Po té, co se Tris a Čtyřkovi podařilo s ostatními uprchlíky od Neohrožených zabránit masovému vraždění, které rozpoutala vůdkyně Sečtělých, Jeanine, skupina prchá před svými pronásledovateli. Azyl najdou u Mírumilovných, které vede Johanna. Otec Čtyřky, Marcus, se svého syna snaží upozornit na to, proč vlastně Jeanine nechala vyvraždit Oddané. Čtyřka s Marcusem, kterého nesnáší, však nechce komunikovat. Neví tak, že Jeanine útok na Oddané provedla proto, aby získala skříňku s poselstvím od Zakladatelů. Skříňku měli ve svém domě schovanou Trisiny rodiče. Jeanine má teď skříňku ve své moci a potřebuje divergentního jedince, který ji dokáže otevřít. Azyl uprchlíků u Mírumilovných skončí ve chvíli, kdy Jeaninin hlavní vojenský velitel, Eric, se svým zástupcem Maxem, Mírumilovné napadnou. Peter, který s Tris pro svou jedovatou a zákeřnou povahu nedokáže vycházet, uprchlíky zradí, a Ericovi prozradí, kde se skrývají. Naštěstí se Tris, Čtyřkovi a Calebovi podaří Erikovi a jeho vojákům uniknout, když naskočí do jedoucího nákladního vlaku. Tady jsou však vzápětí napadeni Odpadlíky. Teprve po vyslovení skutečného jména Čtyřky - Tobias, Odpadlíci útoku zanechají. Vyjde najevo, že Čtyřka, Tobias, je Odpadlíky už dlouho hledán. Odpadlíky totiž vede Evelyn, Tobiasova matka. Ta svému synovi nabízí vůdcovství v budoucí válce s Jeanine, Čtyřka jí však jasně dává najevo, že s ní nechce mít nic společného. Evelyn malého Tobiase nechala v rukou jeho sadistického otce, Marcuse, a sama utekla od rodiny. Místo toho, aby se tedy uprchlíci spojili s Odpadlíky, Tris se Čtyřkou a Calebem putují k další frakci, Upřímným. Upřímní, mezi kterými se skrývá mnoho dalších uprchlíků od Neohrožených, podrobí Čtyřku a Tris soudu za pomoci séra pravdy. Ze soudu ale Tris i Čtyřka odejdou očištěni z nařčení, které proti nim Jeanine vznáší, a mohou zůstat u Upřímných. Jejich azyl však netrvá dlouho. Upřímní jsou napadeni Ericem, Maxem a jejich vojáky. Ti na příkaz Jeanine loví divergenty, za jejichž pomoci chce Jeanine otevřít skříňku s poselstvím od Zakladatelů. Erikovi se po velkém masakru podaří zajmout Tris. Max ji otestuje pomocí nějakého přístroje, aby vzápětí zjistil, že Tris je stoprocentně divergentní. Eric s Maxem chtějí Tris odvést k Jeanine, která se zatím prostřednictvím mučení snaží donutit chycené divergenty skříňku otevřít. Čtyřka naštěstí zorganizuje obranu a Upřímní pod jeho vedením Erica a jeho lidi obklíčí. Čtyřka neváhá a Erica, který má na svědomí stovky lidí, na místě zastřelí. Upřímní se spojují s Odpadlíky a Čtyřka konečně jedná s Evelyn o útoku na vojáky Jeanine. Peter, který přešel k Jeanine a který od Maxe zjistil, že Tris je stoprocentně divergentní, však vymyslí plán, jak donutit Tris k tomu, aby ji Odpadlíci vydali... (TV Prima)

novoten

Navázat na rok starou efektní adaptaci výtečné předlohy nebývá zrovna snadný úkol a už vůbec ne, pokud máte tentokrát před sebou o něco méně strhující látku. Vzhledem ke kompletně vyměněnému tvůrčímu týmu proto chápu zcela odlišný feeling a překvapivě uznale kývám hlavou nad vypuštěním natahovaných knižních pasáží (pobyt u Odpadlíků) i nad tím, že hlavní trademarky série i nadále působí dostatečně divergentně. Největší výhrou ale zůstává famózní casting. Ten rok, během kterého představitelé ústřední mladé party (Tris, Čtyřka, Caleb, Peter) sbírali zkušenosti jinde, se projevil v jejich výkonu přímo náramně a je to právě jejich um, který dává zcela zapomenout na to, na jak vratké dějové nohy se v samém závěru celá sága staví. ()

RedAK

Jakožto mladý, bystrý a nezpochybnitelně překrásný génius jsem si všiml, že poslední dobou se na databázi nebezpečně rozmnožují komentáře, kterým vůbec nikdo nerozumí, proto jsem se rozhodl jeden takový sepsat a velkoryse jej rovnou i opatřit výkladovým slovníkem. Takže jdeme na to. Tržby celosvětově: 17101985 dolarů (lidi milují tržby a je úplně jedno, že je to nějaká nesmyslná cifra, například toto číslo je datum dne, kdy jsem přišel o panictví). Nejsem sice žádný filmový kritik (ale myslím si to), takže nemám tendence cokoliv prvoplánově shazovat (rozhodně mám), ale zastávám názor (nemám nejmenší tušení), že filmové postavy k sobě měly příliš colegialas japo-nesaský vztah (tuto frázi jsem si právě vymyslel, však on to stejně nikdo googlit nebude a i kdyby ano, vyjedou mu akorát nezletilé japonské školačky). Celé se mi to zdálo takové tendenční a kompulzivně klastomanické (nemám ani páru, co jsem to právě vypotil za blábol). Shailene Woodley je tradičně skvělá, její křehký hlásek zní jako tající mléčný karamel a své postavě dokázala propůjčit brilantní prostopášnost ctižádostivé duše (zrovna používám honosnou a metaforickou řeč, kterou jsem opsal z nedělní přílohy Blesku, protože nechci aby někdo poznal, že pracuji jako třídič kuřat v Dobřemilické drůbežárně). Akční sekvence jsou sice na dobré úrovni, ale film jako celek je velice nekonzistentní, plný vztahových a motivačních klišé, takže při rozeznění závěrečných titulků pocítíte stejnou úlevu, jako kdybyste z balkónu osmého patra činžovního domu vyhodili automatickou pračku (právě jsem napsal vtip, který chápu jenom já, manželka a opravář praček Enrico, se kterým mi minulý týden utekla). Nemyslím si, že by se to v dohledné budoucnosti zlepšilo, naopak to vypadá divně a spíše se to zhoršuje (už nevím co psát, takže jsem právě citoval svého urologa). Opravdu nemám tušení, co tím chtěli tvůrci vlastně říct (a stejně tak nemám tušení, jaký je význam mé existence v tomto vesmíru). Závěrem bych sem rád postnul nejlepší písničku ze soundtracku (která tam sice vůbec nebyla, ale moc by se tam hodila!). ()

T2

Rozpočet $110miliónovTržby USA $130,179,072Tržby Celosvetovo $295,238,201Tržby za predaj Blu-ray v USA //počet predaných kusov Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov ║ až príliš z toho saje Matrix a to vo veľa ohľadoch, už to nemá takú atmosféru ako predchodca, režisér Robert Schwentke je čoraz väčší rutinér a nemá čo dať na vrch a tieto post-apo filmy ako Hunger Games a The Maze Runner začínajú byť až moc podobné na jedno kopyto až chuť z toho prechádza, zlatý Terminátor /60%/ ()

EvilPhoEniX

O něco méně zajímavější než Divergent, ale pořád solidní šleha v ranku Teen akčních filmů. Politické, ukecané a intoušské Hunger games ať sežerou knihomolové, já dávám přednost efektní zábavě a tou Insurgent nepochybně je. Přibylo více akce, více se zde střílí a je zde i nějaký souboj, což pokládám za plus. Některé scény jsou vygradovány napětím úplně na maximum, což EvilPhoeNiX vřele rád uvítá. Oba hlavní herci jsou super, chemie mezi němi funguje na jedničku a highlightem je definitivně opět simulace, tam jsem nedýchal. Za mě tedy opět spokojenost, akce, story, spád vše funguje. 80% ()

Lima

Tyto teenager romány z per autorek-spisovatelek, zabalené do pseudo sci-fi/fantasy hovna, to je neblahý jev dnešní popkultury. Slovy Simony Stašové z Pelíšek - tolik peněz to stálo, a přitom taková blbost. Respektovaných, divadlem ošlehaných charakterních hereček Jodie Foster a Naomi Watts mi bylo upřímně líto.Vím, že nákladné hypotéky na Floridě se musí platit, ale stejně, mají to tyhle dvě dámy zapotřebí? ()

• Natáčelo se v Chicagu v USA. (willy1)
  • Jedná se o první film v kariéře Kate Winslet, v němž si zopakuje svou roli v pokračování. (kklepkaa)
  • Film nebyl natáčen jako 3D. Až v postprodukci se rozhodlo, že bude převeden i do trojrozměrného formátu. (Stoka)