• Argentina

• Austrálie

Komedie / Krimi / Drama / Romantický

USA / Argentina, 2015, 105 min

• Lucasion

Focus se ze začátku zdál být příjemnou komedii ve stylu "Velké loupeže", pak se to zdálo být chytré jako "Iluzionista". A víte co? Ani jedno z toho to není. Začátek je zajímavý a baví dobře. Smith v roli úspěšného kapesního zloděje je snadno uvěřitelný. Vlastně celá první půlka je zajímavá rozehra s pěknými zvraty. Ale... Pak příjde fakt, že ty zvraty nefungují. Nejsou čekané, ale jsou zcela zbytečné. A to myslím, že je daleko horší. Jako komedie Focus neobstojí, protože vtipný není. Leda nějaké ty trefné narážky a scény, nicméně ani těch moc není. Po většinu času se ve filmu nic neděje, takže by se snadno dalo odsoudit film, že scéna střídá scénu a divák pouze sleduje a nebaví se. Film kromě toho, že je o ničem tak finále není čekané, ale je zbytečné. A to mí drazí přátelé, nezachrání ani taková skvělá hvězda jako je Will Smith. (48 %)(29.6.2015)

Docela škoda že ve své druhé polovině nakonec film udělá podraz maximálně tak sám na sebe, protože první polovinu považuji za hodně povedenou a skvěle vygradovanou podfukem na B.D.Wonga. Ono je docela velkým problémem, když divák ve filmu už vůbec ničemu nevěří, když nevěří, tak jej to vlastně přestane i zajímat. Takže už mě bylo docela i fuk co se stane s našimi zlodějíčky. Chemie mezi Willem a Margon jinak zcela v pořádku. První půlka 70%, druhá 40%.(23.5.2015)

Když americký Ray Koranteng spojí síly s australskou Lucií Borhyovou, jsou z toho zlodějské zprávy, jejichž obsah jeví se být téměř nepodstatným. Je jen na divákovi, jakým způsobem pak sedne tomuto filmu na lep. Jedno je jisté, tyčinka Margot (Robbie) mu bude náramně chutnat, neboť ho zavede do ráje. Na mě film, víc než cokoliv jiného, působil jako dokonalá reklama na dvě herecké hvězdy. Však známá producentka Denise Di Novi použila dobrý fígl na oblouznění diváka. I když je film samý švindl, více si odnesete z lokací, ve kterých se odehrává a zapůsobí na vás prima dvojka Will Smith, která si nejlíp vedla, když diváka zasvěcovala do fint svého džobu. Nejméně se jí dařilo (vlivem slabšího scénáře), když už chtěla rozjet nějakou vysokou akci, v níž už nejde jen o kradení peněženek z kapes nic netušících obětí a sázení se s asijským obchodníkem, jehož vášní je sázení se uprostřed zápasu NFL. Film je rozdělen do tří fází. Poněkud amatérský režijní postup, ale je to tak. V první fázi se divák obeznámí s Nickem a Jess. Nick je v podstatě genialitou obdařený protřelý manipulátor. Tím, že potencionální oběť dostane, kam chce, získává vysoké procento úspěšnosti ve své podvodné činnosti založené na okrádání nic netušících "klientů". Jess je jen druhořadá a atraktivní zlodějka dělající se svým komplicem volavku. Tak se i seznámí s Nickem, který s ní skončí na hotelovém pokoji, ale dopředu znal záměr krásky. Oba si překvapivě padnou do oka, následovat budou finty, jak nehmatně okrást bohaté maníky. Chce to jen hbité prsty a kouzlo osobnosti. A to Will Smith a Margot Robbie mají. Smithova aura však zřejmě nemá "dicapriovský" rozměr, a tak se závodní rajda (tak se jí ve filmu říká) před Smithem neukáže v rouše Margotině. Zůstane tak nějak oblečena neoblečena, tmavší záběr na prsa je jen decentní erotika a divák se bude muset spokojit jen s bezpočtem svůdných outfitů, které za film vystřídá. Druhá fáze v New Orleans je osvěžující a ohromně diváka vtáhne a navnadí. Tuhle zajímavě i napínavě vystavěnou a vypointovanou část s novým rozměrem sázek vystřídá závěrečná třetí část odehrávající se v Buenos Aires. Tenhle finální úsek měl být vrcholem filmu, ale nejeví se tak. Je nejslabší, jde v ní o nový systém pro vozidla na okruhu Indycar (koho to zajímá), který Nick ukradne a obohatí se na něm, romantická linie jde do popředí, finty do pozadí, divné zvraty se hlásí o slovo. Závěrečné shrnutí už není nijak působivé a nápadů je pomálu. Je to zkrátka tak, že vnadná zlodějka ukradne srdce protřelému a všemi mastmi mazanému zloději. Scénář měl značné rezervy. Chybějící propracovanost dohánělo herecké obsazení. Když si odmyslím dvě hlavní herecké hvězdy, už neměl film na to, aby nějak zvláště zaujal. Tvůrčí dvojice Ficcara/Requa chtěla mít ve svém filmu blond femme fatale, sympatického černocha a nějaký ten zvrat k tomu. Jejich režie měla sestupnou tendenci. Filmu chybí opravdový vrchol, lepší logické uchopení a větší nápaditost stran scénáře. Ocitnout se na necelé dvě hodiny v zajetí atraktivní blondýny není vůbec špatná volba a okradeni o čas nebudete. Mně se s v souvislosti s tímhle filmem vybaví hlavně Margot Robbie. A pak až to ostatní. Film nebyl režijně ničím ozvláštněn. 60%(22.6.2015)

Focus má jednu veľkú devízu: je zábavný a v heist zvratoch nepredvídateľný. A je vizuálne krásny. Kostýmy, výprava, všetko má šmrnc vypiplaného glamouru. Will s Robbie sú fajn, pointa scény na americkom fotbale TOP. Akurát finále to snahou urobiť posledný a najväčší nečakaný zvrat prepáli za hranice dôveryhodnosti. Menej by bolo viac. Napriek tomu dávam štyri hviezdy. Pretože ma film príjemne prekvapil, čo je pri hollywoodskom mainstreame s nijak vysokými ambíciami vzácne.(17.3.2015)

„Jůůůů, Vilíku, ty mi saháš na kundu! No konečně!!!“ „Ale kdepak, nedělej si plané naděje, snažím se ti šlohnout šrajtofli a jen odvádím pozornost.“ Čorkaření s panem Kovářem je veskrze sympatické a zábavné, až je mu člověk schopen odpustit i to, že je skoro totálně vykradené ze všech možných štípacích filmů, a dokonce i těch pár mimořádně projímavých momentů trampot s kýčovitou fixací na pochvu. Zvraty jsou sice předvídatelné, avšak milé, a těch zvratků tam zase tolik nebylo. Vidíš, Vilíku, učím se rychle. Když jsi mi tam šmátral, stáhla jsem ti s ní z ruky prsten a vůbec nic jsi nepoznal!“ „Ale poznal, a byly to hodinky! Jo, a na, tady máš zpátky dělohu :-I.“(19.4.2015)