Americký inženýr Peter Bowman pomáhá se stavbou přehrady v jihoamerické Tecale, kde žije s manželkou Alicí, poznamenanou potratem, který prodělala v Africe. Po jedné z četných hádek se Peter stane obětí únosu. Vyjednáváním o jeho propuštění je pověřen zkušený vyjednávač Terry Thorne. Vysvětlí Alici a její švagrové Janis, že za únosem stojí osvobozenecká armáda, které jde jen o peníze. Šokovaná Alice zjistí, že společnost Quad Carbon, pro niž manžel pracuje, je před krachem a neplatila za své zaměstnance pojištění. Protože si služby Terryho agentury nemůže dovolit, je muž odvolán a případ převezme místní vyjednávač Fernandez. Zatímco Peter je s několika dalšími zajatci hnán do hor, snaží se Alice s pomocí Janis sehnat peníze na výkupné. Terry je znechucen přístupem nadřízených, a tak se nakonec vrátí. S pomocí bývalého kolegy Dina se zbaví Fernandeze a znovu se pustí do namáhavého vyjednávání. Peter se v jednom z partyzánských táborů spojí s Němcem Kesslerem a společně plánují útěk. Dino začne Terryho přemlouvat k radikální osvobozovací akci, protože podle něj už ví Peter o partyzánech příliš mnoho, aby ho nechali žít. Terry se musí rozhodnout, zda pokračovat ve vyjednávání, nebo se pokusit o riskantní osvobozovací akci. (TV Nova)

2Pac

Vyzeralo to, ako keby sa herci vybrali na dovolenku niekde do Juznej Ameriky a ako bokovku, natocili Skusku zivota. Uplne nepresvedciva je Meg, ktora sa so svojimi umelymi slzami tvari ako keby jej maximalne tak uniesli skrecka a nie manzela. Film ako tak drzi nad vodou, podla mna velmi pekne spravena, oslobodzovacia scena na sposob pocitacoveho Far cry...pokus o krizenca romantickeho filmu s akcnakom nevysiel... ()

gogo76

Tradične výborný R.Crowe spolu s čoraz zaujímavejším D.Morsom,svojimi výkonmi dvíhajú Hackfordov snímok z vôd priemeru.Zaujímavý príbeh o únosoch ,ktoré sa v týchto oblastiach dejú často.Zaujímavá je najmä prostredná časť ,kde majú majú miesto vyjednávači a ich praktiky.M.Ryan konečne aj trošku v inej úlohe, ako len v nekonečných romantických variáciach, hoci malému romániku sa nevyhne ani tu a dokonca ani mimo filmu.Hoci objektívne by som ohodotil troma ,nemôžem.R.Crowe by sa hneval.70%. ()

pepo

priemerný thriller.a otrasná chémia crowe-ryanová.keby som sa v jednom dialógu nedozvedel že je do nej buchnutý ani na to neprídem.skvelý david morse ()

sepp odpad!

Nelogičnosti, příšerný scénář, děsivý casting a naprosto tragická režie. Dohromady nuda, kdy zábavnější je už i počítat vajgly v popelníku na nádraží. Nebrat! ()

Jamal

Pokud se chcete stát hrdinou, jako je v tomto filmu Russel Crowe, počítejte s tím, že ne vždycky všechno skončí dobře. Že za zásluhy se nebudete mít nadosmrti dobře, že budete trpět a vyčítat si, že jste do toho vůbec šel, ale to už by byl vlastně druhý díl, takže zpět k jedničce ( i když žádná dvojka nikdy nebude ). Film u kterého se rozhodně nudit nebudete. Film, podle kterého se na poslední chvíli rozhodnete neletět do Kolumbie, možná i do celé Jižní Ameriky, a už vůbec ne pracujíc pro naftařskou společnost a jezdíc v kabrioletu. Nevím proč, ale nebyl jsem až tak přesvědčen emocí daného příběhu, přišlo mi někdy, jako kdyby Meg Ryan svého manžela ani nechtěla vykoupit. Vtipná mi přišla scéna jak se vydá Russel jejího manžela vysvobodit a je v takovém tílku, jeho tělo vypadá jak to Hulkovo, ale má přirozenou barvu namísto zelené a ještě k tomu tam políbí Meg. Ta se potom tak sladce a trošku vyčítavě otřese. Vlastně jediná emoční chvíle mi přišla na konci filmu, kde se ho ptá jestli ví co pro ní znamená. Neřekne mám tě ráda, miluji tě, ale víš co pro mě znamenáš. V dané chvíli mi to příjde víc než předchozí dvě věty, které už jsou tak trošku okoukané. Takže až se rozhodnete zachraňovat manžela nějaké sladké ženě, raději si z Bogoty zaleťte už jen kousek do Brazílie na Rio a někoho si tam najděte na festivalu a nebo do Kolumbie či Argentiny za kráskami z telenovel (( :: ()

Pepinec

Včera dopoledne jsem tisknul letenky, odpoledne se válel nad mapami horských treků a večer si pustil film. Nó, moc se tam těším, takhle bezva reklamu na cílovou destinaci jsem dlouho neviděl. Aspoň že je mi jedno, kdo do koho a při čem se tady mezitím zamiluje. Meg u mě sice není ani jednička, ani dvojka, ale chápu Russella, že při jeho práci se zamiluje i do pěkně stavěného smetáku, když taky jednou uvidí něco jiného než vojenský maskáč. Ovšem třeba finální půlhodinka, ta byla naopak na jedničku podtrženou a já jenom doufám, že by se pro mě takhle taky někdo obtěžoval. ()

Big Bear

Životní zkouška je takový normální akční thriller, kterých už jste viděli hromadu. Na tomhle je zajímavé jen to, že tam hrál můj oblíbenec Crowe. Milovníci Kriminálky NY tu také spatří Carusa, který zde na rozdíl od NY bez brýlí a přimhouřeného pohledu celkem oproti roli detektiva coby voják special forces křepčí v džungli. Od poloviny filmu sledujeme záchranu uneseného Morseho z bambusového vězení. Kolumbijci jsou tupí jak se dá očekávat a tak je elitní komando kosí po desítkách. A když už některý z nich míří ákáčkem na některého z hrdinů, dá mu dost času na to a by se otočil a gangstera zastřelil. :-) To se tam stalo asi 2x. :-)). No dál nebudu spoilerovat, jestli Crowe zachrání Morseho pro sličnou Meg Ryan si budete muset zjistit sami! 3 miny claymore. * * * ()

k212

Musím říci, že po všech záporných recenzích, co jsem kde přečetla, mě Životní zkouška docela překvapila. Čekala jsem akcí nabité dílko, a dostalo se mi mírně psychologizujícího dramatu. Má na tom podíl hlavně herecká suita Russel (přesvědčivý a čestný), Ryanová (zdrženlivá), Morse (nejednoznačný) a Reedová (svérázná). Ovšem, že se nejedná o nic extra ve smyslu scénáristickém (únosy, vyjednávání - na Nově toho je v podprůměrné televizní produkci jako smetí). Problém však je, že na film jdou buď fandové akce a ti se nedočkají, a ostatní ho radši ani neuvidí, prostě toto dílko není příliš vděčné ani zajímavé, tak trochu nudné. ()

kingik

Inženýr, kterého hraje David Morse, pracuje ve fiktivní jihoamerické zemi na výstavbě přehrady. Jednoho dne je však během cesty do práce přepaden místními povstalci a unesen. Jeho zaměstnavatel není ochoten za něj zaplatit vysoké výkupné, a proto jeho manželka Meg Ryan vyhledá profesionálního vyjednavače Russella Crowa a přesvědčí ho, aby se případu ujal. Expert specializující se na únosy se inženýra rozhodne osvobodit s pomocí několika žoldáků a zároveň se do manželky zamiluje. Je to průměrné a je to poměrně koukatelné hlavně díky atraktivnímu zpracování. Mezi Crowem a Ryanovou překvapivě nepanovala skoro žádná chemie navzdory jejich milostnému románku kdy se na natáčení sblížili. 60% ()

Anderton

Skôr skúška divákovej trpezlivosti, kedy sa konečne z toho niečo vykľuje a či to nakoniec nebude iba prázdne klišé, ktoré má tromfy jedine v castingu. Vidíte hodnotenia, nikto nemá dôvod ísť nad tri, ale zase nikto nemá dôvod ísť nižšie. Má potom zmysel taký čisto priemerný film vôbec pozerať? A má význam vôbec takýto film točiť? Videl som už dávnejšie a vôbec nemám chuť si osviežovať pamäť. ()

nash.

Měl to být thriller nabitý emocemi. Zajatý manžel, chrabrý vyjednávač, zoufalá manželka, zrada, složité vyjednávání, osvobozování, teď do toho komplikace s nečekaným citovým vzplanutím. Jenže ve výsledku to všechno, s výjimkou skvělého Davida Morse, působilo tak nějak chladně, odtažitě a bez elánu. Jakoby se nikdo moc nesnažil zaujmout, což se opravdu povedlo. Morseho Peterovi jsem sice držel palce, i když poněkud vlažně, ale Terry i Alice mi zůstali zcela lhostejní a jejich vztah jakbysmet. A to asi záměrem tvůrců nebylo. ()

klerik

Crowe hrá obyčajného človeka, ktorý v americkom filme vyznie akosi paradoxne nereálne. Vzťah ústredného páru je absolútne chladný, ale dýcha z neho realita.... Priemerný film zaujme hlavne šikovnou prácou s kamerou a strihom... ()

SeBig

Po pravdě řečeno, jsem čekal větší rozuzlení zápletky, když to celkově všechno dám dohromady, tak to zas takový drámo nebylo a nijak moc dramatických věcích se zde nestane. Meg Ryan vždy rád vidím a celkově obsazení je dost dobré, ale ta stopáž taky mohla být kratší. Námět zní ze začátku fajn, ale pak už to začne kolýsat. Dal jsem si kafe, tak jsem v hodnocení trochu milejší, než obvykle. ()

LaciLC

Dosť dlhý thriller, pri ktorom som sa však vôbec nenudil. Herci podávajú kvalitné výkony, akcia je takmer dokonalá a všetky ostatné aspekty sú štandartné. Myslím si, že Skúška života je veľmi dobrý film, no aj režisér už natočil mnoho lepších kúskov a ani do filmografií hercov sa nazapíše zlatým písmom. ()

HellFire

Nevybavuji si, kdy naposledy jsem viděl dramatický hollywoodský vysokorozpočtový film s tolika známými tvůrci zapojenými do různých aspektů produkce, který by totálně selhával po všech stránkách. Začínáme scénou někde z Ruska, kdy si Russell Crowe hraje na zachránce rukojmích a musí přitom obelstít ruskou armádu. Z handheld kamery se mi dělá zle, střih jakoby měl na svědomí student gymnázia, titulky zase školák druhého stupně, který přičuchnul ke grafice. Najednou to celé končí a sledujeme Meg Ryan a Davida Morse kdesi v džungli, kde se snaží vybudovat přehradu. Jenže jediné co dostaneme je depresivní hádka, ze které mě bolí hlava. Kameraman a střihač opět řádí a já si chystám kýbl. Všichni neustále řvou a já už se předkláním. Až po dvaceti minutách je jasné, že tohle bude další z těch „vyjednavačských“ thrillerů a mě se se dělá fakt nevolno. A když si představím, že budu muset sledovat přehrávající Meg Ryan, jakožto se snaží předstírat, že ji účast na tomhle projektu baví, vrhám svůj oběd obloukem přesně do cíle. Mé pocity sdílelo hodně diváků, protože při nabobtnalém rozpočtu 65 milionů USD (někde uvádí 80) film prodělal trenky i s gumou. Z kin dal taktak 62 milionů. Meg Ryan dostala dokonce na ruku 15 milionů! Při pohledu na její filmografii po roce 2000 mohl být tohle poslední film, kde jí někdo odklepl tak šílený honorář. ()

Othello

Proof of Life se dá ideálně popsat scénou z Black Books, ve které Bernard Black prodává dovolenkářskému páru tu samou knihu: "You, you want suspense, thriller. This does you both. It's this temp. She's 29 and she can't get a boyfriend. Oh my god." "Sounds great." "No way!" "And she's got 12 hours to stop a nuclear war with China." "Well, one copy each!" Sice se nedá přehlídnout, že se jedná o přímý útok na diváckou skupinu "ona&on kolem třicítky", takže máme únosy, guerilly, zelený barety, hevikoptévy, nějakou tu explozi a superprofesionálního bejvalýho vojáka, ale k tomu je doplňuje smutná Meg Ryan, pocit sounáležitosti, exotické zasazení a zakázaná láska. Hackford se tím vlastně vrací k tématům jeho veskrze nepodařených osmdesátkových romancí, které vždycky pracovaly s osudovou a nepravděpodobnou láskou v mužském prostředí (vojenská základna na Officer & Gentleman, soukromý očko v Against All Odds, americký fotbal v Everybody's All-American). Problém se tady pak nachází ve zpackaném propojení oné romantické a thrillerové linie a to zejména díky mizernému vybudování vztahu mezi Morsem a Ryan, díky čemuž se sice snaží vykreslit film protagonistku jako silnou, neúnavnou osobnost, my ji ale právem podezíráme, že jí je celý ten únos tak nějak jedno. Zakázaná láska mezi ní a Russellem Crowem pak vychází ze tří scén - ona ho jednou casual pohladí po zádech, pak se napije ze stejné sklenice jako on a pak už rovnou šupky dupky hlavu do hlavy a je to všechno jasný. Naštěstí díky tomu, že ta romantická linie nakonec nikoho tak moc nezajímala, se film většinu stopáže věnuje samotnému únosu a pokusu o záchranu, což je prostě zábava, která končí poctivým vystřílením vesnice rebelů, odletem vrtulníku a titulkovým rozloučením s onou nebezpečnou ekvádorskou krajinou. ()