Zeki Müller nemá na vybranou. Někdo totiž postavil školní tělocvičnu přímo nad jeho „úsporami". Tedy nad místem se zakopanými ukradenými penězi, které tam pro něj ukryla jeho přítelkyně. A tak, aby se po propuštění z basy dostal ke své kořisti, musí se vydávat za suplujícího učitele na Götheho gymnáziu, čímž vznikne už tak sužovanému vzdělávacímu systému další problém, protože od toho okamžiku zaměstnává nejbláznivějšího učitele všech dob. V noci se Zeki snaží tajně prokopat ke své uloupené kořisti a během dne používá sice drastické, ale účinné metody, aby zkrotil neukázněné teenagery ve třídě 10. B. Jeho upjatá, korektní kolegyně, učitelka Lisi Schnabelstedtová (Karoline Herfurthová), sice odsuzuje jeho neortodoxní pedagogické metody, ale nemůže si pomoct a do nového „kolegy" se zamiluje. Dokonce mu pomůže vykopat něco cennějšího než je hotovost – zbytky jeho vlastní morální integrity. (Cinemart)

riza-do

Kdyby mi před shlédnutím tohohle filmu někdo řekl, že dám německé komedii 4hvězdy a ještě dvě hodiny po odchodu z kina budu mít na tváři pobavený úsměv, asi bych mu dal stejně tak pobavenou facku. Ale ono je to tak.. Nemůžu hodnotit režii, kameru, už vůbec ne výpravu nebo střih, ale dvě hodiny zábavy, kterou jsem si vesměs opravdu užil. Navíc naivní a zaprdnutá postava ve ztvárnění opět velice sladké Karoline Herfurth mi film o trochu více zpříjemnil, což je asi jediný důvod proč německé komedie neodsoudím nikdy předem. Lituji však všechny, které už tradičně odsuzují komedie podobného ražení kvůli slabším chvilkám romantiky, které mě v podobě Fakju pane učiteli bavili stejně jako zbytek filmu. Prostě _ten_ film za to _ku*va_ stojí.. ()

MaxForValue

Kto by to bol kedy povedal, že tú najlepšiu komédiu, ktorú v tomto roku uvidím nakrútia práve Nemci?! Ale, stalo sa. Bora Degtekin ukázal, že i v roku 2014 sa dá nakrútiť vkusná a zábavná komédia a to navyše i s vtipným názvom - Fakjú pán profesor! Či už si to chceme či nechceme priznať, tak komédia ako filmový žáner upadá. Časy, kedy divákov po celom svete rozosmievali Laurel a Hardy, Bob Hope, bratia Marxovci či iní sú dávnou minulosťou a dobrých komédií v posledných desiatich rokoch je, ako sa hovorí, ako šafránu. Pokiaľ si odmyslíme všetky animovaný filmy, zostáva za posledné desaťročie z rýdzo-komédií, z môjho pohľadu, azda len Hangover trilógia, dvojka Clerksov, Death at a Funeral a zopár ďalších filmov. Do slovenských kín sa koncom augusta dostal film, ktorý by za bežných okolností väčšinovému i menšinovému divákovi asi ušiel z radaru – Fakjú pán profesor. Predsa len, je to čisto nemecký (teda bez koprodukcie) film, teda výtvor národa, ktorý má na svedomí Rosamunde Pilcherovú a podobné „skvosty“. Ba čo viac, natočil ho 35-ročný Nemec Bora Dagtekin, pre ktorého to bol len druhý celovečerný film, pričom ten prvý, Turecky jednoducho a rýchlo, rozhodne nepatrí medzi to najlepšie, čo sa v Európe urodilo. Fakjú pán profesor je však z iného súdka. Je to totiž prvý film po dlhých šiestich rokoch, ktorý prinútil Nemcov prísť do kina. Pýtate sa prečo? Lebo je to, aj na moje veľké počudovanie, veľmi podarená komédia. V dobách, kedy sa humor zvrtol na, zjednodušene povedané, prdenie a grganie, na sexuálne narážky a všelijaké dvojzmysly, prišiel Bora Dagtekin s filmom, ktorý je, ako by jeden český spisovateľ napísal, „něco zcela jiného“. Zabudnite na trápne situácie, zapchávanie si uší i zatváranie očí, na stud, hanbu, skrátka tie všetky dôverne známe pocity, ktoré sa pri sledovaní tých horších komédií z času na čas objavia. Fakjú pán profesor je síce, ako sa s obľubou tvrdí, (politicky) a sociálne nekorektný, vo svojej podstate aj hrozne neoriginálny, ale čo je však najdôležitejšie, takmer dokonale fungujúci. Základná premisa je jednoduchá. Prepustený zločinec sa chce dostať ku zakopaným peniazom, avšak zistí, že tento poklad sa nachádza v útrobách pozemku školy. Začne tu teda pracovať ako učiteľ a po nociach kope tunel, aby sa k peniazom dostal. Ako učiteľ si zahrá postavy Hilary Swank či ešte lepšie Michelle Pfeiffer a z grázlov z triedy spraví krotkých a poslušných baránkov a ovečky. V 30-ročnej kolegyni, životom strhanej nepobozkanej panny, nájde svoju veľkú lásku i nový zmysel života. Film ako taký príliš originálny nie je, v témach, situáciách či konfliktoch kopíruje novšie či oveľa staršie filmy, avšak, ako som už naznačil, ako komplet je prekvapujúco veľmi dobre fungujúci. Situačný humor strieda slovný, kontrast medzi zločincom Zekim a roztomilo neurotickou kolegyňou Lisi je zdrojom viacerých vtipných momentov i bez slovného sprievodu a aj vedľajšie postavy, počínajúc samotnými študentami, končiac u profesorského zboru a Lisinej rodiny, dokážu vyčariť úsmev na tvári. Scenárista, opäť Bora Degtekin, mal zjavne svoj deň. Tešiť sa tak môžete napríklad na netradičnú adaptáciu Rómea a Júlie, pri ktorej by sa Shakespeare asi v hrobe obracal, no do postmoderného 21. storočia pasuje veľmi dobre. Nemecko nie je len národom piva, kapusty, Angely Merkelovej, Rosamundy Pilcherovej a rôznych druhotriednych seriálov, ale aj miestom, kde sa môžu ešte urodiť dobré komédie. Také, ktoré budú pasovať ako do veľkých kinosál, tak aj ku poobednej kávičke. () (méně) (více)

RigorMortis

Filmov typu "XY vychová z bandy neandertálskych asociálov hviezdy" som už videl a pár ich bolo aj fajn. FJG je ale trocha iný level. Zekiho "mám v páči" prístup, až veľmi sympatická Lisi, svižný dej a fakt, že nejde o ďalší tuctový 'murikánsky výblitok spôsobili, že som sa tých 117 minút celkom dobre bavil. 4* ()

64B

Tahle komedie nemá chybu. A to ve všech ohledech. Smál sem se celý 2 hodiny týhle srandy podívaný. Líbil se mi hlavně ten "ostřejší" jazyk, stěry pana Müllera a upjatá Lisi. Cígo a pivko 4ever!! ()

Brano

Až príliš blbé nato, aby to mohlo byť vtipné. Námet bol síce zaujímavý, ale vôbec nie využitý. Začiatok sa mi ešte páčil, bolo to miestami aj vtipné, ale prostredná časť bola tak stupídna a trápna, že to pokazilo celý dojem. Tento film mal naviac, škoda. Za zmienku stojí výborné herecké obsadenie a tiež príjemná hudba počas celého filmu. /45%/ ()

whysoserious

Oddechová věc a příjemně jsem se bavil. Podle mě nikdo od téhle komedie nečeká intelektuální zábavu, nebo inteligentní humor a to, že je film postavenej na přízemních hláškách a fórcích mi nijak nevadilo, protože s tím jsem na to šel. Příběh a scénář stupidní, ale přesto to je fajn nenáročná komediální jednohubka na večer. ()

boombang

Ničím nepřekvapující zábava s německým klonem Tomáše Matonohy... Dva body za šťabajznu Janu Pallaske a za aktualizaci Romea a Julie. ()

vieriX

Na to, že jsem čekal neměckou ujetou blbost bez hlavy a paty to kupodivu bylo celkem fajn, Samozřejmě se to nevyhne kliše kdy se z hajzla stane vyloženě kladas ale to pal čert. Vtip tu byl a vyloženě ztráta času to rozhodně nebyla. Na němce pěkný průměr až lehce nad něho. ()

kaktusacek13

Na film jsem narazila náhodou. Říkala jsem si, že to asi bude pěkná kravina a byla jsem příjemně překvapená, že tomu tak není. Film nepostrádá vtipnost a děj. Film se mi líbil mnohem víc než Zkažená úča, se kterou je zde často srovnáván. ()

katuuuska odpad!

78%?! PROBOHA, mně snad pustili v kině něco jinýho. Humor neskutečně trapný a poprvé v životě jsem viděla lidi ocházet ve velkém na wc, ze kterého už se nevrátili. Kdybych neměla rozjedený náčos a lístek stál o půlku míň, tak mizím s davem taky snad. ()

paphaja

Jsem moc ráda že jsem neuposlechla můj vnitřní hlas, který začal panikařit při druhé větě filmu slovy "scheisse, to je skopčácký film..Nakonec to byla opravdu svižná a vtipná oddechovka u které jsem se hezky zasmála, jen Lisi bych ve scénáři přihodila pár zaúšných výchovných lepanců, protože pár částí jejích výchovných projevů bylo opravdu k pláči, ale tím svým škytavým bulením to celkem vyvážila :) ()

Vykuk odpad!

Really?? To jako vážně někoho rozesmálo?? Kdy? U které scény? Sem viděl jiný film? Naprosto stupidní a nelogická zhovadilost, která by mě nechytla ani za dob, kdy mi bylo náct. Asi fakt stárnu bo nevim. ()

otilrak

Takhle jsem se dlouho netlemil! Čekal jsem plno trapných fórů, na které se nebude dát koukat, ale k mému překvapení nic. Inteligentní komedie. ()

HEED

Já si tu jednu navíc přisadím. Je to hloupoučké, americké ale koukatelné a snesitelné. Z nikoho nečíšil takový ten Hitlerovský komplex, herci hráli fajn a uvěřitelně. Pán učitel Hnízdo z obecné školy by se nestačil divit, jak moc neortodoxní metody výchovy používá jeho německý kolega, který prošel sotva osmou třídu a to ještě za katrem. Gagů je tam spousta, soundtrack neotravuje německými texty. Já za sebe jsem se pobavil po celou dobu filmu. ()

Ravic odpad!

Toto je přesně ten druh humoru, který nemám rád. Doba si žádá své a chápu, že jsem asi někde jinde. ()

IceWine

Povedená odpočinková komedie, její stopáž se může zdát poněkud delší, nicméně rozhodně jsem se nenudil. Samozřejmě závěr trošku klišé, ale dalo se to očekávat už od samého začátku. I přes tyto "nedostatky" jsem se tedy dobře bavil a film můžu doporučit :) ()

Themilhaus

Pro mě nejspíš první německý film, který se mi líbil a hodně mě pobavil, jo naši drazí sousedé mě jednout hodně překvapili a doufám že dvojka bude podobná!. Pro mě určitě velké letošní překvapení, skryté v podobě "fakjů učitele".. Gute Arbeit unserer deutschen bro ! :D ()