"Otevřeme Šáha a odstraníme nemoc." Doktory nemám rád a snažím se jim vyhýbat. Proto mě příběh o touze poznat vnitřní uspořádání člověka nijak zvlášť nelákal. Po jeho zhlédnutí musím uznat, že to bylo celkem zajímavé, ale na můj vkus příliš dlouhé, dramatické a postrádající zábavné momenty. Alespoň to vrhlo jedovatou slinu na církev a k tomuto aktu se připojuju svým dalekonosným flusem.(24.12.2016)

Příběhově výživné a že se nejedná o evropské Království nebeské zase tolik nevadí. Doba je si myslím zobrazena věrohodně nebo spíše věrohodněji než býváme často zvyklí. 11. století v Evropě je dost možná jedno z nejhnusnějších v historii, za cokoliv hrozilo upálení. Herci do svých rolí skvěle padnoucí, nejvíce potěší Skarsgard a také jsem se nemohl dočkat Kingsleyho. Nemusím zmiňovat rovněž fakt, že mě potěšilo že i v Evropě dokážeme točit velkolepé filmy, myšleno výpravou. 70%(21.10.2014)

Krásný, ale místy dost neuvěřitelný příběh. Člověk si 11. století představuje jako těžký středověk a ne místo, kde se na potkání střílí rachejtle. Já třeba chápu, že Čína byla v tomhle dost pokroková a přiznám se, že nejsem natolik historik, abych posoudil, co na tomhle příběhu bylo pravdy. Co už ale posoudit můžu, tak znalost angličtiny na celém evropském kontinentě s výpadem až na daleký Blízký Východ. To už mi přišlo fakt hodně mimo. Když ale přejdu všechny tyhle malichernosti, se kterými bych si tenhle film mohl znepříjemnit, tak musím říct, že na to, jak málo filmů z této doby vzniká, se tvůrci s Ranhojičem poprali tak dobře, jako bych rozhodně nečekal. Němci celkově těmito historickými dramaty nestačí překvapovat. Legenda o Janě nebo Parfém - příběh vraha jen dokazuje, že jejich filmografie se zvedla obrovským krokem kupředu. Necelé tři hodiny jsem si totiž užil naprosto překrásný příběh s herci z první linie. Tom Payne naprosto skvělý. Ben Kingley, Stellan Skarsgard a Olivier Martinez dokonce naprosto boží. Atmosféra taková, že je vlastně skvělá. Co víc dodat? Nebýt některých historických nesrovnalostí a zbytečně natahovaných některých scén, tak dám plný počet. Takhle je to za hodně slušné čtyři hvězdy. A věřím, že se k tak velkému příběhu určitě ještě někdy vrátím.(27.5.2014)

Další důkaz toho, že církev a víra v kecy hošanů v černém jsou celosvětově zhoubné, bez ohledu na dobu. Ani zdravý rozum, ani nadpřirozené schopnosti, dokonce ani sebezohavení obřízkou nepomůže a nezachrání. Smutné... Nicméně po dvou dnech vrcholné pracovní prudy, kdy už jsem začal přemýšlet o tom, jestli by mi v blázinci nebylo lépe, mi tenhle film zase ukázal, že jsem vůl a nemám si nač stěžovat. Bolest v podbřišku neznamená postranní neléčitelnost, ale pár dní odpočinku, mor znám jen z knížek a pinďoura mám v celku. A když jsem se pak dočetl, kdo psal scénář, je to úplně jasný.(14.10.2014)

Vizuálně a technicky opojné historické dramátko, ve kterém precizní stavba rádoby osudového příběhu funguje až tak dokonale, že vlastně působí rušivě předvídatelně, a divák znalý Království nebeského, Agory či Statečného srdce si už pak jen nevzrušeně odškrtvává body z ušlechtile mdlého scénáře. Filmům, které nelze nenávidět, někde v hloubi chybí kus duše.(18.12.2016)

• - Stejnojmenná kniha Noaha Gordona, podle které je film natočen, se v roce 1999 na Madridském knižním veletrhu dostala do desítky nejčtenějších knih. (Terva)

• - Vo filme často spomínaná postranná choroba boli bolestivé problémy so slepým črevom. V tej dobe stopercentne smrteľná choroba. (gogo76)

• - Film se odehrává v 11. století, době hlubokého středověku. Hlavní hrdina se v něm v orientu potýká s černou smrtí, nazvanou epidemií moru. Ovšem Černá smrt poprvé zasáhla svět až ve 14. století, přesněji v letech 1347-1353, a byla začátkem konce doby, kterou dnes označujeme jako středověk. Ve filmu Ranhojič tedy jde nejspíše o Dýmějový mor, který přenášely blechy z krys na lidi. Černá smrt podle některých vědeckých teorií byla zmutovaná verze dýmějového moru a nebezpečnějšího plicního moru. (Nach)