Zdánlivě empatická a laskavě vyhlížející učitelka manipuluje prostřednictvím svých žáků jejich rodiči za účelem osobního obohacení, ať už v podobě materiálních výhod, či dokonce vidiny milostného poměru. Nejen z obavy o prospěch svých milovaných dětí většina rodičů třídní učitelce základní školy podléhá a poskytuje jí nejrůznější služby, dárky a jiné pozornosti. Najdou se však tři rodiny, které se rozhodnou učitelce vzepřít a stávající situaci se společně s ředitelkou školy pokusí zvrátit na konspirativní třídní schůzce. Děj strhujícího a velmi aktuálního snímku o síle lidského charakteru inspirovaného skutečnou událostí se sice odehrává na začátku 80. let, ale jde o příběh univerzální, který by se mohl odehrát kdekoliv a v jakékoli době, neboť zkorumpovanost, stejně jako malost a vypočítavost vládnou světem bez ustání. (A-Company CZ)

easaque

+4* Vypadá to, že letos v Českém Lvu bude boj o hlavní sošky. Po filmu "Já, Olga Hepnarová" mě dostal další tuzemský film a od Hřebejka bych to už tuplem nečekal. Na první pohled lehké drama z běžného života, ale na druhou stranu z něj mrazí, jak představuje totální manipulátorku, která umí využívat svého postavení a myslí si, že může všechno. Pro mě, který má bohaté zkušenosti s podobnými existencemi a bezmocí a beznadějí, která z toho plyne, to bylo dostatečné zadostiučení, že má smysl bojovat, dokud síly stačí. Potěšilo mě i herecké obsazení, u kterého bych skoro neměnil. Proto se nestydím dát velmi dobré čtyři hvězdičky. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

applause

Po Pelíškách po dlouhé době kvalitní český film. Je zde vidět, co si lidé ve straně dovolovali a jak jim to bez problémů procházelo. Určitě doporučuji. ()

honajz2

Začalo to docela dobře... A pak se to zvrtlo v neskutečnou nudu a v obrovské nic (když nepočítám ten konec, který podle mě taky za moc nestál). Asi nejsem dostatečně inteligentní, aby mě pobavilo chcaní. Asi nejsem dostatečně inteligentní abych našel ve filmu nějakou skrytou hluboku šifru prolínající se z dnešní dobou. Asi nejsem dostatečně inteligentní, abych pochopil Hřebejka. Nebo jenom nejsem intelektuální pražák, který nevidí hluboku pointu v naprosto neorigináním tématu, o kterém točil film snad každý druhý český režisér. ()

kaposlav

Režim sa zmenil, praktiky pretrvali! Ja som toto zažíval po revolúcií v škole a do dnes aj v iných oblastiach. Krásny príklad je slovenský hokej. Isto to nebolo vtedy o režime, ale je to v ľuďoch samých a to zmena režimu nezmení. ()

Aljak

Jan Hřebejk mal čo robiť, aby si po tom Zakázanom uvolnění zlepšil svoju filmovú reputáciu (seriálovú tvorbu do toho nerátam). Ale tandem Hřebejk & Jarchovský v tomto prípade opäť zabodoval a tento československý film bol naozaj skvelý kúsok. Aj keď miestami sa to trochu zaseklo v dejovom rámci a akosi dráma neprekvitala po celý čas až tak ako by sa žiadalo, ale aj tak veľmi dobré. A určite treba vyzdvihnúť herecké výkony - ako rodičov, tak aj detí - no predovšetkým výbornej Zuzany Mauréry, ktorú som kedysi fakt nemusel, ale týmto si naozaj získala moju úctu. Námet rovnako nadpriemerný (pre filmy zo školského prostredia má slabosť), takže hodnotím nadpriemerne, hoci ešte kúsok chýbal k piatim hviezdam. ()

Martin741

Konecne aspon slusny priemerny Hrebejk /Pelisky, Musime si pomahat/, namet je dobry, spracovanie tiez, Hrebejk tocit filmy vie. Skoda len tych vatovo planych plkov v strede filmu : 69 % ()

M.i.k.e

Hřebejka jsem měl vždycky rád,ale s jeho posledními kousky vyjma Nevinoosti jsem se dost míjel.Od Učitelky jsem tak nečekal vůbec nic a po pravdě jsem ani nevěděl na co,že to budu vlastně koukat.O to větší překvapení pro mě bylo,že jsem dostal jednoznačně nejlepší a pro mě nejslinější letošní český film.Takhle suveréní Hřebejk nebyl už leta.Učitelka je malý film,ale ve finále o to víc nabitý emocemi a měl by být povinně promítán těm co tvrdí,že za komunistů bylo líp...v rámci české tvorby 90% ()

peiton

Je toto vôbec možné...??!Je!Zuzana Maurery v hlavnej (podčiarkujem)zápornej postave manipulatívnej,zakomplexovanej,vychcanej potvory,ktorá si rieši svoj deficit matky šikanovaním žiakov,ktorá vyústi až do pokusu spáchania samovraždy jedného z nich.Je tu prítomná i problematika bud priameho či nepriameho podplácania.Skvelý nápad vsadiť tento príbeh do doby dávno minulej,do onej doby kedy ešte žiaci mali rešpekt a úctu k učiteľovi.No takého učiteľa akého (ne)charakterovo stvárnila Mauréry si úctu nezaslúži vari žiaden.Mať chrbtovú kosť je na nezaplatenie.Opravte ma ak sa mýlim.. ()

Garson odpad!

Co čekat od Hřebejka,od toho zaprodance co si vybudoval kariéru na protikomunistických filmech a maže med kolem huby porevolučním papalášům co převlékli kabáty hned jak byla příležitost.Když to vezmu filmově tak je to hrozný film.Dřív se říkalo:KDO NEKRADE OKRÁDÁ RODINU,ale zde je vykresleno selhání jednotlivce poškozující celý školní systém tehdejší doby.Pamatuji si učitelky ze základky z konce 80.let a ty vždycky vydaly ze sebe maximum a NIC opakuji NIC za to nechtěly a angažovaly se z vlastní vůle zcela zdarma i ve svém volném čase aby žákům se vším pomohly a to se dnes prostě nestane,dnešní učitelky neobětují zdarma ani minutu.Tenhle film je zralý do archívu kam se ukládají filmové braky. ()

rakovnik

Velice umně ztvárněné pokřivení charakterů a obyčejného strachu malých či pohodlných lidí za hnusné minulé doby. Podobného konání se dopouštějí lidé v každé době, ovšem zde měla hlavní hlavní postava za sebou navíc stranu a vydírání se dopouštěla přes děti. Chápu tedy nehrdinství obyčejné šedé masy. Závěr byl tak realistický, až mě mrazilo. Podobně odvyprávěl Hřebejk Nevinnost, ta mnou ale zacloumala více. Nechápu, že dodnes tu dobu lidé obhajují či adorují. ()

Streeper

KVIFF 2016 - V poslední době si říkám, jak moc český film upadá, ale pak se objeví něco jako je film Učitelka od Hřebejka a pak si řeknu, že ta naše česká filmografie má možná ještě nějakou šanci na vzkříšení. Opravdu jsem se hodně nasmála, Zuzanka Mauréry byla v hlavní roli dokonalá, navíc jsem od filmu očekávala něco úplně jiného a to, co jsem dostala bylo daleko lepší. ()

Nach

Je to zapšklá ženská s příliš velkou mocí, která svým urgováním zakrývá prostý fakt... že se jí v životě nedařilo. Zuzana Mauréry ztvárnila "zlou" učitelku lidsky s kapkou koření zvaného ironie. Je to takové komorní drama ala 12 rozhněvaných mužů, který retrospektivně odhaluje prožitky jednotlivých hrdinů. Film nenudí, je zajímavý a občas okořeněn špetkou humoru. Prostě něco, co nenadchne, ale radost udělá. 75% ()

bourec

I přesto,že k posledním Hřebejkovic filmům mám výhrady,a už minule sem tvrdil,že dal na ty brumlající kritiky,který mu vomlacovali vo hlavu že točí pořád to samý,ať zkusí něco artopvýho,vážnýho.Skoro všechno ale stálo za hovno.Tenhle film je ale jinej případ.Hereckej koncert,odpudivá ukázka tý doby,kterou ještě pořád spousty lidí obhajuje.Syrový,bez servítků."Tady vládneme my,ne lidi jako vy.......".Naštěstí už dávno ne,ty krávo.80%. ()

Rodriguez

Správná učitelka, která se s ničím a s nikým nesrala! A to i potom, co přišla revoluce a nová éra. Ten konec mě teda bezvadně rozesmál :-D Ale jinak bych ji řezal hlava nehlava celý film. Ale taková byla doba a ta si to žádala. 80% ()

Joges

Docela překvapení. Už dlouho mě tolik nenapínalo drama, které gradovalo do neskutečného konce. Nechce se ani věřit, že existovaly či stále existují tak umanuté učitelky se sloním egem, které neznaly hranice. Hřebejk i Jarchovský překvapili. ()

laik_60

slabší priemer. Ohlasy k tomuto filmu trocha predbehli skutočnosť. Rozhodne som čakal od filmu viacej. Sklamali ma aj herci, aj strih .... a scéna. Také lacné "TíVí spracovanie". ()

C0r0ner

Jako učitele mě samozřejmě cokoli týkající se školy velmi zajímá a když se k tomu přidá ještě parádní příběh a excelentní režie (střih celého filmu fakt stál za to), je na parádu zaděláno. K tomu bezvadné zobrazení zkurveného komunistického režimu, takže tomu za mě nechybělo vůbec nic. 95% ()

zette

Zajimavy namet a zajimave zpracovani, presto me vetsinu casu film nudil. Martin Havelka byl vyborny a vzdy jsem se na nej tesil, az zase skoci na scenu:-). ()

Dannysek4U

Jednoduchy, jasne nalajnovany co do sdeleni, herecky hodne solidne podepreny, nadcasovy, obecne srozumitelny. Nepochybne by to slo slozitejc. Ale vlastne... proc? Za malo penez hodne muziky. ()

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka