Příběhově výživné a že se nejedná o evropské Království nebeské zase tolik nevadí. Doba je si myslím zobrazena věrohodně nebo spíše věrohodněji než býváme často zvyklí. 11. století v Evropě je dost možná jedno z nejhnusnějších v historii, za cokoliv hrozilo upálení. Herci do svých rolí skvěle padnoucí, nejvíce potěší Skarsgard a také jsem se nemohl dočkat Kingsleyho. Nemusím zmiňovat rovněž fakt, že mě potěšilo že i v Evropě dokážeme točit velkolepé filmy, myšleno výpravou. 70%(21.10.2014)

Tento historický snímek na motivy románu Noaha Gordona mi hodně sedl. Naprosto dokonalé herecké obsazení, funkční scénář, absolutně skvostná výprava a výborná režie, která perfektně utáhne delší stopáž, již si diváci a divačky ani nestačí uvědomit. A že jde o nízkorozpočtový snímek? Není to nijak poznat, tvůrčí vynalézavost je zde nekonečná. 9/10(4.2.2017)

"Otevřeme Šáha a odstraníme nemoc." Doktory nemám rád a snažím se jim vyhýbat. Proto mě příběh o touze poznat vnitřní uspořádání člověka nijak zvlášť nelákal. Po jeho zhlédnutí musím uznat, že to bylo celkem zajímavé, ale na můj vkus příliš dlouhé, dramatické a postrádající zábavné momenty. Alespoň to vrhlo jedovatou slinu na církev a k tomuto aktu se připojuju svým dalekonosným flusem.(24.12.2016)

Klidně to mohlo být o hodinu kratší, ale co je hodina oproti ročnímu putování napříč kontinenty za vzděláním, nemluvě o dnešním srovnání v řádu několika hodin. Kam až se za 10 století posunula civilizace v technice a ve vědě, tam zamrzla ve víře, respektive šíření náboženství. Že se tehdejší neznalost sváděla na Boha v dobrém i zlém chápu, že se vedly války o území a moc ve jménu Krista, Aláha a i jiného Boha, je historicky doloženo. Proč se ale toto dogma nemění ani dnes, to už je s podivem. Bohužel.(4.4.2015)

• Coleator

Jsou filmové adaptace, které ctí svou předlohu... A potom je tady druhá skupina, která si vezme z knihy jen opravdu málo... Ranhojič bohužel patří do druhé skupiny, kromě pár jmen je tady úplně všechno jinak... Když jsem knihu četl, říkal jsem si, že tohle nejde zfilmovat, takže jsem výrazné zjednodušení očekával... Ještě jsem snad ale nikdy neviděl film, kde by každá postava měla úplně jiný osud, než jaký mu vymyslel autor předlohy... Dávám dvě hvězdičky, asi hlavně za odvahu pokusit se Ranhojiče převést na stříbrné plátno... Jinak tenhle film nesahá vyprávění Noaha Gordona ani po kotníky... Jestli máte čas, určitě se do originálu začtěte - nebudete litovat...(15.7.2017)

• - Film se odehrává v 11. století, době hlubokého středověku. Hlavní hrdina se v něm v orientu potýká s černou smrtí, nazvanou epidemií moru. Ovšem Černá smrt poprvé zasáhla svět až ve 14. století, přesněji v letech 1347-1353, a byla začátkem konce doby, kterou dnes označujeme jako středověk. Ve filmu Ranhojič tedy jde nejspíše o Dýmějový mor, který přenášely blechy z krys na lidi. Černá smrt podle některých vědeckých teorií byla zmutovaná verze dýmějového moru a nebezpečnějšího plicního moru. (Nach)

• - Snímek se natáčel v Maroku a Německu. (Yardak)

• - Ibn Sina (alebo aj Avicenna), ktorého stvárni Ben Kingsley, bol stredoveký perzský učenec, filozof, politik, básnik, prírodovedec a lekár. Je autorom viacerých diel o fyzike, matematike, metafyzike a astronómii, najviac však o medicíne a filozofii. Za jeho najvýznamnejšie dielo sa považuje kniha Kánon medicíny, zbierka grécko-arabskej lekárskej múdrosti, ktorá vznikla okolo roku 1030. (Laslo)