Alphaville, une étrange aventure de Lemmy Caution

Paul Misraki

Scénografie:

Pierre Guffroy
  • Vědma

Jeden z 1001 filmů, které když uvidíte, budete rádi, že nezemřete. Ale teď vážně, kdybych se 90 minut tak strašně nenudila, možná by mě víc vzalo těch 9 minut docela hlubokomyslných postřehů. Ale ten hlas Alphy 60 byl tak strašně nepříjemný a celé mě to utvrzuje v domnění, že Godard tedy ne. I když chvílemi mi to přišlo jako docela povedená parodie.Ale jinak se mám dobře, děkuji, není zač.(28.1.2012)

Jean-Luc Godard byl natolik osobitý tvůrce, že i svému noirovému sci-fi dodal skvělý náboj a vizuální stránka je výborná, a to přesto, že se v podstatě jedná o současný svět bez nějakých velkých vynálezů. Jde ale o to, jak ten svět funguje, jak je popisován, co postavy říkají. A to rozhodně není špatné, jen ta atmosféra na mě působila víc než filosofie, což bych nečekal.(12.2.2015)

• Slartibarkfast

Achichouvej. Velice sofistikovaný mix francouzkého umění. Bohužel nejsem fanouškem takových hlubokomyslných děl. Zvláště pak, když jsem u něj samou nudou usnul. Oceňuji jistý záměr a v lepší kondici a rozpoložení bych snad více docenil jeho mystických kvalit. Příběh o společnosti, ve které všichni ctí jistá pravidla bez citů, mi připomíná Equilibrium. Každý film si najde svého diváka, ale tohle mi nesedlo. 45%(28.1.2012)

Na tento film se budu muset podívat určitě znovu. Snímek má určitě své kvality, ale těžko se mi dostávalo do děje. Moje pozornost furto opadávala a hodně chvil jsem přestával sledovat. Možná to byl jen první vjem. Některé filmy jsou napoprvé těžko střebatelné, tak možná že někdy po opětovném shlédnutí přehodnotím. Každopádně vizuální stránka a atomsféru filmu se mi líbila... 80%(13.1.2014)

Zvláštne, a pre mňa netypické je, že u oboch Godardových filmov, ktoré som si pozrel včera a dnes, idem s hodnotením vyššie, ako väčšina, v prípade Alphavillu dokonca vyššie, než bolo moje pôvodné hodnotenie podľa spomienok z konca šesťdesiatych rokov. Alphaville pokladám za vydarenú zmes žánrov, symbolov a nedopovedaných myšlienok, ktorá má úžasnú atmosféru, podčiarknutú temným čiernobielym materiálom, pôsobivou hudbou a dobre vybratými hercami. Verím, že sa Jean-Luc pri jeho nakrúcaní bavil prinajmenšom tak, ako ja pri jeho sledovaní. Takže, darí sa mi dobre, Jean-Luc. Ďakujem. Rado sa stalo.(18.2.2012)

• - Inspirací k filmu byla básnická sbírka „Město bolesti“ od Paula Eluarda. (Olík)

• - Filmem se nechala inspirovat irská skupina Cranberries ve svém videoklipu k písni "Linger". (Shaqualyck)

• - V roce 1964 vydal Umberto Eco analýzu masové kultury „Skeptikové a těšitelé“. Alphaville přišlo do kin rok poté a mohlo by Ecově knize sloužit jako filmová příloha, protože divák se v něm může donekonečna bavit hledáním všudypřítomných aluzí a citací. (Zdroj: Letní filmová škola)