Most špiónů

• Nizozemsko

• Kanada

Drama / Historický / Thriller

USA / Německo / Indie, 2015, 142 min

Spielberg natočil film, o kterém bych vůbec neřekla, že je od něj. Mark Rylance hrál dobře, ale neoslnilo mi to, přišlo mi, že měl příliš málo prostoru, aby mohl oslnit, nominaci na Glóba a Oscara mu to ale přineslo, takže.. Osobně se mi víc líbil herecký výkon Toma Hankse. Film sám o sobě se mi líbil, bylo to sice dlouhé, ale ve výsledku se mi vlastně ani nezdálo, že by to mělo skoro 2 a půl hodiny. Téma je docela zajímavé, akorát mi tam chyběly momenty napětí, ze kterých bych zapomněla dýchat. Ale ve směs hodnotím kladně, 4*(17.1.2016)

"Upřímně řečeno, všichni ostatní vás chtějí dostat na elektrické křeslo." - "Dobrá." - "Nevypadáte znepokojeně." - "Pomohlo by to?" Nikdo netočí filmy jako Steven Spielberg. Ten pocit z každého záběru, který je až děsivě promyšlený, ale přitom vypadá tak prostě. To kombinování obyčejných lidských příběhů s neobyčejnými. To umění odlehčit dramatické okamžiky jemným humorem, aniž by je to jakkoliv ponížilo. Zkrátka preciznost, dokonalost. A těch památných scén (všeho druhu) - úvodní sledovačka a zatčení, soudce si uvazuje motýlka, Powersovo sestřelení, stavba Berlínské zdi, handlování na sovětské ambasádě, dechberoucí předávka na Glienickém mostě... Ale samozřejmě to vše je také zásluha scénáře bratří Coenů, kamery Janusze Kamińského a zásluha herců. Fantastický Tom Hanks si svého "vytrvalého muže", lišku všemi mastmi mazanou náležitě užívá, a neokoukaný Mark Rylance není o nic horší. Velmi se mi líbila také hudba Thomase Newmana - jestli odflákl Spectre kvůli Mostu špiónů, tak mu tu nevýraznou bondovku rád odpouštím.(15.12.2015)

„VÝKON SPRAVEDLNOSTI JE NEJPEVNĚJŠÍM PILÍŘEM DOBRÉ VLÁDY.“ /// Když se z fráze jménem „Studená válka“ stane skutečnost… Tohle téma se mě na rozdíl od Lincolna dotýká, což k fajnový filmařině a bezchybným hercům přidávám další rozměr. Vlastně se tomu kromě tý profesornosti nedá nic vytknout. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Předek mi zůstal na zdi. 2.) Mám strach, že mě chytnou. 3.) Thx za titule „mark82“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(26.3.2016)

Rekonstrukce jedné lidské předávky v době zrodu Berlínské zdi a oslava slušnosti a rovného jednání proti zlu bez hranic je napsaná a natočená s nejlepšími úmysly uctít, v senzačních kulisách, sněhu a dešti, ale také s četnými polopatickými klišé. Tom Hanks je na tom všem nejlepší. Mark Rylance od Intimity opět víc a zaslouženě vidět.(7.12.2015)

Zručne nakrútená oldschool limonáda, na ktorej vidieť, aký rozdiel je, keď to točí Spielberg a keď ide iba o imitáciu štýlu (ako napr. Imitation Game). No vidieť aj rozdiel medzi Spielbergom a Spielbergom pred desiatimi rokmi. Je príjemné vidieť pomalý film s umne dávkovaným sentimentom, no zároveň už nie sú deväťdesiate roky a tobôž nie šesťdesiate, takže scenár pôsobí niekedy kostrbato a niekedy prikrášlene, podobne ako vizuál, ktorý je skvelým retrom, no niekedy je toho jasu príliš a tej sýtosti by sa trochu zišlo pridať. Ale ak chce Spielberg na dôchodku točiť tieto staromilé nostalgie, v princípe nemám nič proti. Nikto to lepšie aj tak nevie.(9.1.2016)