Je dusné vedro červencového dne 1346. Poblíž města Rhens se scházejí kurfiřti římské říše k volbě nového krále. Jediným kandidátem je markrabě moravský Karel (Kryštof Hádek), který v přestrojení sleduje volbu spolu se svým věrným dvořanem Buškem z Velhartic (Petr Jeništa). Každý z volitelů má důvody, proč Karlovi hlas dát i nedat. Nevyzpytatelným jazýčkem na vahách je Karlův otec – český král Jan Lucemburský (Stanislav Majer), dlouholetý spojenec dosavadního císaře Ludvíka Bavora (Petr Štěpán), proti kterému je volba namířena.

Spletité intriky nejrůznějších zájmových skupin ovlivňují Karlův osud již od narození. Mladý Lucemburk je izolován od své matky Elišky Přemyslovny (Hana Vagnerová), stává se poslušnou loutkou v otcových diplomatických hrách. Postupně však díky zkušenostem vojenským i politickým dozrává ve zdatného oponenta svého otce, ale i nebezpečného soka císaře Ludvíka. Rozehrává svou vlastní politickou hru, jejíž překvapivé rozuzlení mu nakonec otevře cestu k říšskému trůnu. (Česká televize)

neo93

Historické drama od České televize k uctění Karla IV, jenž se před 700 lety narodil. Příběh sleduje dospívání Otce vlasti a především se zaměřuje na události, které předcházeli nové volbě říšského krále. Není to úplná katastrofa, ale žádná sláva to už vůbec není. Musím nejprve zmínit několik pozitivních prvků celého filmu. Rozhodně za zmínku stojí výprava a kostýmy, na to že se jedná o televizní zpracování, uvidíme docela mnoho oděvů a historických replik. Taktéž externích lokací autoři nabídli vcelku velké množství, ale již tady je kámen úrazu. Sice téměř ke každé nové oblasti, kterou uvidíme, je přiložen informační titulek, ve kterém je obsaženo místo a čas, ale neustálé skákání z jednoho hradu na druhý je zbytečně matoucí a nepřehledné. Co se ještě tvůrcům podařilo je jistě obsazení, zejména Stanislav Majer jako český král Jan Lucemburský, Petr Štěpán v roli císaře Ludvíka Bavora nebo i samotný markrabě moravský Karel v podání Kryštofa Hádka si vedou velmi obstojně. Na druhou stranu to je tak všechno, co můžeme vidět na tomto filmu dobrého. Jinak je film směsicí doslovných historických faktů, které až na lidi zabývající se českými dějinami nemůže nikdo chápat a vyznívá dost roztříštěně a chaoticky. Příběh chce popsat všechno, ale ve výsledku nevíme nic. ()

Adiemus

Mou upřímnou snahu o zhlédnutí celého vehementně propagovaného spektáklu totálně odrovnala scéna s otravou Karlovy družiny v Itálii a definitivně jsem přepnula program při setkání Karla s andělem. A scénář? Zlatý František Kupka, zlatý J. B. Prokop. Hudba nic moc; daleko lepší cit pro ni prokázalo nakladatelství Tympanum, když pro hudební doprovod audioknihy Karel IV. - Tajný deník zvolilo skladby skupiny Řemdih. Se slzou v oku jsem si připomněla Vávrovy filmy. Na toto jdou peníze daňových poplatníků? ()

alonsanfan

Krásné historické reálie z českých luhů a hájů, občasné zajímavé záběry kameramana na ně (podobné jako u Husa) zvládnuté kostýmy i doplňky. A tím to asi tak končí. Největším neštěstím současných čestotelevizních historických filmů (Hus, Karel IV. ) jsou bratři Hádkové, zrzaví ňoumové s chlapeckou tváří. Snímek zcela zabíjel chaotický scénář a ještě chaotičtější režie neopatrně žonglující s dějovou linkou i mnoha postavami. Výsledkem bohužel není filmový nebo alespoň televizní zážitek, ale pár třeba i zajímavých scén, které se zcela ztrácejí v nepřehledné mase zbytku. Škoda zmarněné příležitosti, zajímavých životních osudů otce vlasti v roce jeho výročí, kdy zajisté byly příslušné veřejné fondy více než otevřené. ()

Inozuka

Neuvěřitelně suše a chudě vypadající film. Nemám tohle období moc nastudované a tak do poloviny filmu jsem byl trochu mimo, čemuž hojně užívaná retrospektiva pranic nepomáhala. K tomu hodně levně vyhlížející kulisy, občas nějaký ten prkenný herecký "výkon" a úsměvné bitky na meče. Ach jo, kde jsou ty (filmařské) doby Vávrů a Vláčilů? Z Hlasu pro římského krále je snad dobrý jen Stanislav Majer jako Jan Lucemburský - tomu věříte všechno a hraje na výbornou. Jinak je to zmar a přestože ke konci jsem si na to televizní zpracování trochu buď zvykl nebo se film zlepšil, nad dvě hvězdy jít nemůžu ... A čekám na tebe Jene Žižko jako na spasitele tuzemského historického filmu! ()

ForGump

Špatné ne, nudné ano. Ze začátku navíc velmi nepřehledné a zbytek je taková učebnice dějepisu v praxi, v níž je tu sem tam nějaká bitka, víno, spoře oděné ženy, halucinace, jako v každém historickém filmu a dobře zahraný Jan Lucemburský Stanislavem Majerem. Jinak typický nízkonákladový tv film. 40% ()

sunfreedom

Mohlo to být o dost horší, myslím, že všichni známe jiné produkty ČT a českých televizí obecně. Nejvíc bodů bych dal tedy asi paradoxně za muziku, ale myslím, že na to, s jak malým rozpočtem evidentně autoři operovali, to není tak hrozné. ()

Amonasr

Víc dějepisná záležitost než dramatická, i když patřičně výpravná. Tomu odpovídaly i herecké výkony, kterým chyběla emoce - ze studeného scénáře se čerpat ani nedaly. ()

kiros179

Ona poslední scéna tak trochu symbolizuje dojem z celého filmu - za zvuku "epické" hudby se v záběru objeví...asi pět lidí na koních...wow Bohužel úroveň produkce je u historických filmů docela důležitá, když je v naprosté většině v záběru maximálně 10 lidí, včetně bitev(hnidopich by řekl - v české parodii na bitvu), těžko to může fungovat. Herecky v pohodě, i sípající Voříškovou člověk nějak přežil. Jinak něco mezi "nuda" / "co je to za postavu" / "slušně zfilmovaná literatura faktu". 45% ()

subic

No tak já jsem si chrochtal. Temný středověk a intriky, kam se podíváš. Výborné kostýmy, parádní výprava a exteriéry, asi bylo dost těžké najít krajinu bez stopy současné civilizace, velmi slušná hudba, skvěle vybraní herci jako perfektní Majer jako Jan Lucemburský, Štěpán jako Ludvík IV. Bavor, Jeništa jako Bušek z Velhartic, Plesl jako Dobeš z Bechyně, potěšil mě i Norbert Lichý jako jeden z kurfiřtů. A Kryštof Hádek už zřejmě dospěl, takže dobrý. Holky Voříšková jako Bláňa z Valois mi vůbec nevadila a Vágnerová jako Eliška Přemyslovna, jen se tam párkrát mihla a nepoznal bych ji. Z historického hlediska v pořádku. Mě se to líbilo, na možnosti ČT super záležitost. Takže Slasti Otce vlasti 2? Ale kde že. ()

regentor

Otec vlasti podle České televize... Historické reálie z českých luhů a hájů, občasné zajímavé záběry kameramana na ně (podobné jako u Husa) A tím pozitiva končí. Špinavý a temný středověk vypadal naprosto jinak než se nám toto dílo v kostýmní části snaží vyložit, čímž snímek automaticky ztrácí na věrohodnosti i zajímavosti. Film naprosto likvidoval chaotický scénář a ještě zoufalejší režie která si naivně pohrává s dějovou linií a mnoha postavami které není schopná ztvárnit,natož dramaticky vykreslit. Výsledný efekt není filmový nebo alespoň televizně historický zážitek několika zajímavých obrazů které se úplně ztrácejí v nepřehledném guláši intrik a žvanění.Velká škoda promarněné příležitosti, neobvyklých životních osudů "otce vlasti" v času jeho výročí, kdy zcela jistě byly příslušné veřejné fondy více než otevřené.Bohužel ne každý režisér či scénarista je umělec a dramaturg za hlavního producenta měl spíš zájem s výše zmíněnými pány zajít na mariáš než jim tenhle paskvil smést ze stolu .To by ovšem letité vazby v Čt musel vyčistit nějaký pořádný průvan.Ovšem toto už je zcela jiný příběh..třeba se ho dočkáme. ()

Pitryx

Noo, tak scénu s poltergeistem jsem tedy opravdu nečekal. A hodně překvapila. Jinak mne hodně iritovalo skákání v ději. Zpočátku mne to i silně mátlo. Dějově je to stále slabší a slabší a já jsem už měl v těch pletichách trošku zmatek. Navíc to nemělo spád, skoro pořád se jen plácalo a nebýt scény rvačky a poltergeista, možná bych dal hodnocení ještě slabší. Takto dávám deset kusů za obě výše zmíněné scény. Přesto však lze k hodnocení přihodit občas hudbu a celkový dojem. Takže čtyřicet dohromady a víc procent nedám. ()

Daniels37

Všichni tu píší o přepisování tlusté odborné knihy. Vzhledem k ohromnému množství historických nepřesností bych spíš řekl, že to mohlo být buď pravdivější a nebo to rovnou přeskočit do žánru pohádky kam to stejně napůl spadá. Nedá se než připojit ke smutku po absenci solidního vážného historického filmu. ()

ostravak30

Zaplať Bůh, že česká historie obsahuje někoho jako byl Karel IV. Pořád nechápu, proč takový velikán stále nemá svůj velkofilm. Překvapuje mě, že Češi nedokážou zfilmovat životy takových velikánů. Zatímco v zahraničí se točí jeden velkofilm za druhým, historické seriály nevyjímaje, Češi jsou schopni zajet nejdále v dějinách k první republice a II. světové válce. Ještě jsem bohužel neviděl Žižku, ale děkuji za Jáklovu invenci. Proto každý film tohoto typu, a že máme zajímavé dějiny, je obrovskou splátkou dluhu, který vůči našim dějinám máme a pro mě radostí. Faktem zůstává, že i přes kostýmní a hereckou preciznost stále tyto filmy točíme tak nějak plytce. Kupříkladu střih je neskutečně matoucí, když neustále skáčeme z jednoho roku do druhého a zpět. Místo, aby se děj vyprávěl kontinuálně. Tento způsob vyprávění je zmatečný a když se na něj bude dívat někdo mladší, tak z toho pochopí jen ty nejdůležitější události, ale souvislosti mu asi utečou. Je to takové chladné vyprávění jako bychom sledovali hraný dokument než film samotný. ()

sharka.68

Strašný utrpení,na tohle koukat... taková slátanina nezáživná...chudák císař římský a král český, tohle si nezasloužil... vymáchat všechny až na Lucemburka a Elišku a herce Viléma Udatného, v koších ve Vltavě!!! A ten Pernštejn, jste si jako sídlo Ludvíka Bavorského tak ymohli odpustit..to už byl vrchol!!! A ani ty odvážný erotický scény to nezachránily... PS: třetí Hádek není? Určitě by hrál Komenského! ()

kolacky

Můj názor je něco mezi názory kolegů Karlase a Katarine. Na naše poměry se povedlo. Vyzdvihnout snahu a výkony, souhlasím, že pan Majer zahrál moc dobře. Škoda těch "profláknutých" lokací, při troše dobré vůle by se daly nasnímat trochu nezjistitelněji... No, ve výsledku líbilo. ()

t.b.kat

Když se chce udělat velký výpravný epos musí být na to nejen dost peněz, ale také dobré herecké zastoupení. Bohužel Václav Křístek se utopil v oslavě a našlapování před osobou Karla IV., herecké dialogy byly jak pěst na oko, scénář vyšel na prázdno. 2* ()

Vivian

Hana Vagnerová nezvládá herecky jinou polohu než rádobydrsnou policajtku. Elišku Přemyslovnu naprosto shodila. ()