Ready Player One: Hra začíná

• USA Ready Player One (více)
USA / Indie, 2018, 140 min

Děj filmu legendárního režiséra Stevena Spielberga je zasazen do roku 2045, kdy se svět ocitá na pokraji chaosu a kolapsu. Lidé však nalezli spásu v OASIS, rozsáhlém světě virtuální reality, který vytvořil geniální a excentrický James Halliday (Mark Rylance). Když Halliday zemře, odkáže své nesmírné bohatství prvnímu člověku, který najde Velikonoční vajíčko ukryté někde v OASIS. Odstartuje tak zběsilý závod, který pohltí celý svět. Když se k závodu o nalezení Velikonočního vajíčka rozhodne přidat nenápadný mladý hrdina Wade Watts (Tye Sheridan), je vržen do šílené, realitě na hony vzdálené honby za pokladem ve fantaskním světě mystérií, nečekaných objevů a nebezpečí. (Vertical Entertainment)

matmanX

Pamatujete na Návrat do budoucnosti? Na Space Invadery na starých arkádách, Van Halena v rádiu? Vzpomínáte na Jurský park, Železného obra, Star Wars, Freddyho Kruegera a Godzillu? Hrávali jste Gears of War a Zeldu? Tak, a teď ta nejdůležitější otázka: stačí vám ke štěstí posledních pár vět tisíckrát variovaných a roztažených na víc než dvě hodiny bez větší hlavy a paty? Pokud ano, tak si Ready Player One určitě skvěle užijete, ale pokud tady očekáváte originální příběh, zajímavé postavy, charismatického hrdinu nebo aspoň důvtipný komentář na popkulturu, máte smůlu. To radši sáhněte po jednom ze stovek lepších filmů, na které se tady odkazuje, nebo si zopakujte LEGO Příběh a Králíka Rogera, které dokázaly zdánlivě cynický námět s licencovanými postavičkami proměnit ve vynalézavé komedie s překvapivou hloubkou. RPO si z devadesátek nebere jen odkazy, ale i zastaralá klišé, která minulé století neměla přežít. Máme tady nevýrazného protagonistu, který zvládá být dokonale obyčejný a zároveň naprosto jedinečný, s partou poskoků, kteří podle síly osobnosti a hereckého nadání vyskočili z Disney kanálu, a supermodelkou, která má celoživotní mindrák ze sotva viditelného znamínka. Společně stojí proti korporátní karikatuře tak slizké, že i Jabba Zeman by potřeboval kapesníček, ale stále ploché jak kartonový panák. To by nebyla taková hrůza, kdyby film stál na příběhu. Koncept virtuální reality promíchané popkulturní náloží přímo překypuje možnostmi, ale RPO se málokdy odváží k experimentaci a zůstává u tisíckrát viděných vyprávěcích vzorců, které dokážete bez větší snahy předpovídat s hodinovým náskokem. Unavenosti vyprávění rozhodně nepomáhá častá potřeba vysvětlovat viděné dějové body stylem Mickeyho klubíku, tedy stokrát zopakovat přímo do kamery, dokud to nepochopí i retardovaní kojenci. Přitom obsah filmu se neomezuje na dětské publikum, nebo jsem jenom zaspal dobu a dnešní caparti ulítávají na Osvícení a Buckaroo Banzai (což mi vůbec nevadí). Velká škoda je nevyužitého světa, který je i přes vyprávěnou expozici vysvětlen dost zbrkle, takže není ani jasné, jakou mají záporáci moc. Jednu chvíli jsou neomezení králové světa, druhou jsou bezmocní proti obyčejným policajtům. Nakonec zbývá oslavit vítězství... čeho vlastně? Záchrany dystopie, kde většina světa sedí ve smrdutých slumech s Oculusem na hlavě. Film je k celé myšlence kreativně a filozoficky vyprázdněné budoucnosti tak nekritický, že výsledné poučení začíná a končí u "Hele, možná neseďtě v Matrixu celý týden, ale jenom pětkrát týdně". Z potenciálně skvělého sci-fi s přesahem se tak stala zábavná, ale nevýrazná recyklace Amblinovské poetiky, která je i přes Spielbergovu přítomnost minimálně o úroveň níž, než To nebo televizní Stranger Things. ()

aLPaC

Fantastický film! Steven nezklamal a opět ukázal, že i v jeho letech zůstává v duši stále malým dítětem. Na filmu je jednoznačně vidět, s jakou láskou k němu jeho tvůrce přistoupil (tak nějak bych si typl, že postava Marka Rylence je v některých charakterových vlastnostech založena podle Stevena). Všechny ty odkazy (nikde jinde jich neni víc), 80s soundtrack, Silvestriho hudba, virtuální realita i postavy, i když ty pro mě zde tak nějak hrají druhé housle, všechno na mě působilo strašně pozitivním dojmem (přesto, že se vlastně jedná o strašlivou vizi budoucnosti). Já z kina odcházel naprosto spokojen. Steven pro mě vždycky bude jeden velký snílek a i proto ho mám rád. ()

Kacitr

Zatraceně. Tohle byla jízda. Soundtrack mě hned v prvních minutách uchvátil, a já věděla, že toto bude pecka. A taky, že byla. Akce, napětí, humor a pak ta sekvence pro milovníky hororů a Stephena Kinga???!!! Ano. Spielberg je bůh. Alespoň pro mě. Amen. ()

cesky_hrac odpad!

Prosím ne! Tenhle film je tak zbytečný, hnusný.... No, radši začnu od začátku... Nastal večer a já si s radostí pouštím film "Redi Plejr Van". Čekám, že mě film okouzlí.. Po prvních 20 minutách si říkám: ,, To se mi asi nebude líbit..." A měl jsem pravdu. Posledních 110 minut jsem chodil po svém pokoji a prosil boha: ,, Prosím bože! Ať už to skončí! Přece já čistá lidská duše jsem nic zlého neučinil. Prosím vyslyš mé přání..." Jenže se bůh neozýval. Začal jsem mít strach. ,,Co když budu muset tento film ještě 108 minut sledovat?" Snažil jsem mít čistou hlavu. Pokusil jsem si zážitek z filmu zpříjemnit hudbou. Páni Pol Mekkártny a Džon Citron teda Lennon mě zachránili. Já falešně zpíval s nimi zpíval skladby: Dont Let mí Daun, Hej Džud... Ach.. SAKRA! DOŠLA BATERKA V RÁDIU! Byl jsem znechucen. Bůh mě neposlouchal a mí kamarádi z The Beatles mě opustili. Kašlu na ně! Najdu si něco jiného! A podívejme! Závěrečné titulky filmu! Konečně. Já to ve zdraví přežil!...... Filmu dávám krásných 0/10! ()

bobstock

One man show by seňor Spielbergo! Skvěle zrežírovaná nerdská pastva pro hráčské oči všech možných generací. Úžasně zkloubený příběh z virtuální reality, která už je nyní odrazem nezdravé výchovy dnešní mládeže. Pokud už nic jiného nefunguje nebo nebaví máme stále kam utíkat a mě tenhle příběh jako bývalého pařana rozhodně bavil, jak v reálu tak v umělé realitě. Bravo Pane! 85% ()

Klajnik

Některé filmy se vám zaryjí do paměti kvůli příběhu a postavám. Jiné kvůli skvělým scénám. Jednu takovou má i RPO. Ten závod, kterej se všichni uživatelé Oasis snaží vyhrát je super (kéž by k takové úrovni videoher průmysl dospěl ještě za mého života), ale krom něj si z filmu po 4 letech nepamatuji takřka nic. Už ani nevím, co nakonec bylo tou Hallidayových Easter výhrou. To vypovídá o všem. Fakt, že se ve filmu sem tam mihne Freddy, Hello Kitty, motorka z Akiry, Kong nebo DeLorean mě neuvádí do geekovskýho opojení. Je sice fajn, že si v tom znalec pop kultury může hledat odkazy, ale celková kvalita je dosti slabá kvůli nízké úrovni toho, na čem v médiu doopravdy záleží. Rozhodně je ale dobře, že se to tvůrci filmu rozhodli zmodernizovat celý námět, protože koukat na debily hrající osmdesátkové hry od Atari by bylo vrcholem nudy. Přesto si myslím, že námět nebyl náležitě vytěžen. Sám bych rád viděl dobrodužný film o tom, jak se lidi snaží nalézt různé artefakty, kódy a brány v obrovském světě virtuální reality. Tenhle film to ale neuchopil a nevytěžil tak, abych si to mohl náležitě užít. ()

Mikino00

Knihu jsem četl a ačkoli jsem nesdílel všeobecné nadšení po jejím přečtení, musím konstatovat, že byla lepší než film. Ten to zval mnoha asi nutnými zkratkami a přizpůsobil děj své potřebě. To ve výsledné podobě dost promluvilo do příběhu i komplexnosti postav a film dost dost popkornový nádech. Šel prostě vstříc mainstreamovému diváku, to mě bohužel neoslovilo. ()

Garch

Duran Duran, kazeťák, Space Invanders, a-ha, cihla s anténou nebo záznamy na VHS v roce 2045?! Spielberg si prostě natočil film z budoucnosti a zároveň z osmdesátek, kdy ho asi zápletka napadla prvně, ale tenkrát to technicky slušně natočit nešlo. :-) ...pátá hvězda pomyslně od syna, který ve svých deseti film pochválil, ač by ho mírně zkrátil. ()

geimz

Veľmi efektný vizuál a obzvlášť závod v úvodnej časti filmu je okulahodiaci. Ale je to oproti predlohe strašne zjednodušené, zmainstreamované a zklišovatelé oveľa viac, než by som od Spielberga čakal. Je jasné, že kompromisy sa pri adaptáciách robiť musia, ale tu ich je jednoducho príliš veľa a rovnako veľa je aj zmien, ktoré nemuseli byť. Je to na také slabé 4*, aj to predovšetkým za akčnejšie pasáže, pretože tie tichšie, či už v reálnom alebo virtuálnom svete, sú zromantizované až na hrôzu. ()

Imrwere

Ready player one … Tak tady bych mohl být celkem stručný, dokonce bych i chtěl, ale jak sám sebe znám i jak mě znají ostatní, určitě se opět rozkecám, ale jdeme rovnou k věci. Knižní předlohu k filmu dobře znám, zná ji i vysoké procento naší populace a přesto, že se jedná o velký bestseller, nečetl jsem ji. Ani v kině jsem na promítání nebyl a tak jsem možná ochuzen o správnou atmosféru, která mi byla podsunuta pouze při domácím promítání. Ale víte co? Je mi to fuk z několika prostých důvodů. Tím hlavním je zejména angažmá držitele několika Oscarů a jednoho z nejlepších režisérů historie, jmenovitě Stevena Spielberga. Do čeho vloží ruce on, to kvalitu rozhodně nepostrádá a ve filmu se najdou hlavně hráči počítačových her, jelikož se jedná o virtuální svět prokládaný realitou. Co nikoho nemůže nechat klidným, to je velice zajímavě a hlavně kvalitně zpracovaný digibordel. Ano, ten je zde velikou předností a je vlastně tím hnacím motorem celého snímku. Ten je mimo jiné doslova natřískaný popkulturními odkazy, jichž je k vidění tolik, že snad ani není možné je vnímat všechny. Co ale nikomu nemůže uniknout, to je ikonický objekt známý z Návratu do budoucnosti. Správně tušíte, jedná se o Delorean. Menší slabinou filmu je už jen charakter hlavního hrdiny. Ten mě přílišně nezaujal a děj je snadno předvídatelný. Akce je ovšem k vidění dost a i přes hluchá místa a nudné chvilky, určitě u projekce usínat nebudete. Ani dnes se nebudu pouštět do přibližování děje. Určitě se na film podívejte, protože za to stojí, ale jestliže znáte knižní předlohu, neočekávejte velké věci. Jak jsem se dočetl, adaptace byla opravdu opatrná a mnohdy hodně ošmelená. A přestože já toto posoudit nemohu, zdroje, ze kterých tyto názory mám, jsou velmi důvěryhodné. O osmdesátá léta se kromě tohoto díla v dnešní době opírá celkem dost snímků. I přes pravdu, že Spielberg odvedl opravdu kvalitní práci, otázkou je, jak dlouho tento aktuální trend vydrží na takovéto úrovni. Osobní hodnocení tentokrát zastavuji na osmdesáti procetech. Film je opravdu kvalitní, ale jak jsem nastínil, jsou tam věci, které se mu dají vytknout. Záměrně jsem o nich nemluvil a zmínil jsem pouze to zásadní. Ať si každý udělá obrázek sám ()

Emo-haunter

Dost husté počítačové porno s perfektní myšlenkou, která symbolizuje kontrast mezi dvěma světy- realitou a virtualitou. Spielberg se toho chopil s maximálním úsilím a vytvořil skvělou popcornovku, nad kterou by jásal kdejaký autista. Pátou hvězdu dávám díky spojitosti s Kubrickem. 90 procent. ()

Ollie235

Už dlouho jsem nepociťoval takovou lhostejnost vůči hlavním postavám a veškerému ději filmu. Vizuální stránka byla docela zajímavá, neutuchající smršť easter eggs a všemožných odkazů na nejslavnější i méně známé herní, filmové či hudební kousky po chvíli spíše unavovala. Výsledný pocit z dalšího Spielbergova kousku je značně rozpačitý. ()

Piri

Konečne niečo nabité, aj keď patetickým scénam sa nevyhol. Dnešné dievčatá sa tomuto môžu iba smiať, lebo sebavedomia majú až po Mars, takže nejaký fliačok cez tvár by ich nerozhodil.. Keďže som herný veterán ma to potešilo viac než dosť. Jediné mínus bola scénka so Svätým granátom (Holy Hand Grenade - granát Božej ruky), tam keby zaznelo "Hallelujah" z hry Worms, tak to by bola tá pravá pecka, ktorá by tento film zaklincovala. Prerobil by som to. Ináč dej, postavy, v podstate klasika, ale dobre spracované. Klasické klišé, moderné super technológie a ľudia žijú ako vandráci.. Ruka Spielberga je tu očividná. Páčili sa mi (ako inak) populárne postavy z rôznych video hier či filmov. ()

Yardie

Kde začít... Potenciál to mělo, téma je zajímavé Ale to zpracování... Přece jen mi už není dvacet, nějaký ten pátek... Tento film je určený především pro mládež. Je to jednoduché, spousta barev, akce, má to tempo, bez nějaké větší hloubky či nutnosti přemýšlení, spíše pozitivní než temné. Taková moderní pohádka. Neříkám, že mě to nebavilo, uteklo to rychle, nenudilo, ale nic víc. Pro dospělé by to chtělo něco navíc - trošku temnější, chladnější, drsnější záporák, nějaká hloubka, asi starší hlavní hrdinové. Ale pro starší to být určeno pravděpodobně nemělo. Pro mládež si ovšem myslím, že to splní svůj účel a bude se jim to líbit. Pro mě budiž, viděl jsem, nenudil se, ale to je tak všechno. Howgh! ()

blazir1 odpad!

Spielberg se překonal a klesnul pod hladinu. Popkulturní srajda. Takovou hovězinu už asi nikdy ničím netrumfne. Film o ničem, spatlaný scénář ze všech IN moderních problémů doby(sociální sítě, šmírování, korporace ovládající svět...) a se zřejmou snahou o zaujmutí "pařanů". Ve výsledku neskutečná blbina a ztráta času. Možná že pařani žijící denodenně v temné kobce před blikajícím monitorem v tom něco zajímavého našli(snad ne poselství? :) ), viz to nepochopitelné vysoké hodnocení... Osobní názor "pecka v USA kinech, všude jinde propadák". ()

Dunadan

Najgeekovejšia filmová jazda v dejinách! Ready Player One má jednoducho všetko, čo som si ako fanúšik Spielberga a knižnej predlohy mohol priať. Svižný, hravý a zábavný príbeh s podmanivým vizuálom, ktorému nechýbajú emócie, krásna hudba, symapatickí hlavní hrdinovia ani srdiečko. A čo je azda najdôležitejšie, to obrovské množstvo easter eggov vôbec nepôsobí samoúčelne. Práve naopak, je to v prvom rade veľmi príjemný bonus pre všetkých tých herných a filmových priaznivcov. Papierovo dlhých 140 minút ubehne až prekvapivo rýchlo a ja po druhej projekcii nadšene dvíham na 9,5/10. (viac tu) ()

ursinko

Takže Spielberg má 71 rokov a on si natočí takýto film! Odpadnem! Som rád že som si zažil Atari, Sharp, PMD, a aj Segu a 386tky a 486tky a Dooma a Super maria a najkrajšia je nakoniec aj tak ozajstná realita. Pri niektorých scénach som sa prichytil, že mám otvorené ústav a nedýcham. Tak som si ich zavrel, začal som dýchať a usmieval som sa, ako ma zas niekto po dlhom čase dostal!A spokojný môže byť aj Stephen King. Skvelý kinový zážitok!! ()

Gulde

Skvostnej film. Příběh veskrze klasika, ale dobře podanej. Vizuál? Perfektní a skvěle vystihující to, co má. Hudební doprovod taky nádhera - ony osvědčený vypalovačky perfektně podkreslujou dění na plátně. Co mě ale dostalo nejvíce, byly ty tuny odkazů na různý hry a filmy, kterýma je film protkanej od začátku až do konce a využívá toho zcela dokonale. Za mě rozhodně adept na film roku! (Cinestar Liberec, 14.4. 2018) ()

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018