Režisér Lasse Hallström natočil drama Ostrovní zprávy na motivy románu spisovatelky Annie Proulxové, jenž byl oceněn Pulitzerovou cenou. Kevin Spacey hraje hlavní roli Quoylea, živořícího, citově vyčerpaného redaktora novin, který trpí v nešťastném manželství s tyranskou Petal, promiskuitní nezkrotnou ženou. Ta se pokusí prodat jejich dceru Bunny k adopci, ještě než sama zahyne při autohavárii. Quoyle získá dcerku zpět a vydá se s ní i s dávno ztracenou tetou Agnis (Judi Denchová) do starého rodinného domu na Newfoundlandu. I když Quoyleovi život na ostrově zpočátku připadá stejně nepřátelský a krutý jako Agnis sama, dostane místo redaktora námořních zpráv ve zdejších novinách. Quoyle si díky své práci brzy získá uznání vděčných čtenářů a začne si dávat život do pořádku. Zároveň naváže vztah s místní svobodnou matkou Wavey (Julianne Mooreová), osvojí si pár námořních pravidel, odkryje temnou rodinnou historii a nakonec najde i vlastní sebeúctu. Agnis, která mezitím rozjede vlastní úspěšný byznys, čelí traumatickému zážitku z dětství, do nějž je zapleten i Quoyleův zesnulý otec. (HBO Europe)

gudaulin

Tři zásadní Hallströmovy snímky jsem viděl před 15 lety a cenil jsem si je vysoko. Šlo konec konců o jeho výkladní skříň v podobě Čokolády a Pravidel moštárny. Poté jsem si dal dlouhou pauzu a nyní s velkým časovým odstupem mám co do činění s Ostrovními zprávami, které ve mě, jak jen to kulantně říct, vyvolávají rozpaky. Hallström neměl tuto látku nikdy dostat do rukou. Míjí se s jeho naturelem a filmařským viděním. Je příliš sladký a sluníčkový pro příběh zasazený do drsné přírody Newfoundlandu. Nedokáže pracovat s atmosférou a přidat nezbytný díl syrovost a bolesti. Výsledkem je nevýrazné "něco", které se za pár hodin vypaří z hlavy. Hrdina snímku Quoyle patří k typu pasivních moulů, o kterých jsem si dosud myslel, že se vyskytují snad jen ve filmovém světě Aki Kaurismäkiho. Katastrofální manželství (jehož konec by kterýkoli jen trošku soudný muž přivítal jako osvobození z pekla) by patřilo spíš do žánru bláznivé komendie než romantického dramatu. Quoyle je každopádně postavou, které se negativní nebo pozitivní věci "dějí". Jak považuju Kevina Spaceyho za výborného charakterního herce, tohle není typ role, která by mu sedla na tělo. Obsazení je sice silné, ale nezdravý základ už nezachrání. Celkový dojem: 40 %. ()

Lynn

Všechny Hallströmovy filmy mají přenádhernou lyrickou atmosféru, kterou miluju. Nepostrádají melancholii, smutek, radost nebo lásku. Nechce se mi psát, že "Ostrovní zprávy" jsou milý snímek, protože to zní jako klišé, ale nenapadá mě jak jinak ten film popsat. Ono to ani dost dobře nejde, to se prostě musí vidět a hlavně prožít. ()

genetique

Veľmi príjemný, hrejivý filmík zo života s krásnou atmosférou a prírodou okolo. Obdivujem scenáre, ktoré svojou nevšednou jednoduchosťou a zároveň nevídanosťou dokážu zaujať. Väčšia dramatickosť v tomto filme ako romanickosť, čo je poznať už po prvej polhodinke. A strašne sa mi páčil Rhys Ifans, škoda, že mu nieje poskytnutých viac príležitostí na filmy. Ďalší z filmov, na ktorý potrebujete vystihnúť ten správny okamih správnej nálady. 80%. ()

StarsFan

Hlavní plus: Kevin Spacey, Julianne Moore, zvláštní atmosféra. Hlavní mínus: někdy až pohádkový nádech jinak celkem seversky drsného filmu. Vyberte si sami, co u vás převáží. U mě jsou to jednoznačně klady. ()

castor

Švédský klenot Lasse Hallström miluje outsidery, samotáře, podivíny. Je v jejich případě chápavě vlídný a jejich snahu o změnu popostrkuje až nefilmovými prostředky. Jeden takový, uvězněný v následcích svérázné výchovy, se právě zakoukal do temperamentní běhny, aby následující roky pečoval o jejich dcerku a sledoval, jak si nezodpovědná matka tahá domů milence a s jedním to při jedné autonehodě nezvládne. Pak zaklepe jistá svérázná teta a přesvědčí ho, aby začal znovu. Úplně jinde. Vykoupení se nabízí. Stejně jako nová láska, noví přátelé, nové možnosti. Hallström, který má tak znovu sakra velké pochopení pro lidské slabosti a podivínství, opět boduje. Jen to tentokrát není tak suverénní a přesvědčivé vítězství. Prvním problémem je asi to, že hlavní hrdina není zrovna zajímavý. Spíš doslova matný. Nehrát ho skvělý Kevin Spacey, byl by to vyloženě průšvih. Další problémem se jeví i to, že režisér lehce ustoupil prostotě vyprávění, která zdobila jeho předešlé kousky. Obyčejnost Gilberta Grapea, to byla radost. Tady chybí. Jinak potěší náladová kamera, hudba Christophera Younga a několik herců ve vedlejších rolích. Ač hrají „jen“ to, co jim scénář dovolí. ()

Rex Mundi

Poézia života prevedená na plátno. Môj pocit z tohto filmu by som popísala asi tak, že život nikdy nie je dosť zložitý, aby nemohol byť zložitejší, ale keď sa vyrovnáte s minulosťou, s okolím a so sebou samým, môže sa stať jednoduchším. Pri jeho sledovaní zakaždým takmer fyzicky prežívam jeho atmosféru a ponorím sa doňho celou dušou. K tomu nezanedbateľne prispieva aj dokonalá hudba. Jeden z úchvatných filmových zážitkov, ktorý sa dá opakovať. ()

Davies182

Šedivá předvídatelná Nuda. Jeden z nejtrapnějších cílených útoků na Oscary, jaké jsem kdy viděl, a to mi nikdo nerozmluví. Úplně slyším ty telefonní hovory agentů všem zdejším hollywoodským star... k pláči! ()

cheyene

4* za herce, atmosféru a námět. Kevin Spacey sice opět hraje to, co vždycky, tzn. podivína, ale ono mu to docela svědčí. Judi Dench hrát umí a potvrzuje to i zde. Nezklamou ani ostatní herci a chvílemi i mrazivější atmosféra utváří výsledný dojem. ()

petaspur

Osud smutného chlápka (s vizáží mého oblíbence Kevina Spaceyho), který si na nehostinném ostrově srovnává v hlavě svůj život, mne sice docela zaujal, ale pobavit mne nemohl. Melancholie stříkala z obrazovky všemi směry, ale mně chyběl občasný vtípek, který by snímek učinil pro mé oči koukatelnějším. ()

Snorlax

Kevin Spacey patří k těm nemnoha nenápadným hercům, jejichž výkon je vždy naprosto skvělý. A tak povyšuje i velice fádní melodrama, ve kterém už chybělo jen roztomilé štěňátko, na značně koukatelný film. Režijně se jedná o celkem kvalitní, ale poněkud rutinérskou práci. ()

Anderton

Ostrovné správy doprevádzala povesť prepadáku a zmiešané reakcie kritiky. Nie je to film do multiplexu, možno skôr patrí na televízne obrazovky, ale vychutnať si jeho chladnú ostrovnú atmosféru v nejakom prítulnom malom kine muselo mať tiež svoje čaro. V roku 2001 ešte také kiná existovali. Na to, aby som mu dal štyri hviezdy, som film mudel vidieť dvakrát. Hallstrom nás proste vždy dostane. ()

Smok

Mám veľmi rád pána Spaceyho, aj pani Múrovú a myslím si, že sú to vynikajúci herci. Od detstva sa chcem presťahovať trebárs aj na severský Newfoundland a milujem severské krajiny. Romantické kúsky s kľudom angličana znesiem, pri tých kvalitných si dokonca užívam. Preto táto kvalitná, pomalá a chladná romantická dráma o hľadaní samého seba menej ako 4 nedostane. Spokojnosť. ()

swamp

Julianne Moore, Cate Blanchett a Kevin Spacey jsou zárukou toho, že vás ve filmu nebudou trápit špatné herecké výkony. Ovšem scénář v The Shipping news trochu zaostává. Není vysloveně špatný, spíše celkově unylý. Snímek vás rozhodně neurazí, bude hodně záležet na tom, jakou máte náladu. Mně se líbil, ale podruhé už ho vidět asi nemusím. "Jack is..Jack is all right now. You all know..we are only passing by. We walk over these stones a few times. Our boats..sail for a little while on the waves and then they have to sink. Jack knew that, better than anyone. Right, Jack?" ()

Slartibarkfast

Na tenhle film jsem šel onehdá do kina z nudy, protože nic jiného zajímavého nebylo v plánu. O to víc jsem byl s kamarádem překvapen, jak skvělý snímek to je. Není nijak složitý, ale herecké výkony, skutečnost postav, které si nezamilujete pro dokonalost "Mirka Dušína", ale pro ztotožnění s vámi samotnými, ponurá atmosféra a postupné odkrývaní tajemství, to vše z něj dělá neobyčejný příběh. Mne velmi příjemně překvapil a hodně se mi líbil, ačkoliv své diváky si musí pečlivě hledat. Každému nesedne táhlá a dlouhá stopáž. Musím se ale přiznat, že já se k tomuto snímku často vracím, když mám nějaký ten bacil a zpod peřiny, navíc, když je venku hnusně, se na to kouká naprosto skvěle. A můj oblíbený herec v hlavní roli.. Jednoznačných 90% ()

nascendi

Môj rovesník Lasse Hallström nakrúca priemerné aj nadpriemerné filmy. Ostrovné správa patria podľa mňa skôr k tým priemerným. Je v nich málo, čo môže diváka zaujať.Film je zmesou aktuálnych udalostí premiešaných s démonmi minulosti. Podarilo sa obsadiť ho štvoricou kvalitných hercov, ale ani oni nedokážu prispieť k tomu, aby film zanechal v divákovi výraznejšiu stopu a po nejakom čase sa nutne ocitne vo vzdialenej časti pamäte. ()

Rocky62

Spacey nezklame nikdy, zato styl vyprávění je spíše nudící než poutající. Hudební složka je na můj vkus příliš nevýrazná a optimismus z tohoto snímku nevyzařuje ani náhodou, což sice není až zas tak na škodu, ale celkově mi to připadalo takové suché bez správného náboje. Zkrátka bez šťávy. ()

FrodoF

Další dobrá adaptace o Lasse Hallstroma s výborným obsazením (hlavně KevSpa). Přesto ve srovnání s Čokoládou a Pravidly moštárny trochu slabší. ()

Tommy987

Mám rád Lasse Hallströma, mám veľmi rád Cider House Rules, priam milujem Chocolat, Spaceyho považujem za jedného z najtalentovanejších hercov, Moore, Dench a Blanchett sú na tom podobne, ale tento film išiel maximálne mimo mňa. Musím objektívne uznať dobré herecké výkony a pekné vizuálne prevedenie, ale tá nekončiaca nuda, ktorú som prežíval počas necelých dvoch hodín trvania filmu mi jednoduchu nedovolí ísť nad 2*. Je mi to ľúto, ale toto je fádny priemer za 5/10. ()