Most špiónů

• Nizozemsko

• Kanada

Drama / Historický / Thriller

USA / Německo / Indie, 2015, 142 min

Spielberg natočil film, o kterém bych vůbec neřekla, že je od něj. Mark Rylance hrál dobře, ale neoslnilo mi to, přišlo mi, že měl příliš málo prostoru, aby mohl oslnit, nominaci na Glóba a Oscara mu to ale přineslo, takže.. Osobně se mi víc líbil herecký výkon Toma Hankse. Film sám o sobě se mi líbil, bylo to sice dlouhé, ale ve výsledku se mi vlastně ani nezdálo, že by to mělo skoro 2 a půl hodiny. Téma je docela zajímavé, akorát mi tam chyběly momenty napětí, ze kterých bych zapomněla dýchat. Ale ve směs hodnotím kladně, 4*(17.1.2016)

70%, velice úžasná výprava, skvělá kamera, atmosféra, zajímavý námět inspirovaný skutečným příběhem a vše pod taktovkou zkušeného Spielberga, který umí vytvořit velkolepý a výpravný snímek. Toto "politicko-lidské" drama má své značné plusy, jako celek si zaslouží jistě vyšší hodnocení, jen já za sebe příběhy tohoto typu tolik nemusím, proto mé hodnocení zůstává mírně nadprůměrem.(30.11.2015)

Tento komentář nechci věnovat filmu, ale někomu speciálnímu a sice tomu vocasovi co mi dneska před CSFD projekcí na Florenci při couvání autem přejel nohu! Co se stalo? No přecházím si to (pravda mimo oficiální přechod, moje blbost) a v pruhu který chci přejít couvá jakési auto červené barvy z místa kde parkovalo. Říkám si dobrý jenom potřebuje kousek zacouvat a pak se rozjede... A co se nestalo? Ten píčus couval prostě dál já mu tam sice vlezl pravda, ale ať mi ten kokot netvrdí, že mě neviděl! No to už se nedozvím. Každopádně vzhledem k tomu, že jsem fucking drsňák, tak jsem se doplazil do sálu a samozřejmě bylo by snadný tenhle film kvůli této události odstřelit, ale neudělám to. Film celkem dobrej akorát jsem tedy doufal v trochu vážněji pojatý špionážní drama z dalším kulervoucím výkonem Hankse. No a Spielberg z toho udělal zábavu pro celou rodinu, jak už je jeho zvykem. Hanks sice hraje pořád dobře, ale obávám se, že s tímhle šaškováním si asi letos pro Oskara nedojde. Škoda, protože jinak řemeslně těžko filmu něco vyčítat i se dá říct, že v rámci možností se celkem drží i historických faktů, ale podobná látka si prostě říkala o trochu realističtější zpracování. Takhle je z toho nenáročná pohoda která neurazí, ale dalo se z ní teda vytěžit o dost víc. No a co já ptáte se? Mno moji největší obavou bylo, jestli se po skončení filmu budu vůbec schopnej zvednout ze sedačky a dopajdat se domů. No díky bohu jsem to zvládnul i když trasu z autobusový zastávky odkud to mám domů zhruba 300 metrů jsem šel asi 20 minut. No nic zejtra vzhůru na chirurgii a při mým štěstí to vidím na sádru až do vánoc. Někdo je holt klikař no... Že se vám to pořád nezdá a myslíte si, že si dělám srandu nebo chci bejt zajímavej za každou cenu??? Nikoliv vážení přátelé nejlepší příběhy píše život sám jak všichni víme a tak stejně jako tento film je i komentář k němu napsán podle skutečné události. Sám tomu nemůžu uvěřit, ale je to tak. Takže tě zdravím blbečku v červeným autě. Asi přejíždíš lidem nohy každej den co? že sis ani ničeho nevšimnul a z místa odjel co ty hovádko? Každopádně u scény z Četníků : Přejeďte jim nohy! už se smát nebudu.70%(1.12.2015)

„VÝKON SPRAVEDLNOSTI JE NEJPEVNĚJŠÍM PILÍŘEM DOBRÉ VLÁDY.“ /// Když se z fráze jménem „Studená válka“ stane skutečnost… Tohle téma se mě na rozdíl od Lincolna dotýká, což k fajnový filmařině a bezchybným hercům přidávám další rozměr. Vlastně se tomu kromě tý profesornosti nedá nic vytknout. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Předek mi zůstal na zdi. 2.) Mám strach, že mě chytnou. 3.) Thx za titule „mark82“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(26.3.2016)

"Upřímně řečeno, všichni ostatní vás chtějí dostat na elektrické křeslo." - "Dobrá." - "Nevypadáte znepokojeně." - "Pomohlo by to?" Nikdo netočí filmy jako Steven Spielberg. Ten pocit z každého záběru, který je až děsivě promyšlený, ale přitom vypadá tak prostě. To kombinování obyčejných lidských příběhů s neobyčejnými. To umění odlehčit dramatické okamžiky jemným humorem, aniž by je to jakkoliv ponížilo. Zkrátka preciznost, dokonalost. A těch památných scén (všeho druhu) - úvodní sledovačka a zatčení, soudce si uvazuje motýlka, Powersovo sestřelení, stavba Berlínské zdi, handlování na sovětské ambasádě, dechberoucí předávka na Glienickém mostě... Ale samozřejmě to vše je také zásluha scénáře bratří Coenů, kamery Janusze Kamińského a zásluha herců. Fantastický Tom Hanks si svého "vytrvalého muže", lišku všemi mastmi mazanou náležitě užívá, a neokoukaný Mark Rylance není o nic horší. Velmi se mi líbila také hudba Thomase Newmana - jestli odflákl Spectre kvůli Mostu špiónů, tak mu tu nevýraznou bondovku rád odpouštím.(15.12.2015)

• - Letadlo U-2 je konstruováno tak, aby bylo co nejlehčí a mohlo dosahovat velkých výšek. I z toho důvodu nemá klasický podvozek, ale pouze středová kola. Pro start je využíván pomocný podvozek na křídlech, který je konstruován jako odhazovací. To je vidět ve filmu během scény vzletu letounu. Pro přistání jsou konce obou křídel opatřeny titanovými kluznými deskami, aby se předešlo poškození letadla. Samotnému přistání navíc musí asistovat vozidla přímo na přistávací dráze. Jejich řidiči upozorňují pilota na vzdálenost od přistávací dráhy a další údaje, které nemá pilot letadla přezdívaného Dragon Lady šanci přes jeho trup zahlédnout. (Adrai)

• - Spoiler: Rudolf Ivanovič Abel (ve filmu ho hraje Mark Rylance) se narodil v Anglii v rodině ruských Němců. Po propuštění začal pracovat jako instruktor KGB a byl odměněn Leninovým řádem. Zemřel v roce 1971 na rakovinu plic. (Hvězdář)

• - Po incidentu se sestřelením letounu U-2, pilotovaném G. Powersem, byly přelety nad SSSR zastaveny. (Hvězdář)