Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat. Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří. Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. (Bioscop)

Hanys_

Žádný český Gladiátor nebo Statečné srdce. Nejdražší český film všech dob je hlavně o pobíhání v lese. Takový profesionálnější LARP. Parazitování na jméně Žižka (asi jako kdyby někdo natočil film Edvard Beneš a bylo to o jeho dospívání), k smrti nudné intrikování (ano i tohle jde), nepřehledné souboje a vlastně i dost diskutabilní historická věrohodnost. Palec nahoru, že Jákl sežene tolik peněz a tolik slavných jmen do tuzemského filmu, ale pokud režírování nenechá někomu schopnějšímu, tak by to taky už mohlo být na delší dobu naposledy. ()

SpaceOdyseus

Pral jsem si dostat neco jako Ironclad (Zelezna klada, heh). Proste beckovou reznicinu, ktera slusne zabavi. Misto toho jsem dostal znudeneho Bena Fostra bloumajiciho po lese a ztracejiciho se v silene strizenych akcnich scenach. Vazne. Akce je tedy pozehnane, je slusne krvava a drsna, ale diky zbesilemu strihu a rozklepane kamere se neda vubec odhadovat, co se deje. Chvilemi jsem mel pocit, ze Liam Neeson musi zacit prelezat plot (Taken 3, I'm looking at you). Pribehove jde o zamotane politikareni, v kterem nema Zizka vetsinu filmu absolutne zadnou agendu. Nejvic me nakonec na filmu bavilo poznavat mista, ktera jsem navstivil. Takze, pane Jakle, ne diky. Jsem docela rad, ze film nevidelal. Ten teasovany sequel bych s podobnym tvurcim teamem tezko rozdychaval. ()

Fary

Má to obrovský potenciál, ale přijde mi to v jistém směru odfláknuté. Film jako takový je velmi silný, efekty povedené a scény místy až přehnaně brutální, což ale podtrhuje sílu příběhu. Škoda těch lokací, se kterými se dalo určitě pracovat trochu lépe. ()

Drirr

Kdyby to natočili v devadesátkách, tak je to vlastně skvělej dark ages akčňák. Dnešní optikou je to bohužel jenom těžkej průměr, kterej ždíme všechna hollywoodská klišé, co si umíte představit a kterej má otřesně nepřehledný soubojový a bitevní scény (prostě přesně tak, jak se to točilo před 25 lety). Klíčový ale je, že když prostě zapomeneme na historii a bereme to jako devadesátkovej temnej pseudostředověk, tak to není průšvih. Ta syrovost, krvavost a atmosféra funguje skvěle, má to povedenou hudbu a zvuk, herci ždímou z toho marnýho scénáře, co se dá (byť hlavní hrdina má paradoxně zoufale málo prostoru a neprojde v podstatě žádným vývojem) a celé je to opravdu skvělá reklama na českou přírodu a hrady. Takže byť nehodnotím vysoko, na poměry české produkce vlastně mírný palec hore. 60,06% ()

Strandmon

Snímek o Janu Žižkovi je v českém rybníčku opravdu nevýdaná ryba, takže jsem byl zvědavý, jak se se vším  tím očekávaním režisér Petr Jákl popere a můžu říct, že jsem poměrně spokojený. Scénář je sice opravdu odvyprávěn trochu zmatečně a rozhodně nepřínáší do světa filmu nic světoborného, ale atmosféra je tak funkční, že to Žižkovi prominu. Jákl dokázal takřka perfektně vykreslit krutost doby, akční scény jsou dostanečně brutalní a Fosterovi jsem Žižku prakticky bez problému uvěřil. Téměr po celou dobu filmu z plátna sálala totální dobová deprese a musím říct, že to jsem si dost užíval. Takže ano, své mouchy to má a 4tou hvězdu přidávám spíše za Jáklovu snahu dostat českou kinematografii trochu na jinou úroveň, ale celkově na mě Jan Žižka zapůsobil skrze obstojně. ()

filipvrbik

Jak jsem byl informován jistou učitelkou dějepisu (a zeměpisu), prý to není vůbec podle historických skutečností, ale to filmu a navíc českému (sice s takřka pouze anglicky mluvícími herci, navíc v anglickém znění s titulky ) vůbec neubírá na kvalitě. Prostě Petr Jákl, ač vyznavač jemné cesty Judo, natočil drsný temný středověk a ztvárnil v něm Husitského vojevůdce Jana Žižku drsným a temným způsobem. Film byl v kině tak temný, až byl tmavý a někdy skoro nebylo nic vidět.... Začátek vypadal, že to budou jen krvavé bitvy bez děje, ale nakonec se dostaví i docela zajímavý děj. Z dějepisu jsem měl na maturitě za čtyři, takže jsem se mírně ztrácel, ale některé velmi silné momenty ( jako například napichování na kůl) mi asi zůstanou v paměti dlouhou dobu, zejména proto, že v českém filmu ještě něco takového snad nikdy nebylo. Plnou palbu dávám nakonec kvůli skvělému konci, jak odlišnému proti většině hollywoodských happyendů. Jan Žižka mě kvalitou překvapil, nejen proto, že například horor Bestie se lvy v hlavní roli oproti němu vypadal jak večerníček, tak také skvělými hereckými výkony, snad jen příště asi českou verzi u českého filmu...viděno v kině ve 2D (eng.)...90% ()

Shimargh

Vyloženě průser to není, ovšem slabý průměr dozajista ano..škoda, že si nezajistil lepší scénář, takhle je to sice temné a středověké, zkrátka atmosféra skvělá, ale divák nemá žádnou motivaci se na to dívat. Ploché charaktery a defacto žádný příběh sráží film do šedého průměru..scénář napsaný za půl hodinky cca..škoda. ()

Wiluna

Dávam 4* a možno viac.....a smelo odporúčam vidieť tento film v kinách. To, že sa snúbila história s fikciou je pre mňa OK, nakoľko je hneď v úvode zmienené,  že film je len inšpirovaný skutočnými udalosťami. Za mňa super, pokiaľ nešli do extrému a nevykreslili pre „Západ“  Žižku vo farbách tmavšej pleti, len aby sme išli s dobou, tak ako nám to teraz dosť silenou formou ponúkajú internetové streamovacie média. Išlo skutočne o pôsobivo zvládnuté vykreslenie temného Stredoveku. Aj napriek negatívnym recenziám ohľadom choreografie bojov, ja dávam palec hore. Hrubé, špinavé, znepokojujúce a realistické. Za málo peňazí, veľa dymu a skrytie nedostatkov v neprehľadnej trme-vrme 😊. Čiže rozumne použitý rozpočet. Páči sa mi veľmi, že film nebol pretkaný prehnanými bitkami tisícových vojsk na čo je Hollywood zvyknutý (vďaka Bohu za nízky rozpočet), a že aj finálny súboj bol veľmi pragmatický a nie v štýle, ktorý je vyobrazený na hlavnej afiši. Obrovské pozitívum pre mňa tiež bolo len jemné a decentné vykreslenie ľúbostného vzťahu medzi J. Žižkom a Kateřinou - žiadne zbytočné, american-style rušivé milostné scény. Hudba podmanivá, zábery kamery na prekrásnu scenériu vyrážajú dych a prehlbujú intenzitu príbehu. Áno, príbeh bez toho, by na mne asi nezanechal hlbšiu stopu.  Nedokázala som sa totiž to ubrániť dojmu, že sa tvorcovia pokúšali zachytiť v 125 minútach zúfalo „čo najviac“, keďže sa im naskytla možnosť vypustiť túto produkciu do sveta a zviditeľniť sa. Bohužiaľ, menej je v tomto prípade viac, ako sa hovorí. Z tohto dôvodu najviac utrpela charakteristika postáv, hlbšie predstavenie hlavného hrdinu a vlastne všetkých kľúčových postáv.  My, Jana Žižku z histórie máme prečo poznať, ale obávam sa, že čo sa týka názvu Medieval pre zahraničie, nikto z nich nikdy nebude googliť o kom film vlastne bol. Preto pre zahraničného diváka film asi slabý, bez výraznejšieho hlavného hrdinu, ktorý mal tiež „Statočné srdce“ a závideniahodné know-how (vozové hradby), ktorý určite v ničom za WW nezaostával. Čiže za mňa....mali určite ponechať názov „Jan Žižka“ pre všetkých bez rozdielu. Trochu viac priestoru mohli dať kľudne výbornému Karlu Rodenovi, pretože na jeho výkon, hneď po Rollandovi Mollerovi a Tilovi Schweigerovi, som sa tešila asi najviac. Inak, ako milovníčka pôvodného znenia musím teraz priznať, že český dabing by mi k filmu pasoval omnoho viacej, ako anglicky hovoriaci herci, keďže sa jedná o našich bratov. 😊 A Kumáni…….no….to už je tiež iná parta, ktorá stojí za…….pozornosť 😊….a rozbor… ()

HydraCZ

Respekt všem, co za filmem stáli, protože je v tom vidět ta práce a jsem rád, že to vzniklo, neboť film o českém vojevůdci s takovou produkcí a obsazením, je pro nás něco neskutečnýho. Mělo to svou atmosféru, skvěle ztvárněný drsný středověk i zapadající hudbu. Za zmínku stojí kamera, která, když tedy zrovna nejde o kontaktní souboje, kde je fakt nepřehledná, je super a film dobře vykresluje mále detaily u postav i velká rozsáhlá bojiště. Ale to je tak vše... Určitě to svoje silné momenty má a donutí vás několikrát říct "wow", ale jako celek to pro mě moc nefunguje a spíš jsem se nudil. Řekl bych, že Petr Jákl umí točit, akorát tady byl asi problém někde jinde. ()

janesX

Nebolo tu všetko úplne dokonalé, ale prikláňam sa k štyrom. Jan Žižka a národ český si film hollywoodskych rozmerov dávno zaslúžil a možno sa už bude takéto niečo diať pravidelnejšie (myslím, že jedna z prvých lastovičiek bolo aj Nabarvené ptáče). Mohlo tam byť viac komparzu, mohol to byť väčší veľkofilm so širším historickým záberom (tento je v podstate len o únose), ale to už by tam asi nemohli byť takýto herci. Keď som sa dozvedel, že Ben Foster bude Jan Žižka, povedal som si "uaaau". Ten pocit som mal počas celého filmu (teda v scénach s Fosterom) a vždy bolo aj vidieť, ako túto úlohu zobral so cťou, dokonca z neho išlo niečo ako charizma, čo pri historickej osobnosti akou bol Žižka, jednoducho musí byť. Naopak keď sa objavil Til Schweiger, akoby filmu podrážal kolená. Môj pocit. Stredovek bol parádny, aj so všetkou jeho surovosťou. Možno je škoda, že film zahrňuje len jednu udalosť (únos) v tak veľkom a búrlivom kontexte a divák sa z filmu len málo dozvie o histórii. A možno to vôbec škoda nie je. Divák vo svete sa napríklad dozvie to, čo nevedel, že Česko bolo kráľovstvo a ten učenlivejší možno aj zagoogli niečo o Žižkovi. Určite si to pozriem ešte raz, film obsahuje množstvo kratučkých záberov (v akčných scénach) a divák aj pri maximálnej miere pozornosti nestíha a má niekedy problém vidieť všetko. Čo v konečnom dôsledku pôsobí neprehľadne. Niektoré postavy si človek praje spoznať bližšie (stredoveký snajper), ale nedôjde k tomu a tak sa človek podvedome môže pýtať, kam sa podel všetok ten čas. Petr Jákl nie je Miloš Forman, ale má kuráž, pracovitosť, cieľavedomie. Neuveriteľný (a opäť neprehľadný) útek z jaskyne môžem s ľahkým srdcom odpustiť a dávam 72,5% . ()

Lefty86

Je škoda že skvělý čeští herci se tu většinou jen mihli a to včetně samotného krále Karla Rodena. Chápu že v zahraničí film může vydělat peníze a české tváře by je moc nepřitáhli. Ale i tak mi to přijde škoda . Další mínus dávám za to že film je z doby kdy se o Zizkovi nic neví a ne z jeho nejslavnější éry a skutečných událostí. Ale je to natočené hodně dobře na české poměry, jen jak říkám , škoda že toho Českého tam je pramálo. Možná by stálo za to ubrat na financích a nebát se natočit opravdu český film. Myslím že herců máme dost, ne jen Trojana , Geislerovou a Čermáka kteří hrajou ve všech filmech za posledních 15 let. ()

Prochy38

Jak jsme kolem slyšel, všichni se těšili, stejně jako já, na to, co jsme se učili ve škole v dějepisu, kdy Jan Žižka drtí se svou vozovou hradbou nájezdy křižáků, ale .... Ano, "vzestup hrdiny" jako podtitul má dost do sebe. Vlastně všechno. Chybělo mi tam právě jeho vojevůdství a ta část jeho života, kterou známe. Po technické stránce ale na české poměry rozhodně bomba. Silné obsazení, super atmosféra a i fakt solidně zpracované středověké prostředí. Za mě hooodně dobrý. Jen bych asi uvítal i tu druhou část :). ()

derryl

Je to škoda, opravdu. Je to jen pohádka o bojovníkovi za svobodu, kde jen teče krev. To je velmi málo na tak ohromný rozpočet a dlouhé přípravy snímku. ()

Oralfabet

Tohle prostě není film pro mě, tak ho tady nebudu nějak výrazně shazovat. Chápu, že lidé oceňují ambicióznost tohohle projektu, ale mě je celkem ukradená, když mě všechno, co se na plátně děje, nechává absolutně chladným. To nejlepší, co o tom můžu říct je, že jsem se při sledování necítil trapně... Ale kdyby to aspoň bylo vtipně špatný, byl bych spokojenější. Nevím, třeba 2/10 ()

perko

Já jsem z kina odcházel naprosto spokojen a plný vesměs pozitivních dojmů. Když to srovnám se zahraničními filmy, které jsem v posledních letech viděl, je tohle konečně regulérní film a ne to, co se za film v některých případech vydává. Samozřejmě, že někteří jedinci s patentem na rozum se mnou souhlasit nebudou, ale ten kluk kaskadérskej natočil celkem slušnej kousek. Normálně bych dal tři hvězdy, ale za tu husinu, která mi občas naskočila, přidávám i tu čtvrtou hvězdu. "Ktož jsú boží bojovníci!" ()

mira007

To, co dokázal Jákl je dle mne obdivuhodný a já mu fandím, proto se mi tahle středověkká naháněčka, kde si každých deset minut kradou unesenou princeznu dokola dvě, tři party, nehodnotí lehce. Pozitiva: 1) české téma zabalené v hollywoodském bijáku s hvězdama 2) výborné herecké výkony - 100% Foster jako Žižka a sympatičtí Moller a Lowe 3) hudba.  Ale totálně to sráží: 1) scénář - nic překvapivého, zajímavého, unikátního , občas to unudilo ( vyjimkou bylo useknutí hlavy černochovi - samo o sobě vtip) 2) mizerná kamera a střih ( i davové scény snímány z nicneříkajícího detailu) 3) místy působí to americky hloupě a lacině s feelingem jakéhosi televizní  fantasy alá Xena .... jako kdyby tam nebyla ta česká stopa, tak to je sotva za dvě hvězdy, tohle díru do světa neudělá. PS: Už ten trailer působí lacině televizně, nic co upoutá. Kdybych si dovolil Jáklovi radit, ať se mrkne na trailer k Na západní frontě klid (2022) , který je za stejné peníze a natáčel se taky u nás. Atmosféra, výprava atd. opticky 10x dražší film. ()

b.dragonfly

Na film jsem se těšila a naštěstí ho viděla pouze doma a ne v kině, jak mě nejdřív natěšeně napadlo. V podstatě mě ničím neurazil, protože jsem si u něj stihla i malinko pospat. Ben Foster měl příjemně mr*avý pohled (což vlastně postava Jana Žižky ani nijak nepotřebovala), ovšem velká část celého filmu mě nudila a nutila pohrávat si s myšlenkou na lehounké pomačkávání pravé šipky na klávesnici. Zkrátka jsem se do příběhu nemohla dost dobře dostat a ani herecké výkony mi nepřišly nijak závratné. Na to, že to Jákla stálo půl miliardy, to postrádalo pořádnou šťávu. A tím myslím fakt pořádnou, ne jen nějaké řvaní, nekonečné vyměňování zajatců a poskakování po lese. Aspoň už vím, jak bylo Žižkovo oko po zranění ošetřeno. A to se vyplatí! ()

Finále Plzeň 2022 se blíží!

Finále Plzeň 2022 se blíží!

22.09.2022

ČSFD Award pro Bena Fostera