Velká Británie, rok 1971. Konflikt v Severním Irsku se blíží občanské válce. Vojín Gary Hook spolu s ostatními doufá, že bude odvelen do Německa, ale kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci je jednotka přesunuta do Belfastu. Situace je náročná a chaotická, město je rozděleno na loajální protestanty a nepřátelské katolíky, je plné vojáků, tajných a dvojích agentů. Během jednoho výjezdu je Gary omylem zanechán v rozvášněném davu a ocitá se tváří v tvář boji na život a na smrt ve snaze dostat se zpět k jednotce. V průběhu nedobrovolné odysey jsou mu věrnými společníky nejistota, zmatek, strach a beznaděj. Talentovaný režisér umožňuje divákovi zažít fyzický pocit paranoie a úzkosti, které v druhé části filmu opouštějí konkrétnost daného příběhu a ústí v obecnou kritiku války a násilí. Obrovský podíl na intenzitě divákova prožitku má kamera snímající postavy z bezprostřední blízkosti a působivá vizuální stránka stejně jako autentický herecký výkon Jacka O'Connella v roli Garyho. (MFF Karlovy Vary)

Trailer 2

KarKulA

Drsnej příběh a ponurá tísnivá atmosféra ve mě rozhodně zanechala velký dojem a ještě pěknou chvíli po dokoukání filmu jsem měla o čem přemýšlet - asi jsem si nikdy moc neuvědomila, co se vlastně v Severním Irsku ještě poměrně nedávno dělo a obávám se, že tvůrci ani nijak moc nepřeháněli. Co mi bohužel celý film kazilo, a proč nehodnotím výše, byla kamera - chápu že její epileptická rozcukanost tomu měla dodat dramatičnost a autentickou, takřka dokumentární atmosféru, ale pokud něco takového sledujete skoro po celou dobu filmu, a je navíc notně prokládané necelistvými záběry (záběry na prostředek těla či půlku hlavy nebyly nic neobvyklého) a většina filmu se navíc odehrává ve tmě či pološeru, zjistíte, že toho z filmu vlastně moc nevidíte a místo dojmu z hereckých výkonů a příběhu ve vás zůstane vlastně jenom ta atmosféra. ()

LaRhette

Severní Irsko je ještě stále nedořečenou kapitolou. V současnosti převažují britské vlajky a jižním Irům je nepříjemné zavítat do některých podniků. Těžko věřit, že to v tak kultivovaném státě mohlo být někdy vyostřenější, ale bylo. Přibližuje nám to film odehrávající se v roce 1971, směřujícím k občanské válce. Vypráví o mladém vojákovi, ztraceném při výjezdu, kdy mu hned zpočátku umírá přítel z jednotky přímo v rukách a on sám musí následně bojovat o život mezi dvěma protichůdnými tábory. Příběh nepůsobí úplně jednostranně jako absolutní drama, autor vkládá i prvky úsměvné, které výsledný dojem zlidšťují - viz. malý boss. Na snímku oceňuji, že podává válečnou událost bez násilné tendence dojímat diváka, vypráví příběh konkrétního člověka a nemnoho slovy se dozvídáme přesně to, co potřebujeme, abychom mohli odejít po projekci s celistvým dojmem. ()

chelseaman22 odpad!

O Severních Irech jsem doposud věděl jen to, že čutanou na klubové úrovni mají srovnatelnou s naší 1.A třídou. Nezvyklou skutečností je fakt, že i když se pořád něco děje, tak divák jen apaticky čučí do obrazovky a vzdychá nudou. Bezvýznamný pěšáček si to mastí z bytovky do bytovky, aby unikl těm neřádům třímajícím zápalné flaši v prackách. Hodina a dost. odpad! ()

Morholt

Konflikt v Severním Irsku či v Irsku obecně nám bývá většinou podáván ze strany Irů, kdy jsou oni jednoznačnými obětmi. To nechci nijak výrazněji rozporovat, ale ne vše, co se dělo v ulicích, bylo černobílé. ´71 je pohledem obyčejného britského vojáka Garyho Hooka, který se nestihne evakuovat a musí osamocený bojovat o přežití v divokém prostředí Belfastu. V patách mu je IRA a jeho přežití se nehodí do krámu ani britské rozvědce, která si hraje na vlastním písečku. Gary je tak odkázán jen sám na sebe, anebo na nezištnou pomoc belfastských obyvatel. S filmem jsem neměl ten nejmenší problém. Akční stránka věci na úrovni, prostředí i atmosféra jsou podávány za syrova a herci odvedli slušnou práci, přičemž Sean Harris si tady střihnul s chutí dalšího hnusáka. Snad jen kamera byla místy až příliš divoká, když se snažila působit autenticky. Ale to se dalo vydžet. Katoličtí Irové si tohle do své filmotéky asi nepořídí, ale já jsem spokojen. 80% ()

StarsFan

Krásné prostředí Belfastu 70. let a nesmírně slibná zápletka točící se kolem jednoho nezkušeného vojáka, který je do tohoto prostředí náhle vržen. Skličující, trýznivé a po řemeslné stránce nesmírně povedené. Má-li však 71 působit tak syrově a realisticky, jak tvůrci nejspíše zamýšleli, nebylo by na škodu vypustit pár desítek vystřelených nábojů a nedávat s přibývajícími minutami tak okatě najevo, jak celý film dopadne. ()

• Režisér původ chtěl točit film v Irsku, ale bohužel nenašel vhodné lokace, a tak se filmovalo v Anglii, konkrétně např. v Sheffieldu, Liverpoole a Blackburnu. (morgos)
  • Konflikt v Severnom Írsku, ktorý neskôr dostal pomenovanie "The Troubles", trval v skutočnosti dlhých 30 rokov. Prvé nepokoje začali v roku 1968 a vojnu ukončila až takzvaná "piatková dohoda" v roku 1998. Hlavnou príčinou celého konfliktu bola snaha írskych nacionalistov vybojovať nezávislosť Severného Írska od Veľkej Británie. Proti tomu sa postavili probritskí unionisti, ktorý chceli zotrvať vo zväzku so Spojeným kráľovstvom. Táto občianska vojna si za 30 rokov vyžiadala stovky obetí z radov vojakov, policajtov i civilistov. Medzi obeťami bolo i mnoho žien a detí. (Jello Biafra)
  • Když se Jack O'Connell dozvěděl, že jeho postava pochází z Leedsu, rychle požádal o přepsání původu na Derby a to ze dvou důvodů. Jeden je ten, že sám z Derby pochází a přišlo mu, že Derby je ve filmech obecně opomíjeno. Hlavní důvod je, jak jako zapřisáhl příznivec fotbalového Derby County, uvedl, že jsou dvě města, která odmítá reprezentovat - Nottingham a Leeds. Jedná se totiž o dva odvěké nenáviděné rivaly právě Derby County. Režisér Yann Demange i scenárista Gregory Burke nebyli proti, O'Connellovi vyhověli a přepsali i související dějové linie. (Zdroj: Derby Telegraph) (Tristan Rafael)

Související novinky

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015

Oscarová sezóna pomalu začíná a jako tradičně se o první důležitá ocenění postarali pánové z National Board of Review. Tohle recenzentské sdružení potvrdilo, že nový Šílený Max nezasáhne jen do… (více)