Jak jsme hráli čáru

Juraj Nvota

Předloha:

Peter Pišťanek (kniha)

Diviš Marek

Richard Labuda, Libuše Šafránková, Milan Lasica, Szidi Tobias, Ondřej Vetchý, Milan Ondrík, Ady Hajdu, Ondřej Malý, Miroslav Noga, Robert Roth, Alexander Bárta, Slávka Halčáková, Jana Oľhová, Christopher Michael Paulíny, Tamara Fischer, Gregor Hraška, Tomáš Florek, Viktor Stupka, Matylda Homolová, Erik Bekeš, Martin Hrevuš, Tomáš Samko, Adam Praskač, David Pašš, Zita Furková, Zuzana Konečná, Petra Vajdová, Jan Mazák, Marián Labuda ml., Richard Autner, Michal Koleják, Martin Kochan, Michal Rosík, Mária Breinerová-Mačáková, Lenka Janíková, Ingrid Ištóková, Vladimír Zboroň, Mária Landlová, Martin Škoda, Mária Čubová, Peter Pišťanek, Patrik Paulíny, Lukáš Hajdúch, Lea Fischer, Viktória Floreková, Matej Mička, Michal Ďurica, Marián Charvát, Lumír Kunc, Martin Gazík, Peter Kallo, Jozef Šnobl, Marek Urban, Vladimír Nemčok, Richard Adámek, Alex Angelo Alario, Michal Bednár, Martin Blaha, Kryštof Čierňava, Lukáš Hipp, Gregor Železník, Nina Gabková, Júlia Matonová, Romana Ružeková, Ema Mikuškovičová, Klárka Mračková, Viktória Vaculová, Rebecca Horváthová, Ivana Grófiková, Slavomír Koledzaj, Matej Koledzaj, Mariana Bednáriková, Jozef Grígeľ, Adam Babušek, Zorko Zita, Marek Stolárik, Marián Janík, Michal Pospíšil, Dárius Imrich Tóth, Ivan Trenčanský, Sebastián Nvota, Marína Nvotová, Maxim Urban, Tomáš Gavenda, Tereza-Laura Pifflová, Karolína-Romana Pifflová, Anna Mihályová, Jakub Čulík, Natália Koritková, Marek Jurčišin, Vladimír Pitko, Ľubomír Piteľka, Ján Michael Koritko, Lucie Jeřábková, Ján Herceg, Laura Suchá, Jozef Kožár, Ján Danko, Marián Baláž, Martin Benkovič, Richard Pospíšil
  • nascendi

Ani po sto minútach premietania som nepochopil zmysel nakrútenia tohto filmu. Tú dobu som zažil a uráža ma, keď niekto vkladá detským hercom umelé dospelácke vety, slová a gestá, ktoré sa v danej dobe nepoužívali. Zo všetkého čpie šablóna a schematizmus. Zámer určite nebol dosiahnutý kvôli odfláknutej realizácii. Aby v pohraničnom pásme fungovala nejaká skupinka černogardistov, ktorí vyzerali ako depešáci, to si už vyžaduje poriadnu dávku frndžalice pri písaní scenára. A to môžem byť ešte rád, že som nevidel verziu, ktorú snaživí soudruzi z Česka iniciatívne predabovali. Zaujímalo by ma, či v rámci proporcionality predabovali aj Vetchého a Šafránkovú do slovenčiny.(21.1.2015)

Znovu AŽ po nejakej dobe poctivý domáci film o živote a osudoch ľudí v minulom režime. Viacmenej nemám filmu čo vytknúť. Páči sa, plynie, skvelo je napísaný tak, že dospelí aj deti a mládež sú pri sledovaní na rovnakej vlne, aj keď každý vidí a chápe aj pri rovnakom celku iné detaily a nenásilnou formou u mladších ročníkoch okrajovo dopĺňa hodiny dejepisu. Veľká spokojnosť.(30.5.2015)

Abych sledovala s rozkoší další film, který vrcholí rokem 1968 se nestává příliš často. Ale měla jsem to štěstí vidět původní nepředabovanou verzi, takže jazykový spletenec česko-slovensko-maďarský v naprosto autentické podobě. Milan Lasica a Libuše Šafránková jsou okouzlující jak jen dokáží ve svém věku být, o Ondřeji Vetchém také už nepochybuji. Vysloveně jsem se kochala. #finaleplzen(11.5.2015)

Tak hláška "až se naučíš maďarsky, tak budeš pořádný slovák" ma tak trochu zaskočila, mimo iné aj preto, že sa potom už nikto nezmienil, že až sa zas chlapec naučí pochlebovať nemcom, bude konečne poriadny čech. No čo už. Celkove to ušlo. Lasica bol štandardne sofistikovaný a Šafránková? Ak to smiem, ako pravá slovenka posúdiť, maďarštinu má tragickú:D Každopádne Noga nám strašne zostarol, ale aj tak ľutujem, že tam mal len malinkatú roličku. Príbeh pekný a obsadenie vynikajúce.(20.6.2016)

Snáď aj niekoľko miliónov kubíkov vody pretieklo dole Dunajom od chvíle, kedy som naposledy a dobrovoľne načrel do modernej SK/CZ tvorby. Paradoxne, symbolicky v deň, žiaľ, nedožitých 55. narodením autora Petra Pišťaneka. Vysoko zaujímavému námetu transformácia na celovečerák ubrala na atraktivite. Herci tieň neprekročili. Lasica, Šafránková, Vetchý odviedli štandard a v mladom Labudovi drieme talent, ale pri chýbajúcom emočnom (a aj humornom) ťahu na bránu tkvelo najslabšie očko reťaze v réžii. Jediný silný moment doprial záver a Lasica ako archetyp milujúceho starého otca dojal.(29.4.2015)

• - Postavy ve filmu mluví česky, slovensky i maďarsky, nakonec však vznikly dvě jazykové verze. V té pro Českou republiku byly původně slovenské dialogy předabovány do češtiny kvůli dětem, které dnes již slovenštině rozumí špatně. (dainio)

• - Filmařům uniklo, že brigadýrky důstojníků pohraniční stráže měly zcela jinou barvu. Ve filmu je použita klasická khaki brigadýrka, kterou používala armáda, zatímco příslušníci pohraniční stráže měli sytě zelenou. (stone)

• - Pro špatné sněhové podmínky se většina zimních scén točila v rakouském Innsbrucku. (vasosak)