Pohádka o tom, jak je důležité mít svého rybodlaka, a taky o tom, jak překonat osudovou kletbu i kouzla, která je snadné zneužít... Království tří rybníků postihla zlá kletba. Nadsmyslné bytosti odčarovaly ze zdejších rybníků všechny ryby, aby vytrestaly domýšlivého krále Boleslava. Jenže tento trest se obrátil především proti poddaným. Zmizení ryb, hlavního domácího produktu, je zbavilo tradiční možnosti obživy a zlikvidovalo jejich živnosti. Svou nespokojenost dávají stále hlasitěji najevo. I uvnitř královské rodiny se zahušťují vztahy. Králova dcera, princezna Lidunka, má úplně jinou představu o životě než její macecha. Chce navazovat na tradiční úlohu, kterou mladé ženy v tomto království vždy naplňovaly, ale stává se jednou z hlavních postav dění, v němž se o své místo na výsluní přetahuje několik vychytralých podvodníků. Nejvíc podfukář a zloděj Nikdáš, který nadsmyslným bytostem ukradl kouzelný proutek a má najednou v rukou velkou moc. V pravý čas se ale objeví mladý rybář Ludvík. Bude to právě on, kdo překoná kletbu, zachrání království a získá ruku princezny? (Česká televize)

honajz

Tohle je v podstatě nehodnotitelné. Možná jako politická agitka nějaké pravicové strany. Ale pohádka to není, komedie asi tak dvakrát za celou stopáž (jeden slovní vtip a jedna nečekaná Pavelkova písnička), ale jinak je to absurdní dada o ničem. Někdo dostal vynikající nápad postavit všechny zavedené pohádkové atributy na hlavu a trochu to zmodernizovat - takže zde máme krále podpantofláka, dominantní milenku-novou manželku královnu, hrdinu pitomce, princeznu drsoňku. Jenže jiná klišé zůstala - zákeřný rádce, zakletí, vězení... I ta princezna je opajcnutá ze Shreka. A pak je zde ta symbolika - co přesně znamenají ryby, co dukát denně, aby se líná lůza měla dobře a mlčela, co ideály a pravda a láska. Fuj. Filmařsky často špatně načasované rádoby gagy, kuku jsem nepobral (proč?), sprostá slova. Kamera ušla, ta jediná stála za to, ale třeba scénář vlastně hodinu vaří z vody (hodinové uvedení do děje je prostě špatně), zápletka chatrná a nevysvětlená a nedovysvětlená, nefungují vnitřní zákony příběhu (jaké možnosti tedy mají kouzelné bytosti a jak zde fungují kouzla?, co zmůže, a co ne hůlka?, k čemu je dobré to oko?) a nefungují ani postavy a nějaká jejich charakteristika - kromě zbytečných povrchních atributů. Ale hlavně - pohádka má být pro děti, a tohle prostě pro děti není ani náhodou. Možná by to mělo být vysílané po 22. hodině jako bonus ke Čtvrté hvězdě, aby si inťoši přišli na své a mohli si vyhonit své ego. ()

rikitiki

Anarchie, ujetost, sranda - tahle pohádka je červeným hadrem dráždícím všechny staromilce, kteří rok co rok vzdychají po nových třech oříšcích nebo zpívajícím poupátku. Ty už ale nikdo znovu nenatočí. Doba je jinde, finance jsou jiné (menší), herci jsou jiní a jiná je i poetika a vnímání světa. _____ Tahle pohádka převrací na ruby pravidla, a když na tu hru divák přistoupí, tak se bude skvěle bavit vypointovanými scénami, fantastickými zvraty a vtipnými dialogy. Není to nejspíš pohádka pro nejmenší, spíš pro dorůstající děti a dospělé. Ale ani malému dítěti neublíží, to stejně sexuální a drogově podbarvené narážky nepochopí, takže ho nezkazí. Spíš ho bude nudit a bude se dožadovat vyprávění o klasické princezně, která se nechá zachránit, nebo aspoň okouzlí prince svoji líbezností a ne o rázné holce, která chce nabrat svalovou hmotu a tatíčka krále diriguje jak generál. ______Odrostlejší divák by ale měl ocenit docela zdařilý pokus o pohádku, která se naprosto vymyká všemu, co tady zatím bylo natočeno a to včetně moderních pohádek typu O princezně na klíček nebo Taneček přes dvě pekla. Snad je trochu myšlenkově spřízněná s pohádkou O chytrém Honzovi aneb Jak se Honza stal králem, ale v absurditě dokázala zajít mnohem dál. ______ Škoda chvílemi zašumlovaných postsynchronů (ale mohla jsem mít špatnou verzi), nezřetelných nočních scén a výpravy, která si zasloužila větší stylizaci, než jen oprášené kostýmy z nějaké normální nudné pohádky. _____ Ti, kdo točili tenhle film, ukázali, že mají pořádný koule a já jim tleskám! /26. 12. 14./ ()

Ištván87

Místy to byla taková demence, že se člověk i celkem zasmál, nicméně nějak se jim nepovedlo vychytat to tak, aby každý pochopil, že ty debility mají být vtipné. Takže nakonec to vypadá jen jako když si pár lidí o nudném sobotním večeru smotne brčko, napíšou scénář, jiní lidé si smotnou další brčko a rozhodnou se ten scénář natočit a pak si všichni vespolek udělají grand-prix v hulení, z čehož vznikl tento rozkošný příběh. ()

MáŠa

Taková divno-pohádka. Občas vtipný, občas to spíš zabolelo. Kdyby některé pasáže nebyly pitomé, výsledný dojem by byl asi lepší. Teď nemyslím ani tak ty netradičnosti, ale spíš jednání postav. Např. dobrovolnou výměnu proutku mezi padouchem a dobrákem. To byl jeden z okamžiků, kdy se člověk chytal za hlavu, jak jsou ty postavy úplně pitomé. ()

Beastmaster4

Hodně netradiční, určitě ne pro malé děti, dost ujeté, ale místy taky hodně vtipné :-D Tak nějak nevím, zda to brát jako ryzí pohádku nebo ujetou komedii pro dospělé :-) ()

Kimon

Hrůza, ... jen se divím některým hereckým hvězdám, že se na tomto vůbec podíleli. Princezna maká fitko, a jakoby každou chvíli chtěla vytasit ze středověkého sekretáře nejnovější iphone 6 a svému královskému otci, pomatenci (Ondřej Vetchý), zavolat, že sport je o zdraví. A ono zázračné oko? Jakoby z důlku nějaké rozkládající se zdechliny vypadlo. No prostě NÁDHERA o vánočním čase na ČT. Vydržel jsem cca 30 minut a pak se znechuceně uchýlil k podstatně hodnotnější knize. Pohádka je o obsahu, ne o nádherných kostýmech a exteriérech. Ale možná nejsem tak osvícený, jako zdejší kolegové komentátoři Radek99 či Flakotaso. Možná se mýlím a mám vnímání ujeté já sám. Pak mi tedy můj zdejší komentář laskavě odpusťte a zapomeňte na něj. ()

6thSun

Udělat z vynikajících herců bolavě trapné karikatury, to je vlastně taky umění. Akorát jinýho kalibru. Zejména Vetchý a Vilhelmová na tohle asi nebudou (nebo by neměli) rádi vzpomínat. Zajímalo by mě, jestli aspoň jednou za natáčení někdo přišel za režisérem a zeptal se: "Hele, mně se to nějak nezdá, jak tady ze sebe děláme idioty a přitom to nemá žádnej smysluplnej podklad. Seš si jistej, že víš, co děláš?" Prušinovský: "Jasný, televizní divák je idiot, tohle nám v klidu projde." Nebo? ()

Gwaihir

Je to poprvé, co se dopouštím komentáře k jedné z nových vánočních televizních pohádek, ale tady je prostě potřeba se nějak vyjádřit. Tak předně, od tvůrců převážně komediální tvorby s poměrně kolísavou kvalitou se asi nedalo čekat stvoření klasické české pohádky, byť třeba s moderními prvky. Výsledkem snad tedy ani nemohlo být nic jiného než občasně notně ujetý sitcom s pohádkovým motivem, což zcela samozřejmě mnohé nemohlo potěšit. Mě se to však postupně zalíbilo a ještě několik desítek minut po skončení jsem si nemohl odpomoci od lehkého úsměvu ve tváři. Samozřejmě, není to cíleno přímo na děti a využití "okenních" zvuků v příští generaci nikdo nepochopí, ale co už. 70 % ()

Tommassi3

"Proboha, co tady děláte ??" - "Nemohla jsem si pomoct !! Moc tvého proutku mě strašně přitahuje.." Naprosto monstrózní dada, která má však o Kolečko víc, totálně nesmyslně převrací žánrové vzorce i klišé, leč bez kouska vtipu, dík bezradnosti pitvořících se herců, když za Ondru Vetchého mi bylo až stydno, nebo dokonce nějaké funkce a smyslu.. Spousta skvělých nápadů se tak nakonec naprosto ztrácí v odpudivé pohádce bez jediné sympatické postavy jako celku, kterou by naše děti raději vidět neměly !! Nebo se vysílací radě podobně dvojsmyslnné dialogy zdají v pořádku ?? ()

GeusX

A tohle měla být jako komedie? Moc jsem se popravdě nenasmál. Moderní pohádkové pojetí beru, ale že se tvůrcům do pohádky, na kterou se budou dívat i děti, vloudí vulgární slůvka je dost smutné. Připadalo mi to (i ostatním z rodiny, co se na to se mnou v tv dívali) jako nějaká silvestrovská taškařice na jedno hodně nenáročné pobavení. Dost těžko hodnotit. Zanícený dadaista by byl asi nadšen. Já dávám jen slabé dvě hvězdy. ()

argenson

Musím přiznat, že několikrát jsem se zasmál. Především díky Zuzaně Bydžovské nebo skvěle vystřihnuté karikatuře komořího Jaroslava Plesla. Jenže... Bejvaly doby, kdy z pohádek zaznívala kultivovaná a ukázková čeština, která mohla děti vychovávat. V tomto směru je tahle pohádka těžkej průser a tvůrci by si měli ujasnit, pro koho vlastně točí. À propos, to se v českých a moravských divadlech nenajde opravdu pěkná holka, která by se hodila pro roli princezny? Totéž ostatně platí i pro postavu hlavního sympaťáka. Lukáš Příkazký s umaštěnou hřívou fakt ne. ()

jh666

K pohádkám jsem většinou dost benevolentní, ale tohle bylo na mě moc. V kuse jsem to dát nedokázal. 12 % ()

evilmind

I na české poměry neobvyklá přehlídka bizarností. Jako pohádka to moc nedává smysl, tím méně pak pro děti, které pravděpodobně s pláčem utečou od obrazovky už po půl hodině, ale některé nápady jsou docela vtipné - třeba ten zvuk z windows při (ne)úspěšném použití magie. Pravděpodobně působí celkově lépe, a možná i dává smysl, pokud sledujete pod vlivem halucinogenů. ()

Una111 odpad!

Kam až klesla česká pohádka, u nás kdysi tak vytříbený filmový žánr? Na tomhle škváru vyrůstají dnešní děti? Nemám slov! - - - Pěkný komentář honajz. ()

hous.enka

Jedna hvězda za mávání kouzelným proutkem, protože jsem hledala, kde jsem nechala puštěný počítač. Ano, uvědomuji si, že jako vtip je to trapný, ale takhle trapná je celá pohádka. ()

MartinezZ odpad!

Slovní hodnocení: Ultrasračka. Nedokoukáno, típnuto hned poté, co Ondřej Pavelka rozehrál před královským párem s princeznou zpěvohru a já šel pod stůl. Trapné, moderně nezajímavé, zřejmě hrající si na mnohem lepší politickou a současnou pohádkovou satiru Tajemství staré bambitky, které i přes jednoduchost a poněkud amatérské hraní je stále asi o 1000% lepší než. tyhle ryby. Prušinovský, Ditrich a Kolečko by se měli zeptat Macharáčka s Gogelem, jak se to dělá a do té doby už vůbec na nic nesahat. Herců mi bylo vysloveně líto, nehledě na to, jestli jsem jim jejich repliky vůbec rozuměl, což taky nebylo moc časté. Celkově nesmysl, trapný a nudný, a doufám, že už to nikdy nikde nikdo nijak pouštět nebude. Rejža i oba scénáristé by si měli dát pár let voraz. ~ Gratulace ovšem patří České Televizi, protože jsem skutečně nevěřil, že nějaká další česká pohádka dokáže být ještě větší sračka než tragická Micimutr.~ PS: Jelikož jsem neviděl titulky, tak by mě zajímalo, jestli v nich bylo uvedeno, že si od Microsoftu licencovali Windows zvuky... - což ale bylo asi jediný na téhle srágoře zajímavý, ale taky už toho bylo moc. ()

kareen

Tak tohle jsem sotva dokoukala do konce. Jedna velká směs nudné šedi, která by propadla i v nedělním dopoledním programu, natož v hlavním večerním čase na vánoce. Posilující princezna, to jako vážně ? ()