Most špiónů

• Kanada

• Austrálie

Drama / Historický / Thriller

USA / Německo / Indie, 2015, 142 min

Komorně točený silný lidský příběh z podivných podezřívavých časů studené války, kde Hanks válí v roli člověka, který se zachová správně ač jde proti proudu a na vlastní riziko. Je radost vidět v tomhle světě sem tam hrdiny a tohle je přesně ta inspirativní, pozitivní podívaná co mi dělá radost a posouvá mě dál. A co se filmařiny týče, ta je soustředěná a dle očekávání bezchybná.(7.2.2016)

Po slabém Lincolnovi a slabším Válečném koni Spielberg dokazuje že stále umí vyprávět zajímavé příběhy, které nejen že z filmařského hlediska obstojí, ale ukáží i poctivý kus historie, takže divák má i možnost se vzdělat. Na druhou stranu snižovat herecký projev dvojice Hanks/Rylance by bylo krajně neuctivé. Že Hanks hraje většinou soustředěně a na jedničku si člověk už tak nějak zvyknul, ale Mark Rylance je pro mě naprosto neznámé jméno. První hodina se mě hlavně i díky němu moc líbí. Poté se děj přesune do Východního Německa a tempo trošku opadne. Ke slovu přichází spíše vylíčení toho jak to asi v NDR v té době vypadalo. Budu se těšit na další setkání se Stevenem. 80%(1.2.2016)

Rozpočet $40miliónovTržby USA $72,216,420Tržby Celosvetovo $164,159,155Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ starý poctivý Steven Spielberg, opäť sa pohybuje v príbehu ako živel, aj keď tempo vyprávania je pomalšie ale o to precítenejší zážitok, Tom Hanks skvelý /videl v kine: 80%/(11.12.2015)

Přemýšlím, jestli se dá o Mostu špionů říct něco negativního. Vše šlape, jak má, režie film hladce posouvá dál, a oba hlavní protagonisté svůj úděl zvládli bezvadně. Záměr obsadit Toma Hankse do role Toma Hankse a někoho neznámého do role sovětského špiona vyšel bezvadně. Rovněž kvituju nasadit film plný těch pravých hodnot do předvánočního období.(27.12.2015)

Další kus, který má potenciál promlouvat do předávání nejrůznějších filmových cen. Jedna z nejvlivnějších osobností filmu posledních čtyřiceti let o sobě dává pravidelně vědět, ale naposledy to nebylo ono (přiznejme si, že Válečný kůň a Lincoln byli hodně matnými kousky). Další Spielbergova skutečná postava – neobyčejně obyčejný James Donovan (jak typické pro Toma Hankse) – je známý jako vyjednavač ošemetné výměny sestřeleného amerického pilota Francise Garyho Powerse za sarkastického sovětského špiona Rudolfa Abela, který stojí i za propuštěním vězňů zadržovaných na Kubě po neúspěšné invazi v zátoce Sviní. Právník, který je spíš zručným vyjednavačem než nějakým vynikajícím obhájcem, potvrzuje režisérův zájem o historii. Jedno individuální dobro představuje i tentokrát: nejprve obhajuje špiona, čímž si veřejnost sakra znepřátelí, pak ho vláda pošle do Berlína, kde zrovna vzniká nechvalně známá zeď (výborně zvládnutá scéna z vlaku, kdy se pár jedinců pokouší přelézt z jedné na druhou stranu), aby si pohrál se záměry hned tří velmocí. Hrubá síla nepomůže, tady je potřeba bystrá volba slov. Párkrát mu půjde o kejhák, i když úplně na dřeň zdaleka nepůjdeme, jen bych s tím humorem trošku přemýšlel, v době, kdy umírali nevinní, bych až tak nevtipkoval. Politické napětí je nicméně cítit, řemeslně je to vybroušené (hlavně ostřílený Janusz Kamiński), Američané znovu jako uvědomělý národ, Spielberg dokazuje, že je geniální vypravěč, Hanks, že je jistota, Mark Rylance, že se neměl tak dlouho „skrývat“ divákům. Spielbergův dialogový film, který působí konzistentním dojmem, bych coby vskutku čistou práci raději viděl mezi nominovanými (teď myslím nominace na Zlatý glóbus), kde v kategorii drama chybí – a třeba mdlá Carol tam je. Těším se někdy příště. Tyhle sázky na jistotu jsou občas moc fajn.(2.1.2016)

• - Wolfgang Vogel (Sebastian Koch) řídí vůz Volvo P1800. Tento vůz byl oficiálně vyráběn až od roku 1963, nicméně již od roku 1961 byl vyráběn v Anglii v závodu automobilky Jensen. Dle vybraných detailů však byl pro natáčení použit švédský model z roku 1963. Celkově je nutno předpokládat že by Vogel musel mít velmi dobré politické konexe, aby v NDR mohl vlastnit sportovní vůz ze Západu. (Adrai)

• - Letadlo U-2 je konstruováno tak, aby bylo co nejlehčí a mohlo dosahovat velkých výšek. I z toho důvodu nemá klasický podvozek, ale pouze středová kola. Pro start je využíván pomocný podvozek na křídlech, který je konstruován jako odhazovací. To je vidět ve filmu během scény vzletu letounu. Pro přistání jsou konce obou křídel opatřeny titanovými kluznými deskami, aby se předešlo poškození letadla. Samotnému přistání navíc musí asistovat vozidla přímo na přistávací dráze. Jejich řidiči upozorňují pilota na vzdálenost od přistávací dráhy a další údaje, které nemá pilot letadla přezdívaného Dragon Lady šanci přes jeho trup zahlédnout. (Adrai)

• - Glienicker Brücke (Most špionů) leží na řece Havel a spojuje města Berlín a Postupim. Během studené války zde došlo ke třem výměnám zajatých špiónů. (Salgafo)