Barry Seal: Nebeský gauner

• USA American Made (více)

Barry Seal (Tom Cruise) pracuje jako pilot dopravního letadla a rutina amerických vnitrostátních letů ho čím dále víc ubíjí. I proto nadšeně skočí po nabídce „náhodného kolemjdoucího“, z něhož se vyklube agent CIA (Domhnall Gleeson), aby pilotoval pod záštitou tajných služeb. Barryho čekají sexy přelety nad základnami kolumbijských narkobaronů, ze kterých pořizuje bohatou fotodokumentaci, nutnou pro boj s drogovými kartely. Jenže proč létat takhle naprázdno, když se můžete spojit i s protistranou a kromě fotek pro CIA vozit do Ameriky i drogy? A proč se zároveň nestát informátorem DEA (Národní agentura pro boj s drogami), která má v oblasti také své specifické zájmy? A proč se rovnou nezapojit do jedné z největších tajných operací, které kdy americká vláda posvětila? Barry to prostě hraje na všechny světové strany a jde mu to víc než skvěle. Už dávno se přestal nudit. Má krásnou ženu, topí se v penězích a vůbec si nepřipouští, co se stane, až se tenhle domeček z karet zhroutí. A on se jednoho dne zhroutí. (CinemArt)

C0r0ner

Všechno už jsem viděl někde jinde, ale ta kombinace humoru, parádního retro looku, akce a inspirace realitou se mi moc zamlouvala a jak se od Limana dalo čekat, bylo to dohromady moc pěkné. Sice z toho desítky vzpomínek nezůstanou, ale na jedno podívání jsem si to velmi užil. 80% ()

dubinak

Od Barryho Seala jsem nic moc ani čekat nemohla, protože to prostě není můj styl. Divoká kamera, reality show vizuál, zběsilý střiih a kraťoučké scény, navíc ještě k tomu téma, které mě až tak úplně nepohltilo. Každopádně je to film pro většinu, má to rychlý spád, humor, s ničím se to nesere, hlášky lítaj, žádné drama, čirá zábava a v čele všemocný Cruise. Na mě trošičku zmatené a zběsilé, proto volím střední cestu. ()

epicek

Tak tohle byla luxusní krasojízda, která mě neskutečně bavila. Cruise v životní formě a feel Vlka z Wall street se hold nezapře. Příběh založený na pravdě, je nám servírován ve slušném tempu a co musím vyzdvihnout je práce s kamerou, která tomu celé dodává naprosto zajímavý šmrnc. Za mě rozhodně jedno velké překvapení a fanoušci Narcos si klidně můžou dát tuhle parádní "odbočku" a pozdravit samotného Pabla Escobara. My name is Barry Seal. Some of this shit really happened. It really did. ()

necisty

Podobné frajeřinky jsem viděl již ve Zlato nebo ve Vlku z Wall Street a Tom ke všemu hrál svůj průměr, za to měl ale hezčí ženskou, no co svůj účel to splnilo. ... GA Cinema ()

campix

Troufám si tvrdit, že velká obliba seriálu Narcos má co dělat se vznikem tohoto filmu. Nebeský gauner popisuje životní pouť Barryho Seala původně zaměstnance amerických aerolinek, který postupem času začal pašovat drogy ve velkém a zapojil se do vysoké hry amerických bezpečnostních agentur a kolumbijských narkobaronů. Hodně svižně a zajímavě natočený příběh inspirovaný skutečnými událostmi. Občas je všechno hodně rychlé a trošku nahodilé, ale tím se materiál stává lépe stravitelným. Dokáže vtáhnout a baví. Nejedná se tak o klasický životopisný film, ale je vidět, jak se všichni zúčastnění museli při natáčení bavit a výsledný film je hodně příjemným kouskem. ()

Martrix

Že umí Doug Liman skvěle pracovat se střihem a má cit pro načasování, to už ukázal ve sci-fi Na hraně zítřka, nebo bourneovském Agent bez minulosti. Barry Seal: Nebeský gauner, je navíc natáčen v jakémsi retrostylu, takže o to víc vynikne kontrast k té svěží režii i střihu. Výsledkem je ovšem cokoliv jiného, než žánr Krimi/Thriller/Životopisný. Díky mnoha absurdním momentům, i způsobu jakým Liman příběh vypráví, je Barry Seal: Nebeský gauner spíš dobrodružná komedie; nic vás nenutí přemýšlet, jen pobaveně sledujete, co všechno se mohlo dít, pokud vás potřebovali ti "správní lidé". A je vcelku jedno, jestli to byl Pablo Escobar, nebo CIA. Díky tomu, že Barrymu propůjčil Cruise většinu svého charisma, nekoná se žádné morální dilema...přestože to byl prachsprostý drogový dealer. Tvůrci měli nejspíš ambice jen pobavit, což je trošku škoda. Je to tedy spíš jednohubka, která profičí kinem, nebo obyvákem, vyloudí pousmání, přiměje vás konstatovat, že ten Cruise má pořád něco do sebe a zapadne mezi hromadu jiných velmi dobře udělaných filmů, které nezískají ani ceny, ani status kultovních, nebo jinak vyzdvihovaných filmů. ()

Juto

Veľmi svieži vtipný film.Bolo vidno ako sa Tom Cruise bavil. Vynikajúci herecký výkon Toma.Skvelá je kamera ale aj režia. Dýcha z toho 80' roky. 8/10 ()

PROCESOR

Na to, že to Tomík rozehrál na všechny strany, sem čekal větší drive. Není to špatně natočený, ale kromě prvního vzletu někde v Kolumbii už podobných momentů moc není. Je to v pohodičce, což si myslím snímku ublíží, jako by šlo o rutinu jeho bývalého zaměstnavatele, kdy lítal, jako dopravní pilot pro TWA. Prostě tam za mě, chybí více napětí. Pak také nesnadná orientace, kdo s kým proti komu a jaké zájmy vlastně sleduje. Což je ve finále jedno, protože hrát si s drogovými kartely se samozřejmě nevyplácí. ()

pakobylka

Jištěže byl gauner ... gauner bez svědomí, který miloval létání a adrenalin - peníze byly jen vedlejším, byť vítaným produktem jeho profesních dovedností. Přesto měl své limity - a výsadní místo v jeho životě zaujímala jeho rodina. Co s tím ? Může vám na něm záležet - ale nemůžete ho obdivovat, můžete ho chápat - ale nemůžete ho omlouvat ... přesto sledujete jeho příběh s napětím - a jen tak po očku zvědavě nakukujete pod pokličku, kde se vaří vysoká politika. V podstatě vidíte nevábně vyhlížející a odporně páchnoucí, tudíž prakticky nepoživatelnou směs neurčité barvy ... čekat něco lepšího by mohl snad jen nevyléčitelný snílek, který nepřestal věřit na pohádky, nicméně - nikdy není od věci vstřebat něco nových poznatků. Potom můžete jít a důkladně prohlédnout všechny kabice od bot, co doma najdete ... já osobně v nich ukládám ledacos, neboť mi přijdou skladné, trvanlivé a vůbec po všech stránkách šikovné - ale ... pokud jste na tom stejně jako já, žádného příjemného překvapení se nedočkáte. ()

Pajky3

Tyhle příběhy založený na skutečných událostech, kde někdo začal dělat něco nového a do té doby neobvyklého, aby na tom neskutečně zbohatnul, mě baví a je mi vlastně jedno, jestli si vydělávají legálně nebo ne. Hlavně, že je to zábavná jízda a to příběh Barryho Seala bezesporu byl. Tom Cruise je pořád bourák a celkově jsem se slušně bavil. Za mě povedená práce. ()

Wormboy

Som zvedavy, ci sa niekedy este Cruise vymani z tychto "jednoosoboviek" bez vyssich ambicii, alebo ci akakolvek ambicia o navrat k vaznejsim zanrom, je uz za nim a jednoducho si len chce uzivat co robi. American Made je dalsim v rade filmov (mimo katastrofalnej Mumie), ktory perfetne odsypa, je zabavny, pritom nie sprosty, nenudi ani chvilu a ma skvely tah na branu. A ano, cele to na svojich pleciach nesie Cruise. ()

zette

Velmi atraktivni a dobre zpracovany pribeh. Film, ktery bavi od zacatku do konce. Tom Cruise opet dokazuje, ze je stale vyborny herec, ktery si umi dobre vybrat filmovou roli. ()

mortak

Zda se, že v současné době je největším zlem na světě CIA. Kdyby se příběh Barryho Seala natočil dle skutečnosti, Cruise by hrál odpudiveho padoucha, který pasoval drogy, a když mu začalo teci do bot, stal se praskacem. Jenže v tom by Cruise nikdy nehrál, takže tu milé děti máme pohadku o jednom sympatickem gaunerovi, zlocinne CIA, a zkorumpovanych politicích (zleva i zpráva). To, co dělala CIA za Regana, bylo sice děsivé (doporučuji ke studiu vyčerpávající knihu Veil: the Secret Wars of the CIA od Boba Woodwarda, toho z Watergate), ale posouvat divákům dnes, že Seal je "american made", to je opravdu prekrucovani skutečnosti. A tak, i přesto, že jsem se bavil, jen tři hvězdy. ()

BoXBe

Tom Cruise sice celý film neopustí svůj Top Gun výraz, přesto zahraje dvouhodinové nahuštěné Narcos jako pán a díky němu je ten film tím čím je. Doug Liman se vznáší na úrovni Scorseseho, svižně odevzdává šílené osmdesátky v jižní Americe spojené s drogovými kartely, studenou válkou a americkým snem. Ten film je šílený, ta hudba je skvělá, ten příběh je mimo realitu a doufám, že Liman a spol (když vidím Rona Howarda mezi producenty) budou dál nacházet tyhle témata, ať z kin kvůli Thorům a Avengers nevymizí takovéhle chuťovky. Supr práce. ()

animaxis

Jako životopisný film je American Made zpočátku celkem zábavný. Má rychlý spád, diváka dokáže docela šikovně vtáhnout do děje a samotný Barry Seal v podání Toma Cruise působí docela uvěřitelně. Mě osobně ale už začala ztrácet druhá polovina filmu, ve které přibylo hluchých míst a ve výsledku jsem zjistil, že mi na hlavních postavách zase tak moc nezáleží jak by asi mělo. Rozhodně se nejedná o špatný film, ale moc dlouho vám v paměti nejspíš taky nezůstane. ()

angel74

Proti téhle jednohubce s obstojně hrajícím Tomem Cruisem v zásadě nic nemám. Děj docela slušně odsýpá a najde se tu i pár momentů, u kterých se diváci fajnově pobaví. Když ale porovnám tenhle snímek se seriálem Narcos, s nímž ho spojuje podobný námět i styl filmového vyprávění, tak trochu ztrácí lesk. Připadá mi, že životopisnému příběhu Barryho Seala chybí drajv. Prostě to mohlo být napínavější. (65%) ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům

10.01.2024

Liman a vesmírný Tomb Raider

Liman a vesmírný Tomb Raider

09.06.2017

Doug Liman (Na hraně zítřka) utekl od x-menovského Gambita a DCčkové Justice League Dark a momentálně se soustředí na dystopickou sci-fi Chaos Walking, v níž se po boku Daisy Ridley (Star Wars: Síla… (více)

Kdo natočí x-menovského Gambita?

Kdo natočí x-menovského Gambita?

15.11.2015

Mutantský zlodějíček z New Orleans, který umí manipulovat s kinetickou energií a rád hází karty, dostane už za rok tvář Channinga Tatuma (22 Jump Street). Gambit se sice objevil už v comicsovce X-Men… (více)

Gambit je zpátky ve hře?

Gambit je zpátky ve hře?

21.10.2015

Channing Tatum si už brzy zahraje Gambita, neworleanského mutanta, který ovládá kinetickou energii a s oblibou hází kartami. Pořád ale není jasné, kdo ho bude režírovat, protože nejnovější x-menovský… (více)