71 (festivalový název)

'71

Válečný / Historický / Akční / Thriller / Drama

Velká Británie, 2014, 99 min

Severní Irsko je ještě stále nedořečenou kapitolou. V současnosti převažují britské vlajky a jižním Irům je nepříjemné zavítat do některých podniků. Těžko věřit, že to v tak kultivovaném státě mohlo být někdy vyostřenější, ale bylo. Přibližuje nám to film odehrávající se v roce 1971, směřujícím k občanské válce. Vypráví o mladém vojákovi, ztraceném při výjezdu, kdy mu hned zpočátku umírá přítel z jednotky přímo v rukách a on sám musí následně bojovat o život mezi dvěma protichůdnými tábory. Příběh nepůsobí úplně jednostranně jako absolutní drama, autor vkládá i prvky úsměvné, které výsledný dojem zlidšťují - viz. malý boss. Na snímku oceňuji, že podává válečnou událost bez násilné tendence dojímat diváka, vypráví příběh konkrétního člověka a nemnoho slovy se dozvídáme přesně to, co potřebujeme, abychom mohli odejít po projekci s celistvým dojmem.(8.7.2014)

And the violence caused such silence. We must be mistaken. Hluboké rány potřebují čas, aby se zahojily a pokud se do nich neustále sype sůl, jsem ti jistý, že se to nepodaří nikdy. Sto minut důvodů, proč válka neplodí hrdiny, ale jen muže se zjizveným srdcem. 71 slov, kterými nic nezměním, a kterými asi ani nedokážu přesně říct, co člověk při sledování cítí. Bude lepší, když si na to přijdete sami.(12.7.2014)

Zpočátku jsem se bál toho, že mi film nabídne britský jednostranný pohled na severoirský konflikt. Obavy se naštěstí nepotvrdily. Na dramatickém příběhu zraněného anglického vojáka Garyho Hooka sledujeme komplexní průřez nepřehledného a výbušného Belfastu počátku sedmdesátých let: naštvané a vystrašené civilisty; brutální ulstersou policii; mladé britské vojáky, kteří pořádně neví, o co na tom zatraceném ostrově běží; loajalistické protestantské teroristy; republikánské teroristy rozštěpené mezi umírněné a radikály z PIRA; zákeřnou britskou rozvědku chytře využívající situace. Film je dobře zvládnutý i po řemeslné stránce. Demange umí skvěle budovat napínavou atmosféru.(16.2.2015)

Vojín Gary je pěknej blbec. Nejenže vstoupil do armády, ale ještě lituje toho, že jej nasazují do akce v rámci UK. Asi místo toho sní o nasazení v Ománu nebo ve Vietnamu. Jen co se dostane do Belfastu rozběhne se nazdařbůh do nepřátelského davu a pak se hrozně diví, že dostane do držky a že ho všichni chcou ubezdušit. Ještě větší kokot je už jen jeho velitel, kterej poté, co na jeho vojáky začnou lítat šutry a kdeco, nepřikáže střelbu do vzduchu (či do kolen), ale nařídí těžce vyzbrojených vojákům zbabělý úprk. Gary je takovej mentál, že se motá v Belfastu jako šváb v hovně a nějak nedokáže po zbytek filmu překonat ty dvě ulice, co ho dělí od kasáren a místo toho úpěnlivě spoléhá na záchrannou akci ze strany zvláštních agentů. Film spíš potěšil jen atmosférou 70. let (účesy!) a taky skvělým herectvím Seana Harrise.(25.3.2015)

Ve Velké Británii tomu říkají The Troubles, tedy konflikt v Severním Irsku, 70. léta, katolíci bojují proti protestantům a chtějí připojení k nezávislému Irsku, v zemi zuří občanská válka, Severní Irsko navíc okupují Angličané, které všichni dohromady nenávidí, všude úřaduje IRA, Dublin roku 1971 je skutečné peklo. Celovečerní debut Yanna Demange dokonale vystihl tuhle tíživou atmosféru.(13.3.2015)

• - Jack O'Connell uvedl, že se cítí být spřízněn s rolí, protože ve svých 15 letech také uvažoval o vstupu do armády. Prohlásil: "Byl jsem trochu jako Gary Hook, i když určitě vzdělanější, co se týče Severního Irska, protože jsem napůl Ir." (Zdroj: BBC) (Tristan Rafael)

• - Když se Jack O'Connell dozvěděl, že jeho postava pochází z Leedsu, rychle požádal o přepsání původu na Derby a to ze dvou důvodů. Jeden je ten, že sám z Derby pochází a přišlo mu, že Derby je ve filmech obecně opomíjeno. Hlavní důvod je, jak jako zapřisáhl příznivec fotbalového Derby County, uvedl, že jsou dvě města, která odmítá reprezentovat - Nottingham a Leeds. Jedná se totiž o dva odvěké nenáviděné rivaly právě Derby County. Režisér Yann Demange i scenárista Gregory Burke nebyli proti, O'Connellovi vyhověli a přepsali i související dějové linie. (Zdroj: Derby Telegraph) (Tristan Rafael)

• - Konflikt v Severnom Írsku, ktorý neskôr dostal pomenovanie "The Troubles", trval v skutočnosti dlhých 30 rokov. Prvé nepokoje začali v roku 1968 a vojnu ukončila až takzvaná "piatková dohoda" v roku 1998. Hlavnou príčinou celého konfliktu bola snaha írskych nacionalistov vybojovať nezávislosť Severného Írska od Veľkej Británie. Proti tomu sa postavili probritskí unionisti, ktorý chceli zotrvať vo zväzku so Spojeným kráľovstvom. Táto občianska vojna si za 30 rokov vyžiadala stovky obetí z radov vojakov, policajtov i civilistov. Medzi obeťami bolo i mnoho žien a detí. (Jello Biafra)