Krátce poté, co Japonci 7. prosince 1941 zaútočili na Pearl Harbor, přihlásil se tehdy třiadvacetiletý Američan Desmond Doss, tak jako mnoho jiných mladíků, do služby vlasti. Z hloubi svého přesvědčení však odmítal nosit jakoukoliv zbraň a zabíjet. Stal se zdravotníkem 307. pěšího pluku 77. pěší divize. Skutečnost, že Doss odmítal zbraň, se nesetkávala s pochopením u jeho spolubojovníků. Jen blázen by chtěl, aby mu v boji kryl záda chlapík, vyzbrojený pouze odhodláním a lékárničkou. Často musel čelit nevraživosti a útokům ostatních vojáků. Přesto, jako jediný americký voják ve 2. světové válce, bojoval v první linii neozbrojený. V březnu 1945 vypukla krvavá bitva o Okinawu. Dossova rota měla za úkol dobýt 120 metrů vysoký útes. Když vojáci vyšplhali s pomocí lan na vrchol, dostali se do těžké dělostřelecké, minometné a kulometné palby. Vojín Doss se odmítl ukrýt a zůstal uprostřed krvavého pekla. Snášel jednoho zraněného po druhém z útesu do bezpečí. Během vyčerpávajících 12 hodin, za stálého ostřelování, zachránil životy 75 mužů... (Bioscop)

Sfinkter

Celkově standardní kvalita, bojová část určitě zaujme více. První půle však gibsonovsky schematická, dětství, láska atd., ale co fungovalo ve Statečném srdci, zde výrazně ztrácí dech, z mého pohledu i vinou Garfielda, který mi do role absolutně neseděl. Chápu průměrná hodnocení u ostatních, kvalitní válečný film v dnešní době však těžko pohledáte. Hacksaw Ridge pro mě stále lepší než Dunkerk. ()

SeanLSD

Presne Gibsonov štýl! Poňať film o chlapovi, čo nechcel bojovať ako krvavé masakrálne jatky - podobne ako v Kristovi koniec človeka hlásajúceho lásku ako beštiálny torture porn. Nevybavujem si iného režírujúceho herca, čo by mal tak výrazný rukopis. A film samotný ? Je to anachronické. Je to ideologické. A je to aj schematické. A som si istý, že presne o to Gibsonovi šlo. Mne nič z toho osobne nevadí - pretože mám kritický odstup, sledoval som proste príbeh, ktorý chcel Mel Gibson rozprávať, nie pravdu o druhej svetovej vojne v Pacifiku, ktorá dá hlas všetkým stranám. A pre tento príbeh (a preto, že sa naozaj stal a nebol vymyslený z nejakých ideologických dôvodov, podobne ako hlavný hrdina, ten skutočný človek, ktorého tam na konci vidíme a ktorý vykonal ten hrdinský nebojový čin, nech už z akýchkoľvek pohnútok) je to vhodne zvolená optika a ja s ňou nemám najmenší problém. Hoci ich ani najmenej nevyznávam, nevadí mi viera ani patriotizmus, kým z nich nie sú násilný fanatizmus a nacionalizmus. Nie preto, že by som Gibsonovi odpustil všetko (viď UMUČENIE KRISTA), ale preto, že je fantastický režisér s jednoznačnou víziou, ktorú dokáže presvedčivo zrealizovať. ()

Mirokukii

Režisér Peckinpah se při natáčení filmu Divoká banda snažil u diváků navodit pocit, že byli zasaženi kulkou. Nuže, Mel Gibson vyměnil skotské kilty za vojenské uniformy a posunul jeho snažení zase o kousek dál, přičemž mne zatáhl do prostřed děsivého hořícího masakru, kde nebylo kam uhnout. ()

miguel_111

Solídna vojnová dráma, ktorej nechýba dráma, humor a ani veľkolepa , špinavá a brutálna akcia na ktorú sme si už mohli zvyknúť u Mela Gibsona už vo filme Statečné srdce. Herecké obsadenie v pohode,Andrew Garfield v roli vojaka Dossa celkovo uveriteľný a strašne prekvapil Vince Vaughn na ktorého je človek zvyčajne zvyknutý v komedii a nie vo vojnovej dráme. Špinavá a živelná akcia tiež potešila a hoci človek na ňu čaká relatívne dlho fakt stala zato a Japonci boli fakt dosť brutálny. Pre mňa 80%. ()

Johnny.ARN

Ten pocit keď idete na toto a oni Vám tam pustia Snowdena a vy bojujete sám so sebou, či to ísť oznámiť alebo ni. Potom sa ale niekto našiel, čo to oznámil a vyriešil moju dilemu. Celý čas mi v hlave bežala otázka ( okrem iných ) prečo práve toto obsadenie? Prečo takýto casting? Žiaľ, odpoveď som ešte nedostal. Ak prežijete prvú hodinu a nezgrcáte sa z toľkej lásky, romantiky a záberov na vodopády, budete odmenení. Skoro identická šablónka s Pearl Harborom. A čo sa tej odmeny týka, asi najsurovejšie scény lietajúcich končatín, čriev a rôznych priestrelov za posledných 10 (??) rokov. Tie bojové sekvencie boli skutočne skvelé, skvelé masky, skvelé efekty, správna hudba. Nemôžem síce povedať, žeby ma to vyslovene priklincovalo do sedadla, ale náramne som si to užil. A Gibson vie, čo divák chce, preto mu dopraje hneď niekoľko týchto sekvencií, aby vám náhodou ľúto nebolo. Škoda len, že niektorí vojaci mali čo rana to zásah, za behu, skoku, tmy, že japončíkov nenapadlo odrezať tú sieť a iné záležitosti, na ktoré si teraz takto z hlavy nespomeniem. Rozhodne je to bojovka roka a rozhodne to je zapamätateľný film, ale na mňa tam vplývalo niekoľko aspektov, ktoré to trochu zhadzovali. 4 z 5 ( Kino Dukla Svidník ) ()

Mrkvič

Masakr. Co si z filmu rozhodně odnesu je, že jsem snad nikdy neměl tak stísněný pocit z toho, jaká to bývá ve válce řež. Když japončíci vyskáčou z děr a zatlačí amíky zpátky, cítil jsem s umírajícíma vojákama tu bezmoc. A že Mel Gibson natočil tu řež stejně drsně jako umučení Krista, asi také nikdy nezapomenu. Hodně příjemná je i první polovina z výcviku a civilního života. Sice se při výcviku řve jako v každém válečném filmu, ale Vince Vaughn i Sam Worthington mají za úkol dát svým postavám i nadmíru lidskosti. Ale potom je tu konec. Možná se to skutečně takto událo, ale na plátně to působí stejně, jako když Forest Gump vynáší zraněné vojáky z pralesa, dokud ho něco "nekouslo do zadku". Prostě k neuvěření. Stejně jako to, že by japončíci nehlídali tak debilně krkolomný přístup na Hacksaw Ridge. ()

Dado

Mel Gibson by sa mal podľa všetkého na herectvo definitívne vykašľať a na staré kolená venovať všetko svoje filmové úsilie výhradne réžii. Jeho najnovší počin Hacksaw Ridge je totiž nepochybne najlepšou snímkou, s ktorou mal za poslednú dekádu niečo dočinenia. Zároveň je to nesporný dôkaz toho, že druhá svetová vojna je stále bohatou studnicou silných príbehov jednotlivcov i celých skupín, ktoré si rozhodne zaslúžia, aby sa o nich prostredníctvom plátna kín dozvedela čo najširšia verejnosť. Film ako taký je možné rozdeliť na dve diametrálne odlišné polovice, ktoré tvoria jeden z najpôsobivejších zážitkov roka, zároveň sa však nedajú označiť ako bezchybné. V prvej by si charaktery postáv zaslúžili ešte o niečo hlbší rozbor (a možno aj lepší kasting, hoci to je pravdepodobne vec vyslovene subjektívna - Andrew Garfield sa skrátka mojím obľúbencom nestane asi nikdy), v tej druhej, hlavne v samotnom závere, by neuškodilo ubrať z príliš vzletného štýlu rozprávania príbehu. Najmä z týchto dôvodov sa po prvom zhliadnutí zatiaľ prikláňam k štyrom hviezdam. (80%) ()

Tosi

Budu shovívavý. Přes zbytečně zdlouhavý přerod Dosse na pacifistu se přenesu, vylezu rovnou na ten hřeben a pět hvězdiček solím za tu ultrarealistickou krvelačnou řežbu, kde lebky praskaly jak suchý větve. Ten vytáhlej kluk Doss byl teda oddanej, klubouk dolů, strkat neozbrojenej hlavu do takový mlejnice, co ho to napadlo. Každopádně tohle byl příběh na velké plátno, sice to Mel Gibson pojal pěkně po svým, po křest'ansku, ale vem to čert. ()

Minimie

Vždycky říkám, že válečné filmy nepatří mezi mé oblíbené žánry (málokdy mám na ně žaludek) a ocením je pouze tehdy, když mají kromě bojových scén a spousty krve "něco navíc". No a tohle je přesně ten případ, kdy si mě příběh získal natolik, že jsem i všechny ty odstřílené končetiny překousla... Bezpochyby nejsilnější částí filmu jsou však rozhodně závěrečná svědectví skutečných lidí, která způsobila, že jsem najednou v kině brečela jako želva - vám snad neběhá mráz po zádech při pomyšlení, že pro tyhle lidi byl film kdysi dávno skutečností?! Nevím jak vy, ale já dodneška netušila, že existoval člověk, který během jednoho válečného dne v roce 1945 dokázal zachránit 75 životů bez použití zbraně... A přesně proto jsou filmy důležité - oživují dávno zapomenuté příběhy. A tenhle jedinečný příběh vážně stálo za to natočit. Mimochodem, Vince Vaughna jsem zatím v lepší roli neviděla a ta scéna na začátku výcviku, kdy všechny bez mrknutí oka setře, je naprosto dokonalá! ()

ivan_drago

Film bych rozdělil na dvě poloviny, kde v té první se až po Gumpovsku cedíme vojenským drilem, abychom byli v té druhé svědky hrdinských činů... brutalita a obraznost násilí se naopak míjejí účinkem neb je toho tolik, že to prostě přestane být v určitý moment šokující... asi tak pět minut po vypuknutí válečné vřavy... vypíchnul bych granátový forhend alá Aggassi a volej jak z nohy Zlatana... Za mne první polovina filmu pět, zbytek tři, takže rychlou trojčlenkou to máme za čtyři, s tím Gibson umí, jak filmařsky, tak vlastenecky... ()

elanius

(27/2017) / Bláznivý Mel Gibson (poväčšinou myslené v dobrom:) si opäť raz našiel špeci tému, tentokrát o pomätenom týpkovi, ktorý ako zdravotník behal na fronte bez pušky. Akože to by som aj prekusol, okrem vymakaných bojových scén sa ale tentokrát ide cez tú najobyčajnejšiu hollywoodsko-oscarovú šablonu. Práve tú, ktorú som si myslel Mel nemá rád. Ak kvoli niečomu vidieť Hacksaw Ridge je to určite Andrew Garfield, pre mňa tento rok čierny koník hlavnej mužskej oscarovej kategórie. (4/10) ()

hanagi

Celý ten naturalistický masakr při dobývání Okinawy, a také nadlidské úsilí hlavního hrdiny při záchraně zraněných, jsou velice působivé a emotivní. Ale to je tak všechno. Zbytek je klasický standard - přehnaný americký patriocismus a Gibsonova fanatická víra v Boha. ()

viperDavid

Mel Gibson se vyznamenal. Natočil velice kvalitní válečný drama. Hluboce pochybuju, že by Desmon byl až takovým člověkem a vojákem, zvlášť pokud věřil na takové hovadiny jako je "bůh" - klidně mě proklínejte. Ale pokud ano, pikolík to rozhodně nebyl. Každopádně film stojí za vidění, protože jde o opravdový film, kterých se dnes moc netočí. ()

Helmutek

Americkej válečnej film se všema klišé a dílčíma stereotypama, který člověk u americkýho válečnýho hollywoodu může čekat (hodný Amíci vs. zlí nepřátelé, náprava zprvu nepřátelskýho kolegy...). Nechci to nijak hanit, to vůbec, ale docela jsem překvapenej celkem jednotně pěnou ódou většiny mejch oblíbenejch - mně to teda tak výrazně dobrý nepřišlo. Čim je film (aspoň pro mě) opravdu zajímavej, to je ta "životopisná" linka, totiž to popisování Dossova charakteru a hlavně jeho skutků, ne triky (často jen na efekt) nebo "realistická" syrovost, která na mě spíš než autenticky působila hlavně efektně a filmově (profesionální provedení efektů a skvělou kameru nijak nezpochybňuju, jen to má podle mě i se všema těma svejma bullet-time scénama prostě blíž epickýmu blockbusteru než válečný realitě /a že jsem hodně válek zažil, já vim, no/). Nepopírám, že ryzost Dossova charakteru, věrnost a humánní síla jeho víry se mi občas pokoušela vehnat slzy do očí, zas takovej cynik nejsem, ale patos z toho crčel teda až do pláče, a to mi trochu vadí - jakkoli je skvělý o takovejchhle morálních ikonách točit filmy. WTF moments: Vrcholem tý za vlasy přitažený heroický "filmovosti" byla scéna, kdy tam Doss na nějakym plátně namotanym na pušce veze přes rozmbombardovaný kráterový peklo svýho seržanta s prostřílenejma nohama, kterej v sedě a za jízdy pohodově kosí zlý japončíky za sebou. To bylo roztomilý. Ale zase, kde jinde člověk potká ve válečnym filmu skvěle hrající Vince Vaughna s Hugo Weavingem? ()

Ryuuhei

Výtečný, působivý, originální. Tři slova, co bych v rychlosti vychrlil ohledně komentáře tohoto snímku. Mám válečné filmy s hlubší myšlenkou rád, zde mě potěšil trochu jiný příběh o pacifistovi, který se rozhodl položit za záchranu i život a který se nebál v nouzi pomoct i nepříteli. Válečné scény úchvatné a napínavé ve spojení se snahou přežít a proklouznout nepříteli skoro mezi prsty, postavy dostatečně charismatické a zajímavé na to, aby jim člověk držel palce. Nejde to jinak, tady se nebudu bránit vysokému hodnocení. ()

Stegman

Gibsonovi se tu zhusta vyčítá údajný paradox, že zobrazuje válku explicitně a přitom mu jde o vznešenou ideu. To se vážně nedá přijmout nějaké to násilí v krutých bitvách s fanatickými Japonci? A na vznešené ideje se smí ukazovat jen kašírovaně? To snad ne. Člověk by si myslel, že na tuhle otázku rázně odpověděl už kdysi dávno Émile Zola a jeho sociálně-kritické romány... :/ Jestli je tu nějaký paradox, tak ten, že se tu obouvají do násilí často ti samí, co píšou o nechutných hororech jako o "přijemné podívané" (xxmartinxx - Stáhni mě do pekla). ()

hroubek

Mel Gibson si ten návratu do Hollywoodu fakt zaslouží, a ne že ne. Gibson prostě umí točit a tady to znovu dokazuje v nejčistější podobě. A co si budeme povídat, samotný výsledek taky za to stojí. Takovýto film by se v rukou méně schopného tvůrce mohl velmi snadno zlomit a daný patos a kýčovité záběry by působily směšně a nedůstojně k danému tématu. Naštěstí má Gibson velký cit pro vypravování a netlačí zbytečně na pilu. Dost jsem ocenil, že se film dá rozdělit na dvě části a díky tomuto dělení připomíná jeden velmi slavný válečný film jménem Olověná vesta. První půlka s výcvikem je místy nudnější, ale z mého pohledu funguje velmi dobře, jelikož nás seznamuje s postavy, určuje budoucí motivace, a na pozadí toho nám film ukazuje velkou myšlenku s přesahem. Druhá půlka z bitvy, je výborně natočená a tak strhující, že místy jsem až nedýchal a sledoval jsem to peklo, které se tam odehrávalo. Peklo plné, kouře, špíny, krve, střev, utržených končetin a smrti. A v tomto pekle se hlavní hrdina snaží řídit božím přikázáním. Zní to kýčovitě, ale je to neskutečně působivé. Gibsonovi se povedlo sehnat perfektní obsazení, které filmu pomáhá. Andrew Garfield je dobrý herec a svého hodného ňoumu zahrál výborně. Vince Vaughn mě velmi příjemně překvapil a je vidět, že mu tyhle dramatické role sednou. Sam Worthington je parádní a jeho výkon se mi dost líbil. Totéž platí i Lukea Braceyho, kterého moc neznám a hrál velmi dobře. Teresa Palmer se mi dost líbila a dle mého si svůj part odehrála dost dobře. Hodně se mi líbil výkon Huga Weavinga, jehož postava ukazuje válku z té nejhorší strany a Weaving svou postavu zahrál velmi dobře. Film je po technické stránce nádherný a zároveň až nepříjemně znepokojující(zvláště ve válečných scénách). Bitvy vypadají ohromně realisticky až z toho mrazí v zádech a několik momentů je někdy až za hranou toho co chceme vidět. Úvod filmu krásně představuje čtyřicátá léta v Americe s krásnou dobovou atmosférou, a o to více funguje kontrast mezi oběma půlkami filmu. Zvuk, hudba, oblečení, všechno podporuje zážitek z filmu. A jediná věc, která mě na filmu chyběla je ta, že mě film ničím výrazným nepřekvapil. A můžu si za to sám, jelikož jsem znal příběh a věděl jsem jak to dopadne, a navíc jsem spoustu daných scén viděl v jiných filmech. Tohle není výtka, tohle je fakt, ke kterému se člověk co hodně kouká na filmy a seriál jednou dostane. Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny je parádní válečný film, který je dost brutální, ale má taky nádherné poselství a přesah. ()

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

16.11.2021

Mel Gibson se vrací do války

Mel Gibson se vrací do války

01.05.2018

Určitě si pamatujete, jak Mel Gibson před dvanácti lety upadl v hollywoodskou nemilost. Jeho kariéra byla 10 let prakticky v limbu, v roce 2016 ale natočil Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny a téměř vše… (více)

89. Oscary - výsledky

89. Oscary - výsledky

27.02.2017

Zlaté maliny 2016

Zlaté maliny 2016

25.02.2017

Známe letošní vítěze Zlatých malin. Nejhorším snímkem se stal dokument Hillary's America: The Secret History of the Democratic Party, který si odnesl i další tři Zlaté maliny za nejhorší režii,… (více)