Zmenšování

• USA Downsizing (více)

Proces zvaný celulární miniaturizace vyvinuli norští vědci jako jeden z léků na hrozící přelidnění planety. Malí lidé míň snědí a zaberou míň místa, to dá rozum. A aby do tohoto programu vstupovali lidé houfně a s nadšením, provázejí ho gigantické ekonomické výhody a trvalý pobyt v mini-milionářském ráji Leisureland. Vidina zbohatnutí do programu přivede i Paula Safranka (Matt Damon) a jeho ženu Audrey (Kristen Wiig). Bezdětní čtyřicátníci s nudnou prací a neútulným bytem stejně nevidí lepší životní perspektivu. Po absolvování vstupního pohovoru následuje nutná úprava (všechen tělesný porost a plomby musí pryč) a pak už narkóza a samotná miniaturizace. Když se deseticentimetrový Paul probudí „na druhé straně“, dozví se, že Audrey nakonec vycouvala. Bohatého, ale opuštěného Paula naštěstí nenechají dlouho truchlit jeho noví „přátelé“, srbský playboy Dušan (Christoph Waltz) a jednonohá vietnamská disidentka (Hong Chau). S nimi toho prožije během pár týdnů víc než za celý svůj dosavadní život a uvědomí si, že i v malém světě lze prožít velké věci. (Cinemart)

Scraffy

Veľmi zaujímavý nápad na film, ktorý je super spracovaný. Matt Damon spoločne s hláškujúcou Hong Chau sú dobrý, aj keď mi už ku koncu Hong Chau začínala liezť na nervy. Príbeh od začiatku je veľmi kreatívny a dokáže už od prvej minúty vtiahnúť do deja. Alexander Payne to dokázal takmer dokonale. ()

elimS

60% - komentář 20ti slovy: Škoda, že se druhá půlka zvrhla do nějakých hipisáckých, globálních a ekologických blábolů, protože první polovina byla zajimavá, originální a úsměvná. ()

Mahowny

Na začátek bych rád napsal, že je to určitě lepší než hodnocení na csfs. Nápad to má zajímavý a i když se to ke konci pak trochu rozsype režisérovi pod rukama, je to film, který stojí za to vidět. Herecké obsazení je za mě supr, Damien je pán, jeho postava prochází vyvojem a on toho fotra v krizi středního věku hraje libově. Nejvíc cením tu ironickou facku lidstvu, které každou dobrou myšlenku posere a využije pro svoje pohodlí. ()

Ex_Machina

Sú chlapi čo by za 13 cm zabíjali. Vďaka novej technológii si to môžu dopriať. Len v inej forme. Ale zase pomôžu svojim rozhodnutím odľahčiť tento preľudnený svet. A čo všetko môžete robiť keď ste veľký ako sviečka na torte? Defakto všetko čo kedysi, len si musíte dávať pozor na vtáky a komáre. Film má dobrú myšlienku a skvelých hercov, ale niečo tomu chýba. Niečo vďaka čomu sa nad tým všetkým zamyslíte a niečo čo vás k tomu po čase pritiahne znovu. ()

Anianna

Zajímavé téma zpracované částečně jako drama s ekologickým přesahem a částečně jako komedie s ironickou nadsázkou. Možná ta nejednoznačnost žánru je důvodem nižšího hodnocení? Mně se film líbil. Zaujala mě výprava. S těmi nápady v procesu zmenšování si zřejmě pohrál tým kreativců výtvarníků. Třeba ta scéna s mini postýlkami, kam po zmenšení nabíraly zdravotnice lopatkami minilidičky, aby je pak vsunuly po tuctech do šuplíčků vstříc dalšímu osudu. To mě vážně pobavilo. Film se zpracováním přibližuje spíše evropské produkci. Žádná akce, i když by se do tématu hodila (výbuch v závěru jako plivnutí ještěrky...chacha), žádné podbízivosti typické pro americké komedie.  Damon úžasný! Uvěřitelný v každém gestu. Mezinárodním obsazením film získal. Hong Chau se mi líbila už ve Velrybě, Lassgard v Muži jménem Ove. I Waltz mě těmi grimasami bavil. Promyšlený nápaditý vizuál, příjemná hudba. ()

Hatred

Pokud vás zaujal nápad malých lidí ve velkém světě, podívejte se na Zootopii, je tam zpracovaný mnohem líp za mnohem kratší dobu (a ještě s dobrým příběhem). Nelogická osudová slátanina, která vůbec nevyužívá potenciál, který zmenšování lidí má, navíc hlavní hrdinka je neskutečně otravná. Ale doufám že na tohle téma bude jednou Black Mirror. ()

george82

Podle mě nevyužité téma. Čekal jsem daleko více interakcí mezi světy malých a velkých. Ale takhle šlo vlastně o normální film o tom, jak se frajerovi rozpadlo manželství a našel si vietnamku. Čekal jsem víc zábavy a zážitku. ()

XXXXXXXX odpad!

Další přírůstek do řad filmů, které vás pouze okrádají o čas. V dalších rolích Básníků, kteří přicházejí o vlasy, chlupy a svalovou hmotu, typický Čech Nowak Szafranek, jeho neméně americký compadre Czestmir a loztomiloučce beznohá Wy Kuř Mi Ho. Pro dramatický žánr potřebné asi tolik, jako nafukovací panna malomocnému! ()

boombang

K tomuhle paskvilu vznikal scénář dva a půl roku? To už i já bych ho sesmolil za měsíc - a lepší. Takhle zkurvit původní nápad, to se hned tak nevidí. Ale příjmení Šafránek a roztlemený Dušan pobavili, to jo. ()

hurki odpad!

Trapné a nudné nic. Nepatřím mezi zdejší intelektualní jedince co v tomto nachází své vnitřní krásy. ()

Estwen

Ne všechno, co se tváří skvěle je doopravdy skvělé. A když už si myslíš, že nemůžeš být víc v haj*lu, můžeš potkat pár lidí, se kterýma bude život docela sranda. Celou dobu jsem nemohla odtrhnout oči od Mattova pupku - kam se poděl sexy Bourne, to teda nevim, ale tenhle chlápek z něj nemá snad nic. Rodinná zábava na upršený odpoledne. ()

dalibor.durcak

Je to příjemný film, který nevyužil svůj potenciál, protože téma nabízelo tolik možností a variací a on sklouzne k ekologické agitce. Ale no tak, proč? Hlavně si kupujte železná brčka, zachráníte planetu! ()

Prubner

Chtěl bych vědět, co autoři fetovali, to musel být bezva matroš. Docela zajímavý nápad se zmenšováním není vůbec využit, v polovině filmu ho autoři navíc spláchnou do hajzlu, načež se příběh začne vyvíjet zcela nesmyslnými cestami a ústí do naprosté absurdity a bizáru. Jedna hvězda za Waltze a tu svéráznou Vietnamku. ()

Gamekeeper77

Ten námět se mi líbil a proto jsem nekoukal na tak nízký hodnocení a šel do toho. První půlka není sice nijak záživná, tempo taky neni strhující, ale přeci jen se tam vyvíjí nějakej příběh a já čekal, kam to bude směřovat. Druhou hodinu jsem bohužel přišel na to, že jen do velký prdele. Nejlepší na celým filmu byly záběry norských fjordů a zjištění, že existuje devět druhů šukání. 40%. ()