Romeo a Julie

• Velká Británie Romeo and Juliet (více)

V italském městě Verona spolu znepřátelené rodiny Monteků a Kapuletů vedou věčný spor. Když Romeo (Leonard Whiting), pohledný mladý Montek, poruší společenské konvence a navštíví bál Kapuletů, zamiluje se do Julie (Olivia Husseyová), krásné Kapuletky. Ti dva spolu po krátkých námluvách uprchnou, čímž ještě prohloubí napětí mezi svými rodinami. Snímek oscarového režiséra Franca Zeffirelliho je považován za jednu z nejslavnějších filmových verzí Shakespeareova klasického milostného příběhu. (Cinemax)

D.Sleeper

Je zajímavé, že přesně takhle jsem si Julii dle Shakespearova popisu představoval ještě dávno předtím, než jsem tento snímek spatřil. ()

thestral

já vlastně nevím, co bych tak měla napsat, ale celkem jsem o tom filmu přemýšlela...dost věcí je vynecháno, něco je tak trochu pozměněné...kostýmy mi připadají až moc barevné (a když jsem se na film dívala prvních pět minut, měla jsem trochu montypythonovské asociace...), Romeo je sladký, přesladký, ale...myslím, že je to dobře zpracovaný Romeo a Julie příběh, přestože tak trochu jiný než hra, ale to je vždycky, film není divadlo, i když v tomhle filmu je divadelní hraní patrné a možná i nutné. Julie a Mercutio jsou skvělí, úžasní... ()

elisinka

Konečně jsem si našla čas a viděla tenhle skvost. Tomuhle filmu nemám co vytknout kromě toho konce. Je to tak nádherně dojemné že to až bolí u srdce. Lepší dvojici než Olivia Hussey, John McEneryho nemohl Zefirelli vybrat, jsou na svůj věk velmi přesvědčiví a dobří. Olivia je jednoduše taková Julie jaká je v mých představách. Další kdo mě přímo rozesmál k popukání byla chůva:). Skoro jakoby vystoupila z knihy. Přesně taková jako ji popsal Shakespeare. Nepřekonatelné byli také kostými a exteriéry. Pro milovnici Shakespeara jako jsem já tohle prostě byl nádherný zážitek. ()

PaRi

Kdybych viděl jen tuhle adaptaci a nečetl velkého Alžbětince, tak bych nechápal, proč je tak velkým. Myslím, že tohle zpracování není nadčasové, jako jsou nadčasová dramata Shakespearova. Hercům nevěřím, je to přehrávané až hrůza. To, co působí na divadle přirozeně je pro filmovou řeč poněkud nestravitelné. Filmové herectví je prostě jiné, než divadelní a film má jiné prostředky, než divadlo. Přenést divadlo do filmu umí jen velmi málo režisérů. Dle mého názoru tohle velmi dobře uměli svého času Rusové. Za jednu z nejlepších prací převedení Shakespeara na filmové plátno považuji Hamleta Grigorije Kozinceva v podání Innokentije Smoktunovského. Tento režisér dokázal zbavit Hamleta divadelně nadneseného patosu (byl neúnosný již tehdy v r. 1964, kdy Kozincev svůj film točil, natéž dnes), což Franco Zeffirelli o 4 roky později nedokázal u Romea a Julie. Tenhle film se mi nelíbil již tehdy a dnes je to ještě horší. No a připočtu-li k tomu ten příšerný dabing a úděsný ořez obrazu... Ty tři hvězdy dávám za skvělou výpravu, kostýmy a slušnou kameru. Jo a Nino Rota dokázal napsat mnohem lepší hudbu, třeba pro Bondarčukovo Waterloo. ()

_aandyy_

William Shakespeare byl dozajista velkým dramatikem a toto dílo je jistě jedním z nejvěrnějších zpracování slavného (dnes spíše už legendárního - bohužel) příběhu, které po právu získalo patřičná ocenění. Uznávám tohle všechno a přesto dávám pouze 3 hvězdičky. Je zvláštní, jak tato notoricky známá tragédie dokáže člověka po půl hodině až hodině tak trochu naštvat. Nejde o příběh, ale spíše o přehršle fňukající postavy, které jsou při konci příběhu už poněkud iritující a snad ani ne politováníhodné... Na druhou stranu, ačkoliv je tato linie pro dnešní dobu docela nepřípustná, myslím si, že Shakespeare má i pro současnost svůj určitý význam. Nesmyslnost "boje" mezi rodinami Monteků a Kapuletů jakoby naznačovalo bezvýznamnost "válek" v jakémkoli slova smyslu... ()

wito

skvelá smršť filmárčiny, na ktorú je radosť pozerať. presne načasované brilantné dialógy a choreograficky pestré súboje ma posadili na príjemné chvíľky... ()

denulik

Nuž, čo na to povedať, nádherná Júlia (ktorej peknú tváričku mám ale po hodine nepríjemného zavýjania chuť znetvoriť), šarmantný Rómeo, nesympatickí Mercutio a Tybalt, pestúnka vystrihnutá z Montyho Pythona, prehrávajúci herci, ktorí recitujú odušu ako na Hviezdoslavovom Kubíne a k tomu všetkému tie neskutočné farebné pančušky. Taká tradičná (ale pomerne nudná) adaptácia- vlastne všetko sedí, decká, ktorým sa to nechce čítať do školy získajú dobrú predstavu o čom ten Shakespeare vlastne je. A to je tak všetko, bohužiaľ za srdce ma to nechytilo- Luhrmann mi ho zlomil. ()

1mArc0

Ak nechceš do divadla .. tak potom google.com - Romeo and Juliet 1968 full movie... a máte to. Osobne toto je najlepšie 35mm spracovanie.. ktoré táto hra dostala. Pravý anglický dialekt je pastva pre uši a 35mm pre oči. /90%/ ()

nmarca

Zeffirellimu se podařilo to, co lze těžko dosáhnout při inscenování této hry v divadle: balancovat na hranici mezi dětstvím a zralostí hlavních hrdinů, pojmout příběh věčných milenců jako teenagerskou lásku. Ke všemu nádherná hudba, renesanční exteriéry – těžko si představit lepší zpracování. ()

mosem

Oficiální text distributora uvádí, že se jedná o nejslavnější filmovou verzi nejslavnějšího milostného příběhu. Možná je tomu tak, ale pak i nejlepší verze daleko pokulhává za divadelní předlohou. Z postav mně nejvíce seděl Merkucio, mnich - apatykář a upovídaná služebná. Ústřední postavy, zejména Romeo, svoji roli silně přehrávali, patetičnost z nich přímo sršela. Také některé scény , odehrávající se na náměstí působily poněkud uměle, stejně jako prostředí ve kterém byla příliš patrná jejich kulisácká umělost. Přesto všechno to ale je ztvárnění, které má smysl shlednout, protože řada scén je naopak skvělá. Nicméně kvůli uvedeným výhradám film na víc než na průměr u mne nedosáhl, bez ohledu na to, že má vysoké hodnocení i vysoké postavení v žebříčku. ()

Pete

Měl jsem obrovský problém toto zpracování dokoukat. Vedlo mě to k zamyšlení, zda je vůbec vhodné adaptovat tuto divadelní klasiku pro film. A když už, proč otrocky trvat na původním textu a reáliích téhle tragické pohádky? Proboha, všechny ty ve své době snad vtipné repliky směrem k publiku! Takovéto příliš uctivé nakládání s klasikou už prosím ne. ()

JosefTomas

Tady snad níž ani jít nemohu. Krásná adaptace jednoho z nejtalentovanějších spisovatelů, vnesená na plátno s tak krásným citem, že je z toho člověku příjemně u srdce. ()

natalie15

William Shakespeare je pre mňa najväčším literárnym géniom. Najviac mám rada jeho Hamleta, ale po čase som sa rozhodla zhliadnúť aj filmové spracovanie asi najslávnejšej láskou zmietanej a osudom trpiacej dvojice na svete. Urobila som dobre. Na filme niet jedinej veci ktorá by sa mi nepáčila (snáď iba tá hrozná kvalita v ktorej som to videla, ale to nie je vec filmu). Prekrásna Júlia, šarmantný Rómeo, nevinná a predsa vášnivá, silná láska... ktorú prekazia dva rody, ktorých nenávisť trvá už hrozne dlho... Balkónová scéna je neuveriteľná! A pri tom tí herci sú takí mladučkí - no vžili sa do svojich postáv dokonale. Proste: Shakespeare ako má byť, a prekrásne zobrazený najtragickejší ľúbostný vzťah všetkých dôb. Na konci mi to trhalo srdce... a to mal film docieliť. Preto dávam 90%. ()

Zemřel režisér Franco Zeffirelli

Zemřel režisér Franco Zeffirelli

15.06.2019

Slavný italský scenárista a režisér Franco Zeffirelli zemřel ve věku 96 let. Zprávu médiím potvrdil jeho syn. Zeffirelli byl známý především adaptacemi Shakespearových her a taky pojetím klasických… (více)