Krátce poté, co Japonci 7. prosince 1941 zaútočili na Pearl Harbor, přihlásil se tehdy třiadvacetiletý Američan Desmond Doss, tak jako mnoho jiných mladíků, do služby vlasti. Z hloubi svého přesvědčení však odmítal nosit jakoukoliv zbraň a zabíjet. Stal se zdravotníkem 307. pěšího pluku 77. pěší divize. Skutečnost, že Doss odmítal zbraň, se nesetkávala s pochopením u jeho spolubojovníků. Jen blázen by chtěl, aby mu v boji kryl záda chlapík, vyzbrojený pouze odhodláním a lékárničkou. Často musel čelit nevraživosti a útokům ostatních vojáků. Přesto, jako jediný americký voják ve 2. světové válce, bojoval v první linii neozbrojený. V březnu 1945 vypukla krvavá bitva o Okinawu. Dossova rota měla za úkol dobýt 120 metrů vysoký útes. Když vojáci vyšplhali s pomocí lan na vrchol, dostali se do těžké dělostřelecké, minometné a kulometné palby. Vojín Doss se odmítl ukrýt a zůstal uprostřed krvavého pekla. Snášel jednoho zraněného po druhém z útesu do bezpečí. Během vyčerpávajících 12 hodin, za stálého ostřelování, zachránil životy 75 mužů... (Bioscop)

Praxis

Nejuplakanější nejdrsnější válečný film od dob Ryana. Popravdě válečná scéna byla tak frenetická a věrohodně zpracovaná, že jste si občas vážně připadali jako uprostřed bitevní vřavy. Garfield je celkem nesympatický tvor, ale tomu odpusťte, protože pod tou tunou písku, krve a amerického patosu, vám to bude srdečně jedno. I když bylo vidět že staříkovi Gibsonovi pomáhaly pěkně digitální efekty, celé se to tváří tak nějak retro. Vůbec ne jako z devadesátých let, ale možná odkazující na staré šedesátkové válečné velkofilmy. A jestli něco mělo šokovat, tak nevím co. Umučení Krista bylo asi tak tisíckrát šokující než tahle ubulená vlastenecká verbovačka do Great US Army. I přesto pocit skvělý a tak nějak mám pocit, že současný svět dostal novou válečnou klasiku. 89% Shlédnuto na VIP premiéře v Cinestaru ;) ()

Wysch

(Prozatím) Film roku. Na čisté A+, 100% nebo 1 s hvězdičkou tomu dost chybí, což ale neznamená, že Hacksaw Ridge se musí vidět, a měl by se vidět na širokým plátně. Hacksaw Ridge je určitě nejlepší válečnej film za posledních patnáct let, a dost možná jeden z nejlepších válečných filmů vůbec. Docíleno toho bylo nejen opravdu krvavou akcí, která nemá ale za úkol šokovat, ale stejně jako třeba Vojín Ryan pouze zobrazovat realitu války. Stejně tak v mnoha kritických recenzích zmiňovaný křesťanský podtext vidí pouze ti, kteří mají v paměti Gibsonovi (proti)židovské výlevy. Víra Desmonda Dosse je jeho soukromá víra, přesvědčení, které ale nikomu nevnucuje a stejně tak jej nevnucuje samotný film. Zbytečně se zamýšlet nad tím, že film chce být křesťanský, je cestou, jak nepochopit vyznění. Ani jedno - ani krev s utrženými končetinami, ani Dossova víra - nemá diváka šokovat, případně mu něco vnucovat, je to jen a jen zobrazení daného, co by se dalo považovat za realitu. _____ Místo výčtu toho, co se vskutku povedlo (v podstatě celý herecký ansámbl v čele s na Oscara nominovaného Garfieldem; perfektní režie pravděpodobně taky nominovaná na plešouna; kamera, triky, střih zvuku) tak spíš vyčtu, co se nepovedlo - je fakticky vidět, že se bootcamp natáčel v Austrálii; a první akt je možná o deset minut delší, které se mohly nacpat mezi druhý a třetí; případně se měl první akt líp prostříhat, aby vyniklo to, co je pro film důležité - totiž charakter samotnýho Dosse; a jako poslední bych přece jen směřoval jednu malou výtku k tomu náboženskýmu podtextu Dossova životního příběhu, protože lidi jako Marigold a kritici jako Spáčilová si přesně v tom najdou bod, kterej pro ně zkurví celej snímek. Hacksaw Ridge je pro mě prozatím snímek roku, letos jsem v kině nezanechal víc emocí než právě u Gibsonova australského pohledu na americký patriotismus. ()

kolda1990

Naprostá paráda, první půlka seznamování a úvod do děje, která vůbec nebyla nudná, ale v té druhé půlce co se dělo, tak to jsem jen zíral s otevřenou pusou. Tohle se Melovi opravdu povedlo. Dokonce se dají přežít i ty náboženský kecy. Realita války natočená tak surově a opravdově až z toho mrazí. Záběry, které rozhodně nejsou pro slabé povahy, ale zároveň je musíte obdivovat:) Film co vás vtáhne do děje. ()

katasta

Po shlédnutí traileru jsem si říkala, že tohle rozhodně vidět nechci. Další americká ptákovina, co bude oslavovat nějaké rádoby hrdiny. Pak se nemožné stalo pravdou - tenhle film skočil do červeného hodnocení, dokonce nad 80%! Na tom už přece musí být něco skvělýho, když to má tolik, to nemůže být jenom americká blbost... Jenže ono je to snad ještě horší, než se zdálo podle traileru, a kde se bere to vysoké hodnocení?? To mi opravdu hlava nebere... Hned od začátku sledujeme jakéhosi chlápka, který se chová tak nějak retardovaně a sociálně dost zaostale, ale přesto je nám celkem jasně dáváno najevo, že tento týpek pro nás má být nějakým vzorem? Pokračování není o nic lepší, spíš horší... chlapec si řekne, že když nesnáší násilí, tak půjde do armády, kde se ovšem nedotkne zbraně a ještě bude slavit šábes... No co na tom, že celou dobu ohrožuje ostatní vojáky, že dost možná někdo schytal kulku, čistě protože tenhle maník nemohl nikoho krýt, a jenom čučel a běhal okolo, zatímco ostatní se snažili pozabíjet co nejvíc japončíků. On přece do ruky zbraň nevezme, on jde jenom do války, aby za něj zabíjeli ostatní, to totiž dává smysl! Ale budiž mu odpuštěno, když pak zachrání přes 70 vojáků, když se ostatní zdekují. To by totiž rozhodně nemohl udělat s řádným armádním výcvikem.... Vůbec by neměl šanci jich zachránit mnohem víc, kdyby tu zbraň v ruce měl... No ale co, zjevně to stačí na to aby si z toho všichni byli totálně na měkko. Díky takovýmhle filmům se mi zdá náboženství čím dál tím komičtější, děkuji. ()

Ellmariachi

Andrew Garfield je herec, který mě svým zjevem neskutečně vytáčí. Jenže je třeba si uvědomit, že jde o osobní averzi a neměla by hrát výraznější roli v hodnocení filmu. Bohužel ale z mé strany nejde o jediný zápor. Druhý je první třetina filmu, kde je nám Desmond představován a vykreslován. Když ho totiž potkáváme v dospělém věku, tak už mu nad hlavou chybí jen svatozář... No a k tomu obličej právě Andrewa. V momentě, kdy se ale děj přesouvá do tábora a později na frontu se ukáže, jak moc silný námět Mel dostal do rukou a že přesně věděl co chce. Válku ukáže jako pravé nechutné a krvavé peklo. Zároveň ale drží balanc mezi tím, aby nesklouzl do nechutností jen kvůli efektu. To samé se mu daří u záchranné mise hlavního hrdiny. Nejde na dřeň emocí, ale nechává vás sledovat jednu záchranu raněného a pak ještě jednoho, ještě jednoho, ještě jednoho, ještě jednoho.... Závěrečné titulky dokonají filmový zážitek a čert vem to, že každému dojde, že ne vše bylo jak je nám podáno. 80 procent. ()

Laxik

Oslava násilí? Možná maličko. Křesťanská propaganda? Vždyť je hlavním hrdinou skutečný křesťan! Patetické až na půdu? Bohužel ano. Gibson je umělec, o málokterém režisérovi dneška by se dalo říct, že jsou jeho filmy skutečně filmové. Hacksaw Ridge takový je. Je to jeho největší síla (ach ta brutalita, nechutná a oku lahodící zároveň, oj ta špína, poeticky rozmazaná po zkrvavených tvářích amerických reků), ale také jeho slabina. Des Doss byl magor. Národní hrdina, velký člověk, to ano, ale hlavně magor. To díky historii víme a nikdo mu to už neodpáře. Tak proč do toho cpát zpomalené záběry Garfielda na nosítkách, Vince Vaughna sáňkujícího zčista jasna vzniknuvším koridorem mezi krátery a podobnou lacinou verbež? Ale jinak klasika - silný příběh, výborní herci (Vince Vaughn!), charaktery které až na prozřivšího blonďatého šikanovače nesmrdí šestákovou laciností, slušný soundtrack, skvostná kamera a podmanivá akce a tak dále a tak dále. Opravdu až na tu přehnanou patetičnost nemám, co bych vytknul. ()

filmsim

Velmi dobrý film, který se snaží v první polovině únavně představit život a začátky válečného hrdiny a v té druhé ukázat naprosto naturalistické válečné scény, které drásají nervy. První půlka je místy unavující, hrdina není totiž příliš divácky vstřícný. V některých scénách (alespoň pro mě) působil nesympaticky či naopak mírně znepokojivě či mentálně zaostale. Této představovačce a životopisné předehře před hlavním aktem chybí potřebné tempo a dravost, namísto toho vše plyne velmi pomalu, a i když se Mel Gibson coby režisér snaží detailně vykreslit hlavního hrdinu, tak tomu zkrátka něco chybí a člověk se začíná nemálo těšit na válečné orgie. Od chvíle, co se vojáci včele s Desmondem vylodí v Japonsku, vše nabere ty správné obrátky. Válečné sekvence jsou brutálně naturalistické, místy nechutné a působí správně intenzivně a realisticky. Takovou bitevní vřavu jsem ve filmu neviděl od dob Vojína Ryana. Režisérovi se daří maximálně upoutat divákovu pozornost, strach o hlavní i vedlejší hrdiny a i když předem dopředu víte jak to dopadne, tak vás ani na minutu nenechá vydechnout. Zpracování celého snímku je na velmi vysoké úrovni, špičková kamera i střih, jemný hudební podkres neruší, a i když by místy mohl být trochu agresivnější, tak to ve výsledku ničemu nevadí. Všichni zúčastnění jsou ve svých rolích uvěřitelní a role jim padnou na tělo. I drsný důstojník v podání Vince Vaughna je skvělý, natož pak Seth Worthington, který opět dokazuje, že není vůbec špatný herec. Andrew Garfield v hlavní roli ničím nepřekvapí, ale i přesto dokáže svého hrdinu dobře vystihnout. Celkově se tak jedná o jeden z nejlepších filmů z dob druhé světové války a jsem nesmírně rád, že se M.Gibson opět vrátil k režii, jen by příště mohl ubrat na patosu a křesťanské tématice. 7.5/10 ()

GodComplex

Mela mam jako rezisera rad, v podstate se mi od nej libilo uplne vsechno, tohle je ale trosku rozpolcene. Na jedne strane pekny retro zacatek a skvele natocene realisticke syrove bitvy, kde citite kazdou kulku. Na druhe strane jsou tam ale momenty, ktere pusobi neskutecne umele filmove, az je to na hranici nechtene parodie. Garfield se mi taky moc nepozdava. Takze ve finale spis trosku zklamani. 6/10 ()

MikO_NR_1909

Určitým spôsobom sa mi tento životopisný pomník hodnotí zložitejšie ako také Umučenie Krista. No vážne! Hacksaw Ridge pohodlne šliape v typických patetických vzorcoch, ktorý kráča s dobou, ale svoju mentalitu prebral z deväťdesiatych rokov a chýba mu aj istá kvalitatívna konzistencia. Paradoxne sa mi najviac páčili argumentácie vo vnútri tábora, pretože tiež patrím k pacifisticky zmyšľajúcim ľuďom a tieto myšlienky nie sú nikdy ohrabané a nemoderné. Čo im ale môže skaziť dojem ich praktického využitia pre potreby média, je ich zneužitie. Ťažko ma presvedčí ľúbostný úvod, ako vytrhnutý z Gibsonovho osobného i režijného života a zarovno i vyústenie, kde sa všetky vývojové parametre tendenčne skrášľujú. Každopádne, technická stránka je vskutku výborná a v prvej polovici poteší farbistý Vaughnov výkon, ktorý však postupom času a akcie taktiež skĺzol do nemilej prostoduchosti hierarchického a akademického scenára. ()

Baronne

Tak vyjímečnej a skvělej příběh.. Casting nepochybně ten nejlepší jakej mohl bejt. Garfield už v The Boy předved co umí, tady to jenom potvrdil. Hugo předved svůj klasickej nadstanrard, a Vince mě příjemně překvapil ve vážný roli.. Ale kurva, dostane to dement, kterej z toho udělá jeho obvyklý MELodrama... Tak neuvěřitelně přehnaný, falešný a nechutně Americký. Na většinu to koukám působilo, ale mě tohle vynucený hraní na city nebere... Jo a jen tak mimochodem, celej život potom, co málem rozmrdáš bráchovi cihlou hlavu, se snažíš zachraňovat lidský životy. A pak pošleš týpky, aby riskovali život kvuli tvojí zasraný bibli? ()

numi

Gibson prostě za kamerou umí. Opět syrové až to člověka nutí odvracet zrak. A opět emotivní až se vám chce vstát a tleskat. A klobouk dolů především za totální zachycení atmosféry bitvy. Ta bezradnost, nahodilost a nesmyslnost války snad nebyla zachycena nikdy lépe. ()

Makky

Krásne farebný dobový úvod je ako z rozprávky a jeho dĺžka mi vôbec nevadila. Ústredná dvojka je podarená, Garfieldovi uveríte jeho úsmevný sedliacky predkus a Teresa Palmer keby mala lepší čuch na filmy, nebola by tu až takým prekvapením. Presunutím sa do tábora a začatím výcviku prichádza raketový Vaughn, ktorý vynára spomienky na výcviky v Olovenej veste alebo Bratstve neohrozených. Nezvyčajná požiadavka útleho mladíka je zo začiatku úsmevná, je mi však na počudovanie, že cez všetky vojenské autority mu to vyšlo. Život píše niekedy fantastické príbehy. U Mela je na režisérskej stoličke surovosť prakticky trademark a to, čo nastáva po vylezení na Hacksaw Ridge, je nevídané. Mel nás dostal priamo na bojisko a pripravil nezastaviteľné peklo. A ak je na pasáži "ešte jedného" čo i len zlomok pravdy, Medal of Honor je pre Dossa málo. Film, ku ktorému sa treba ešte vrátiť! ()

kaylin

Trochu jsem měl z tohohle filmu vítr. Na jednu stranu skvělý Mel Gibson, kterého jako režiséra uznávám ještě více než jako herce, na druhé straně pak příběh člověka, který je ve své podstatě fanatikem. Ale Mel opět ukázal, že zvládne natočit film, který diváka ohromí, a to hlavně ve válečných scénách, které mě takhle nedostaly od "Vojína Ryana", ale tentokrát už mám přece jen víc nakoukáno. Stejně jsem jen oněměle čuměl. ()

Tony.cs

Klasika, romantika, klišé....první půlka filmu je tradičně založená na seznámení s charaktery a příběhem. Druhá půlka mi udržela adrenalin v žilách až do konce. Bitevní vřava je natočená ralisticky, krvavě a hlavně velice umě. No jo, Gibson je fakt borec. Obsazení bych taky neměnil. Fakt obrovská pecka. Moc se mi to líbilo. I slečně, co byla se mnou. I pár slz pustila, princezna. ()

Kaluž

Standardní válečné drámo s nekonečnou expozicí, rutinním výcvikem, morálními zábranami a nefalšovanou řezanicí. Gibson je starý explicitní extrémista, takže ta Okinawa je opravdu nechutný teror. A že mě tady ta intenzita válečného běsnění vážně uzemnila, to se zase tak často nestává. Dal bych tři, ale ta druhá půle to neskutečně táhne nahoru a je úplně fuk, že se celé finále prakticky utápí v patosu. Gibson furt umí. ()

Mikita

Nebylo to úplně dokonalé, ale bylo to velmi povedené. Nechci vše pitvat do detailů. Velmi jsem ocenila, že se děj rovnoměrně rozvrhl na válečnou část a část v civilu. Co také pořád točit. Surová válka a neustálé lezení na Hacksaw ..... neustálý neúspěch. Jen je mi divné, že stačí jedna motlidba a najednou by se během 3 minut slavil úspěch? Trochu mi chybělo to strategické zákulisí. Ale jen malinko. Víc ubírá filmu obsazení, jelikož Andrew Garfield je prostě až moc velký sympaťák, hezoun, a prostě mu tak nějak fandíte už od začátku, a je vám jasné, že je rozeným hrdinou. Víc bych si asi užila, kdyby mi hrdina vážně přišel jako tuctový hubeňour, jako kukuřičný klas, zdánlivý fanatik, o kterém jenom tušíte, jaký má potenciál, a pak jste spolu s seržantem a dalšími překvapení, jaký je to borec. Ale jinak opravdu zážitek. Od první minuty až do konce filmu. ()

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

16.11.2021

Mel Gibson se vrací do války

Mel Gibson se vrací do války

01.05.2018

Určitě si pamatujete, jak Mel Gibson před dvanácti lety upadl v hollywoodskou nemilost. Jeho kariéra byla 10 let prakticky v limbu, v roce 2016 ale natočil Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny a téměř vše… (více)

89. Oscary - výsledky

89. Oscary - výsledky

27.02.2017

Zlaté maliny 2016

Zlaté maliny 2016

25.02.2017

Známe letošní vítěze Zlatých malin. Nejhorším snímkem se stal dokument Hillary's America: The Secret History of the Democratic Party, který si odnesl i další tři Zlaté maliny za nejhorší režii,… (více)