommy987

Vynikajúca prvá tretina, kapánek nudná a (aspoň zdanlivo) schematická druhá a nakoniec GENIÁLNA, napínavá a prekvapivá posledná, ktorá to na tých päť hviezd vytiahla a kvôli ktorej si Kiss Me Deadly ešte určite minimálne raz pozriem. Mike Hammer síce postráda sarkastickú sympatickosť a trhanský šarm Phila Marlowa, ale vďaka drsnosti a celkovej "bad motherfucker" povahe je rovnako funkčným a zaujímavým noirovým (anti)hrdinom. Zatiaľ je to poctivých 9 / 10, uvidíme, čo dá druhé zhliadnutie... ()

Flakotaso

Velice podivný noir, který se skoro celou dobu tváří jako normální, seriózní věc a nakonec z toho vyleze taková magořina. A taky mi scházela pořádná femme fatale. Nutno ovšem uznat, že film má několik výborných momentů (hlavně oblíbené facky hlavního hrdiny) a taky poslední čtvrthodinu, která byla atmosférou (obsahem už nikoli) naprosto skvělá a nemálo připomínala Hitchcocka. ()

Flego

Mám rád tie drsné súkromé očká, ktoré dajú každému po papuli, ak sa náhodou nedajú podplatiť. Tento Mike Hammer zostal verný svojej povesti, ale všetko ostatné šmrncovné mu chýba. ()

faced

Film Noir se objevuje v Americe začátkem 40. let s divácky úspěšnými filmovými adaptacemi románů tzv. drsné školy, vyznačujícími se společnými prvky (především osamělý hrdina (detektiv, očko) a osudová žena, motiv zločinu, šílené lásky, komentování děje vypravěčem, retro sled událostí, literárně stylizované dialogy...). Přestože jej nelze označit jako samostatný žánr, jenž právě v první polovině 50. let vrcholí množstvím žánrových podob a jejich kombinacemi (krimi, detektivka, gangsterka, melodrama, docudrama, boxerský film, novinářský film a jejich vzájemné fůze) a jeví se tedy jako mezižánrový filmový styl, lze u něj vysledovat určité konvenčně zastoupené znaky (šerosvit, low-key svícení, subjektivní kamera, extrémní úhly záběru ad.), ovšem v závěru je hlavním pojítkem filmů Noir jejich originální atmosféra. Aldrichův Kiss Me Deadly je detektivka s klasickým hrdinou, soukromým očkem Hammerem (vytvořeným brakovým spisovatelem Mickey Spillanem), který na vlastní pět rozplétá "od lana k provázku, od provázku k nitce..." souvislosti nenáhodných úmrtí, vedoucí k podivnému objektu Pandořiny skříňky a nakonec se dočká i jejího fatálního otevření. Bombastické finále je pak předzvěstí nejen mýtického zničení civilizace, ale i centrálních znaků koncepce Filmu Noir, který tímto snímkem, coby filmovým mezníkem, dosahuje svého vrcholu. Va-va-vům! ()

MrCreosote

,,Zvědavost zabila kočku..." Mě zase téměř zničila závěrečná pointa. V začátku typický noir s drsným soukromým očkem a jeho sekretářkou, která je ,,víc než sekretářka" se postupně proměňuje v brutální pátrání po MacGuffinovi, kde si nebere servítky ani hlavní hrdina, ani padouši (mezi které mimochodem patří i Jack Elam - ten, kterého tak trápila moucha v Tenkrát na západě) a kde každá druhá žena je psychicky labilní. Robert Aldrich se nebál jít do toho naplno a obohatil tak žánr o další chuťovku. ()

liquido26

Soukromý detektiv Mike Hammer, drsňák, ranař a casanova v jedné osobě, naloží na opuštěné silnici stopařku, co utekla z blázince. Za chvíli se je oba někdo pokusí zabít. Stopařka nepřežije a Mike se rozhodne přijít celé záležitosti na kloub. __ Hodně zajímavý, neotřelý a místy dosti bizarně natočený noir, který nenesl mnoho typických prvků tohoto žánru, ale to rozhodně nebylo na škodu. Stylizace byla skvělá, atmosféra některých scén přímo vynikající, příběh byl zamotaný, napínavý a ani chvilku nenudil a navíc tu byl docela slušný počet mrtvol :-) ()

corpsy

Úvodná sekvencia, je po stránke filmárskej aj príbehovej naprosto geniálna. Potom ale príde menšie zaspatie, akýsi oddych ktorý pošle najbližšiu hodinu do nezáživných oblastí. Záver, ale opäť otvorí sánku aj tým najväčším fantazistom a dokáže, ako vie film klamať telom. ()

Cimr

Hlavní záporák pošle detektivu Hammerovi auťák. Hammer samozřejmě neotočí klíčkem v zapalování, protože správně předpokládá, že v autě je bomba. Pak ale do auta nasedne a v klidu jede do servisu, kde překvapenému mechanikovi oznámí, že tam je ještě jedna. Ta by ale vybuchla pouze kdyby překročil určitou rychlost... Tento výjev dobře ilustruje, proč, byť jsem fanda noirů, tenhle pro mě nezafungoval úplně dokonale. Detektiv má samozřejmě vědět trochu víc než divák, to je právě to, co nás na sledování kriminálek fascinuje. Jenže Hammer toho ví až podezřele moc a na chudáka diváka se přitom příliš neohlíží. Jen ho vlastně tak nějak neochotně tahá s sebou. Někam přijde, dá někomu do držky, ten mu řekne - úkoly mi dával George. Tak jede za Georgem, kterého zmlátí, aby se dozvěděl, že hlavou všeho je Giuseppe. Tak jede za Giuseppem... Ne, že by tu nebyly pamětihodné momenty, noirové jak se sluší a patří: celý úvod s křehkou ženou na silnici, mučení kleštěmi v intimních partiích, zábavné vedlejší postavy (výbušný automechanik Nick, slizký patolog), tajuplný svítící kufr... Pokud se to bere jako děsivý sen o městě, ve kterém jsou všichni zrádci, mafiáni a vyděrači, funguje to skvěle. Pokud v tom chcete hledat racionalitu, srozumitelnost či jasný příběh, funguje to méně. 3,5* - z lásky k žánru zaokrouhluji nahoru ()

MikO_NR_1909

Kiss me deadly je tak neprehľadný názov ako jeho obsah. Prostriedky pre vyjadrovanie hĺbkovitého priestoru a temnoty v ňom sú na úrovni žánrovej prvej ligy a pritom tie zábery za sebou krásne a čisto nadväzujú. Máme tu príbeh zákulisných tajomstiev, s ktorými hlavná postava zápasí (pátracia odnož Chinatown). Dej je stavaný na minime informácií a málo napovedá. Záporákom snímame nohy, empatiu neprevádzkuje snáď nik a jediné veci, za ktoré sa stojí obracať sa, sú neurčité formulácie nebohých. Vety a emocionálne pocity s nimi spojenými, ktoré nám nedávajú zaspať a niečo vyjadrujú ("remember me"). Nevedno čo, ale znamenajú kľúčový (a to doslova) obrat vo vývoji udalostí a dlho dlho sa trmácame tým, že nevieme, akým spôsobom nimi pretneme. Aj by sme chceli nájsť indície, ako by sme Mikeovi ("chladný ako balvan") mohli pomôcť, rozlúštenia akýchkoľvek zásadných udalostí sú krvavé a treba k nim poriadneho množstva obetí. Istým problémom, ako dostať z niektorých osôb dešifrujúce vákuum súvislostí je chlad, ktorý ich životom dostatku doprevádza a pozorne si strážia súkromie. Poprípade mnohých zainteresovaných ani nevidíme a stoja nad zákonom. Aldrich však hrá s nami predovšetkým kamerové divadlo, jedným očkom sa sústredí na momentálne nálady a emočné reakcie postáv a druhým zakrýva väčšinu plotu. Necháva hádať a ja hádam s ním. To s tou medúzou je nenormálna husina... ()

Freemind

Jak noirovky nemusím, tak tohle by šlo! Už od první scény napínavý thriller, který nad průměr povyšuje originální scénář a hlavně kamera, která si libuje v netradičních úhlech pohledů (neustále se opakující záběr na boty, šikmé podhledy) - ty někdy dodávají scénám až surrealistický charakter. Postavy jsou sice někdy trochu až moc křiklavé - šilhavý ranař, psychopatická blondýna, sečtělý zloduch - ale nakonec jsem zjistil, že díky nim má tenhle polozapomenutý film ten správný říz. A jako třešnička na dortu - krásně rozmáchlý, démonický závěr. Pro mne perla žánru. ()

kaylin

Hodně uhrančivý film, který už od začátku jde trochu proti proudu, například jen těmi titulky, které jsou zvláštní, ale i nahotou, která je tušená pod pláštěm ženy, jež se zde objevuje. Ale ono to pokračuje dále, až do velkého finále, kdy konečně někdo otevře tu krabici. Je to noir film, ale zároveň je to i film fantaskní, je to film drsný a na svou dobu nesmírně krutý, což je velmi osvěžující. ()

YURAyura

6/10 Takove trochu rozcarovane zklamani oproti ocekavene super palbe. Mela to byt kwrdacka zalezitost a pres jista svetla mista nemuzu jit pres 6... ()

radektejkal

Když jsem si stěžoval na jankovitého koně, řekl mi jeden koňák: "Když umíš jezdit na koňovi, znamená to, že umíš na každým." A tak jsem zkusil koně z jiné, poněkud černější stáje. Jelo se mi na něm velice lehce, překážky překonával s nadhledem, bylo na něj spolehnutí, choval se předvídatelně, žádná klisna ho nevyvedla z míry. Možná byl trochu slaboduchý, ale to v našem případě zase až tak nevadilo. ()

Vědma

Silně váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, podle mě bych klidně mohla dát i dvě i pět. Tak rozporuplně na mě tento film působil. Chvílemi jsem si říkala - vynikající film, kde každý druhý ječí, každý třetí umře a úplně každý dostane do držky. Ale dost mi vadil neslaný nemastný hlavní představitel a taky to že se mi fyzicky nelíbila ani jedna herečka. To je asi na osobním vkusu, ale podle mě by aspoň jedna měla být krásná. A ta co se jmenovala myslím Gabriela a měla se správně jmenovat Pandora, tak ta mi připadala dokonce trochu na hlavu. No a ten konec? Co to sakra bylo? ()

kinderman

Soukromý detektiv Mike Hammer vystupuje v románech Mickeyho Spillana, což je zdegenerovaná odnož drsné školy americké detektivky. Nemá nic společného s důstojností Sama Spada a Neda Beaumonta či s lyrismem a tichým smutkem Phila Marlowa. Hammer je šupák s vyšetřovacími metodami gestapáka, „případy“ bere příliš osobně, je detektivem, soudcem, porotou i katem zároveň. V adaptaci Spillanovy knihy S polibkem přijde smrt dosáhl R.Aldrich „vrcholu noirové paranoie“ (M.Scorsese). V případu, na jehož začátku zastaví Hammerovo auto z noci se vynořivší vyděšená žena, jde o Pandořinu skříňku, krabici, jejíž otevření rozpoutá apokalypsu. V ukázce, kterou Scorsese pouští ve svém dokumentu o historii amerického filmu, naznačuje použitý speciální efekt, že jde o katastrofu jadernou. Na DVD edici z roku 2004 je tento efekt pozorovatelný taky, a navíc je přidána více než minuta děje, která vyznění snímku poněkud mění. ()

Martin741

Moja fascinacia noir filmami uspesne pokracuje, tentokrat padla volba na noir z 50. rokov s nazvom Kiss Me Deadly. Pribehovo ide o vysetrovanie vrazdy, a ta ma hned zaujala. Rezia sa pekne hra s realistickym vykreslenim sveta nasilia, herci ako Ralph meeker a skvela Cloris Leachman slapu naplno. Dialogy cynicke, ciernobiele videnie sveta a temne charaktery postav su v noire uz samozrejmostou. Realie USA z 50. rokov su vykreslene maximalne zaujimavo a divaka dokazu zaujat v napati, takze u mna nuda nehrozila : 100 % ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině