Jack staví dům

• Dánsko The House That Jack Built (více)

Pro sériového vraha Jacka je každé zabití uměleckým dílem. Své temné mistrovství se snaží během let vybrousit k dokonalosti. I přes jeho vysokou inteligenci se policie pomalu přibližuje, zatímco Jack víc a víc riskuje na cestě k dokonalé vraždě. Ponurý, chytrý i groteskně humorný snímek nás zavádí do USA 70. let. Kontroverzní génius Lars von Trier jej poprvé představil na festivalu v Cannes. (Aerofilms)

nomak

Vahal jsem jestli dat i pres chybejici zaverecny test celoplastove strely 5 hvezd.... ale jo, zaslouzi si to. ()

lupulus111

Neuvěřitelně progresivní snímek, který se nebojí jakýmkoli kontroverzností a masochistickými manýry překvapit diváka a přeměnit kompletně jeho emoce. Obecně si myslím, že film je něco jako metafora na Meryl Streep, protože opravdu ztvární všechno. Pro mě film cílovka a jednoznačně zatím nejlepší film roku! BIGUP 99 % ()

Svatopluk.Vi

Právě jsem se vrátil z projekce filmu a měl zhruba 45 minut na vstřebávání zážitku. Než jsem do kina šel (a sám, protože jsem neměl odvahu někomu říct či to srdce někomu říct), drobně jsem si nastudoval, co mne čeká. Dle mne se film pohybuje někde mezi Sedm, Dexterem a Mlčením jehňátek. Zajímavé, že ve filmu se neobjeví prakticky nic z vyšetřování policíí, jen si z ní řežisér notně utahuje. A taky z žen a taky ze světa... Při projekci jsem měl štěstí, ze sálu nikdo neodešel. Ve filmu je mnoho sarkastických a černohumorních hlášek, které jsou opravdu vtipné. Pokud přijmete (a neříkám akceptujete) svět hlavního hrdiny, je velmi zábavné pozorovat, co vlastně vede k oněm vraždám. Vychází mi z toho, že první popsaná byla vlastně spontánní a zbytek už byl jen vždy o fous výš. Z pohledu žánru není ve filmu nic překvapujícího. Když si večer pustíte "Sběratele kostí", uvidíte více a detailněji. To, co v člověku hlodá je to provádění alias spojení filozofické části rozhovorů s chladnokrevným provedením. Film je prošpikován růzbými symboly a odkazy. Například si nemyslím, že je náhoda, že ve scéně s celoplášťovou kulkou má první zemřít černoch. A je tam toho víc. Fantastický konec před epilogem je opravdu dobře provedený a plně vystihuje název filmu. I epilog mne bavil. Je totiž moc dobře vidět, jak je česká kultura jiná, než ta dánská alias západoevropská/americká. Symbolika v cestě do pekla a se zpovídáním se (byť schovaným za Božskou komedii) a vysvětlením, že je to vlastně nejvyšší forma umění, v Česku nefunguje. Ba přímo naopak, pro mne, jako ateistu film ponechává otázky - jak to vlastně dopadlo? Pro věřící je to jasné - spravedlnost světská vs spravedlnost boží. Ateista je neuspokojen. Chválím hudební složku, všimněte si, že pokud chce tvůrce ukázat inteligenci vraha, vždy má rád vážnou hudbu. Ať už to je Hanibal Lecter nebo Alex deLarge z Mechanického pomeranče či Jack. S hudbou to Trier umí. Na filmu jsem byl v původním znění s českými titulky a mám jednu osobní připomínku. Pokud Bruno Ganz mluvil mimo obraz, bylo to za mne OK. Když se objevil na scéně, začal mi strašlivě vadit jeho přízvuk. Nevím proč. Možná to je tím, že dialogy četl a při hraní mluvil z paměti a měl jiný přednes... Osobně si myslím, že film musím vidět ještě jednou, abych si všimnul dalších detailů. Shrnu-li to - film pro mne zdaleka nebyl tak kontroverzní, jak jsem čekal z pohledu naturalistického násilí a zanechával ve mě podivný pocit, kdy jsem se "pochechtával" a řešil jsem, zda je to vůbec vhodné, když se na plátně dějí takové věci. Taky jsem si všimnul, že film byl možná trochu sestříhaný (že by byl delší), protože některé scény mi chyběly a daly se dohledat některé drobnosti - neporvázanosti, například se v rekapitulaci objevily scény, které "live" vůbec nebyly. Film je za mne kompaktní a vnímám jej jako celek. Rozhodně jsem se těch 155 minut nenudil a bylo se na co dívat či nad čím uvažovat. ()

czkrikri

Je to super psychologické vnoření do podstaty fungování seriových vrahů v 70. letech v USA (tam se ještě objevovaly stejné vzorce). Hrozně se mi líbí právě samotný postup od prvotního impulsu po naprostou šílenost. Trochu víc by si autor mohl ještě pohrát se zákonitostmi ohledně neustálého vylepšování modu operandi. V tom se Jack spíš choval hodně iracionálně, což bych na délku působení a množství obětí už tolik neočekával. Občas je to trochu zmatené, hlavně pak v závěru. Dost mi uniká ta snaha najednou se namontovat na Božskou komedii, i když Verge (Vergillius) ho tam provází po celou dobu, tak to asi musel nějak "rozumně" uzavřít. Osobně bych to zkrátil, ta stopáž je dost dlouhá a ikdyž se to snaží třískat zájem diváka až do konce, ten drive se tam už pak dost rozplizává a ztrácí. ()

maro0902

Velká dávka šialenstva:)) triera moc nemusím akosi neviem nájsť cestu k nemu,ani pochopiť jeho pohnútky,ale tento počin čo predviedol.z časti komedia tragédia .ale hlavne solídne šialenstvo očami chorého človeka.OCD sa mi vo filme páčilo:DD ()

Dalajlada

Očekával jsem nějaké nudné dramíčko s trochou násilí, tunou filozofování a nějakým tím žertíkem. A výsledek mě nadmíru překvapil. Vraždí se tu v plném proudu a docela nevybíravě. Hektolitry krve neočekávejte. Co ale očekávejte jsou velice slušné morbidní vtipy na téma vražd. A to filozofování? Tak toho tu je pěkná kopa, ale vzhledem k tomu, že je tak film od začátku koncipován je to jedinně dobře. Ani jsem se nestihl rozkoukat a 2,5 hodiny byly pryč. ()

im8

Jack je Lars, Lars je Jack. Jack staví dům, Lars točí film. Jack je inženýr a architekt, Lars je režisér a scénárista. Ani jednoho za jejich dílo masy nedocení, ani jeden nebude nikdy úplně spokojený. Hold když je člověk umělec, je nakonec úplně jedno, kterému „oboru“ se věnuje. Zrůda, nezrůda. Mám zas o čem přemýšlet. Být film o něco kratší, jdu na plný počet. ()

Boby93

Po traileru a ohlasech diváků jsem se na tento kousek velmi těšil, ale chápu rozporuplné hodnocení. Já se totiž řadím spíše k těm, které film zklamal. Nejvíce mě štvala dlouhá stopáž, občasné hluchá místa a různé vyplňovačky času v podobě rozhovorů s vnitřním naslouchatelem. Koneckonců mě ani nepotěšily samotné vraždy, ve kterých jsem umění viděl jen minimálně. Trošku psychologická rozprávka o tom, jak se dostat do pekla... 40% ()

alKalda

Vlastne nevim zda se jednalo o komedii nebo drama, asi od kazdeho trochu. Trier musi nutne sokovat za kazdou cenu ale netlaci na pilu az tak, jak jsem puvodne cekal. Spise meli dane sceny pusobit odhlehcenym dojmem, jakoby se Lars snazil priblizit sirsimu publiku. Vrazdy jsou dost neoriginalni, ale myslim ze to v tomto filmu neni vubec podstatne. Dulezite je, ze Jack dum nakonec postavil a pobavili sme se. Musim uprimne rict, ze jsem od tohoto rezisera videl vse a mam ho ve svem top 3, coz ale neznamena, ze si ode me za tento film vyslouzi automaticky plny pocet. Ten jsem dal jeho jinym kouskum Melancholia a Antikrist. Tohle bylo trochu jine ale vubec ne spatne. Konec vyslovene zvlastni. A tak to ma byt. Diky Larsi, nezklamal si me. 4* ()

stret

Silne explicitný film, ktorého jediné oddôvodnenie je naznačenie myslenia psychopata. Čo by som mu bol ochotný uveriť aj oceniť. Na to ale nie je potrebných 2 a pol hodiny, ale hodina dvadsať. To ostatné bola Triersova onania. Ak tam bol humor, bol nanajvýš taký silený a umelý. Nadsádzka dávajúca priestor pre humorný náhľad? Zabudnite. Filozoficky? Dedinsky riedke a ploché. Rukopis odpadu "Nymfomanka" - súhrn úchyliek bez významu - len s účelom šokovať - je zreteľný. Tiež je zrejmé, že Trier sa nikam neposunul. Toto je len Trierova zakomplexovaná úchylárna bez oceniteľného významu. Matt Dillon skvelý. ()

Nefarian odpad!

152miut...152minut života, které mi už nikdo nevrátí.. Nuda, žádný drasták, konec cesta do pekla..a doslova a do písmene to byla cesta do pekla..nic horšího jsem snad nepřetrpěl. 70%? Vážně 70%? ()

pederast

Snímek The House That Jack Built je filmovou alternativou ke knize Murder Considered as One of the Fine Arts, kterou napsal britský dekadent Thomas de Quincey v roce 1827; vražda je i v tomto starém textu vydávána za umělecký akt; a i tento starý text je psán s předstíranou cynickou nadsázkou. Je to póza a spíš nuda než promyšlená provokace. Film je ale zábavný, protože je humorně nadsazen; obsesivní eskapády hlavního hrdiny jsou zkrátka vtipné a basta. Bohužel, režisér snímku je snob a nedokázal nezařadit všelijaké duševní masturbace, které vrcholí závěrečnou a zcela zbytečnou půlhodinou filmu. Škoda. Motiv stavby domu zůstal nevyužitej. A tak dál a tak dál. Spíš blbý, hele. ()

Pascale

Ano, von Trier se opravdu už definitivně posral! Ale je to vynikající! To, že onen tajemný Virgil je vlastně básník Vergilius, průvodce peklem a očistcem v Dantově Božské komedii, jsem sice pochopila až ve třičtvrtině filmu (něťuklo ani občasné prokládání angličtiny italštinou), nicméně jsem díky tomu pochopila a užila si i ten zvláštní konec. A ano, po promítání jsem opravdu byla zralá na panáka! ()

TheAnimalOne

Lars von Trier opět překročil hranice akceptovatelnosti a na filmová plátna nám naservíroval snímek, který diváka naprosto šokuje a přiměje ho zamyslet se nad tím, proč je člověk tak krutým a občas i bezcitně vraždícím stvořením. ()

PMU

Já se přiznám a myslím, že nebudu jediný.. Nikdy nevím, co si mám myslet.. když skončí jakýkoli film od pana Triera. Dlouho pak o snímku přemýšlím. Ne stále, ale občas si vzpomenu na nějaký útržek zda něco neznamenal. Nenechal tam tvůrce vodítko? Nenechal. Nebo alespoň ne pro mne. Znám pár lidí ve svém okolí, co také sledují jeho tvorbu. Můžeme asi nadále jen tak diskutovat nad pivem o čem jeho snímky jsou.. stejně jako tento. Tento mi buhožel nepřijde tak fascinující jako předchozí. Měl jsem párkrát nepříjemný pocit při jeho sledování ale už jsem zažil i horší pocity. Takže tento film ve mě nezanechá takovou stopu jako třeba Antikrist nebo Dogville. I tak budu netrpělivě čekat na další zvláštní snímek tohoto autora, který to podle mě ve své hlavě prostě nemůže mít v pořádku. ()

dodo357

Mrzí mě že film má slabé hodnocení, ale musím říct že tento film má hodně velký potenciál. Člověk by si myslel že nikdy nevznikne psychologický film o tom jak by mohl vypadat vysněný dům podle nálady. Film má příjemné vyprávění ( nemyslím vraždy atd. ) hlas byl při vyprávění příjemný na poslechnutí, a struktura vyprávění byla "deep". V celku ty scény kde se povídaly filozofické věci, tak byly dobré na poslech. Co se týče klasických scén kde byl Jack a jeho přítelkyně či náhodné ženy, tak ty byli psychicky drásající a dobře natočené. Co se týče střihu a kamer tak ty byli pro mě dostačující. Konec mě docela zmátl a byl jsem trochu brain dead ale nad tím zavřu oči. Podle mě film pecka ale nemá cenu se na něj dívat s rodinou. 5/5 hvězd. ()

S Kreativní Evropou na festival do Cannes

20.05.2018

Lars von Trier a sériový vrah

Lars von Trier a sériový vrah

27.12.2016

Slavný dánský režisér se po Nymfomance na pár let odmlčel, jeho fanoušky tak určitě potěší, že konečně chystá další projekt. Trierův nový film se jmenuje The House That Jack Built, uvidíme ho v roce… (více)