Literárnu predlohu som pochopiteľne nečítal, historické kiksy neviem posúdiť, u medicínskych kiksov sa už chytám a pri multi-kulti ladení sa už usmievam, aj keď film nie je zaradený medzi komédie. Myslím si však, že každý, kto sa chce iba pozerať a nezamýšľať, bude spokojný, lebo dej je pestrý, má aj mierny spád, a dejové zvraty nie je potrebné rozdeľovať na logické a nelogické. Aj herci boli celkom slušne vybraní, takže som film bez problémov dopozeral. A keďže som už z nedávno pozretého Mastičkára vedel, že v chalupárskych podmienkach je možné vykonať náročnú ortopedickú operáciu, tak mi už operatívne vybratie nádoru zo šachovej brušnej dutiny nepripadalo čudné. Ešte pár takýchto filmov a prestanem sa čudovať čomukoľvek.(27.12.2015)

Já vím, že by se kniha neměla srovnávat s filmem, ale jak to mám asi udělat? Kniha je, stejně jako ostatní Gordonovy romány, úchvatným čtením, které se prakticky nedá pustit z ruky. Tenhle film opustím kdykoliv a kdekoliv. A možná by mě ani příliš nemrzelo, kdybych ho nedokoukala. Výprava asi nebyla levná, ale pokud nebyl levný ani Tom Payne, pak bylo jeho obsazení do hlavní role ještě větší chybou. A ta škaredá femme fatale se k němu jen hodila.(1.6.2014)

Četl jsem a také viděl jsem. Filmové zpracování je vskutku hodnotným spoluhráčem knihy. A že je to filmově německé? To mě opravdu příjemně překvapuje a na Bena Kingsleye se vždycky rád podívám. Neplýtvá totiž zbytečnými podlézavými úsměvy za každou cenu, a přitom je také příjemně vstřícný svému okolí. A ty rachejtle? Velkoryse jsem je přehlížel, byť jsem si vědom, že v Číně již tenkrát pravděpodobně (i pro nejchudší) byly k mání. A co se týká ve středověku celosvětově rozšířeného anglického jazyka, jak zde píše Malarkey, s tím si starosti nedělám. V knihách se také neřeší, jak se cestovatelé v dálných východních zemích domlouvají. Tak tomu bylo samozřejmě i v knižní předloze, a věřte, nevěřte, vůbec jsem to neřešil. Tady jde o příběh a ne o to, jakým jazykem se kdo domlouvá.(19.1.2015)

Teda, jsem překvapen. Po delší době (asi od Agory) velkolepý historický film, který okázale nestaví na bitvách a jiných opulentních výjevech, ale docela slušně pracuje s charaktery, byť celkem černobíle. Nějaké to multikulturní poselství se tu najde, avšak zde dává smysl. Muslimský svět byl fakticky v té době vyspělejší i tolerantnější než křesťanská Evropa. Události zobrazené zde sice historicky příliš neodpovídají a konec mi úplně nesedl, ale přimhouřím oko. Můžu doporučit.(9.5.2014)

Krásný, ale místy dost neuvěřitelný příběh. Člověk si 11. století představuje jako těžký středověk a ne místo, kde se na potkání střílí rachejtle. Já třeba chápu, že Čína byla v tomhle dost pokroková a přiznám se, že nejsem natolik historik, abych posoudil, co na tomhle příběhu bylo pravdy. Co už ale posoudit můžu, tak znalost angličtiny na celém evropském kontinentě s výpadem až na daleký Blízký Východ. To už mi přišlo fakt hodně mimo. Když ale přejdu všechny tyhle malichernosti, se kterými bych si tenhle film mohl znepříjemnit, tak musím říct, že na to, jak málo filmů z této doby vzniká, se tvůrci s Ranhojičem poprali tak dobře, jako bych rozhodně nečekal. Němci celkově těmito historickými dramaty nestačí překvapovat. Legenda o Janě nebo Parfém - příběh vraha jen dokazuje, že jejich filmografie se zvedla obrovským krokem kupředu. Necelé tři hodiny jsem si totiž užil naprosto překrásný příběh s herci z první linie. Tom Payne naprosto skvělý. Ben Kingley, Stellan Skarsgard a Olivier Martinez dokonce naprosto boží. Atmosféra taková, že je vlastně skvělá. Co víc dodat? Nebýt některých historických nesrovnalostí a zbytečně natahovaných některých scén, tak dám plný počet. Takhle je to za hodně slušné čtyři hvězdy. A věřím, že se k tak velkému příběhu určitě ještě někdy vrátím.(27.5.2014)

• - Vo filme často spomínaná postranná choroba boli bolestivé problémy so slepým črevom. V tej dobe stopercentne smrteľná choroba. (gogo76)

• - Snímek se natáčel v Maroku a Německu. (Yardak)

• - Operace šedého zákalu byla v 11. století opravdu možná. První spis Sushruta Samhita vypovídající o metodách a nástrojích operace šedého zákalu a dalších oftalmologických vadách se datuje do 5. století našeho letopočtu v Indii, kde lékař Sushrut působil. (Nach)