Focus

Focus: Maestros de la estafa

Podfukár

Komedie / Krimi / Drama / Romantický

USA / Argentina, 2015, 105 min

Zhlédnuto v kině. Hlavním kladem tohoto filmu je to, díky čemu je paradoxně na konci předvídatelný - zvraty. Prvních pár si užíváte, ale pak si přece jen dáte dvě a dvě dohromady, takže to finále už nepůsobí tak, jak by mohlo. Nicméně tohle je má jediná výtka vůči tomuto jinak překvapivě povedenému filmu, který má hodně povedenou ústřední dvojku (mezi Willem a Margot to jiskří, další důvod proč se těšit na Suicide Squad a díky svižnému tempu skoro žádná hluchá místa. 80 %.(13.12.2015)

Když americký Ray Koranteng spojí síly s australskou Lucií Borhyovou, jsou z toho zlodějské zprávy, jejichž obsah jeví se být téměř nepodstatným. Je jen na divákovi, jakým způsobem pak sedne tomuto filmu na lep. Jedno je jisté, tyčinka Margot (Robbie) mu bude náramně chutnat, neboť ho zavede do ráje. Na mě film, víc než cokoliv jiného, působil jako dokonalá reklama na dvě herecké hvězdy. Však známá producentka Denise Di Novi použila dobrý fígl na oblouznění diváka. I když je film samý švindl, více si odnesete z lokací, ve kterých se odehrává a zapůsobí na vás prima dvojka Will Smith, která si nejlíp vedla, když diváka zasvěcovala do fint svého džobu. Nejméně se jí dařilo (vlivem slabšího scénáře), když už chtěla rozjet nějakou vysokou akci, v níž už nejde jen o kradení peněženek z kapes nic netušících obětí a sázení se s asijským obchodníkem, jehož vášní je sázení se uprostřed zápasu NFL. Film je rozdělen do tří fází. Poněkud amatérský režijní postup, ale je to tak. V první fázi se divák obeznámí s Nickem a Jess. Nick je v podstatě genialitou obdařený protřelý manipulátor. Tím, že potencionální oběť dostane, kam chce, získává vysoké procento úspěšnosti ve své podvodné činnosti založené na okrádání nic netušících "klientů". Jess je jen druhořadá a atraktivní zlodějka dělající se svým komplicem volavku. Tak se i seznámí s Nickem, který s ní skončí na hotelovém pokoji, ale dopředu znal záměr krásky. Oba si překvapivě padnou do oka, následovat budou finty, jak nehmatně okrást bohaté maníky. Chce to jen hbité prsty a kouzlo osobnosti. A to Will Smith a Margot Robbie mají. Smithova aura však zřejmě nemá "dicapriovský" rozměr, a tak se závodní rajda (tak se jí ve filmu říká) před Smithem neukáže v rouše Margotině. Zůstane tak nějak oblečena neoblečena, tmavší záběr na prsa je jen decentní erotika a divák se bude muset spokojit jen s bezpočtem svůdných outfitů, které za film vystřídá. Druhá fáze v New Orleans je osvěžující a ohromně diváka vtáhne a navnadí. Tuhle zajímavě i napínavě vystavěnou a vypointovanou část s novým rozměrem sázek vystřídá závěrečná třetí část odehrávající se v Buenos Aires. Tenhle finální úsek měl být vrcholem filmu, ale nejeví se tak. Je nejslabší, jde v ní o nový systém pro vozidla na okruhu Indycar (koho to zajímá), který Nick ukradne a obohatí se na něm, romantická linie jde do popředí, finty do pozadí, divné zvraty se hlásí o slovo. Závěrečné shrnutí už není nijak působivé a nápadů je pomálu. Je to zkrátka tak, že vnadná zlodějka ukradne srdce protřelému a všemi mastmi mazanému zloději. Scénář měl značné rezervy. Chybějící propracovanost dohánělo herecké obsazení. Když si odmyslím dvě hlavní herecké hvězdy, už neměl film na to, aby nějak zvláště zaujal. Tvůrčí dvojice Ficcara/Requa chtěla mít ve svém filmu blond femme fatale, sympatického černocha a nějaký ten zvrat k tomu. Jejich režie měla sestupnou tendenci. Filmu chybí opravdový vrchol, lepší logické uchopení a větší nápaditost stran scénáře. Ocitnout se na necelé dvě hodiny v zajetí atraktivní blondýny není vůbec špatná volba a okradeni o čas nebudete. Mně se s v souvislosti s tímhle filmem vybaví hlavně Margot Robbie. A pak až to ostatní. Film nebyl režijně ničím ozvláštněn. 60%(22.6.2015)

Focus rozohniskoval mé sociální cítění k lidem, kterým byla uzmuta nedobrým počinem hotovost, ať již v dopravním prostředku či v jakékoliv jiné tlačenici. Má sympatizace s hlavním hrdinou se trošku vzdálila do krajiny plné nesouhlasu s tímto podnikáním. Lehce mi to připomnělo Angeliku markýzu andělů a jejího milého Nicolase, který podobným způsobem vládl svému zlodějíčkovskému pařížskému ghettu. Film jinak nenudil, prokousal jsem se jím, aniž bych pocítil závan nudného vzdechu a snad se naň v budoucnu rád podívám znova. Hlavně mě potěšilo, že po skončení projekce má šrajtofle zůstale v tašce na stejném místě a mé zápěstí bylo nadále obalené mými hodinkami.(26.2.2015)

CITÁT - Jste masový vrah?............ Zlodějský přízrak vyprávěný s humorem je celkem napínavý a plný překvapení. Ze života pouličních podvodníků, kteří se nespokojí s málem. Příjemné herecké obsazení a nevtíravý hudební doprovod. Scéna okolo 30 minuty je boží. CITÁT - 55......... Asi v půlce to trochu ztrácí dech, ale jinak je to velmi povedený snímek. CITÁT - Na co štěstí, když mám vás............(2.7.2015)

Jeden podvodník vedle druhého, až z toho jde hlava kolem. Tyto filmy obvykle moc v lásce nemám, ale tento je zdařilý. Pár výhrad ovšem mám. Hlavně vysvětlování těch podfuků. Většina z nich nedávala smysl a byla nelogická. Tam vidím jediný problém filmu, ve scénáři. Takovéto situace jsou dle mého názoru totiž potřeba vysvětlit pořádně, jinak to ztratí svůj efekt a divák pak může býti zklamán.(30.11.2015)