Krátce poté, co Japonci 7. prosince 1941 zaútočili na Pearl Harbor, přihlásil se tehdy třiadvacetiletý Američan Desmond Doss, tak jako mnoho jiných mladíků, do služby vlasti. Z hloubi svého přesvědčení však odmítal nosit jakoukoliv zbraň a zabíjet. Stal se zdravotníkem 307. pěšího pluku 77. pěší divize. Skutečnost, že Doss odmítal zbraň, se nesetkávala s pochopením u jeho spolubojovníků. Jen blázen by chtěl, aby mu v boji kryl záda chlapík, vyzbrojený pouze odhodláním a lékárničkou. Často musel čelit nevraživosti a útokům ostatních vojáků. Přesto, jako jediný americký voják ve 2. světové válce, bojoval v první linii neozbrojený. V březnu 1945 vypukla krvavá bitva o Okinawu. Dossova rota měla za úkol dobýt 120 metrů vysoký útes. Když vojáci vyšplhali s pomocí lan na vrchol, dostali se do těžké dělostřelecké, minometné a kulometné palby. Vojín Doss se odmítl ukrýt a zůstal uprostřed krvavého pekla. Snášel jednoho zraněného po druhém z útesu do bezpečí. Během vyčerpávajících 12 hodin, za stálého ostřelování, zachránil životy 75 mužů... (Bioscop)

corpsy

Mel Gibson každým, zdôrazňujem KAŽDÝM svojím režijným pokusom dokázal, že ak by sa jeho herecká kariéra už nikdy nenaštartovala, jeho druhotný filmový odbor by mu navždy dopomáhal k trvalej svetovej sláve. Najlepšie ( či skôr najbrutálnejšie ) vojnové scény od ZACHRÁŇTE VOJAKA RYANA, najlepšie herecké výkony v Gibsonovej režijnej filmografii a nakoniec, ale nie na poslednom mieste, najlepšia výcviková idylka od FULL METAL JACKET. Nečudujem sa, že na festivale v Benátkach obdarili diváci snímok a jeho tvorcu 10 minútovým ,,standing ovation,,. Zaslúžene. ()

berny2468

Gibsonův návrat po deseti letech se rozhodně povedl. A rozhodně ukazuje, že by Mel měl režírovat častěji. Jeho typicky brutální zpomalené záběry jsou prostě skvělý. A komu vadí, tak toho nechápu. Úvodní části jsem se celkem obával, ale ona překvapila a je výborně zvládnutá. Připomínala mi drobet Pearl Harbour jen s tím rozdílem, že toto není patos. Hodně jí táhne Elrond. Výcvikový tábor sice mohl být rozložen lépe, ale přesto to nenudí. A samotná bitva o Okinawu to je prostě nádhera (ano, zní to divně ale to prostě nejde nemít rád). Bál jsem se přílišné Američnosti, ale ta byla v přijatelné míře. A pokud to takhle doopravdy bylo tak klobouk dolů před Desmondem Dossem. Herecké obsazení skvělé, Jen jsem se obával Wortinghtna, ale ten mě snad poprvé nevadil. Garfield samozřejmě výborný výkon. Povedla se také hudba, která se do filmu hodí skvěle. Celkově je to opravdu skvělý film, kterému nejde skoro nic Vytknout a tak jen doufám, že bude Mel opět točit filmy...85%. ()

Marsik

Premiere Cinemas Hostivař - Mel, Mel, Mel! Vynikající práce, je to prostě pan režisér, k němu není třeba nic dodávat. Film po měsíci v českým kinech má 89% a příčka 41. mezi nejlepšími filmy a fakt jsem zvědav, jak se hodnocení vyvine. Já mu přeji úspěch, jelikož na mě v kině vše fungovalo, maximální spokojenost! Navíc kino za 60,- Kč, to není každý den :) 88% ()

ConanVJ

Mel natočil skvělou podívanou. Film má dvě sekvence první část je seznámení s hlavním hrdinou ke kterému si nejde nevytvořit kladný vztah. Druhá část je brutální masakr, ve kterém lítají vzduchem všelijaké končetiny, mozky a spršky krve. Prostě naturalistický zážitek z tuhého boje podobný vojínu Ryanovi. Obě části do sebe skvěle zapadají a jsou mistrně natočené. Efekty jsou na vysoké úrovni. Hudba filmu také sedla. Je zde i parádní obsazení, které hraje hodně uvěřitelně. Já si film opravdu žil a těším se až ho budu mít doma. Za mě 100% :) ()

F.man

Sorry, ale tohle byl prostě nůďo cajdák. Jasně, vytýkat tomu není úplně co, jde prostě o holywoodský velkofilm, který za sebou má produkční hodnotu jako kráva. Ale je to celé takové nějaké nijaké. Předvídatelné, ploché, celé to vyšumělo do prázda. Díky tomu patosu jsem navíc měl problém brát Hacksaw Ridge i nějak více vážně. Což je s takovým námětem škoda. Možná to je ale i tím, že já moc na válečné filmu a válku obecně moc nejsem. Válka je prostě nesmysl. Tím dostávám k tomu, co se hodně povědlo. Palec nahoru za to, že Mel válku ukazuje, jaká válka je. Že to fakt není sranda. Že úplně zbytečně umírají obrovské počty obyčejných lidí. Bojové pole bez růžový brýlí. Celkově ale průměr za tři. I don't know how I'm going to live with myself if I don't stay true to what I believe. ()

curunir

,,...LEN SI MYSLÍM, ŽE SI TO NAJKRÁSNEJŠIE, ČO SOM KEDY V ŽIVOTE VIDEL." ,,TO PRETO, ŽE SEDÍM V TME." __ Mnohí spomínajú krvavé jatky, ktoré Gibson rozpútal v bojových scénach, ako akýsi hlavný atribút filmu, v tieni ktorých sa stráca jeho humanistické posolstvo a najmä do veľkej miery zastúpené kresťanské hodnoty a príkladná viera v Boha, ktorou sa režisér na staré kolená nijako netají a snaží sa ňou odčiniť hriechy mladosti. Silný naturalizmus v kontraste s oddanou religióznosťou sú hlavnými poznávacími znakmi Gibsonovho rukopisu v ,,Umučení Krista", rovnako tiež v ,,Apocalypto", taktiež aj tu a bude zaujímavé sledovať, kam až ho tieto fúzie dovedú. Vo filme samom treba okrem sympatického Andrewa Garfielda upriamiť pozornosť na jeho vzťah s alkoholom presiaknutým otcom (,,Ale nezabil si ho?" ,,V srdci áno.),, tak dobre stvárneným Hugom Weavingom, až je škoda, že sa tu objavuje iba na obmedzenom priestore. Z veľmi dobre zvládnutej technickej stránky mi akurát ostáva záhadou Oscar za - podľa mňa - absolútne štandartne spracovaný strih. (22 224. hodnotenie, 1054. komentár k filmu) ()

schizmo

Do téhle chvíle byly pro mě válečné scény z filmu Zachraňte vojína Ryana to nelepší, co válečná kinematografie mohla nabídnout. Dodnes pamatuju ten neuvěřitelný šok, kdy se strhnul onen šílený masakr při vyloďování amerických vojáků v Normandii. Hacksaw Ridge tohle hravě dorovnává a myslím, že ten šok byl úplně stejnej, ne-li ještě větší. Ale popřádku. Hacksaw Ridge není typickou válečnou vyvržďovačkou ani heroickým příběhem bez příčiny, stavící na všudypřítomném amerikanismu. Tohle je eticky a obsahově mimořádně hodnotný snímek, navíc natočený podle skutečných událostí. Andrew Garfield zde zvárňuje roli pacifistického vojína zdravotníka, který i přes všechna příkoří a vojenský soud, nikdy nevzal do ruky zbraň a i přesto se vydal do jedné z nejkrvavějších bitev 2. světové války, kde se mu povedlo zachránit životy přes sedmdésat vojáků tím, že nasazoval vlastní. I přes závažnost obsahu film vyniká laskavým a inteligentním humorem, že budete téměř první polovinu řvát míchem. Díky své vyváženosti snímek nabízí vše potřebné, aby jste odcházeli z kina s takovým tím povznášejícím wow pocitem! ()

FFilipCZ

Válečných filmů s dramatickou zápletkou dle skutečných událostí už mám nakoukané fakt desítky a desítky. Proto mě už jen tak něco nepřekvapí. Nejde o to, že by film nebyl kvalitní či dobře natočený, ale prostě nebyl jsem z něj nikterak uchvácený. Pomyslný palec hore dávám především za poslední cca půlhodinku - ta byla opravdu silná a naprosto mě vtáhla. Zbytek filmu je ale takový standard, který mě nijak zvlášť nezvedl ze židle. ()

ledzepfan

V první části nutí Gibson Garfielda tvářit se jak totální ocas.. V druhé (výcvikové) části zase dokolečka omílá bezpuškovou problematiku aby ji nakonec šalamounsky vyřešil přiblblým systémem Deus Ex Machina.. Pak dojde na akci o které se povídá, že je to nejlépe a nejrealističtěji natočena bitevní vřava od Zachraňte vojína Ryana..ehmm ..no.. Tak to kurva ani náhodou! Gibson to hrozně tlačí na efekt a divák se dočká kolotočářskosportovních eskapád jak z béčkových sci-fi filmů (i ten fešný účes pořád parádně drží navzdory všemu).. Následný sběr raněných s božím jménem na rtech už je pak jen sladkobolný kýč .... Gibson prostě asi fakt nemá soudnost. ()

Volodimir2

Keď chceme hodnotiť tento film, musíme mať trochu historických vedomosti o zlomových udalostiach tohto filmu. Musíme vedieť kto to sú Adventisti siedmeho dňa, niečo o vojenskej službe v USA po dobu 2. svetovej vojny a v neposlednom rade o pekle menom Okinawa. Film som rozdelil na dve časti. Prvá tá základná, nás pripravuje pochopiť tú druhú. A to je prečo Desmond nechce siahnuť na zbraň za žiadnu cenu? A v druhej časti začne robiť všetko to, čo od neho očakávame a to zachraňovať ale nezabíjať. Už prvá časť sa mi zdala zbytočne premotívovaná a emocionálne vyhrotená, ale časom sa to rozplynulo a dej dostal spád. Teraz trocha faktov. Desiatnik Desmond Doss, bojoval ako zdravotník u B roty, 307. pešieho pluku 77. pešej divízie, ktorá bola už v júli 1944 nasadená v boji o ostrov Guamu, už tu Desmond bol vyznamenaný Bronzovou hviezdou. Nasledoval záliv v Leyte na Filipinach. A potom už nasledovala Okinawa. To bol japonský posledný obranný bod pred už japonskými ostrovmi. Tu sa zakopalo a opevnilo 77 tisíc japonských vojakov a 30 tisíc miestnych obyvateľov. Všetkému velil generál Micuru Ušidžima. Na tomto bojisku na americké lode útočili kamikadze, Renraku tei, ale prvýkrát tu bol využitý aj bizarný útok miestnych žien s bambusovými kópiami. Potom, čo sa Američania stiahli z ostrova, ostalo na bojisku 75 zranených Desmondových spolubojovníkov a on ich všetkých zachránil a spustil dole zrazom k svojej jednotke. Ako prvý vojak bol 12. októbra 1945 vyznamenaný prezidentom Harry Trumanon Medailou cti. Od čoho je odvodený názov filmu? Bitka prebiehala o hlavný oporný bod japonskej obrannej línii, čo bol 120 m vysoký Zraz Maeda (Maeda Escarpment), ktorému Američania hovorili Hacksaw Ridge. ()

baribal

Trochu zklamání, ale nějak podvědomě si zase nemyslím, že by bylo tak velké. V poslední době je válečných velkofilmů pomálu a to možná žene hodnocení Hacksaw Ridge trochu výš. Ve stručnosti.. je to celkem přiblblé, plno situací nedává smysl a občas postavy říkají v určitých situacích neskutečné věci, hrdinské okamžiky z půlky působí neskutečně naivně (zpomalovačky, slzopudná hudba, atd).. jenomže ono to docela dobře vypadá, ta akce je strašně brutální a v několika momentech to dojmout dokázalo.. Navíc Vaughn, Worthington a Weaving do svých rolí parádně sedli, hlavně Vaughn.. Worthington ke konci padal do strašného patosu. Hacksaw Ridge Dosse nepokrytě zbožšťuje, ale nedělá to stylem, že by se to dalo brát nějak vážně, spíš si užijete pohodovou první půlku a létající končetiny v té druhé. IMHO bych si víc užil film o Weavingovi z první světový. ()

agentmiky

Mel Gibson si udělil dlouhou, desetiletou, pauzu od znovuusednutí na režisérské křesílko. Jsem opravdu nadšený, jaký po deseti letech zvládl heroický comeback, který bych do něj již neřekl. Hacksaw Ridge bych rozdělil na dvě dosti odlišné poloviny. V té první se seznamujeme s životem hlavního hrdiny, Desmondem Dossem. Gibson mě svým bezchybným vyprávěním zaujal již v prvních sekundách. Desmond se postupem času zamiluje do zdravotní sestřičky, ale po té narukuje a projde si tvrdým výcvikem. Někoho by to možná od filmu odradilo, neboť to opravdu zezačátku působí jako typický americký doják, ale podle mě bylo potřebné ukázat náturu Desmonda i rozpracovat jeho samotný charakter, neboť v druhé polovině to divák lépe pochopí. Poté nastupuje ta druhá půlka. Páni, to byl masakr. Již dlouho jsem čekal na film z druhé světové války, který by se prostě a jednoduše nebál ukázat boje tak, jak doopravdy probíhaly, kde o krev a brutalitu nebylo nouze a kusy končetin létaly všemi směry. Technická stránka bitev je řemeslně na špici, pro mě coby diváka Gibson přichystal opravdu dechberoucí zážitek, z kterého se budu dlouho vzpamatovávat. Bylo úžasné sledovat, jakým skromným hrdinou Desmond Doss byl a co hlavně dokázal, aniž by se jednou dotkl zbraně. Za poslední roky jednoznačně nejlepší válečný film, kde se v zásadě vytýkat nic nedá. Za mě dávám 93 % ()

NinonL

Dobrý film, navíc podle skutečné události. První polovina mi přišla trochu zdlouhavá, ale druhá to svým tempem vynahradila. Válečné scény opravdu dobré a navíc věrohodné. Nic se mi nezdálo přitažené za vlasy ani moc přehnané. I tichý obdiv hrdinovi, od vojáků na Okinawě nakonec, byl působivý. Ačkoli v první polovině jsem trochu váhala, jestli film dokoukám, nakonec jsem velmi spokojená. ()

VojinRyan

Vojnová dráma opäť trošku z iného pohľadu. Z pohľadu človeka, ktorý bojkotuje vojenskú službu až sa k nej pridal z jediného dôvodu. Zachraňovať životy. A čo musím uznať je Gibsonove umenie a Garfielda v jeho asi zatiaľ najlepšej roli. 90% - 5* ()

zdepapepa

Nemám lékařské vzdělání ani vojenskou službu za sebou, takže mohu soudit pouze okem zcela civilním. A tomu oku se tenhle film líbil. Ne celý, začátek byl idylický kýč s hezky emotivními momenty a prostředek měl tendenci klasického boje člověk versus společnost. Třetí třetina a s ní zpracování titulního Hacksaw Ridge se ale povedla na jedničku. Boje byly řádně brutální a hrdinství Desmonda Dosse mě skutečně dosstalo. Přišlo mi dokonce, že to celé film podhodnotil, rozhodně to nevypadalo, že zachránil tolik lidí jako ve skutečnosti. Kromě lékařského vzdělání a vojenské služby nejsem ani věřící, ale myslím, že je úplně jedno, jakou má člověk motivaci (a říká to i film sám, když Dossovu motivaci vyhýbat se zbraním ředí násilím v rodině), hlavně když ji má a motivuje ho k lidským činům, např. téměř až mantra "Please Lord, help me get one more" mi byla velmi sympatická. Výjimku v tomhle směru ale tvoří režie, která podle mě občas příliš tlačila na religionistickou pilu. ()

Paxxx.cz

Válečné příběhěhy o neznámých hrdinech podle pravdy vyhledávám. Mel Gibson nám zde servíruje výborný životopisný film, který se v první polovině věnuje životu Desmonda Dosse - jak se seznámí se svou vyvolenou a co ho vede k jeho přesvědčení nevzít do ruky zbraň. Tato pasáž byla možná mírně přetažená, ale to co přišlo potom to byl skutečný masterpiece - valečné scény na Okinawě přinášejí největší jatka od dob Zachraňte vojína Ryana. Co se týče volby herců tak to rovněž nemám výhrady - Garfield super - zcela určitě nejlepší výkon co jsem od něj zatím viděl, Palmer ozdoba filmu a ostřílení Weaving, Vaughn a Worthington dobře sekundovali. Pochválil bych i konec, který byl tak trochu ve stylu Bratrstva neohrožených, kdy nám byly ukázány skutečné postavy lidí o kterých je tento film, jak popisovali své vzpomínky, které zažili v největším válečném konfliktu v dějinách. Pro ty co mají rádi válečné filmy je Hacksaw Ridge jako stvořený, takže můžu jen vřele doporučit - 8/10. ()

SaNcHeZ_cz

Mel Gibson a jeho návrat se studií toho, jak rychle se může americký sen zvrtnout ve válečnou noční můru. Skvěle vystavěný příběh mladíka s přesvědčením, který je podroben zkoušce v krvavé a nekompromisní vřavě druhé světové války. Ne vždy je to stoprocentně přesvědčivé a Mel místy tlačí možná až příliš na pilu, co se týče náboženské tématiky a patriotismu, v momentě kdy se ovšem pustí do vykreslení hrůz války, nemá konkurenci. Hacksaw Ridge je jeden z nejlepších válečných filmů poslední let. [80%] ()

Vxxx

Dech beroucí snímek, byť to není můj šálek čaje. Garfield překvapil. Po ukoktaném Spidermanovi jsem toho od něj moc nečekala. A hele, on zvládne i vážnější role. Filmy podle skutečných událostí mám moc ráda, speciálně o takových "podpultových" hrdinech. O žádném Desmondovi Dossovi nás ve škole neučili... :( Za mínus považuji neuvěřitelně dlouhou stopáž a přízvuky - hlavně ten Garfieldův, i když ho zahrát zvládl skvěle. Jižanský přízvuk u chlapů prostě nemám ráda, (Forrest Gump je samozřejmě výjimka). Nadšená, jako všichni tady, nejsem, ale film je to rozhodně dobrý. 4* ()

MICHAEL73

Dosud jsem nechápal, když jsem se někoho zeptal jaký je jeho oblíbený film a proč, tak mi o daném filmu pověděl, že se mu na něm líbilo všechno. Teď už to chápu. Hacksaw prostě nemá chybu. Úžasně vystavěný scénář o postavě, se kterou jsem se na 100% ztotožnil. Reálná kamera zachycující dění ve válce (klepací záběry). Rovněž je film ve svém žánru i výborně zrežírovaný a sestříhaný. A především skvělé ozvučení! Pro ty z vás, co neviděli v kině, pusťte si na nejlepších reproduktorech, které máte. Krásně se ve filmu odděluje dramatický žánr a válečný plný napětí. Stěží se dá o genialitě snímku hovořit, jak moc je geniální, neboť to musí pozřít každý na vlastní oči. Ti z vás, kteří se k tomuto filmu ještě nedostali, doporučuji jeho genialitu a krásu pozřít. ()

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

16.11.2021

Mel Gibson se vrací do války

Mel Gibson se vrací do války

01.05.2018

Určitě si pamatujete, jak Mel Gibson před dvanácti lety upadl v hollywoodskou nemilost. Jeho kariéra byla 10 let prakticky v limbu, v roce 2016 ale natočil Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny a téměř vše… (více)

89. Oscary - výsledky

89. Oscary - výsledky

27.02.2017

Zlaté maliny 2016

Zlaté maliny 2016

25.02.2017

Známe letošní vítěze Zlatých malin. Nejhorším snímkem se stal dokument Hillary's America: The Secret History of the Democratic Party, který si odnesl i další tři Zlaté maliny za nejhorší režii,… (více)