Dáma ve zlatém

• Velká Británie Woman in Gold (více)

Dáma ve zlatém vypráví pozoruhodný skutečný příběh ženy, která se rozhodla dosáhnout spravedlnosti a za každou cenu bojovat o dědictví, které její rodině právem náleželo. Šedesát let poté, co byla za druhé světové války nucena utéct z milované Vídně, se Maria Altmannová (Helen Mirren) rozhodne získat zpět rodinný majetek, který jí byl zabaven nacisty. Patří k němu i umělecká díla nevyčíslitelné hodnoty, mezi jinými i slavný portrét Adele Bloch-Bauerové I. od Gustava Klimta, který se stal národním pokladem. Za svého právního zástupce si vybere ne velmi zkušeného, ale o to odvážnějšího, mladého muže Randyho Schönberga (Ryan Reynolds). Spolu se pustí do zdlouhavého a náročného soudního sporu s rakouskou vládou a Nejvyšším soudem USA, který se nakonec stane jedním z nejznámějších restitučních sporů v historii. (Forum Film CZ)

Luteka

Pro mě jeden z mála smysluplných filmů posledních let, který si opravdu zaslouží 5 hvězd. Příběh mě dojmul, herecké výkony (samozřejmě hlavně Helen Mirren, kterou jsem vůbec nepoznala) byly upřímné a nenásilné a téma filmu zajímavé a unikátní. Žádné podivné zvraty, zbytečné akční či slzydychtící scény. Prostě upřímnost, skromnost a uměřenost - v dnešní době nevídané ... ()

jefff

Řemeslně pěkně napsaný životopisák, ale bez většího překvapení. Některé retro scény byly, ale velmi zdařile natočené. ()

P1tr

Simon Curtis točí na první pohled nenápadné filmy, které při shlédnutí a bližším pohledu nabízí slušné vyžití a obsahovou hloubku. Dáme ve zlatém to jen potvrzuje, neboť ačkoliv je hlavním příběhovým tahounem moderní dějová linka, dokáže se pomocí flashbacků snímek detailně vyjadřovat také k minulosti a nakonec funguje výborně ve dvou časových osách, které se skvěle doplňují a umocňují emocionální impakt. Helen Mirren a Ryan Reynolds ve svých rolích excelují a zvedají scénář i ve slabších místech, kterých se bohužel pár najde a které brzdí tempo zejména repetitivností motivů a určitých momentů, ovšem nejedná se o nic závažného, co by výrazně kazilo celkový dojem. ()

Babous

Soudní drama, které nenudí. Ano, místy (zvláště ve flashbacích) to hraje na sentimentální notu a pocity, ovšem nedá se říct, že jenom na efekt. Skutečností totiž zůstává, že Rakušané se se svou minulostí pořád nevyrovnali tolik, jako Němci. Příběh mě opravdu zaujal, neměl jsem tušení, že se za Klimtovým známým obrazem skrývá takové drama. ()

sedm.1

Naprosto parádní drama. Tomuto snímku jsem věnoval pozornost prakticky jen z důvodu obsazení Ryana Reynoldse a Helen Miller, o zápletce jsem věděl minimum a popravdě jsem samotnému filmu ani příliš nevěřil, že by mě mohl nějak vyloženě oslovit, o to víc jsem byl ale z výsledku doslova nadšený. Film se sice nerozběhne v nějakém divokém tempu, spíš je v úvodu navazována atmosféra, seznámení se s postavami, a tak podobně, postupně se děj ale rozběhne k doslova až strhujícímu spádu, kdy se dá sice chvílemi vytknout jistá zkratkovitost důležitých scén a informací, na druhou stranu si divák vážně ani na moment nevydechne, a to až do neuvěřitelně silného emočního finále, čemuž pomohlo nejen to, že jde o film dle skutečných událostí, ale i že výsledek je jen těžko odhadnutelný, mohlo to prostě dopadnout tak, i tak, a následný dopad je pak o to víc silnější. Jinak samotná zápletka je neuvěřitelně poučná a poutavá, a dozvěděl jsem se díky tomuto snímku i dost nového a zajímavého. Přirozené herecké výkony jsou pak též perfektní, uvěřitelné a přesvědčivé, napětí a atmosféra jsou velmi působivé a fungující, zkrátka já Dámě ve zlatém nemám opravdu co vytknout, a je obrovská škoda, že není tato podívaná až tolik známá, neboť jde o doslova skrytý filmový klenot. ()

Chegi

Brilantní Helen Mirren jenž hravě zastíní i Dámu ve zlatém. Soudní drama proložené emočními vzpomínkami na útěk z nacisty ovládaného Rakouska a to vše dle skutečných událostí. Ač poměrně nenápadný film, je tento snímek rozhodně zatím jedním z nejzajímavějších v letošním roce. ()

DavidS.

Filmy osvětlující pozadí vzniku a pohnutých osudů známých uměleckých děl bývají poutavé svébytnou poetikou a obrazovým ztvárněním...Woman in Gold mezi ně bohužel nepatří, což je, vzhledem k tomu, jak nám Simon Curtis podal týden s Marilyn, trestuhodné... Dostáváme jen školometskou lekci o nacismu a několik nijak dramatických soudních výstupů...Helen noblesní...Ryan znovu dokazuje, že hladce oholení muži s brýlemi do jeho hereckého rejstříku nepatří... ()

velkyvezir

Co si budeme nalhávat, není to soudní drama, flashbacky jsou tam jen kvůli hře na city, není to film o vyrovnání se Rakouska s minulostí, je to prostě odbyté. Jedinými světlými chvílemi jsou scény s Danielem Brühlem a za něj dávám třetí hvězdu. ()

Wally

Čekal jsem víc...samotné téma bylo toho příslibem. První historicky starší dějová linka byla fajn, ale ta z přítomnosti neměla jiskru. Trošku jsem tam postrádal emoce..něco...špatné to nebylo, ale... ()

farfalla

Příběh je vyprávěný z pohledu Marie Altmann (Helen Mirren). Ve skutečnosti byla Maria kritizována, že po svém svatém boji prodala všechny vrácené obrazy soukromníkům. Film je rekapitulací právní bitvy, která se odehrála v Rakousku i v USA a která se táhla v letech 2000 až 2006. Mariino přesvědčení o získání rodinných obrazů v průběhu let kolísá podle vývoje právní pře a rozhodnutí rakouského ministerstva kultury. Naštěstí entusiasmus jejího právníka Randola (Randyho) Schoenberga (Ryan Reynolds) má přesně opačnou křivku, takže se střídavě podporují navzájem. Maria se ve vzpomínkách vrací do svého dětství a mladosti. Prostřednictvém těchto pohledů do minulosti se dovídáme o její rodině, o jejím vztahu s rodiči a s tetou Adele Bloch-Bauer, která je na obraze s dlouho používaným názvem ´Woman in Gold´. Scény s rodinou jsou v němčině bez titulků. Poslední scéna loučení se s rodiči je nejdojemnější, a proto je v angličtině. Celý film je soustředěný na postavu Marie, ostatní postavy ji jenom podporují, nemají mnoho prostoru pro sebe. Helen Mirren hraje velmi dobře a svým výkonem své postavě pomohla a udělala ji uvěřitelnější. Kamera je kultivovaná a příjemná na pohled. ()

bloodline

Suchopárkové ako viedenský schnitzel, kde reputáciu ľudomilských chúťok Schindlerovho formátu spasila retrospektívna dejová linka a ostentatívny vklad Helen Mirren na osvedčene úctyhodnej úrovni. Zvyšok predstavuje nalinajkované ukájanie nad ľudskou krivdou menom holokaust, ktorá už nespočetne krát dojala v edukatívne ohromnejších dielach. Keď už naháňame umenie za chvost, nech žmýka zmysly nad rámec biologickej únosnosti aspoň hudba a kamera. Spoľah na dôchodkyňu a miliónový námet sú slabé esá vo fraku na to, že exteriérovo účinkovala filmogenická Viedeň. S polovicou rozpočtu by vystačil aj Time Square a hodinový dokument na Discovery Channel s coverom My Heart Will Go On od Conchity Wurst. ()

ti88na

Zase ďalší spôsob ako vyrozprávať hrôzy holokaustu trochu inak, z iného uhla, ale pritom tá podstata ostáva. A myšlienka len akejsi hranej snahy o poskytnutie zadosťučinenia, ale len do tej miery, pokiaľ to vyhovuje bola veľmi dobrá a trefná. Američania si z toho urobili reklamu sami na seba, ale na to si už musím zvyknúť. ()

Hanys_

Slušné překvápko. Nic moc jsem nečekal a dostal jsem parádní příběh (vlastně dva), příjemně natočený a s fain soundtrackem. Kousek od plné palby. ()

kolemjdouc

Záměr na točit film kdy příběh má přiblížit po americku období holocaustu se malinko nepovedl.Samozřejmě jde o obraz ale chtělo to i zakomponovat aspoň zčásti ty hrůzy spojené s tou dobou..Takhle to vypadalo jako že to všechno byla jen brnkačka.Nebyla. ()

lucijelucije

Na tomhle snímku se mi líbila objektivnost zpracování. Je fakt, že příběh s takovým velkým potenciálem, mohl být důmyslnější. Proto jsem trošku rozpolcena. Ale domnívám se, že H. Mirren a R. Reynolds, si ty tři hvězdy zaslouží. ()

bloodcountes

Tohle je politická agitka podávaná v luxusním provedení a na stříbře. Nebo snad na zlatě? Zlatá dáma, ano...nádherný obraz, znepokojivě mámivý a tak trochu dekadentní...jako tenhle film. Reklama na americkou justici, židé a holokaust, nacisti. Věci dávné "to se stalo před pa-de-sá-ti lety ! a to se ti zdá dávno?" Věci nechutné, obludné a zrůdné, věci dávné a přitom tak aktuální, že je mi z toho úzko a říkám si, jestli raději budu mlátit hlavou o kobereček nebo se nechám zabít, protože v bezpečné cizině nikoho nemám a ona už snad ani žádná bezpečná cizina neexistuje...No nic, to jsem se zemyslela:(( Film po formální stránce dobrý včetně hudby a kamery, herecké výkony Helen a Daniela skvostné, Ryan působil poněkud mdle, ale celkem příčetně...Scénář a techniku chválím za moc pěkné flashbacky, jinak to byl příběh přestože nijak komplikovaný, tak docela napínavý a přiznám se, že někde v půlce filmu jsem nevydržela a šla guglit Klimtovu Adele jak to s ní dopadlo:)) Tvůrci ovšem na můj vkus poněkud přepálili závěr, emoce dost nevybíravě ždímali a jelikož jsem neodolala a zaslzela, cítila jsem se tím trochu znásilněná. Inu film s oskarovými ambicemi a s tímto tématem holt asi tohle musí mít . Trochu slabší čtyři. ()

filipvrbik

Jako je to docela o ničem, většinou bývá ve filmu k záchraně celý svět, ne jeden obraz,ale budiž. Natočeno je to poměrně hezky.....60% ()

DannyBoy80

Celkem to šlo, téma nebylo špatné. Lokace Vídně možná trochu nevytěžená. Nicméně se to celé odehrává v takovém lehkém duchu, přitom to téma není tak odlehčené. Škoda, kdyby se to pojmulo více evropsky, tak by to bylo o kus lepší. Miren herecky ok, zbytek průměr. ()

peetriss

Rutinní, řemeslně však profesionálně zvládnuté, drama, jehož náboj tkví v atraktivitě skutečného příběhu, které si vydobylo hvězdu navíc skvělou hereckou dvojicí Helen Mirren - Ryan Reynolds. Chtělo to možná film nadopovat trochou života a dynamiky, přesto obstojná podívaná. 70% ()

Lovely.Bones

Tomuhle filmu jde úplně jasně o ceny. Všechno tomu naznačuje. Spojení populárních (Reynolds) a kvalitních (Mirren) herců. Téma úzce spojené s 2. světovou. Fandíme židům. Celkově se jedná o soudní drama. Když mohl být minulý rok nominovaný Robert Duvall za The Judge, tak proč ne kdokoliv z tohoto, že? I přesto se mi to líbilo. Scénář se mi moc líbil, hudba skvělá a o hereckých výkonech nemluvě. Bohužel, poslední dobou se těchto filmů tvoří na můj vkus až moc. Co mi brání v tom dát tomuto filmu lepší hodnocení je to, že už to opravdu nikdy nepotřebuji vidět. Jednou a stačí. Nicméně, jedná se o velice kvalitní film po všech stránkách a měli by jste ho vidět. Už jenom z historického hlediska ;-) ()

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl