poster

71 (festivalový název)

 • Velká Británie

  '71

Válečný / Historický / Akční / Thriller / Drama

Velká Británie, 2014, 99 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • JohnCZ
  ***

  Slušný skoro-válečný film zobrazující vcelku opomíjený mnoho let táhnoucí se skoro-válečný konflikt. Film typicky britsky syrový, místy krutý, ale též i poměrně nevýrazný a to především nejspíše kvůli ne moc sympatickému hlavnímu hrdinovi. Ačkoli se film zaměřuje na jednu postavu, děj okolo ní je poměrně nepřehledný a pro člověka, který o tomto konfliktu prakticky nic neví, je film značně neinformativní (já bych nějaké to info rozhodně ocenil) a tudíž nepřehledný. Další fail vidím v obsazení dvou důležitých postav velice podobnými herci, což taky zrovna na přehlednosti nepřidává. Technicky je '71 na velice dobré úrovni, kamera je správně klaustrofobická, místy možná až moc roztěkaná, ale to byl asi účel.(18.7.2015)

 • evulienka3
  ****

  Nejako takto a ešte podstatne horšie vyzerá honba za takzvanými "vyššími cieľmi" v mene "XYZ", ktoré sa tisícročia ľudstvo snaží dosiahnuť prostredníctvom vojny. A ono to stále nechce a nechce fungovať a tie "vyššie princípy" sa vždy rozplynú v realite života a smrti ako fatamorgána. Hádam raz zmúdrieme...aj keď zatiaľ to veľmi ružovo nevidím.(13.3.2015)

 • Lukoboss
  ****

  Slabší Bloody Sunday, řekl bych stručně. Tohle období v Anglii bylo pekelný, dá se říct, že byli všichni proti všem, což se promítá i do snímku. Nejen, že musí "ztracený" voják unikat před IROU, ale i před domobranou a některýma kumpánama, kteří se tváří, že jsou na jeho straně. Jedni zatajujou to, druzí tamto, nikomu se nedá věřit, a právě toto filmu dává pořádný koule. Přesně, jak je na začátku řečeno: "Odsud neodjedete, dokud vás někdo nezastřelí." A přitom to nebylo nějak přehnaně akční, dodrželo si to britskou zachmuřelou stránku, což je jenom dobře.(19.11.2015)

 • dO_od
  ****

  // V armádě se prý o sebe vždycky postarají ... vtipné na tom je, že každý válečný film, co znám, tohle vyvracuje - voilá, drama je na světě. '71 naštěstí stojí i na jiných věcech. A říkám naštěstí, protože nebýt opravdu autentického Belfastu a všech charakterů uvnitř, asi bych nakonec nebyl tak pozitivní. Velkým plus byl i fakt, že se film rychle rozjel a ačkoliv ke konci nebyl pedál až u podlahy, jak jsem doufal, podařilo se napůl-debutujícímu režisérovi udržet počáteční tempo až dokonce. To plus senzační výkon Jacka O'Connella (remember the name folks) z tohohle filmu dělá přece jenom zapamatováníhodné dílo. Na Oscara to asi nebude (ačkoliv to imho ve srovnání třeba s takovým 12 Years a Slave funguje podstatně lépe), dveře do Hollywoodu to ale určitě otevře. Mission complete, soldier. 7/10(7.3.2015)

 • Radek99
  *****

  Ve Velké Británii tomu říkají The Troubles, tedy konflikt v Severním Irsku, 70. léta, katolíci bojují proti protestantům a chtějí připojení k nezávislému Irsku, v zemi zuří občanská válka, Severní Irsko navíc okupují Angličané, které všichni dohromady nenávidí, všude úřaduje IRA, Dublin roku 1971 je skutečné peklo. Celovečerní debut Yanna Demange dokonale vystihl tuhle tíživou atmosféru.(13.3.2015)

 • - Konflikt v Severnom Írsku, ktorý neskôr dostal pomenovanie "The Troubles", trval v skutočnosti dlhých 30 rokov. Prvé nepokoje začali v roku 1968 a vojnu ukončila až takzvaná "piatková dohoda" v roku 1998. Hlavnou príčinou celého konfliktu bola snaha írskych nacionalistov vybojovať nezávislosť Severného Írska od Veľkej Británie. Proti tomu sa postavili probritskí unionisti, ktorý chceli zotrvať vo zväzku so Spojeným kráľovstvom. Táto občianska vojna si za 30 rokov vyžiadala stovky obetí z radov vojakov, policajtov i civilistov. Medzi obeťami bolo i mnoho žien a detí. (Jello Biafra)

 • - Režisér původ chtěl točit film v Irsku, ale bohužel nenašel vhodné lokace, a tak se filmovalo v Anglii, konkrétně např. v Sheffieldu, Liverpoole a Blackburnu. (morgos)

 • - Když se Jack O'Connell dozvěděl, že jeho postava pochází z Leedsu, rychle požádal o přepsání původu na Derby a to ze dvou důvodů. Jeden je ten, že sám z Derby pochází a přišlo mu, že Derby je ve filmech obecně opomíjeno. Hlavní důvod je, jak jako zapřisáhl příznivec fotbalového Derby County, uvedl, že jsou dvě města, která odmítá reprezentovat - Nottingham a Leeds. Jedná se totiž o dva odvěké nenáviděné rivaly právě Derby County. Režisér Yann Demange i scenárista Gregory Burke nebyli proti, O'Connellovi vyhověli a přepsali i související dějové linie. (Zdroj: Derby Telegraph) (Tristan Rafael)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace