71 (festivalový název)

'71

Válečný / Historický / Akční / Thriller / Drama

Velká Británie, 2014, 99 min

Pro mě asi nejlepší film který jsem viděl v Karlových Varech. Film je takové adrenalinové drama ze Severního Irska z asi nejhoršího období tamnějšího konfliktu. Ústřední postava je nezkušený vojáček Gary Hook v podaní Jacka O'Connella, kterého všichni asi znají jako Jamese Cooka ze seriálu Skins se při běžná akci odpojí od své jednotky a ocitne se tak na horké půdě. Film dobře ukazuje "krásy" Belfastu a zákulisí tamějšího konfliktu. Kličkuje mezi kamarádskými protestanty a nenáviděnými katolíky. Ve filmu jde krásně vidět, přístup obyvatel a hlavně malých dětí k britským vojáků. Výborná je kamera, která přináší Garyho pocity přímo před nos. Jak už tak bývá, válka je špatná. Film je sice působiví, ale určitě nebyl tak drahý. Tento film by mohl sloužit jako inspirace českým filmařům. Doufám, že režisér brzo zplodí nový film. Určitě doporučuji(3.1.2015)

(49th KVIFF) Akční vrchol festivalu. Napínavý, adrenalinový válečný snímek, odehrávající se jedné noci uprostřed Belfastu během nepokojů. Sympatický vojín-nováček je vržen doprostřed běsnících bojůvek a bude mít co dělat, aby přežil, protože shodou nešťastných náhod po něm půjdou úplně všichni. Když se na scéně objevil otravný přechytralý klučina, bál jsem se, že to půjde celé do kopru, ale obavy dlouho netrvaly :) Vlastně mám s filmem jediný problém, a to s poměrně hodně nešťastným castingovým tahem, kdy dvě postavy na opačných stranách barikády hrají dva velmi podobní herci. Což vzhledem k tomu, že součástí příběhu jsou i různé podrazy, konspirace, vyjednávání s nepřítelem a podobně, docela stěžuje přehlednost.(12.7.2014)

No, málokdy se povede vytvořit film, který dokáže zároveň fungovat jako velice napínavý thriller, lidské drama i autentické zobrazení prostředí. V tomto případě Ulsteru začátku sedmdesátých let, ani by jeden nevěřil, že zpohodlnělá Evropa ještě v relativně nedávné době měla místa, kam by člověk neposlal ani svého nepřítele. Skvěle vymyšlená zápletka, ve které je jeden voják svědkem něčeho, co neměl nikdo vidět, a následkem toho se rázem ocitá uprostřed střetu mezi IRA a katolíky na jedné straně a loajalistickými oranžisty a britskými bezpečnostními silami na straně druhé, jinak řečeno mezi kladivem a kovadlinou. Z rutinní mise se tak stává běh o život skrz nebezpečné ulice Belfastu, kde násilné střety, výbuchy a přestřelky jsou na denním pořádku. Věřit přitom nelze ani člověku, se kterým jste ještě před chvílí spokojeně mluvili. Dobře zrežírováno, zahráno (Britové ty obyčejné lidi v drsných situacích zvládají prostě o třídu líp než zámoří), výborně vystavěná zápletka a napětí se začne stupňovat už po pár minutách. Snad jen občas by Gary potřeboval víc dialogů se svým okolím, aby nepůsobil tak pasivně (na druhou stranu kdo by nebyl na jeho místě pořádně vyděšený), ale jinak prakticky bez výhrad.(2.4.2016)

Pořád nechápu, proč takové typy indie snímků jako tento neputují do kin. Dá se asi pochopit, že návštěvnost by se nepohybovala v závratných číslech, ale lidé by to vidět měli. Podle mě dost lidí ani pořádně neví, jak to vypadalo v uličkách Belfastu v sedmdesátých letech (nebojte se, i já jsem měl menší mezery ohledně tohoto, pro Velkou Británii, černého období plného násilí a vražd. Film nastolí parádní retro atmosféru doplněnou věrohodnými kulisami, párkrát dojde i na přestřelky a prostě akčnější momenty. Mně se ale zalíbilo to zpracování a celkově hra s myšlenkou: Nikomu nevěřte. Vkládejte důvěru jen v sami sebe. Je to taková hra na kočku a myš, mezi kterou uvízne jeden mladý naivní vojáček, který postupem času zjišťuje, že se ocitl skoro až v pekle. Souboje a soupeření katolíků s protestanty, intriky tajných anglických služeb, ale i náhled do života obyčejných lidí, jejichž osudy se na konci všechny pospojují a vytvoří úžasný, pomalu až grandiozní závěr plný těžkých a morálně tíživých rozhodnutích. O'Connell skvělý. Nebude z toho film hodný na Oskara, ale svůj moment slávy si dle mě vysloužil. Tedy alespoň u mě. Za mě dávám 84 %(21.7.2018)

„VÍTEJTE V IRSKU! ŽÁDNEJ STRACH, BUDETE TU JEN TAK DLOUHO, DOKUD VÁS NĚKDO NEZASTŘELÍ…“ /// Nejdřív to vypadá jako film, kterej by mohl vykládat vo tom, jak se v jednasedmdesátým v Belfastu žilo nejen anglickejm vojákům, ale i domorodcům. Celkem brzo to (bohužel?) přejde v historku, kterak klikař vojín Hook přežil v týlu nepřítele. Podívaná je to napínavá. Vobčas si pohrává s uvěřitelností, ale nakonec (téměř) každej dostane to, co si zaslouží, takže tomu, i díky fajn tempu, leccos odpustíte. 3a½!, ale zůstanu při zemi. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chystám se zůstat „viset“ u nepřátel. 2.) Serou mě protestanti i katolíci. 3.) Thx za titule ,,panot“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ **(23.2.2015)

• - Když se Jack O'Connell dozvěděl, že jeho postava pochází z Leedsu, rychle požádal o přepsání původu na Derby a to ze dvou důvodů. Jeden je ten, že sám z Derby pochází a přišlo mu, že Derby je ve filmech obecně opomíjeno. Hlavní důvod je, jak jako zapřisáhl příznivec fotbalového Derby County, uvedl, že jsou dvě města, která odmítá reprezentovat - Nottingham a Leeds. Jedná se totiž o dva odvěké nenáviděné rivaly právě Derby County. Režisér Yann Demange i scenárista Gregory Burke nebyli proti, O'Connellovi vyhověli a přepsali i související dějové linie. (Zdroj: Derby Telegraph) (Tristan Rafael)

• - Režisér původ chtěl točit film v Irsku, ale bohužel nenašel vhodné lokace, a tak se filmovalo v Anglii, konkrétně např. v Sheffieldu, Liverpoole a Blackburnu. (morgos)

• - Konflikt v Severnom Írsku, ktorý neskôr dostal pomenovanie "The Troubles", trval v skutočnosti dlhých 30 rokov. Prvé nepokoje začali v roku 1968 a vojnu ukončila až takzvaná "piatková dohoda" v roku 1998. Hlavnou príčinou celého konfliktu bola snaha írskych nacionalistov vybojovať nezávislosť Severného Írska od Veľkej Británie. Proti tomu sa postavili probritskí unionisti, ktorý chceli zotrvať vo zväzku so Spojeným kráľovstvom. Táto občianska vojna si za 30 rokov vyžiadala stovky obetí z radov vojakov, policajtov i civilistov. Medzi obeťami bolo i mnoho žien a detí. (Jello Biafra)