Most špiónů

• Austrálie

• Kanada

Drama / Historický / Thriller

USA / Německo / Indie, 2015, 142 min

Tento komentář nechci věnovat filmu, ale někomu speciálnímu a sice tomu vocasovi co mi dneska před CSFD projekcí na Florenci při couvání autem přejel nohu! Co se stalo? No přecházím si to (pravda mimo oficiální přechod, moje blbost) a v pruhu který chci přejít couvá jakési auto červené barvy z místa kde parkovalo. Říkám si dobrý jenom potřebuje kousek zacouvat a pak se rozjede... A co se nestalo? Ten píčus couval prostě dál já mu tam sice vlezl pravda, ale ať mi ten kokot netvrdí, že mě neviděl! No to už se nedozvím. Každopádně vzhledem k tomu, že jsem fucking drsňák, tak jsem se doplazil do sálu a samozřejmě bylo by snadný tenhle film kvůli této události odstřelit, ale neudělám to. Film celkem dobrej akorát jsem tedy doufal v trochu vážněji pojatý špionážní drama z dalším kulervoucím výkonem Hankse. No a Spielberg z toho udělal zábavu pro celou rodinu, jak už je jeho zvykem. Hanks sice hraje pořád dobře, ale obávám se, že s tímhle šaškováním si asi letos pro Oskara nedojde. Škoda, protože jinak řemeslně těžko filmu něco vyčítat i se dá říct, že v rámci možností se celkem drží i historických faktů, ale podobná látka si prostě říkala o trochu realističtější zpracování. Takhle je z toho nenáročná pohoda která neurazí, ale dalo se z ní teda vytěžit o dost víc. No a co já ptáte se? Mno moji největší obavou bylo, jestli se po skončení filmu budu vůbec schopnej zvednout ze sedačky a dopajdat se domů. No díky bohu jsem to zvládnul i když trasu z autobusový zastávky odkud to mám domů zhruba 300 metrů jsem šel asi 20 minut. No nic zejtra vzhůru na chirurgii a při mým štěstí to vidím na sádru až do vánoc. Někdo je holt klikař no... Že se vám to pořád nezdá a myslíte si, že si dělám srandu nebo chci bejt zajímavej za každou cenu??? Nikoliv vážení přátelé nejlepší příběhy píše život sám jak všichni víme a tak stejně jako tento film je i komentář k němu napsán podle skutečné události. Sám tomu nemůžu uvěřit, ale je to tak. Takže tě zdravím blbečku v červeným autě. Asi přejíždíš lidem nohy každej den co? že sis ani ničeho nevšimnul a z místa odjel co ty hovádko? Každopádně u scény z Četníků : Přejeďte jim nohy! už se smát nebudu.70%(1.12.2015)

Seňor Spielbergo má na háku (nejen) historická dramata a s Tomem Hanksem po boku obzvlášť. Ačkoliv mně osobně hodně sedl i oscarový Lincoln, Bridge of Spies je poněkud otevřenější téma vně Ameriku a přístupnější masám i co se týče politického podtónu a mistr opět dokázal, že i přes plejádu megahitů neusíná na vavřínech a řemeslo má v malíku i po tolika letech u fochu. Celkově se jede ve skrze odhlečtěnějším duchu s mnoha vtipnými prořeky a skvěle připravenými gagy, když je ovšem třeba přitlačit na pilu, ihned nastoupí velkolepá a melodramatická Newmanova hudba (vůbec není znát, že Stevův film po letech nekomponuje Williams) a diváka daný záběr zcela strhne. 140 minut uteče jako voda a navíc graduje strhujícím finále, ve kterém tvůrci dokáží vyprodukovat adrenalin i bez použítí jakékoliv akce, nýbrž "pouze" hutnou atmosférou, která by se dala krájet nejen díky zimní mlze rozděleného Berlína...85%(30.11.2015)

Steven Spielberg je pro mě mužem, který má perfektně zvládnutou profesi. To mělo před ním hodně režisérů. On má navíc perfektní znalost amerického publika. Ví přesně, co jeho diváci chtějí a to jim také nabízí do posledního puntíku - od výběru příběhu po vypracování scénáře, použití filmové hudby až po výbornou kameru a střih. Díky svému renomé se nemusí obávat o finance. Výsledkem jsou samozřejmě dobré divácky úspěšné filmy. Není tedy ostudou dívat se na jeho filmy s potěšením. Ani zde není příliš co vytknout. Vedení příběhu má správný švuňk, divák je opět vtažen do děje ... Zabývat se zde otázkou, jak tomu bylo ve skutečnosti mi připadá zbytečné. Příběh je vždy zjednodušený a já si nedělám vrásky z toho, kde a co bylo ubráno. Povedl se dobrý film. Pro mě nebyl ničím vyjímečný, ale dobře se na to koukalo.(31.10.2016)

Isto trochu prikrášlený a nedostatočne napínavý, ale napriek tomu spoľahlivo zábavný špiónsky thriller s nádherným retro vizuálom. Pohladili ma už len pohyby kamery, zaberajúce troch ľudí pri stole, spôsobom ako sa snímalo pred 50timi rokmi. Skvelé atmosférické zasadenie do doby, elegantne napísané dialógy, Hanks, pekná rola pres Marka Rylanca. Svetovú politiku by mali riadiť ľudia ako Spielberg. A iba takí.(24.12.2015)

Vynikající film. Spielberg ukazuje to nejlepší ze svého umění a Most špionů je tak perfektně natočený a velmi jemně sestavený, jako by v něm všechno bylo na svém místě (a jinak by tomu ani být nemohlo). Od Hankse přes Rylance (na jehož trefnou odpověď na Hanksovy dotazy, zda se boj/dělá starosti, dlouho nezapomenu) až po skvělou práci kameramana Kaminskiho. Díky výše popsanému fungují obě části filmu, ta první "soud se špionem" i ta druhá "vyměníme ho?" velice dobře, i když stále tam cítím určitý pokles kvality (do atmosféry je lepší druhá polovina díky prostředí Západního/Východní Německa, co do intenzity zase ta první). Jediným slabým bodem filmu je tak pro mě nulová emoční vazba. I když mě film vtáhl a já si postavy oblíbil, nevyvoval ve mě film takový ten potřebný pocit prožití (až zažití). Jinak skvělé. PS: i díky návštěvě zbytků berlínské zdi, se mi líbilo, jak decetně autoři celé to šílenství vykreslili...(28.3.2016)

• - Wolfgang Vogel (Sebastian Koch) řídí vůz Volvo P1800. Tento vůz byl oficiálně vyráběn až od roku 1963, nicméně již od roku 1961 byl vyráběn v Anglii v závodu automobilky Jensen. Dle vybraných detailů však byl pro natáčení použit švédský model z roku 1963. Celkově je nutno předpokládat že by Vogel musel mít velmi dobré politické konexe, aby v NDR mohl vlastnit sportovní vůz ze Západu. (Adrai)

• - Polský list Gazeta Wroclawska popsal přísná bezpečností opatření, která práci na filmu provázela, následovně: "Ve Vratislavi, jejíž část se změnila na Berlín 60. let, muselo dojít k uzavření mnoha ulic a odklonění autobusových linek. Obyvatelé míst, kde se natáčelo, si stěžovali na až brutální zastrašování. Nesměli prý například ani vyhlížet z oken. Když tak učinili, svítila jim ochranka lasery do očí." (Tristan Rafael)

• - Po filmoch Zachráňte vojaka Ryana (1998), Chyť ma, ak to dokážeš (2002) a Terminál (2004) ide už o štvrtú spoluprácu Stevena Spielberga s Tomom Hanksom. (MikaelSVK)