Přeceňovaný Spielberg na koni s Hanksem. Bohužel za posledních pár let nic světoborného nenatočil. Opět slabší kousek jeho tvorby, člověk by čekal něco... ale ne a daný vlez-doprdele uživatele, který tu velebí Spielberga do nebes?! opravdu? Doporučuji se chytit něčeho pořádného a ne US - vlajky. Nebylo to zlé, no Spilberg to nebyl. Nevadí Stevne, mněl bys honem polapit něco... 7/10(3.1.2016)

Spielberg už se v mých očích asi nezvedne.:-/ "Most špiónů" je pomalu plynoucí, během první poloviny možná až nudný. Neříkám, že svou roli nemohl sehrát fakt, že období od konce 1. světové války do konce studené války příliš nemusím, ale například takové scény s Berlínskou zdí byly skvělé - všechny. Pozornost udržena především díky panu Hanksovi a Marku Rylanceovi, jehož prosté "Would it help?" bylo trefnější než jakýkoli monolog.(4.12.2015)

Most špiónů aneb Spielbergův úspěšný pokus prodat studenou válku mainstreamovému divákovi. Spielberg se dá bez nadsázky označit za nekorunovaného krále midcultu, a to nemyslím nikterak hanlivě. Jednoduše zvládl schopnost natočit film vysoce profesionálním způsobem a zpracovat jakékoli téma tak, aby ho zpřístupnil běžnému divákovi, nikoliv elitnímu festivalovému okruhu publika. S tím se ale pojí určitá líbivost, pilování hran, schopnost ždímat emoce, dojímat a to ne vždy ve správný okamžik. Ta jímavá hudba mně v Mostu špiónů už místy opravdu lezla krkem. Spielbergovy postavy jsou ve správný moment na tom správném místě a formulují správná slova a správné myšlenky. Historie a události ukazuje Spielberg tak nějak vznešeněji než jak vypadala přízemní realita. V něčem je zkrátka Most špiónů podobný Schindlerovu seznamu, jakkoliv ani vzdáleně nedosahuje účelového zkreslení typického pro tenhle kousek. V kinematografii je mi bližší přístup, který zvolil Polanski ve svém Pianistovi. Pokud ale budu chtít vidět nějaký snímek bez zjemňujících filtrů, musím se poohlédnout jinde než ve Spielbergově dílně. Co se dá ocenit beze zbytku, je vysoká profesionalita, schopnost vytváření krásných a působivých obrazů (50. léta jsou tam živější než ve skutečnosti) a právě zmíněnou schopnost Spielberga vhodně načasovat scénu a pracovat s lidskými emocemi. Spielberg je zkrátka vypravěč příběhů, které si někdy tak trošku pro potřeby efektu a výchovného poselství upravuje. Po herecké stránce je to bez připomínek, Tom Hanks je představitel hollywoodské elity, který se typově do podobné role víc než hodí. Pro zasvěceného diváka pak má Most špiónů ještě jeden negativní rozměr, který je typický pro podobné umělecké rekonstrukce skutečných událostí. Prostě víte, jak to s plukovníkem Abelem a s Powersem ve skutečnosti dopadlo a napětí se zkrátka přes veškerou snahu scénáristů nekoná. Celkový dojem: 80 %.(6.12.2015)

Zručne nakrútená oldschool limonáda, na ktorej vidieť, aký rozdiel je, keď to točí Spielberg a keď ide iba o imitáciu štýlu (ako napr. Imitation Game). No vidieť aj rozdiel medzi Spielbergom a Spielbergom pred desiatimi rokmi. Je príjemné vidieť pomalý film s umne dávkovaným sentimentom, no zároveň už nie sú deväťdesiate roky a tobôž nie šesťdesiate, takže scenár pôsobí niekedy kostrbato a niekedy prikrášlene, podobne ako vizuál, ktorý je skvelým retrom, no niekedy je toho jasu príliš a tej sýtosti by sa trochu zišlo pridať. Ale ak chce Spielberg na dôchodku točiť tieto staromilé nostalgie, v princípe nemám nič proti. Nikto to lepšie aj tak nevie.(9.1.2016)

Super! 142 minút ubehlo skutočne rýchlo, či už vďaka skvelému Hanksovi, pútavému príbehu, retro návratu do doby Studenej vojny, fantastickým scénam (stavanie múru, preskakovanie múru, would it help quote) a mnohým ďalším drobnostiam. K plnému počtu pri hodnotení však z môjho pohľadu chýbalo filmu väčšie napätie a akási hutnejšia atmosféra, ktorá by ma prinútila strachovať sa o osud kľúčových postáv.(1.5.2016)

• - Letoun U-2 byl taktéž nasazen při karibské krizi, kdy fotil raketové základny na Kubě. Zde také došlo k jednomu sestřelu. (Hvězdář)

• - Spoiler: Rudolf Ivanovič Abel (ve filmu ho hraje Mark Rylance) se narodil v Anglii v rodině ruských Němců. Po propuštění začal pracovat jako instruktor KGB a byl odměněn Leninovým řádem. Zemřel v roce 1971 na rakovinu plic. (Hvězdář)

• - Glienicker Brücke (Most špionů) leží na řece Havel a spojuje města Berlín a Postupim. Během studené války zde došlo ke třem výměnám zajatých špiónů. (Salgafo)