Cowspiracy - Klíč k udržitelnosti (festivalový název)

• Česko

Cowspiracy

(festivalový název)

Cowspiracy: The Sustainability Secret

Dokumentární

USA, 2014, 85 min

Keegan Kuhn

Kto by to bol povedal, že keď raz budem sledovať nejaký dokument (tobôž o princípoch prírody), spomeniem si na nejakú pasáž z animovaného filmu, ako sú Simpsonovci. Nemôžem si pomôcť, ale nedá mi nepoukázať na "Lísin" problém z celovečeráku, kedy sa snažila zachrániť miestne jazero, pričom to boli práve "sračky" z prasaťa Homerovho "Spider Piga", ktoré prihnali katastrofu na malé mestečko Spriengfield. Takže, tričká "GreenPeace" môžte smelo šmariť do kontajnera, no a návštevu Mc'Donaldu odložiť na neurčito. Aj tak nechápem, ako to môže vôbec niekto žrať .. "tfuj" ..(12.11.2016)

Dokument o tom, že nejen jízdou autem, ale i žraním masa si lidstvo vědomě buduje zdroj vlastní zkázy. Nebo také o tom, že líbivé grafy lze vytvořit o čemkoliv. Z obecně vzdělávacího hlediska je přínosných prvních patnáct minut, jinak myslím, že poselství dokumentu budou následovat jen ti, kteří se tím směrem už dávno vydali.(26.9.2015)

Ano, buďme za tyto dokumenty rádi, ačkoliv bych hodnotil tento za jeden z těch slabších. Kromě nízkorozpočtového faktury jsem tam jako u ostatních viděl několik přehnaných informací. Žádný novátorský přístup. Navíc, pokud by měla zpráva být komplexní, chybí mi kromě všeho toho okolo nějaký útok na požírače masa přímo k jádru - tedy emocionálně ukázat více velkochovy, velkorybaření. Tam se autorovi nepodařilo dostat? 8/10(27.1.2016)

Chceš zachránit svět? Zabij se........ Nebo alespoň, chceš zachránit svět? Zkus se nepřežírat masem a sýry, nejezdi do práce sám autem, neplýtvej a neměj tolik harantů jako myši. My tuhle planetu stejně vytěžíme, vykácíme , otrávíme a sežereme, protože je to lidská přirozenost. A pak se tu pobijeme navzájem.(18.11.2015)

WARNING—reality check ahead!(2.1.2016)

Nakoniec dávam päť, lebo je to skvelý film k diskusii, prečo jesť menej mäsa, mliečnych výrobkov a vajec. A takých zas až tak veľa nie je. A že vegetariánstvo/vegánstvo nie je cesta? Je to začiatok cesty. Cesty, ktorá oddiali množstvo vojnových konfliktov a dá nám čas ďalej sa vysporiadať s problémami.(7.4.2016)

Film, který se v druhé polovině úplně zvrhl ve veganskou agitku :D nebo prostě jen logicky vyústil. Není mi jasné, k čemu by byl pohled z druhé strany - nevegana - tímhle pohledem jsme obklopeni, pravděpodobně to je dokonce pohled diváka. Rozhodně mě nadchlo, že se klidně můžu sprchovat jak dlouho chci, což stejně dělám, ale doteď jsem z toho měla blbý pocit.(12.4.2016)

Úvod mal náboj päťhviezdičkového dokumentu, čo sa mi videlo podozrivé, keďže sa jedná o made in USA. A záver moje podozrenie potvrdil. Typicky americky preštatistikované až sa vám z tých čísel zatočí hlava. Akonáhle začal mladý muž hľadať riešenie išiel celý film do "kytek". Koniec si nezadal s propagandou lepších siekt. Škoda..(6.1.2016)

Lidsto vyrábí jídlo, které by nakrmilo skoro 15 miliard lidí. Přesto jedna miliarda hladoví. I v těchto zemích se jídlo dává jako krmení pro dobytek, z kterého se masem krmí ti bohatší. Při výrobě masa vzniká mnohem více CO2 než je doprava na celé zemi. Spotřebovává se obrovské množství vody. Ničí se obrovské plochy lesů pro pastviny. Až mě ty čísla vyrazily dech. Člověk huntuje planetu mnoha způsoby, ale zvířecí zemědělství je mnohem ve všem převyšuje. Režisér Kip Andersen zde otevírá opravdu vážné a zásadní otázky pro blízkou budoucnot lidstva na této planetě. Měl by každý vidět a mrknout do vlastního svědomí, co vlastně chce.(28.1.2016)

Neviem, nakoľko sú čísla pravdivé, ale aj keby boli kravy & co zodpovedné len za 20 % znečistenia je to veľa. A niečo na tej konšpirácii bude, keď sa o tom toľko mlčí. Mäso nejem už dlhšie, teraz však čo s tým zvyškom? Aj keby to všetko boli lži a výmysly, dve pravdy ten film mal - klišéovité - ale kto sme, že máme právo zabiť zviera a ako je možné, že pijeme mlieko určené teľatám?(6.4.2016)

Americký opičky :-) Zastavujte vodu při čištění zubů, abyste zachránili planetu - "ano pane, udělám to". Problémy jsou jinde, no ne?(17.2.2017)

S první polovinou dokumentu jsem byl spokojen - přinesl ucelenou anotaci k problému zvanému chov zvířat, a to z hlediska globálního a systémového. Dle mnohých studií, i oficiálních při OSN, je agrikultura největším znečišťovatelem ovzduší i Země pod ním. Díky filmu jsme se dozvěděli tento fakt a následně nám byly přiblíženy podrobnosti a související okolnosti, které tento problém zapříčinily a jsou mu živnou půdou a potom nástin možného řešení. Nebyl bych vůbec proti dobrovolnému veganství, ale v druhé části filmu plné pláče nad zabitou kachnou a řečí o lásce a sounáležitosti, jsem se cítil trošku zrazen. Doufal jsem, že zůstaneme u faktů a nástinů řešení a nesklouzneme k melodramatickým scénám. Lepší cestou pro mě zůstává úderné poukázání na budoucí katastrofy a strohé poučení: buďte všichni vegany a zachráníte planetu. V tuto chvíle je to však naprostá utopie, nicméně vše začíná u jednotlivců. Těch ale musí být opravdu dost. Možná jednou bude existovat enviroorganizace, která se nebude bát hlasitě říct tuto pravdu a třeba se i jednou dočkáme systémového řešení. Řešení musí být vždy systémové, praktické a normativní - není to o lásce a sounáležitosti, nýbrž kalkulaci šancí na přežití. A potom si budeme třeba moct i dát svůj plátek masa týdně.(19.9.2017)

Ohledně dokumentu jsem neměl vysoká očekávání, ale přestože jsem většinu informací v izolované formě znal, film je dokázal skvěle zkombinovat a synergický efekt se dostavil. Američané umí dělat vizuálně atraktivní filmy s infografikou, aby vše bylo naprosto jasné. Někdy se vysvětlování může zdát až moc názorné, ale zde mi to nepřišlo a vděčně jsem informace hltal. Je jich až moc, určitě bude dobré se podívat i na http://www.cowspiracy.com/, kde jsou čísla i zdroje. Dokument nesleduje "jen" dopady produkce masa, různé druhy farmaření, kácení pralesů, produkce CO2 a metanu, ale co je nové - proč o tom nemluví nikdo z řady NGO, které mají boj s globálním oteplováním "v popisu práce"? Proč přestanou někteří sponzoři přispívat na jeho film? Koho by napadlo, že kritika chovu skotu vás může stát život?! Autor oslovuje i "opozici" a svá tvrzení má podpořené daty. Na začátku jsem pochyboval, že dokument může přinést něco nového, ale nakonec je z toho pro mě nejlepší film Jednoho světa 2016.(16.3.2016)

Jen pro silné povahy. Lidi jsou zkurvený svině.(22.10.2016)

zaujimavy dokument podavany z prvej ruky badaveho cloveka plneho otazok. ku koncu sa to sice zvrhlo do veganskeho lobby, no aj tak pre mna vyssi nadpriemer. uplny suhlas s uzivatelom Whack(5.6.2015)

Znepokojivý dokument plný počtů, statistik a rozhovorů s představiteli eko-společností v čele s Greenpeace, které si lžou do vlastní kapsy. Prachy, prachy, a nic než prachy, tak proč hanit, co vynáší. Pár nových informací - odlesňování deštných pralesů kvůli palmáči není nic proti likvidaci zeleně kvůli živočišné výrobě; malochov zvířat je ještě větší zlo pro přírodu než velkochov. Jediná cesta je, být veganem. Meatless Mondays won´t do it. Bohužel ne se vším jsem dokázala souhlasit, mám za to, že i omezení spotřeby živočišných výrobků je lepší než se cpát denně salámy a burgery. Nicméně obecně všichni víme, že planeta je ve sračkách a když s tím nezačneme něco dělat (každý sám za sebe), bude to ještě horší. Tenhle dokument to jen ukazuje ve značně temných barvách.(1.5.2016)

Aha, odpad? Někomu byly napadeny zvyky a vlastní neschopnost bojovat sám se sebou? Až to někdo vyvrátí, zamyslím se. Zatím jsem ale nic takového nepotkala. Prý propaganda. Všechno má svou propagandu, včetně lží, tak proč ji nemít i u pravdy?(14.12.2014)

Ako dokumentárny film by som si vedel predstaviť pútavejšie spracovanie, niečo do typu "Finanční krize". Každopádne však autorom uďeĺujem štyri hviezdy za inovatívnosť a odvahu pri výbere témy, a to témy sakra dôležitej, s globálnym dosahom no s lokálnym významom pre každého z nás. Určite odporúčam, túto tému si musíte nechať prejsť hlavou. Apropó - organizáciám ako je napr. Greenpeace odporúčam, aby sa zamysleli nad čistotou svojich úmyslov. Zaujímavé komentáre: Kinghome (úplne súhlasím s tézou o nepodarenom závere - mimochodom k odpovedi na základnú otázku zatajovania javu tradičnými ochranármi sa autor nakoniec vôbec neprepracuje).(23.1.2015)

Ta čísla jsou jasná, ať si říká, kdo chce, co chce. Deštný prales dál nepochopitelně mizí, stavy hovězího dobytka se neustále navyšují. Pro planetu je to neudržitelné. Veganem se asi nestanu, pár dnů se o to teď pokouším a vyžadovalo by to ode mne míru soustředění, kterou si nemohu dovolit. Ale konzumaci živočišných produktů omezím na minimum. Kdysi (před 20 lety) jsem se stal vegetariánem na protest proti tomu, jak špatně se tehdy v ČR zacházelo s hospodářskými zvířaty, dnes bych chtěl přispět k okleštění jejich stávajícího množství/ počtu. Je to trochu paradox, ale je to tak. Uspět v tomhle boji o přežití, znamená upozadit tento na chov náročný živočišný druh. Dokument mě o tom přesvědčil.(9.7.2015)

Žádný asteroid, mimozemšťani nebo atomová válka. Nakonec nás prostě krávy uprdí k smrti. Potvory mazané!(20.8.2015)

První polovina filmu byla opravdu zajímavější, vidět vedoucí pracovníky různých eko organizací vášnivě mluvit o tom že ježdění auty a další lidské neřesti jsou špatné, ale vetšinou neschopné reagovat na dotaz na krávy mě připomnělo slavnou českou biomasu. Druhá polovina by asi byla k větší diskuzi, informace jsou jednostranné a zkratkovité. N druhou stranu musím přiznat že mě to donutilo se zamyslet, takže hodnotím pozitivně.(28.9.2016)