Premiérové ohlasy byly nejen pozitivní, ale čišelo z nich dokonce nadšení, jako by sportovní klub ze zapadákova potácející se na dně tabulky zvítězil nad šampiónem z velkoměsta. Objevovaly se výrazy typu "konečně český film světové úrovně" apod. Protože takový jásot zněl českou kotlinou už vícekrát a posléze jsem následně musel korigovat svá velká očekávání, přistupoval jsem k filmu s rezervou a přesto můj verdikt tentokrát zní: za dlouhou dobu několika měsíců jde o můj nejlepší zážitek z kina a od loňského úspěchu Cesty ven je to první český snímek, který stojí za výpravu do kina. Je tomu tak především díky výbornému herectví bratří Hádků a atraktivnímu zobrazení komunity maloměstských outsiderů - lidí bez vzdělání, bez zázemí, často bohužel i bez odpovědnosti a sociální inteligence. Oba filmoví bratři mají svůj plán, ten Užovkův je ambicióznější, jen poněkud háklivější na vnější ohrožení. Slabinu vidím ve scénáři, kdy vlastně nevím, co je předmětem režisérova zájmu. Konfliktní vztah bratrů ukončený zásahem zhůry? Přátelství rozdělené vězeňskou zdí? Ani tady nevidím zásadní dramatický konflikt, ve tvrdě pragmatickém prostředí české společnosti vypadá Užovkovo rozhodnutí racionálně a režisér vytváří morální dilema, které, obávám se, vlastně pro převážnou většinu diváků neexistuje. Snímek se dotýká řady problémů, ale nikdy a nikde nejde na dřeň. Co je nejhorší, závěr mi přijde bezradný, navíc i nedůvěryhodný. Vzestupu některých filmových nýmandů rozumím. Antihrdina nedávno zhlédnutého amerického dramatu Slídil je příkladem postavy, které přerod z bezvýznamné nuly v nebezpečného hráče, co jde tvrdě za svým, můžete věřit. Užovka ale velkým hráčem není a takovým jako on není v reálném světě souzeno hrát roli kápa. Celkový dojem: 65 %.(2.4.2015)

Strašný. Ale přesně takový to má asi být... 75%(12.3.2016)

Fascinující jízda sociální vrstvou, o níž toho moc vědět radši nechcete, neb na vás padne tíživá úzkost. Nicméně to bylo cílem filmu, který je v české tvorbě ojedinělý sebevědomím a sebeuvědomělostí, které pramení ze skvěle napsaných postav i dialogů plných uvěřitelnosti, přirozenosti i humoru, přesné režie, fantastického castingu zejména v podobě obou dokonale hrajících bratří Hádků, stylově přesnými kostýmy a lokacemi a atmosférickou hudbou. Velký palec nahoru a víc takových filmů, které si na nic nehrají a nedělají ze sebe nic, čím nejsou.(14.3.2016)

Ako komédiu by som to istotne neklasifikoval. Čistá dráma.(2.2.2017)

Je to jako když vás bolí nohy a rozhodnete se vystoupat na Skalnaté pleso lanovkou. Celý film táhnou nahoru skvěle vykreslené charaktery a herecké výkony hlavních představitelů. Ty jsou dokonalé. Kobra, Zůza, Užovka i ostatní, všichni jsou dokonale odkoukaní ze života a skvěle zahraní. Ale pak je tady taky scénář, který naopak snímek táhne dolů, jako když vás nohy už bolet přestaly a myslíte si, že na Lomničák si to vyběhnete po svých. Jenže jste zapomněli, že jste si do batohu vyskládali pár cihel a ty hrozí, že vás každou chvíli převáží a po zádech překotí dolů. A teď mluvím o nelogičnostech ve scénáři. Třeba v tom, kterak chudý nepříliš bystrý synek k bohatství příšel a do roka a do dne vytřískal z malého obchůdku kdesi na Kladně dost prachů na.... splácení, nakupování, podporování kdekoho v okolí i rozšiřování podniku. Zkrátka a dobře, tomu říkám hospodářský zázrak a možná i Kellner by se od Prušinovského rád přiučil:-)). Nebo v nedotaženém konci, který měl být jakože originální, ale ve výsledku působí spíš jako našívané rukávy, které byly vašemu děcku příliš krátké. Škoda. Ten film měl na víc a k dokonalosti mu chybělo jen pár krůčků. I přes mé výtky však doporučuji k vidění. 70%(11.4.2015)

Kategorii sociálních dramat mám snad nejraději, i když přiznávám, raději brousím v severských vodách, než v českých rybnících. Film sice nepřinesl nic nového ani objevného, takže zatímco mě expresivní chování feťáka Kobry štvalo i bavilo zároveň, part jeho bráchy Užovky mě byl herecky mnohem bližší. Tím, že se příběh otíral v rozumné míře o kriminální i komické scénky, působil celou dobu mrzutě realisticky, nikoliv komicky. Bráchové Kobra i Užovka mají v životě jen malou šanci uspět, ale jako film mají ambice rozhodně vyšší.(24.10.2015)

Asi nejlépe natočený český film jaký jsem za poslední léta viděl, kterému však zoufale chybí příběh s nějakým hlubším významem nebo morálním poučením. Tento fakt ještě umocňuje zoufale prázdný konec. Co, ale musím vyzdvihnout je režie a hlavně kamera, která je naprosto luxusní + písničkové sekvence, které byly velmi dobře udělány a písně skvěle vybrány. Lepší 3* 70%(20.11.2015)

dýchla na mne trochu atmosféra osmdesátkového Domu pro dva,v soudobém kabátě.... docela by mne zajímalo,jestli role byly šité přímo na tělo,inspirovány třeba jménem nebo to byla jen vtipná náhoda(13.3.2016)

• Skuby47

Po ocenění Českým lvem jsem byla zvědavá, jak vypadá český film roku a tak jsem se s občasným přepnutím dodívala až do konce, což mne stálo určité sebezapření. Musím přiznat, což je dáno věkem a profesí, že mne snímek nijak neohromil, neoslovil a ani nebavil. Hrubé výrazy mi tolik nevadily, jsou to jenom slova a hanlivý význam jim přikládáme my, vadila mi rezignace a beznaděj. Pokusů o zobrazení drsné současnosti už byla řada. Je těžké odhadnout nakolik je zrovna tento film realistický a nakolik jen podbízivý vůči mladým divákům. Jediné, co si ocenění zasloužilo, byly herecké výkony bratří Hádků.(16.3.2016)

Bohužel Hádkové vystihli problém dnešní mládeže a celkově doby kdy každý může všechno! Film nikterak nevyniká příběhem, neoplývá humorem jako spíš psychologickými dialogy a drsným pohledem na dva bratry, kdy se jeden snaží něco vybudovat a druhý všechno táhne ke dnu díky poflakování a fetu. Navíc to odnáší rodina a hlavně přátelé v okolí, kteří na to doplatí po té co přistihne kobra s kamarádem užovku s jeho ženou. Udělí mu lekci, zmlátí ho a nechají ho kdesi pod mostem. To vyvolá vyšetřování a nakonec feták, který dělá průsery s toho vyjde dobře a člověk, který chtěl potrestat hajzla jde na rok sedět! Pro užovku není nic problémem a z ničeho nemá výčitky, ukradne klidně i novou televizi vlastní babičce, nebo bráchu obtěžuje v obchodě o peníze, kde mu vybere i zboží! Závěr je myslím zasloužený a pro všechny fetky k zamyšlení! 60%(18.4.2016)

Čupr český film, kde každý dostal to, co si zasloužil, s výjimkou Zuzany. To je namyšlená píča, které jsem přál, aby jí její povedený manžílek pořádně nafackoval, ač jsem proti násilí na slabším pohlaví. Megera na entou. Soundtrack je znamenitý. Musím ho mít, tak ho teď jdu sehnat.(10.10.2017)

Strašně civilní, místy snad jenom improvizace - především dokonalý Kryštof Hádek -, ale v podstatě celá rodina Kobry s Užovkou se chová na hranici hraní a absolutní uvěřitelnosti. Trochu zamrzí hůř uvěřitelný projev dealera Máje (na druhou stranu, co já vím o dealování). V souvislosti s krásně znázorněným nahodilým žitím mi celkem vadila ta předvídatelnost zvratů i rozuzlení. Ale jinak si zaraženě říkám – ty vole, brášín, ono se takhle fakt žije.(5.2.2015)

Geniální Hádkové!!! 80%(14.8.2015)

Jan Prušinovský a jeho Kobry a užovky jsou takové světlé skvrny v průměrných až podprůměrných českých filmech. O tom, že takových skvrn je málo všichni dobře víme a nemá cenu o tom psát esej. Kobry a užovky byli pro mě rozhodně velkým překvapením. Přitom se nejednalo o nic extra originálního s peckovou zápletkou. Ale největší plus bylo to, že vše ve filmu fungovalo tak, jak má a že se jednalo o český film. Ať už po herecké stránce (všichni hráli dokonale a každá postava měla svůj osobní výstup), kde asi nejvíc vystupoval z řady Kryštof Hádek, věčně s kleštěmi na zádech, táhnoucí vozík a v něm televize a tvrdící, že má nějaký plán (ze začátku jsem si myslel, že se film bude točit kolem jeho plánu, na které přicházel při svých pijáckých dobrodružstvích,ale zmýlil jsem se). Sice zde hrála většina méně známých herců, ale to hned neznamená, že jakmile v tom nehraje Trojan nebo Geislerová tak je to rovnou odepsaný. Film je často vtipný (záleží jak pro koho) a doufám, že to byl záměr tvůrců. Že chtěli natočit dramatický příběh o nesnázích dvou bratrů a občas jej obohatili o nějakou zábavnější scénku. Což je dobře. A je moc dobře že tuten film vznikl. 80%(25.10.2015)

Viděla bych to takto: první třetina neúnosně se vlekoucí a umaštěná, ale od chvíle kdy báječná až kouzelná babička Věry Kubánkové souhlasila se zastavením domku, začalo to konečně "odsejpat". Naskočil děj, pocity a Užovky mi bylo upřímně líto. Ale nejen jeho, jak to ve správných sociálních dramatech bývá - tam jsou k politování obvykle všichni. Herecké výkony zde byly o dvě ligy lepší než scénář (výhrady ke scénáři viz komentář od kočika1 - lépe bych to nenapsala), takže čtyři hvězdy jsou především za ně. Parádní kousek zde vystřihl hlavně Kryštof Hádek - doufám, že za svého odpudivého Kobru si domů donese aspoň Lva.(4.11.2015)

Keď si prečítate názov a popis, môže vám zdať, že to je ďalší film robený na kolene, bez peňazí, kde hrajú herci za dobré slovo a celé je to zase len o nejakých vzťahoch a sociálnych vrstvách. Omyl! Konečne český film, ktorý baví od začiatku do konca, sociálna vrstva je tam ukázaná na surovo, bez nejakých príkras, Kryštof je pán, dej je realistický, uveriteľný. Postavy to hrotia len vo svojích medziach, viete čo od môžete čakať, žiadne nezmyselné úlety, citové výlevy alebo debilné dlhé prázdne kamerové zábery. Dokonca ani na dialógy sa nedá sťažovať. No veľmi ma tento film potešil. 4 z 5(1.12.2015)

Po dlouhé době povedený český film, který není z moravských vinic, jesenické vesnice nebo pražského podsvětí. Výborné zasazení do středočeského maloměsta s perfektně "vymyšlenými" postavami. Tedy, to se nedá vymyslet, takhle to prostě je... Jakmile diváka začne sžírat ta odporná deprese a bezvýchodnost, hned je tu odlehčení a nějaký ten humor. Ale ne jak z kameňáku, ale přirozený vtip, který tam prostě patří. Nepříjemně uvěřitelný film!(1.2.2016)

Že by se český film nadechoval k lepším zítřkům? Zatím to tak vypadá. Herecký koncert Hádků, v němž mě Kryštof poprvé v jeho kariéře zavřel ústa.(10.3.2016)

Mnoho poprasku, proto jsem asi čekal víc. Pro mě to bylo prostě průměrné, něco tomu chybělo. Asi že film nechává hodně otázek, celý pluje tak nějak v neutrálu a chybí mu silnější moment.(13.3.2016)

• giovanni3

Na film jsem měl pochvalné recenze a vyhlašování Českých lvů tomu jen přidalo. Ale za mě to byla slabota, která ve finále neměla nijak zajímavý děj a ač Hádkové hráli kvalitně, tak vlastně neměli co hrát. Jako vztah bratrů, kdy jeden seká problém za problémem a druhý je "slušňák" co si otevře obchod s oblečeím + neustále jezdí tahat bráchu z problémů a vesměs nic víc tak co to jako je? Na skoro 2 hodiny tu je fakt málo děje. Na závěr bych kladně hodnotil výkon Jana Hájeka, který nemusel mluvit a jen pohled na něj byl prostě maze,, z toho pohledu šlo poznat přesně co chce říci. Suma sumárum slabší průměr a pouhé 2z5 .(13.3.2016)

České, typické, rodinné, naplánované, děj o ničem, umělecky skvělé. Upřímně, vidět jsem to nechtěla. Nesnáším smažky a jim podobné. Ale kluci vyrostli v Čechách, na pěkným sídlišti, jak kdybych se vrátila do dětství. Herecké výkony skvělé, prostředí, hudba, všechno to do sebe pasovalo jako hrnec na prdel. A co do děje? Takový nijaký, depresivní řekla bych. Mít někoho takového v rodině, no, zbavit se ho nemůžete. "..mám plán, chápeš, mám plán.. " (25.3.2016)

1 8 9 10 11 12 13 14 20 30 39