Ip Man 4: The Finale

• Hongkong Jie wen 4: Wan ťie pchien (více)

Ip Man (Donnie Yen) přijíždí na pozvání Bruce Leeho (Kwok-kwan Chan) do San Franciska. Kromě návštěvy turnaje karate, kde Bruce vystupuje, hledá Man vhodnou školu pro svého syna Ťina. Bruce si svými postoji znepřátelil místní čínskou komunitu a Man jako jeho mistr pocítí následky jeho činů. Kromě čínských mistrů se dostane do konfliktu i s rotmistrem Bartonem Geddesem (Scott Adkins), kterému se nelíbí, že by kung-fu mělo být součástí výcvikového programu mariňáků. (LangiJ)

Yoshitsune odpad!

A tak z těch všech Ip Manů s Donnie Yen, je nejlépe na tom trojka, která sice je béčková, ale aspoň si nehraje na něco co není, film se převážně soustředí na Ip Mana a on sám je tam vykreslen nejlépe. Ono se to málo ví, ale jednička, dvojka a tady čtyřka, v určitých věcech lžou divákům a vykreslují Ip Mana, jinak než kým ve skutečnosti byl. Ale hlavně o čtyřce, celá ta cesta pana Ip Mana do té velké a zlé Ameriky, je jedena velká lež, jelikož Ip Man nikdy v Americe nebyl a tak děj tohohle filmu je celý vymyšlený. Což je samo o sobě dost hnusný, ale vrchol hnusu přechází v podobě, kdy je postava Ip Mana využita Čínskými soudruhy, jako nástroj propagandy, což bylo už v jedničce a dvojce, ale tady se s tím už vůbec nesrali a udělali z toho jednu velkou propagandu. Jako jo předsudky, rasisti v té době byli, tak jako všude po světě a dodnes se na tom nic nezměnilo, ale hlavní zlo v podobě Scotta Adkinse, je těžko uvěřitelné, jednak nemá bradku, Adkins bez bradky a zlý, to neni moc přesvědčivé, ale hlavně jeho výkon během filmu, je takový........no né doslova stoprocentní. On tady hraje klasický zelený mozek a nesnáší Čínská bojová umění a žluťáky, ale uznává karate a tím pádem tedy i ty co ho vytvořili, což byli Japonci......ano taky mně to zarazilo, Adkince tohle během filmu několikrát zopakuje a to dost výrazně, asi aby ujistil diváky, že on je ten zlý a že fakt vážně nesnáší Čínská bojová umění. A to je jenom jedna rovina příběhu, druhá rovina příběhu je zlý imigrační úřad, který zase nesnáší Číňany, ale nemá nic proti Čínským a jiným bojovým uměním a pak je tady pan Ip Man, který hledá školu pro svého syna a to místo toho, aby se s ním snažil sblížit a promluvit si sním o jeho problémech a pocitech. Jo a ještě je tady čtvrtá rovina příběhu, ano čtvrtá a to je o tom, že pan Ip je proti Čínským mistrům, co sou v Americe a ti neuznávají Bruce Leeho a chtějí aby pan Ip vypil čaj a nedělal problémy, v tuhle chvíli sem se na chvilku ztratil, jelikož sem si myslel že problém je Bruce Lee a né pan Ip, ale problémem byl pan Ip a ano je to hodně zmatečné. Nemluvě o tom, že mi to přišlo stejné, jako z dvojky, kde zase byli Čínští mistři, co žili v Číně proti Ip Manovi. No když to budete brát jako komedii, což tenhle film je, tak je to i relativně zábavný, ale brát tenhle film vážně, to rozhodně nelze. Co týče akčních scén, tady asi nelze nic vytknout.....tedy počkat, přeci jenom něco by šlo vytknout, při závěrečném souboji, který asi nejlepší na celém filmu, pan Ip kopne Adkinse do rozkroku a vyhraje tak celý souboj a právě v tuhle chvíli, tenhle film ztratil zbytky vážnosti. Byť život Ip Mana je do jisté míry zahalen závojem tajemství, tak by nikdy nekopl svého protivníka nekopl do rozkroku a pokuď by to přesto udělal, tak by se asi hanbou propadl do země a nikdy by už nebojoval. Takže tohle je asi nejhorší film o Ip Manovi vůbec, z toho všeho, co mohli tvůrci udělat, jako třeba nechat tuhle osobnost už na pokoji a nebo se tedy pokusit o serioznější film, tak si vybrali tu nejhorší možnost. A byť sem uvažoval o jedné hvězdičce, aspoň za ty bitky, tak ve výsledku sem tím znechucen natolik, že odpad je tady jediné možné hodnocení. () (méně) (více)

Claw

"Sebevědomí a sebejistota je na prvním místě a nejdůležitější... Ať jsi, kde jsi..." Vyvrcholení velké ryzí čínské martial arts série, která trvala krásných 12 let, a pro mě nejspíš i nejlepší díl celé série. Je to absolutní MASTERPIECE, který má velmi silný, emotivní a dojemný příběh, který obsahuje špičkové až bezchybné souboje (a že jich je!!). Donnie Yen se vydává do Ameriky, aby nalezl školu pro svého neposlušného syna, ale dostává se do komplikací a je zde hezky vyobrazen rasismus i šikana tehdejší doby (scéna, kdy je čínská studentka šikanována svými spolužáky je velmi silná) a potěší i Bruce Lee, poměrně neznámý Chris Collins či nekompromisní Scott Adkins, který si dává záporáka opět ve velkém. Každý souboj má něco do sebe, a především je nádherná výměna jiných stylů (Karate vs Wing Chun) a u finále jsem řval radostí tak, že mi v baráku praskaly všechny zdi. "Ip Man 4" je pořádná čistokrevná martial arts rubačka s velmi poutavým a hezkým příběhem. Brečel jsem dojetím od začátku do konce. Donnie Yen je ikona a IP man s ním. Top martial arts film tohoto století... /100% + FILM ROKU + TOP 10/ ()

Chrustyn

Díky bohu poslední film známé série, která mě přestala zajímat už někdy po druhém díle. Film už jede na neutrál, občas možná i na zpátečku a přidání Scotta Adkinse je zde jen proto, aby i záporná postava byla známý bijec. Příběhově a herecky skoro na úrovni Seagalovek a akce je vzhledem ke stáří většiny postav už spíše směšná. V dobách kdy existují filmy jako Raid, nemá taková báchorka žádnou šanci. ()

TheEvilTwin

Kdysi jsem viděl jedničku a další 2 díly šly mimo mě, ze zvědavosti jsem si zapl Yip Mana 4 a určitě to není špatné, i když to pár much má. Donnie Yen je prostě skvělý, ať už ztvárněním jeho postavy, tak bojem, kdy všechny jeho scény jsou tak "clean" a místy až dechberoucí, kdy jsem měl husí kůži. Plusem je celkem rychlý vývoj děje, kdy na 105 minutách je hned několik skvělých fightů, ale i přesto se nemůžu zbavit pocitu, že někdy to působilo tak strašně strojeně a ono jak tam číňani v kápích lítají vzduchem není asi úplně můj šálek, mám raději ty špinavé, drsnější kung-fu akce jako například Raid. Tohle je asi ale obecně problém všech kungfu filmů, čemuž se v tomhle žánru nedá úplně vyhnout. Adkins v jeho typické badass roli záporáka ohebnějšího než gumová tužka tomu taky sedl, i když už mi přijde, že jeho postavy jsou pořád to stejné dokola a dle mého má na větší role. Ve výsledku je to ale pořád hodně svižná a cool podívaná, má to svoje kouzlo, rasistický podtext a celkově myšlenka kung fu vs karate se mi dost líbila. ()

HellFire

Rozhodně nejslabší díl série, i když pořád krásně natočený. V mnoha ohledech 100krát lepší než hollywoodská produkce. ()

Lacike

Táto séria mi doteraz príliš nesadla. Od začiatku sa brala príliš vážne, ale Ip Manov príbeh nikdy nebol poriadne pútavý a riešili sa v ňom jednoduché zápletky. Od začiatku bol podaný rasisticky voči nepriateľom. V jednotke boli ako prehnané karikatúry vykreslený Japonci, v dvojke Briti, v trojke černoch z USA a tentoraz všetci amíci. Preto nechápem kritiku na prehrávajúceho Adkinsa od ľudí, ktorí dali dvojke vysoké hodnotenie, pričom Darren Shahlavi v nej stvárnil ešte prehnanejšiu a viac od reality odtrhnutú karikatúru, ktorá bola ďaleko za hranicou trápnosti. Pre mňa je Adkinsova postava presne na tej hranici prehnanosti, ktorá mi nevadí, ale pripadá mi zábavná. Zápletka o zmierení sa Ip Mna s jeho synom mi tiež zo všetkých dielov sadla najviac. No a to telenoveloidne naivné pobehovanie po amerických školách s cieľom uprosiť zlých a chamtivých amíkov, aby prijali na školu chudáka šikmoočka, mi spríjemňovala nádherná Vanda Margraf a jej priateľstvo s Ip Manom ma tiež bavilo. Takisto to súperenie s majstrom Tajči. Konečne adekvátny priestor dostal aj Bruce Lee a po jeho strápnení Tarantinom ho v očiach súčasných divákov adekvátne rehabilitovali. Najviac ma ale na filme prekvapili a potešili bitky. Do traileru dali snáď všetky chvaty, ktoré sú zbytočne hnusne predrátované alebo dokonca CGI. Pritom našťastie tvoria maximálne 5% bitiek. Väčšinou sa jedná o nejaký finálny chvat. Paradoxne najviac týmito zbytočnostiami trpia bitky s Adkinsom, ktorému nedovolili predviesť žiadny náročnejší akrobatický kúsok a keď sa sem tam o niečo pokúsi, tak poskakuje na lanách alebo nereálne hádže súperom jak keby bol z papiera. Ale to je len minimum bitiek. Väčšina chvatov je neskutočne rýchla, uveriteľne kontaktná a tvrdá. Najviac sa mi páčil súboj Donnieho s Adkinsovým poskokom Chrisom Collinsom a výprask, ktorý štedrí Bruce Lee bielym tváram. Kwok-Kwan Chan má Brucove chvaty a mimiku dokonale naštudované. Ostatné zložky ako veľkolepá výprava, nádherná hudba, prehľadná kamera je zbytočné spomínať. To je u takýchto filmov samozrejmosť. Záver pekne a celkom dojímavo uzavrie celú sériu, takže tento diel by mal byť pre Donnieho fakt posledným a som rád, že vznikol, lebo po rozpačitej trojke napravil sérii povesť a pre mňa je to najlepší diel. Po prvom pozretí dávam spokojných 8/10 a pri ďalšom pôjdem s hodnotením pravdepodobne vyššie. P.S: Adkins konečne zlomil prekliatie: oholený Adkins = nepodarený film. Ale to trvalo. ()

Ouwen

Po traileru jsem byl skeptický, ale nakonec se dost možná jedná o nejlepší a nejdospělejší díl série. Samozřejmě; primitivně je zde interpretován konflikt mezi USA a přistěhovalcema. Jinými slovy, Amíci se prostě nezamyslí a každý konflikt musí končit až nuceným soubojem, ale já skutečně věřím, že tak nějak se to odehrávalo tehdy, i když nevím jak moc byl protlačován ten rasismus skrz. Jestliže je něco, co se mi líbilo, tak charakter Ip Mana. Má výčitky, je znát na něm, když utrpí nějaké zranění a přizpůsobí styl svého boje těm podmínkám a co víc - když ostatní mu tleskají, že se zastal utlačovaných, on jen stojí a nevypadá ani nadšeně z toho, že nakopal prdel soupeři. Protože koho těší žít v takovým konfliktu, kde jediné východisko je nekompromisní souboj? To byl malý detail, který mě potěšil. Když už mluvím o bitkách, tak jich zde je klasicky mnoho. Zpočátku IP Man se drží a jen občas něco předvede, ale v druhý polovině nešetří kadencí a sype to ze sebe jako za mlada. Bitky nepůsobí nijak zrychleně, nejsou nepřehledně natočený a jsou opravdu dost kontaktní. Když někdo schytá nepříjemný kop, nebo úder, chytne se za tu ránu, kulhá či má dokonce otisk/modřinu. Ten kick Bruce Leeho na hlavu toho karatisty v uličce mě normálně rozesmál :) sem tam je jasně očividné pomocné lano, že nějaká postava odlítne až moc, nebo nějaký výskok, ale toho je pomálu a nepůsobí to rušivě. Bitky působí stále dynamicky, kontaktně a drsně a dost tomu napomáhá pořádný nazvučení každého úderu. Co se týče témat apod, tak právě čtvrtý díl mi přišel i nejvíce pestrý na tohle a vidím v materiálu stále mnoho potenciálu na rozvětvení univerza. Bruce Lee tentokrát dostal dost prostoru a plno témat a prvků mi přišlo jen lehce nakousnutých. Adkins nemá až tolik prostoru a v akci se s ním šetří do závěru, ale tohle je snad první film, kde vidím jak karate dokáže být nebezpečné a bolestivé. Místama mě film dojal emocemi kvůli tomu, jak některé charaktery dospějí i když je k tomu vede klasická klišé motivace (synu poslouchej, mám rakovinu, bla bla) ale funguje to, protože prostě Ip Mana máme rádi, jeho filozofii a zejména charisma Donnieho. Jediné co vytknu, tak to CGI s letadlem se fakt nepovedlo a prostě ... mi ty konflikty přišli až moc vyhrocené, ale aspoň tam za tím je přeci jen nějaký důvod a ač se postavy vyjadřují primitivně ohledně toho, že "žlutý jsou odpad a bla bla", nějak si umím představit, že to takhle i být mohlo. ()

corpsy

Propagandu nechajme stranou a zamerajme sa hlavne na príbeh, ktorý sa snaží o niečo, čo v dnešnom svete veľmi neletí. A zamerajme sa na kopy a údery, ktoré bolia. IP MAN 4  je vo svojej ceste niečím, čo má emócie a akciu, dáva niečo najavo a má úder. Ako samotný Ip Man. ()

Paxxx.cz

Závěrečný díl ságy o IPovi už trošku zaostává za předešlými filmy, nicméně Scott Adkins je docela v poho záporák. Závěrečné scény ukazující zásadní události z předešlých filmů byly top a skvěle zahráli na nostalgickou notu...7/10. ()

Ellmariachi

Po čtvrté setkání s panem Ipem s tváří Donnie Yena a po 4. skvěle. Celá série si jde svou cestou a závěrečná koláž krásně ukáže celou pouť. Člověk je až na měkko. Jednou, třeba za pět let až si dám celou sérii jako maratón, věřím, že ty pocity budou ještě silnější. Jinak ano, pan Ip je opět hodný, nedělá chyby a vše vyhraje. Zachrání všechny a i čínské Kung fu. Ale občas prostě právě podobný film, podobný hrdina a podobný zážitek dá jednomu víru, že takoví ještě na tom našem světě někde jsou. Takže pohádce pro dospělé dávám 92 procent a plnou palbu. Jestli se jedná o poslední díl, tak mi bylo ctí Mistře Ipe :-) EDIT: Velká pochvala i pro Scotta, tu "svini" hrál naprosto dokonale a tak jak ho žeru, tak zde jsem ho nenáviděl. ()

JJ.Gibson

Nejdříve bych chtěl zdůraznit, že jsem velkým fanouškem Ip Manovi série a že na vyvrcholení celé jeho ságy jsem se velmi těšil! Ale teda pardon teda, místo grandiózního finále jsme dostali, nejfungující, nejbéčkovitěší, nejhorší díl celé série!!!!!! Upřímně vůbec nerozumím zdejším hodnocením, opravdu Vás tolik bavilo sledovat: Velký bílý ďábel si vytře zadek s tebou, ty malý žlutý pse!!! Zápletky a výzvy k boji jsou nesmyslné, postrádající logiku viz. Bruce Lee, vyjde z restaurace, poměří si pindíky z místníma karatistama a pak je boss fight z pánem v modrém kimonu s nunchakama. WTF??????????????? Bylo to příšerné, nebavilo to, hloupé, bez špetky nápadu, postrádající aspoň trochu zajímavý příběh. Tupost nad tupost v čele s generálem Stoupou Adkinsem. P.S. nezavírejte mého otce, klečím na kolenou před Vámi prosím. Dost, nebudeš klečet před býlím mužem. Ale otče takto si mě to učil, že Amerika je jiná a tak to tu chodí a že se nemám bránit a nechat si vše líbit. WTF???????? znova!!!! A tohle si zaslouží 4-5* Prosim Vás?!? ()

zipper111

Sestupná tendence celé série je udržena, každý následující film je o řád horší a tento už je opravdu blbej. Bohužel. Logicky nedává absolutně žádný smysl, pokud se chtěli aspoň trošku řídit životem samotného Ip Mana, nic takového jako je čtyřka nemělo být natočeno. Souboje byly tragicky "nastrčené", dost nelogicky nevyrovnané a i když to byla pořád dobrá choregrafie a zábava, necítil jsem to napětí jako v jedničce nebo dvojce. Kromě pár výjimek, jako třeba předposlední souboj, kde paradoxně nebojoval Ip Man, ale mistr Wan. No, s časovou osou si tu někdo vrásky nedělal, takže i když by Ip Manovi v době filmu mělo být něco kolem 75, vypadá na 55 a bojuje jak čtyřicátník. Ta Čínská propaganda, která se táhne celým filmem byla ale ubíjející a všem zúčastněným musela lézt na nervy. A přitom jsou první dva filmy z téhle série taková pecka. U nich mělo skončit. Lepší 2*. ()

Tony.cs

Nebudeme si nic nalhávat, první díl je nepřekonaná ultimátka. Jak souboji, tak atmosférou. Ale Donnie pořád umí a všechny Ipovské filmy, včetně prequelu z mládí, jsou naprostá MA symfonie. ()

LangiJ

Série končí a pro mě povedeně. Poslední díl se námětem podobá třetímu a zas se hodně zaměřuje na Ip Manův osobní život, i když o souboje taky nezůstaneme ochuzeni. Tentokrát se proti sobě opět postaví především kung-fu a karate. Man odjíždí do Ameriky a sledujeme jeho neshody s čínskými mistry z Čínské čtvrti, Američany a jejich předsudky a taky armádou, kde se jistému důstojníkovi nelíbí, že se mu na jeho základnu cpe kung-fu. Připomnělo mi to staré filmy s Jetem Li a jeho trampoty na divokém západě. Objeví se i Bruce Lee, ale už jako zkušený bojovník. Adkins byl slušný záporák, líbil se mi víc než Tyson ve trojce, ale přišel mi v té roli takový zvláštní a zatím jsem nezjistila proč. Snad opáčko osvětlí :) Přeloženo. ()

italka63

Důstojné zakončení s vynikajícím Donniem Yenem rozhodně nezklamalo. Z toho chlapa čiší neskutečný klid a rozvaha, upřímné oči a kouzelný úsměv. ()

raimi

Je to smutný pohled, dívat se na hrdiny mého mládí, jak deklamují patetické fráze v těch nejhrubších propagandistických patvarech. Donnieho kolega Jacky Wu se tomu podal naplno, a nadělal si tím doma spoustu nepřátel. Jeho Wolf Warrior 2 je ale tak over the top přemrštěná, hyperakční vymývárna, že ji nelze brát vážně. Navíc tam cítím silnej nadhled, takže jsem se královsky bavil. Ale Donnie s touhle kýčovitou telenovelou, to je hrůza. A co že jsem se to od tvůrců, a Čínské lidové republiky, dozvěděl? Že běloši jsou největší zlo planety. Ukradli Ameriku indiánům, nechali si od zotročených číňanů postavit železnici, a kam jen přijdou zasévají rasismus. Na škole šikanují rasisti, na policii pracují rasisti, v armádě velí rasisti, důležitá razítka rozdávají rasisti, v útulných domácnostech žijí rasisti a rasistky a vychovávají malé rasisťátka. Je jich tady tolik, že kamkoliv Ip Man přijde, ihned zpoza rohu vyskočí rasista a začne svoje rasistický rapy. Za dveřma rasista, pod postelí rasista, v koupelně rasista, na balkóně dokonce bigotní rasista. Naštěstí jsou tu jejich černí bratři, aby nezištně pomohli v nouzi. A tak stejně jako ve Wolf Wariorovi 2, dělají černoši číňanům idioty v jejich propagadistických hrách. Tož good luck, hoši. ()

Flipnic-RE

"Sebevědomí a sebejistota je na prvním místě a nejdůležitější ... Ať jsi kde jsi ..." Ip Man Vyvrcholení a nejlepší díl série. Brečel jsem dojetím od začátku do konce. Top Martial arts film tohoto století ... ()

kaposlav

Opäť Ip Man nesklamal a na to koľké je to pokračovanie, tak film je nadpriemerný. Donnie Yen je fakt majster a rola mu sedí. Škoda, že to skončilo tak, že zrejme ďalšie pokračovanie už nebude :/ ()