Jean Gabin v roli venkovského statkáře, který vzal spravedlnost do vlastních rukou. Francouzsko-italský snímek režiséra a scenáristy Pierra Granier-Deferrea z roku 1970 připomene Jeana Gabina (vl. jménem Jean-Alexis Moncorgé 1904–1976) v období jeho nejvyzrálejšího herectví, kdy měl již za sebou desítky slavných rolí včetně Jeana Valjeana či slavného komisaře Maigreta. Po dobu své 20 let dlouhé herecké kariéry natočil Jean Gabin téměř půl stovky filmů.
Postava starého patriarchálního farmáře Augustea Maroilleura, kterou ztvárňuje v tomto kriminálně laděném thrilleru, Jeanu Gabinovi dokonale padne. Jeho hrdina je despotickým, ale svým způsobem spravedlivým vládcem své půdy v tradiční farmářské rodině v Normandii, ve které společně hospodaří dvě dcery i jejich manželé. Ve chvíli, kdy Auguste zjistí, že jeho vnuk Henri je zapleten do nebezpečného obchodu s pašeráky drog a že jeho farma se dokonce stala úkrytem pro smrtící bílý prášek, neváhá vzít spravedlnost do svých rukou. Když je však prolita krev, nebezpečná hra se mění v nevyhlášenou krutou válku bez zákona a pravidel. (Česká televize)

(Z)denny

Fantastický Jean Gabin v roli milujícího tatínka a dědečka, který na svou rodinu nedá dopustit.. I když je má velmi rád, tak na nějaké to projevování láskyplných citů mu nezbývá moc času, protože je na plný úvazek zaměstnán jako "majitel farmy". Proto se může někomu zdát trošičku despotický, ale on pouze chce, aby všechno fungovalo, tak jak má. Nebo lépe řečeno, tak jak chce on.. Nějak tak stručně by se dal popsat děj tohoto snímku. Jo ještě je tam nějaký ten heroin, zlotřilci, mrtvoly, ale to už by se měl podívat a posoudit každý sám.. ()

Brylin

Jean Gabin v roli šité na míru - v roli tvrdého statkáře, jehož rodina se zapletla s překupníky drog. Ne nadarmo se říká, že špinavé prádlo se má prát doma - a statkář ze staré školy se této okřídlené věty do puntíku drží. Příběh má spád a na konci si řeknete, že ač s jeho metodami v lecčems nesouhlasíte, stejně je to frajer. Výborně napsané i natočené, a tudíž pěkné čtyři hvězdičky. ()

Vesecký

Kvůli tomu podivnému konci ("celý ten případ zůstal v rodině") snižuji z pěti na čtyři hvězdičky. Samozřejmě, opět exceloval Jean Gabin v roli statkáře, který tvrdou rukou vládl své rodině, ale dokázal ji uchránit před obecnou ostudou, když si vnouček zadal s pašeráky heroinu. Ti ostatní jen nahrávali. Rozhodně to byl film zajímavý a dobře se na něj dívalo, prostě klasika oněch let, jimž říkám "zlatý věk francouzského filmu". ()

Blecha3

Dobrý, kamenný Gabin (obzvlášť mě dostala scéna, kdy mlčky hledí na hořící stodolu), vraždící proces s krávami, skvělá hudba, nenásilná stopáž a taky úsměvná vnukova výmluva. To mi ke spokojenosti stačí. :) ()

dawe787

Vynikající příběh a skvěle zahraná role velkostatkáře Jeanem Gabinem. Stále slyším: Vaše povolání? Jsem majitel statku. To přece není povolání?! Podle mě ano. ()

MickeyStuma

Obyčejný statkář vs. narkomafie. Klasika, která nemá jedinou nudnou chvilinku. Jean Gabin je ve francouzském filmu pojem. I tuto roli majitele statku zvládl s respektem a s plnou chutí. Najde balíček heroinu a později zjistí, ze vtom má prsty jeho vnuk. Cítí ohromný problém a tak se chopí snaze vše vyřešit jednou provždy. I když má snímek na svoji dobu volnější tempo, atmosféra je stále napínavá. Nejedná se však o nějaký brutální akční drasťák. Vše se vyvíjí postupně a s despektem. Byť už dneska jsou některé scény předvidatelné, jedná se stále o ohromné dílo. ()

greenlord

gabin je tady tvrdej jak dlazebni kostka a to jak na zloduchy ( na ne vic), tak i na svoji rodinu, kterou se snazi ochranit. dobrej film ()

mi-ib

No nevím, jestli je to správně výchovný. Chlap, který na vlastní pěst spolu s pár kumpány pozabíjí 5 lidí a pak unikne trestu. Asi zde chtěli autoři navést dilema, zda to bylo správné či ne. Podle mě, kdyby takhle jednali všichni lidé, byl by na světě pěkný chaos. Jinak film byl podmalován pěknou hudbou a díky velkorysé stopáži, byl i v pohodě zhlédnutelný. ()

Schlierkamp

Výborný thriller, jenž se odehrává na francouzském venkově na statku A. Maroilleuera. Hlavní postava v dokonalém ztvárnění J. Gabina, se vyznačovala důrazným lpěním na starých pořádcích a prosazováním patriarchátu a z důvodu, že mu osud nenadělil syna, zjevnou zahořklostí. Zároveň však za žádnou cenu nechce pošpinit své jméno, je nesmírně odhodlaný bránit svou rodinu a i v nejdramatičtějších situacích zachovává naprostý klid. U muže takových vlastností pak téměř nepřekvapí, že dokáže nekompromisně zatočit s drogovými překupníky a přitom si nedělá žádnou starost s policií. Gabin jednoznačně ovládl celý thriller a je vskutku radost sledovat jeho na slova a mimiku strohé, avšak nesmírně působivé herectví. Díky krátké stopáži není snadné najít na snímku hluché místo, pro mě osobně však, v porovnání s hlavní dějovou složkou, závěrečné vyšetřování událostí na Gabinově statku ztratilo na dramatičnosti. Kromě drastické scény s kravami mě zaujala též rytmická hudba S. Gainsbourga. ()

dakarin

...tak takto to nechodí ;-) ale úplně vyloučit, že se něco podobného někde neudálo, jednoduše nejde. Silně nadprůměrný film, natočený umě - každopádně stojí za zhlédnutí. Zajímavě vykreslené prostředí a postavy, inteligentně kráčející děj a čistě provedené finále. Film lze docenit bez ohledu na představu, co život pod vedením daného předáka rodiny asi tak obnášel... Filmový koncert ze střední (možná vrcholné :-) doby filmové... ()

horovska

Hrdina, nezlomitelný, jistý si svým právem a nepředposraný. Kdo by to řekl, že do takovéto role je možné uvěřitelně vpasovat sedláka důchodového věku. I když... je to krásné, ale spíš jako pohádka, než realita. Ale člověk se i v dospělém věku občas rád podívá na příběh, kde láska a spravedlnost vítězí nad lží a nenávistí. ()

tranquill

"Z týhle rodiny ještě nikdo zavřenej nebyl, chápeš?" Sedlák, ten tvrdý chleba má, ale rodina je nade vše! Drsný thriller nebo farmářské drama? Oboje, v perfektním provedením, kterému vévodí Jean Gabin. Nedivil bych se, kdyby byl předobrazem Paulu Kerseymu v Přání smrti (avšak to je dle knižní předlohy). "A co má bejt, pane soudce?" ()

Allan

Tak to jsem si zase jednou naletěl. Měl jsem chuť na dobrý starý francouzský film, s dobrými starými francouzskými herci, dobrou starou hudbou a hlavně silným, dobře zpracovaným dějem. A co jsem dostal? Nekonečných 80 minut dětsky naivního, divného filmu. Jean Gabin nasadí v úvodu filmu obličej despotického starého vidláka a s tímto si vystačí po celou dobu filmu. Jeho postava je ve skrze nesympatický vesnický dědek, kterému záleží pouze na dobré pověsti rodiny a na tom, aby byl neomezeným vládcem nad životy a osudy svých blízkých. Problémy jeho vnuka ho zajímají jen pramálo, po celou dobu filmu se ho neobtěžuje ani zeptat na obyčejnou, prostou a logickou otázku: "Proč? Proč prodáváš drogy?" Film nemá de facto žádného kladného hrdinu - všichni ostatní herci díky příšernému scénáři pouze tupě postávají ve stínu Gabina a cosi blábolí. S charakterním herectvím to nemá nic společného. Hudba Serge Gainsbourga je těžce mimo - např. když ve scénách nejhlubšího násilí a ponižování zní jakýsi frivolní pouťový motiv, aby byl vzápětí vystřídán téměř metalovými tóny - to když kamera zabírá jedoucí traktor. Mnohé scény jsou zbytečně natahované - např. zabíjení krav džípem je poměrně nechutné a k dokreslení by bohatě stačilo ukázat několik sekund, ale rozhodně neukazovat téměř 4 minuty jatek. Jediný stav, ve kterém se toto arcidílko dá bez problémů skousnout je zřejmě pouze po požití materie, jejíž název tvoří jméno snímku. Nevím, já jsem film sledoval pouze pod vlivem kávy a minerálky a můj dojem z něj je tristní. ()

Inozuka

Jeden z vrcholů francouzské noir školy. Příběh statkáře, který se řídí heslem: "Tvrdý k sobě, brutální k ostatním." A pro rodinu a obranu svého světa i způsobu života nezná žádných kompromisů. K ruce má veterána z Indočíny, skříň narvanou brokovnicemi a krabice po domácku dělaných nábojů. Na tomhle oříšku si vyláme zuby kdejaký městský hejsek... překupíkem drog počínaje a policejním komisařem konče. Výborná hudba a civilně syrová atmosféra. ()

markotter

Gabina jsem snad neviděl hrát jinak. Ale to vůbec nevadí, protože on je v tom svém výrazu tak dokonalý, že to je jedno. ()

westman

Bravurní studie uzavřeného staříka, před kterým se třese strachy jeho početná rodina a který si umí poradit i s bandou městských gangsterů, kteří se z jeho pozemku nevrátí živí. ()

bearmeedek

Skoro krátký film, kde se zbytečně neplýtvá časem a jede se bez ohlížení napravo - nalevo. U starých filmů dost neobvyklé. Ani v závěrečných titulcích nepsali, že minimálně 15 zvířat při natáčení filmu nezahynulo, ani nebylo zraněno. ()