Křížová palba

• Velká Británie Free Fire (více)

Je rok 1978, jsme v americkém Bostonu a všechno ovládá maskulinita a boj o nadvládu. V opuštěném skladišti se se setkávají dva irští gangsteři (Cillian Murphy a Michael Smiley)  s dvojicí překupníků zbraní (Armie Hammer a Sharlto Copley). Mezi nimi leží tři bedny zbraní a dva žoky peněz. Potom začnou létat první kulty a obchodní jednání se promění v zoufalý boj o přežití. Režisér Ben Wheatley se při přípravě filmu řídil zejména svojí láskou k drsným kriminálkám ze staré školy a jeho cílem bylo vytvořit film, který bude podobně drsný, sevřený a stylový. (Morien)

ivan_drago

Hloupá, devadesáti minutová přestřelka imbecilů, kteří by nejspíš netrefili ani ani ... no prostě nic... napětí se vytratí asi po půl hodině, kdy zjistíme, že se tvůrci rozhodli´, že všichni vydechnou naposledy až v koncovce filmu... ()

noriaki

Když někoho střelíte do nohy, tak ho to bude bolet, ale nezemře. Když ho trefíte do hrudi, tak možná zemře, ale bude mu to nějakou dobu trvat. Tyhle notoricky známé, ale ve filmové branži zhusta ignorované pravdy využil Ben Wheatley, a vystavěl okolo nich netradičně pojatou kriminálku. Bohužel je to jediné nápadité, na co se scénář zmohl. Příběh nezaujme ani dialogy, ani myšlenkou, ani stylem vyprávění, ani efektní akcí. Drtivá většina kouzla pochází ze skvělých herců a něco připadala i veskrze samoúčelná sedmdesátková výprava. Tenhle koncept měl rozvinou někdo jiný a nějak jinak. ()

hroubek

Hodinu a půl dlouhá přestřelka v továrně. Jsou dvě možné varianty jak vám první věta může znít. Za prvé, že je to hrozná blbost. A za druhé, že je to velmi dobrý námět na film, kde o akci a střelbu nebude nouze a chci to vidět na vlastní oči. Křížová palba je fajn blbůstka kam si přišli talentovaný herci zablbnout. Není to nic světoborného, má to několik výborných a silných momentů, ale taky jsou tam momenty plné vaty. Ve výsledku je to dobrá podívaná na deštivé odpoledne. ()

SamVimes

Jednoduché malé béčko, kde opravdu není nic víc a nic míň než dlouhá přestřelka v jednom skladišti, kde nikomu nedochází náboje. A ještě ho trošku sráží ne úplně zvládnutá expozice. ()

Yoda sama

Ďalší žánrový zárez pre Wheatleyho tentokrát v absolútnej dramaturgickej jednoduchosti funguje práve na základe jeho jednoduchosti a hlavne schopnosti tvorcu pracovať v dĺžke deväťdesiatich minút s priestorom, zvukom a skvelým fyzickým herectvom predstaviteľov tak, aby každý fuck, cunt a samoúčelne rozmliaždená lebka prišla v presnom timingu a celé to príjemne zabavilo. Koncept vyťažený na maximum, možno dokonca aj o krok viac než by iní zvládli. ()

bizz_mjc

Fenomenální! Dvě party "ostřílených" gangsterů si při překupu zbraní nenechají líbit ani jediný slovo a... Minimalistická a realistická přestřelka s rozmanitými charaktery. ()

Tft

Spousta plazení a střílení, ale hlavně obrovská dávka stylové zábavy. Ben Wheatley se po High Rise vrací do sedla a přináší komorní akční komedii o nevydařené ilegální předávce zbraní. V celých devadesáti minutách filmu se jen těžko hledají hluchá místa, od začátku filmu až po začátek akce se představuje jedna zajímavější postava za druhou,každá z nich je jiná a má odlišný smysl pro humor, takže pro film tohoto typu esenciální chemie mezi postavami funguje naprosto dokonale. Na to až začne jít do tuhýho není potřeba dlouho čekat, navíc má Wheatley schovaných pár es v rukávu, které postupně vytahuje a i přesto, že několik z nich je předvídatelných pořád dodávají filmu šťávu a naruší děj filmu tak, aby se z toho nestala pouze nudná přestřelka. Velmi slušné herecké obsazení, které je po úvodních 20 minutách rozděleno na dva tábory, do sebe začne střílet a to nejen zbraněma, ale hlavně slovně a černý humor dostává zelenou. Škoda trochu nepřehledného skladiště, v kterém se odehrává 98% děje filmu, chtělo by to pár overhead shotů, aby se divák mohl lépe zorientovat v prostoru. Jinak není moc co vytknout, prostě devadesát minut zábavy .72% ()

Hollohlaway

Silně atmosférická, dobře ozvučená a nasnímaná, přesto jednohubka. Charaktery jsou tu snad všechny které si lze představit, a postupně se všichni rozstřílejí na sračky, a to myslím doslova, méně jak 3 kulky na osobu jsem snad nenapočítal. ()

Hugo01

Když jsem poprvé získal nějaké povědomí o tomhle filmu, byl jsem z jeho konceptu nadšený. Prostě hodina a půl čisté akce se spoustou známých jmen a myšlenka také dost originální. Výsledek je dobrý, čekal jsem však víc, což je možná moje chyba. Sharlto Copley je naprosto skvělý, jako ostatně všude, kde se ukáže, jinak mě z herců nikdo zvlášť neoslnil. Nápady Free Fire rozhodně nepostrádá, jen se tam dost často (což se u tak krátké stopáže může zdát divné) objevují hluchá místa, která mě vyloženě nebavila. Ale jako celek film není rozhodně špatný. ()

P1tr

Od Free Fire jsem nečekal nadčasové dílo, ale rozhodně jsem doufal v něco vymazlenějšího a zapamatovatelnějšího. Ben Wheatley vytváří velice pohodovou a odlehčenou atmosféru, která vzbuzuje naději na zábavný úlet, jenže se režisérovi bohužel nedaří film naplnit obsahem odpovídajícím zvolenému tónu a chybí tak výraznější momenty a povedené vtipy, které by zásadněji pobavily. Pár kvalitních momentů se najde, ale povětšinou jde o kvality vzniklé výbornými herci, kteří táhnou film do vod lehce nad průměrem. Režisér se snaží seč mu síly stačí, ale se slabým scénářem toho příliš neudělá. ()

Soweek

Ben Wheatley ve snaze udělat tarantinovku nedopadl moc dobře. I přesto, že film má pouze 90 minut, jde vidět jak moc je natahovaný. Na začátku se pro jistotu všichni střelí do nohy aby nemohli chodit, čímž se získalo tak 30 minut k dobru. Nepřesnému střílení a velkému množství zásobníků vděčíme za dalších 20 minut. Občasné hlášky a pár úsměvných smrtí tak nezachrání Free Fire od naprostého průměru. ()

Lukoboss

Je sice pravda, že jsem si při sledování vzpomněl na Tarantina, nicméně tady se jedná o mnohem "odtučněnější" verzi, protože struktura vyprávění a ani samotná akce se jeho počinu nerovnají. Ale abych to nějak shrnul (příběh je totiž veskrze žádnej) - dvě tlupy pitomců a totálních amatérů se snaží uskutečnit obchod prachy za zbraně. No a protože jsou to úplní dementi, začnou po sobě ve skladišti střílet. Jenže jakmile se přestřelka spustí, divák chvílema netuší, kdo po tom pálí, protože se začne střílet i do vlastních řad a najednou je to opravdu "free fire". Průser ale je, že všichni, ačkoliv už jsou postřelení, domlácení, zranění atd. se neutále plazí a střílí (kde jako berou ty náboje?!), takže se stane, že např. po patnácti minutách se ozve výstřel a objeví se záběr na postavu, o které jste si mysleli, že už je dávno tuhá. Jenže to se nestane jednou, nicméně je to pravidelně, takže to vypadá, že jsou všichni nějak nesmrtelní. Jediný štěstí to má, že je film taky ve škatulce komedie, protože jinak bych tomu nasolil o hvězdu míň, to bezesporu. ()

Devadesát Dva

Ve šlépějích 'Reservoir Dogs' a 'Hateful Eight', především. Ale i '12 rozhněvaných mužů' a všech komorních konverzačních snímků, s tím, že tady se hovoří kulkama, pokud vás filmová estetika a hraní si s formou baví víc, než že uvidíte "správně" natočenej kvalitní film, tohle je něco pro vás, stejně jako ostatně každej Wheatleyho počin, jsou branou do jiného světa. Tohle je ta skutečná lahůdka. Vlastně se divím, že mě něco tak přímočarýho a jednoduchýho tolik bavilo. Sharlto je opět neskutečnej, baví mě. Po velice mdlém 'High Rise' je Wheatleyho 'Free Fire' takové small redemption, které jsem si užíval sledovat. Opakovaná projekce (v budoucnu) nutností. Guilty pleasure movie. ()

radecacek

Někdo asi rád koukal na Tarantinovky a Ritchieho. Pak si řekl, že má nápad a mohlo by to být skvělý. A pak to někdo natočil, jako kdyby sledoval slimáky hrát fotbal. Za sympaťáky dávám jednu hvězdu, za Brie Larson druhou, víc si to bohužel nezaslouží. Nuda, šeď, nuda. ()

iXtr3m3

Team Deatmatch vo filmovom podaní s vynikajúcim castingom. Miestami je z toho klasický Deatmatch, kde všetci strieľajú skoro po všetkých. Suchý humor, ktorý k Angličanom patrí, je tu tiež, o príbehu ťažko hovoriť, lebo je tu len jedna veľká skoro hodinu a pol trvajúca prestrelka a bitka v jednom, takže rozvoj moc veľký nemohol byť. Možno preto to mne až tak nestačilo. ()

SpaceOdyseus

Mam rad mistne a casove omezene thrillery. A Free Fire se odehrava v realnem case v jedne tovarni hale, takze moje filmove srdicko plesa. Ben Wheatley nam dodal genialne obsazeny film, spinave natoceny a cernohumorne napsany a to mi na ctyri hvezdy bohate staci. ()

Corpsegrinder

V podstatě průměrnej deathmatch na jedný mapě :)) Kupodivu jsem se moc nenudil ačkoliv mi vadilo že díky šílenýmu střihu kdy po sobě střílí několik lidí najednou jsem se ztrácel v tom kdo je kdo. Nicméně to neustálý držkování mě bavilo, vlastně je to funkční spíš jako komedie než jako akční film. ()

Tomb Raider s Aliciou Vikander dostane dvojku

Tomb Raider s Aliciou Vikander dostane dvojku

04.09.2019

Dobrých zpráv není nikdy dost, a tuhle navíc čekal málokdo. Filmový reboot herní série Tomb Raider s Aliciou Vikander (Krycí jméno U.N.C.L.E.), který v kinech vydělal jen 274 milionů celosvětově –… (více)