71 (festivalový název)

'71

Válečný / Historický / Akční / Thriller / Drama

Velká Británie, 2014, 99 min

Místy trochu nepřehledný, ale snad o to poutavější nezávislý akčňák z brutálního prostředí irského konfliktu. Normálně mám sice vyrážku z ruční kamery, mohli taky vystřihnout posledních 15 minut filmu (povinný artový dojezd), stejně to ale stojí za to - scény honičky po ulicích, exploze nebo závěrečného kličkování po činžáku mi určitě jen tak nevyprchají z hlavy. K tomuhle filmu se vrátím.(9.3.2015)

Slušný skoro-válečný film zobrazující vcelku opomíjený mnoho let táhnoucí se skoro-válečný konflikt. Film typicky britsky syrový, místy krutý, ale též i poměrně nevýrazný a to především nejspíše kvůli ne moc sympatickému hlavnímu hrdinovi. Ačkoli se film zaměřuje na jednu postavu, děj okolo ní je poměrně nepřehledný a pro člověka, který o tomto konfliktu prakticky nic neví, je film značně neinformativní (já bych nějaké to info rozhodně ocenil) a tudíž nepřehledný. Další fail vidím v obsazení dvou důležitých postav velice podobnými herci, což taky zrovna na přehlednosti nepřidává. Technicky je '71 na velice dobré úrovni, kamera je správně klaustrofobická, místy možná až moc roztěkaná, ale to byl asi účel.(18.7.2015)

Tak tohle byla hodně hustá a hodně drsná britská záležitost. Vůbec nechápu jak dokonale Angláni zvládli ztvárnit ty sedmdesátky ... Tohle nebylo žádné Vyprávěj s retro rekvizitama a Vojtkem s kotletama. Tohle byl fakt hustej Belfast té doby. S protestanty, katolíky a armádou snažící se dělat v tom bordelu krapet ordung..Velmi depresívní místo - vskutku. . Věřím, že v té době dostat jako záklaďák povolávák do Irska bylo stejně na mrtvici jako pro Amíky jet do Vietnamu. Začátek filmu paráda i nasazení v Irsku. Střet s domorodci super i další anabáze Hooka. Bohužel jsem ke konci tušil, že se z toho dostane. A cítil jsem to velmi intenzivně. Né že bych mu to nepřál. Ale porovnám li drsný syrový začátek s koncem, je ten konec tak trochu ulepený od cukru... No ale ať. Už dlouho jsem neviděl tak dobře odsýpající válečné drama. Já dávám za 4 stehy. * * * *(19.5.2015)

Cirkus Belfast já můžu. Ohavné tapety, dělnické domky, úzké uličky, hořící auta a zakouřené bary, kde se v zázemí montují trhaviny, to je moje. '71 je navíc ještě natočený na film s výrazným zrnem, což v kombinaci se zoomováním, častým shaky-camem a více-plánovými záběry umocňuje dokumentární vyznění, přesto, že film je scénáristicky v zásadě totální akčňák o slabém jedinci pohybující se ve víru velkých událostí. Zejména první polovina je naprosto perfektní a v druhé na sebe strhává pozornost jako vždy pomilováníhodný Sean Harris.(26.7.2015)

Film z počiatku 30-ročného konfliktu, ktorý nič nevyriešil - akurát tak prehĺbil celú nenávisť medzi Írmi (katolíkmi) a Britmi (protestantmi). Atmosféra chaosom zmietaného Belfastu bola zachytená veľmi dobre a dynamická kamera tomu pridala ešte väčšiu autenticitu. Nepoznám do hĺbky tento severoírsky konflikt, takže sa mi ťažko posudzujú tie vzťahy, ale úlohu niektorých postáv som trochu nepochopil. Čo sa týka filmu, tak prvá polovica bola skvelá a dynamická, no druhá už bola o čosi strnulejšia a v pomalšom tempe, čo mne osobne prišlo ako zbytočné brzdenie kvalitne rozbehnutého filmu.(29.1.2015)

• - Režisér původ chtěl točit film v Irsku, ale bohužel nenašel vhodné lokace, a tak se filmovalo v Anglii, konkrétně např. v Sheffieldu, Liverpoole a Blackburnu. (morgos)

• - Jack O'Connell uvedl, že se cítí být spřízněn s rolí, protože ve svých 15 letech také uvažoval o vstupu do armády. Prohlásil: "Byl jsem trochu jako Gary Hook, i když určitě vzdělanější, co se týče Severního Irska, protože jsem napůl Ir." (Zdroj: BBC) (Tristan Rafael)

• - Když se Jack O'Connell dozvěděl, že jeho postava pochází z Leedsu, rychle požádal o přepsání původu na Derby a to ze dvou důvodů. Jeden je ten, že sám z Derby pochází a přišlo mu, že Derby je ve filmech obecně opomíjeno. Hlavní důvod je, jak jako zapřisáhl příznivec fotbalového Derby County, uvedl, že jsou dvě města, která odmítá reprezentovat - Nottingham a Leeds. Jedná se totiž o dva odvěké nenáviděné rivaly právě Derby County. Režisér Yann Demange i scenárista Gregory Burke nebyli proti, O'Connellovi vyhověli a přepsali i související dějové linie. (Zdroj: Derby Telegraph) (Tristan Rafael)