71 (festivalový název)

'71

Válečný / Historický / Akční / Thriller / Drama

Velká Británie, 2014, 99 min

Rozpočet $-miliónovTržby USA $697,000Tržby Celosvetovo $2,297,000▐ dá sa povedať že to prinieslo podobný chladný zimomriavkoví pocit ako pri Greengrassovej Krvavej nedeli, takmer dokumentaristický štýl priniesol silný a smutný zážitok, režisérsky a herecky na vysokej úrovni /80%/(22.3.2015)

Jednoznačně nejlepší film z festivalu, jednoznačně jeden z nejlepších filmů s válečnou tematikou. Vždycky se asi lépe píšou pocity z filmu špatné než dobré, nebo spíše, dají se lépe definovat. Marně jsem po celou dobu projekce přemýšlela, zda bude snímku co vyčíst, a věřte, že najít něco pro mě bylo poněkud obtížné (chvilku jsem vyčítala jeden špatně sestřihaný záběr, ale asi na to kašlu). Tahle sonda do historických událostí roku 1971 je vskutku příjemným překvapením, protože rychlé jednání postav a poměrně kompaktní podoba celého snímku vás nenechá vydechnout ani na vteřinu. A když už si přeci jen myslíte, že se polevuje, věřte, že nepolevuje, to je jen ticho před bouří. Herecké výkony jsou více než dobré a chtějí po vás, abyste stáli na některé straně barikády, i když chvílemi přemýšlíte, která to je. Vždycky říkám, že jak vás tvůrci donutí mít nebo nemít někoho rád, je to kus dobré filmařiny. Tady se jim to úctyhodně povedlo, stejně jako vytvořit něco, co dává smysl do posledního náboje. Spokojenost nejvyšší, slušný zážitek.(10.7.2014)

(49th KVIFF) Akční vrchol festivalu. Napínavý, adrenalinový válečný snímek, odehrávající se jedné noci uprostřed Belfastu během nepokojů. Sympatický vojín-nováček je vržen doprostřed běsnících bojůvek a bude mít co dělat, aby přežil, protože shodou nešťastných náhod po něm půjdou úplně všichni. Když se na scéně objevil otravný přechytralý klučina, bál jsem se, že to půjde celé do kopru, ale obavy dlouho netrvaly :) Vlastně mám s filmem jediný problém, a to s poměrně hodně nešťastným castingovým tahem, kdy dvě postavy na opačných stranách barikády hrají dva velmi podobní herci. Což vzhledem k tomu, že součástí příběhu jsou i různé podrazy, konspirace, vyjednávání s nepřítelem a podobně, docela stěžuje přehlednost.(12.7.2014)

Vizuálne veľmi pekné. V každom bode v každom detaile to má produkčne zvládnutý obraz sedemdesiatych rokov na 100%. Interiéry, exteriéry, kostýmy, účesy, no jednoducho všetko. Dokonca aj filter bol mierne old schoolový, bol tam jemne naznačený takže to tak nebilo do očí. Je mi ľúto, že z vynikajúceho vojnového rozbehu nakoniec snímka finišovala s veľmi slabým príbehom ktorý sa na konci zvrtol takmer ku kriminálke. Ono páčilo sa mi to ale s lepším príbehom by to stálo rozhodne za viac. V mojich očiach ide o stratený potenciál.(19.3.2015)

Tak tohle není vůbec černobílý, ale spíš černočerný válečný film. Některý postavy se možná blíží kategorii "neutrální", ale převládá model "standardní drsný pletichářský hajzl", který si v konfliku hájí svoje (ne moc dobře osvětlený) zájmy a nežinýruje se to prát na obě strany. Hodně hvězd za skvěle přenesený zmatek z bojiště a natočení akčních/napínavých scén, jednu dolu za zmatek v příběhu. (80%)(9.7.2014)

• - Jack O'Connell uvedl, že se cítí být spřízněn s rolí, protože ve svých 15 letech také uvažoval o vstupu do armády. Prohlásil: "Byl jsem trochu jako Gary Hook, i když určitě vzdělanější, co se týče Severního Irska, protože jsem napůl Ir." (Zdroj: BBC) (Tristan Rafael)

• - Režisér původ chtěl točit film v Irsku, ale bohužel nenašel vhodné lokace, a tak se filmovalo v Anglii, konkrétně např. v Sheffieldu, Liverpoole a Blackburnu. (morgos)

• - Když se Jack O'Connell dozvěděl, že jeho postava pochází z Leedsu, rychle požádal o přepsání původu na Derby a to ze dvou důvodů. Jeden je ten, že sám z Derby pochází a přišlo mu, že Derby je ve filmech obecně opomíjeno. Hlavní důvod je, jak jako zapřisáhl příznivec fotbalového Derby County, uvedl, že jsou dvě města, která odmítá reprezentovat - Nottingham a Leeds. Jedná se totiž o dva odvěké nenáviděné rivaly právě Derby County. Režisér Yann Demange i scenárista Gregory Burke nebyli proti, O'Connellovi vyhověli a přepsali i související dějové linie. (Zdroj: Derby Telegraph) (Tristan Rafael)