71 (festivalový název)

'71

Válečný / Historický / Akční / Thriller / Drama

Velká Británie, 2014, 99 min

Film hodný piatich bodov. Ale ... berie diváka akoby znalého v pomeroch vtedajších v Belfaste o konfliktoch medzi protestantmi katolíkmi či Írmi a Britmi. Pre neznalcov históie je tam toho veľmi málo. Jednoducho vojak nováčik britskej armády s neskúseným veliteľom vrhnutý do virvaru britsko - anglicko - írskeho konfliktu. Páčila sa mi taká tá "zainteresovanosť" viacerých skupín - človek . divák mal možnosť vidieť , že "svine a podliaci" sú na obidvoch stranách. Celkovo film bol natočený dobre, atmosféra napínavá a taká ... miestami ... aj ... "ľudská" .(11.5.2016)

Zpočátku jsem se bál toho, že mi film nabídne britský jednostranný pohled na severoirský konflikt. Obavy se naštěstí nepotvrdily. Na dramatickém příběhu zraněného anglického vojáka Garyho Hooka sledujeme komplexní průřez nepřehledného a výbušného Belfastu počátku sedmdesátých let: naštvané a vystrašené civilisty; brutální ulstersou policii; mladé britské vojáky, kteří pořádně neví, o co na tom zatraceném ostrově běží; loajalistické protestantské teroristy; republikánské teroristy rozštěpené mezi umírněné a radikály z PIRA; zákeřnou britskou rozvědku chytře využívající situace. Film je dobře zvládnutý i po řemeslné stránce. Demange umí skvěle budovat napínavou atmosféru.(16.2.2015)

• chelseaman22

O Severních Irech jsem doposud věděl jen to, že čutanou na klubové úrovni mají srovnatelnou s naší 1.A třídou. Nezvyklou skutečností je fakt, že i když se pořád něco děje, tak divák jen apaticky čučí do obrazovky a vzdychá nudou. Bezvýznamný pěšáček si to mastí z bytovky do bytovky, aby unikl těm neřádům třímajícím zápalné flaši v prackách. Hodina a dost. odpad!(26.3.2015)

Tak tohle byla hodně hustá a hodně drsná britská záležitost. Vůbec nechápu jak dokonale Angláni zvládli ztvárnit ty sedmdesátky ... Tohle nebylo žádné Vyprávěj s retro rekvizitama a Vojtkem s kotletama. Tohle byl fakt hustej Belfast té doby. S protestanty, katolíky a armádou snažící se dělat v tom bordelu krapet ordung..Velmi depresívní místo - vskutku. . Věřím, že v té době dostat jako záklaďák povolávák do Irska bylo stejně na mrtvici jako pro Amíky jet do Vietnamu. Začátek filmu paráda i nasazení v Irsku. Střet s domorodci super i další anabáze Hooka. Bohužel jsem ke konci tušil, že se z toho dostane. A cítil jsem to velmi intenzivně. Né že bych mu to nepřál. Ale porovnám li drsný syrový začátek s koncem, je ten konec tak trochu ulepený od cukru... No ale ať. Už dlouho jsem neviděl tak dobře odsýpající válečné drama. Já dávám za 4 stehy. * * * *(19.5.2015)

Britové opět nekompromisní, i když jsem čekal krapet intenzivnější zážitek. Britský mladík Jack O'Connell je bezpochyby jednou z nadějí ostrovní kinematografie, tady vystupuje jako vojín převelený do Belfastu, kde to momentálně vře. Druhá polovina dvacátého století je ostatně v případě Severního Irska vnímaná jako období plné násilností, za kterými stojí náboženská rozdílnost mezi katolíky a protestanty. Když do konfliktů navíc vstupují Britové, na pořádný mazec je zaděláno. Uprostřed davu nasraných lidí zůstává na jednu předlouhou noc i náš hrdina, a i díky tajným a dvojím agentům to nebude mít rozhodně lehké. Kritika války a násilí je patrná, vizuálně a herecky nemám sebemenší problém. Jen škoda, že se to celé nezařízne pod kůži jako neposedná tříska. Jednotlivé ingredience mi chutnaly, na celku jsem si ale úplně nepošmákl. Nemám rád takové ty zbytečné řeči á la nenechá diváka na vteřinu vydechnout, prostě řekněme spíš opatrné čtyři hvězdy!!(16.2.2015)

• - Jack O'Connell uvedl, že se cítí být spřízněn s rolí, protože ve svých 15 letech také uvažoval o vstupu do armády. Prohlásil: "Byl jsem trochu jako Gary Hook, i když určitě vzdělanější, co se týče Severního Irska, protože jsem napůl Ir." (Zdroj: BBC) (Tristan Rafael)

• - Konflikt v Severnom Írsku, ktorý neskôr dostal pomenovanie "The Troubles", trval v skutočnosti dlhých 30 rokov. Prvé nepokoje začali v roku 1968 a vojnu ukončila až takzvaná "piatková dohoda" v roku 1998. Hlavnou príčinou celého konfliktu bola snaha írskych nacionalistov vybojovať nezávislosť Severného Írska od Veľkej Británie. Proti tomu sa postavili probritskí unionisti, ktorý chceli zotrvať vo zväzku so Spojeným kráľovstvom. Táto občianska vojna si za 30 rokov vyžiadala stovky obetí z radov vojakov, policajtov i civilistov. Medzi obeťami bolo i mnoho žien a detí. (Jello Biafra)

• - Když se Jack O'Connell dozvěděl, že jeho postava pochází z Leedsu, rychle požádal o přepsání původu na Derby a to ze dvou důvodů. Jeden je ten, že sám z Derby pochází a přišlo mu, že Derby je ve filmech obecně opomíjeno. Hlavní důvod je, jak jako zapřisáhl příznivec fotbalového Derby County, uvedl, že jsou dvě města, která odmítá reprezentovat - Nottingham a Leeds. Jedná se totiž o dva odvěké nenáviděné rivaly právě Derby County. Režisér Yann Demange i scenárista Gregory Burke nebyli proti, O'Connellovi vyhověli a přepsali i související dějové linie. (Zdroj: Derby Telegraph) (Tristan Rafael)