Jak jsme hráli čáru

Juraj Nvota

Předloha:

Peter Pišťanek (kniha)

Diviš Marek

Richard Labuda, Libuše Šafránková, Milan Lasica, Szidi Tobias, Ondřej Vetchý, Milan Ondrík, Ady Hajdu, Ondřej Malý, Miro Noga, Robert Roth, Alexander Bárta, Slávka Halčáková, Jana Oľhová, Christopher Michael Paulíny, Tamara Fischer, Gregor Hraška, Tomáš Florek, Viktor Stupka, Matylda Homolová, Erik Bekeš, Martin Hrevuš, Tomáš Samko, Adam Praskač, David Pašš, Zita Furková, Zuzana Konečná, Petra Vajdová, Jan Mazák, Marián Labuda ml., Richard Autner, Michal Koleják, Martin Kochan, Michal Rosík, Mária Breinerová-Mačáková, Lenka Janíková, Ingrid Ištóková, Vladimír Zboroň, Mária Landlová, Martin Škoda, Mária Čubová, Peter Pišťanek, Patrik Paulíny, Lukáš Hajdúch, Lea Fischer, Viktória Floreková, Matej Mička, Michal Ďurica, Marián Charvát, Lumír Kunc, Martin Gazík, Peter Kallo, Jozef Šnobl, Marek Urban, Vladimír Nemčok, Richard Adámek, Alex Angelo Alario, Michal Bednár, Martin Blaha, Kryštof Čierňava, Lukáš Hipp, Gregor Železník, Nina Gabková, Júlia Matonová, Romana Ružeková, Ema Mikuškovičová, Klárka Mračková, Viktória Vaculová, Rebecca Horváthová, Ivana Grófiková, Slavomír Koledzaj, Matej Koledzaj, Mariana Bednáriková, Jozef Grígeľ, Adam Babušek, Zorko Zita, Marek Stolárik, Marián Janík, Michal Pospíšil, Dárius Imrich Tóth, Ivan Trenčanský, Sebastián Nvota, Marína Nvotová, Maxim Urban, Tomáš Gavenda, Tereza-Laura Pifflová, Karolína-Romana Pifflová, Anna Mihályová, Jakub Čulík, Natália Koritková, Marek Jurčišin, Vladimír Pitko, Ľubomír Piteľka, Ján Michael Koritko, Lucie Jeřábková, Ján Herceg, Laura Suchá, Jozef Kožár, Ján Danko, Marián Baláž, Martin Benkovič, Richard Pospíšil
  • Praxis

Proč se dabují slovenské filmy do češtiny, to mi teda hlava nebere. Film v podstatě o ničem, do úst malých herců jsou vkládány věty, které ani náhodou nepatří dětem a vlastně spoustu věcí vůbec nepochopíte a nedozvíte - proč zemřel kamarád? Šafránková, Vetchý i Lasica se na plátně spíše patlají a působí někdy jako ochotníci z horní dolní. Průměr 50%(29.5.2016)

• TheDon

Tak po tomhle blockbusteru na dlouhou dobu končím s česko-slovenskou produkcí. Film je naprosto o ničem, snaží se o nějakou výpověd z doby za železnou oponou, nedaří se to. Nedaří se v něm totiž vůbec nic. Ať už jsou to debilní strojený předabovaný dialogy,nebo humor. Ten nehledejte, chybí. A drama? No to vůbec. Vypínal jsem to po padesáti mnutách, čekajíc, že se něco začne dít. Nezačne. Ztráta času. Herecký výkony hodný televizní inscenace z doby Nemocnice na kraji města a postavy tupý a plochý,že to ani víc nejde. Sorry pane Nvota, to si zabil.(8.7.2015)

• Slarque

Pokud budu věřit zdejším komentářům, tak za něco z té hrůzy opravdu může český dabing. Ale i když odhlédnu od dialogů, tak je ten scénář chvílemi nějaký nedomyšlený, některé střihy působí rušivě, mnohé záběry zbytečně, tohle je opravdu podprůměr i mezi filmy pro děti. Záběry na roztomilá zvířátka to prostě nezachrání.(29.5.2016)

[zhlédnuto v českém dabingu] ...takže bohužel jen za 4*. Ty nepřirozené dětské dialogy (viz gogo76) by mi ale nejspíš vadily i v originále. Mimochodem, uživatel nascendi se mýlí, když nadává na "snaživé soudruhy z Česka". Verzi předabovanou do češtiny chtěl sám režisér Nvota, protože "české deti nerozumejú po slovensky" (2:25). - Evidentně si neuvědomuje, že takovýmto ustupováním celou věc jen zhorší: Když se české děti nesetkají se slovenštinou ani v nejpovedenějším slovenském (neartovém) filmu za dlouhá léta, tak kdy jindy si mají slovenštinu osvojit?(19.6.2016)

• Lacike

Film so skvelou vypravou kedy je evidentne, ze si tvorcovi dali zalezat na vsetkych detailoch, ale ustredna zapletka mi prisla dost nudna a nevylolala vo mne ziadne emocie. Asi za to môzu detski herci, ktori mi prisli velmi slabi a bez stipky roztomilosti. Na druhej strane, herecke legendy ako Lasica a Safrankova su skveli. Rovnako bolo prijemne vidiet kopu dalsich slovenskych hercov hrat v niecom lepsom ako su tie nase tradicne Panelaky a dalsie nekonecne srackoidne serialy. Len kvôli nim sa oplati tento SK pokus o mix Obecnej školy a Pelíškov aspon raz vidiet. 5/10.(1.9.2015)

• - K setkání dědečka Mariána Labudy s vnukem Richardem, který si zahrál malého Petra, na filmovém plátně nedošlo, protože Milan Lasica měl roli dědy slíbenou dva roky dopředu, tedy daleko dříve, než vůbec začal casting dětských herců. (vasosak)

• - V krčme, v ktorej pracuje dedo Achberger (Milan Lasica) ako výčapný, si je možné všimnúť vlajočku futbalového klubu ŠK Slovan Bratislava, ktorej logo bolo zavedené až rokom 1990. Koncom šesťdesiatych rokov sa bratislavský klub nazýval TJ Slovan CHZJD Bratislava, pričom v logu nebol slovenský dvojkríž, ale červená hviezda so zvonom, klasom a skúmavkou. (JurajKa)

• - Vozy Polski Fiat 125P, které se ve filmu několikrát objevují, se začaly vyrábět až dlouho po dataci fimu. (Frontie)