Most špiónů

• USA Bridge of Spies (více)
Drama / Historický / Thriller
USA / Německo / Indie, 2015, 142 min

Thomas Newman

Tom Hanks, Mark Rylance, Amy Ryan, Alan Alda, Austin Stowell, Scott Shepherd, Michael Gaston, Sebastian Koch, Domenick Lombardozzi, (více)

V době studené války, v roce 1957 byl v New Yorku zatčen sovětský špión Rudolf Abel. Aby Spojené státy nevypadaly jako země, kde se nedodržují lidská práva, byl mu přidělen obhájce. Ve skutečnosti nikdo nechce, aby ho někdo doopravdy hájil a tak mu byl přidělen obhájce, který pracuje pro pojišťovací společnost, James Donovan. Donovanovi se do toho nechce, je mu jasné, že on i jeho rodina budou považováni za zrádce vlasti, když bude obhajovat nepřítele země. James Donovan nemá na výběr a tak se do obhajoby pustí, i když je předem jasné, že si všichni pro Abela přejí trest smrti. Donovan to však vidí jinak. Když bude Rudolf Abel, který Američanům nic neprozradil, pouze uvězněn, dává to Američanům prostor pro vyjednávání se Sověty v případě, že oni odhalí amerického špióna. Tento argument vzal soudce v úvahu a odsoudil Abela na 30 let vězení. Donovan je za to svými spoluobčany odsuzován. Když v roce 1960 zajmou Sověti amerického pilota Powerse, který prováděl nad jejich územím špionáž pro CIA, dojde na Donovanova slova. Amerika chce svého muže zpět, ale oficiální cestou na úrovni vlád obou zemí to není možné a tak je do akce vyslán Donovan. Donovan bude se Sověty vyjednávat jako Abelův právník a bude se snažit o výměnu zajatců. Vyjednávání bude probíhat ve východním Berlíně. V této době dochází ke stavbě zdi v rozděleném městě a německá policie zatkne amerického studenta ekonomie Pryora a vydá ho pouze v případě, že Spojené státy oficiálně uznají Německou demokratickou republiku. Donovan se o tom dozví a chce osvobodit i jeho, ale protože není oficiálním vládním vyslancem, nemůže vyjednávat o uznání nově vzniklého státu. Jeho plánem je vyměnit Abela za oba Američany... (TV Prima)

Trailer 1

verbal

Štefanova cesta kanalizační rourou směr žumpa neutěšeně pokračuje a po Válečném koni přichází s Válečným Henksem, dalším patetickým a kýčovitým cajdákem, který nepokrytě přejmenovává geopolitické klima druhé poloviny minulého století na Teplou válku. Natočeno je to sice opravdu mistrně, v intencích známého režisérova puntičkářství je dokonale retro snad i ten žlutý chrchel dobového kuřáka cigaret bez filtru uprostřed Unter den Linden a vynikající herci přesvědčivě hrají přesně takové kokoty, jaké jim slaďoučce idiotský scénář dávno vyčpělých židích bratrů diktuje, avšak výsledkem je jen kurevsky předražená, sračkovitě kýčovitá telenovela a lekce pokrouceného homodějepisu pro tlusté a hloupé americké děti a jejich stejně těžkotonážní maminky, kterým se dozajista bude ze všeho toho sterilně klišovitého dobrodružství chvět napětím vole. Štefanova stařecká demence tu pak vrcholí úchylováním se k těm nejlacinějším ekvádorským televizním trikům. Například u scény, kdy se na jako vždy páprdovitého Tomáše ve vlaku nejprve nehezky mračí perfektně padesátkově vystylizovaná padesátka, načež se na něj v závěru řiťoryvně usmívá, jsem měl dost problém udržet v sobě večerní menu. Celý film jsem marně doufal, že se odněkud vyřítí ve svém časoautě Márty Mekfláj a pošle je všechny do piče, čímž by ukázal, že tu hromadu plesnivých máršmelousů a žluklého popkornu nemysleli až tak vážně, a třeba by z toho udělal i snesitelnou komedii. Ale ani hovno. Takže poslední šance, Štefane! Buď seber do artritické hrsti zbytky chcípající invence, dokud ještě Herysn udrží bič, nebo už konečně odpal na Floridu hrát bingo. ()

kleopatra

Rekonstrukce jedné lidské předávky v době zrodu Berlínské zdi a oslava slušnosti a rovného jednání proti zlu bez hranic je napsaná a natočená s nejlepšími úmysly uctít, v senzačních kulisách, sněhu a dešti, ale také s četnými polopatickými klišé. Tom Hanks je na tom všem nejlepší. Mark Rylance od Intimity opět víc a zaslouženě vidět. ()

Tosim

Filmařsky i morálně silný film, jenž je kritický jak k západní, tak východní straně a svým (jiné slovo nelze) lidským přístupem může nyní, v době debat o bariérách všeho druhu, sloužit i jako příklad. A neméně zajímavé je, jaké netradiční scénáristy si k sobě režisér zvolil. Angažovaný Spielberg je nejlepší. ()

POMO

Isto trochu prikrášlený a nedostatočne napínavý, ale napriek tomu spoľahlivo zábavný špiónsky thriller s nádherným retro vizuálom. Pohladili ma už len pohyby kamery, zaberajúce troch ľudí pri stole, spôsobom ako sa snímalo pred 50timi rokmi. Skvelé atmosférické zasadenie do doby, elegantne napísané dialógy, Hanks, pekná rola pres Marka Rylanca. Svetovú politiku by mali riadiť ľudia ako Spielberg. A iba takí. ()

KevSpa

Na přeslazený spielbergovský happy end jsem se s hrůzou v očích připravovala už tak od půlky filmu, takže jsem to naštěstí vydýchala bez větších problémů a to oko nad ním přimhouřím. Popravdě jsem se bála, že celý film se bude brát až příliš vážně a patos z něj bude stříkat na všechny strany, což se k mému překvapení nestalo, takže jsem nadmíru spokojená. Tom Hanks odvedl standardně vynikající výkon, ale většinu scén, ve kterých se objevil, si pro sebe jednoznačně ukradl Mark Rylance, jenž mě ohromil už ve Wolf Hall a nominace na Oscara je v jeho případě zcela zasloužená. ()

• Ve scéně, kde je jednání u pana Vogela (Sebastian Koch), si nechá James Donovan (Tom Hanks) nalít drink. James Donovan se napije a sedne si. Skleničku s drinkem položí na stůl. Pak je záběr na pana Vogela. Poté je znovu střih na Jamesa Donovana a jeho sklenička s drinkem je prázdná a chtěl by další. Přitom není nikde vidět, že by James Donovan při rozhovoru znovu napil. (Yorkcz)
  • Jako konzultant na filmu spolupracoval Powersův (ve filmu Austin Stowell) syn Francis Gary Powers Jr. Zahrál si také epizodní roli agenta CIA, který se ve scéně předstartovní instruktáže letounu U2 na Powerse na moment udiveně zahledí. (D.Moore)