Barry Seal: Nebeský gauner

• USA American Made (více)

Barry Seal (Tom Cruise) pracuje jako pilot dopravního letadla a rutina amerických vnitrostátních letů ho čím dále víc ubíjí. I proto nadšeně skočí po nabídce „náhodného kolemjdoucího“, z něhož se vyklube agent CIA (Domhnall Gleeson), aby pilotoval pod záštitou tajných služeb. Barryho čekají sexy přelety nad základnami kolumbijských narkobaronů, ze kterých pořizuje bohatou fotodokumentaci, nutnou pro boj s drogovými kartely. Jenže proč létat takhle naprázdno, když se můžete spojit i s protistranou a kromě fotek pro CIA vozit do Ameriky i drogy? A proč se zároveň nestát informátorem DEA (Národní agentura pro boj s drogami), která má v oblasti také své specifické zájmy? A proč se rovnou nezapojit do jedné z největších tajných operací, které kdy americká vláda posvětila? Barry to prostě hraje na všechny světové strany a jde mu to víc než skvěle. Už dávno se přestal nudit. Má krásnou ženu, topí se v penězích a vůbec si nepřipouští, co se stane, až se tenhle domeček z karet zhroutí. A on se jednoho dne zhroutí. (CinemArt)

noriaki

Na Obchodníka se smrtí jsem si vzpomněl i Vlka z Wall Streetu jsem v tom občas viděl. Barry Seal ale v klidu obstojí sám o sobě a na svých slavnějších a lepších bratříčcích se přiživit nepotřebuje. Doug Liman natočil pohodový film, který si na nic nehraje, nic nepodsouvá a kupodivu ani nic podstatného nesděluje. Otřel se o začátek nejvlivnějšího drogového kartelu a zmínil jeden z největších amerických skandálů 80. let, ale udělal to po hříchu odlehčenou formou. Ve výsledku tak potenciál promrhal, protože život Barryho Seala by si zasloužil dramatičtější a temnější snímek se silnější výpovědí. Zlobit se na něho ale nebudu, protože jsem se celou dobu výborně bavil. ()

hroubek

One man show Toma Cruise. Asi nejvíce výstižný popis celého filmu. Barry Seal je přesně ten typ filmu, kde máte amorálního hrdinu, který je natolik sympatický, že mu musíte fandit a alespoň na okamžik byste chtěli zkusit žít jeho život. A tohle se Dougu Limanovi povedlo prodat na výbornou. Limanova režie je velmi sebejistá a uvolněná. Je cítit, že k příběhu přistupuje s jistou lehkostí a humorem a vůbec netlačí na pilu. Dost si pomáhá retro stylizací, pečlivě vybraným soundtrackem, trochu nespolehlivým vypravěčem a hlavně komickými vložky. A pokud na tento způsob vyprávění přistoupíme, tak si film můžeme parádně užít, jelikož dané téma je opravdu zajímavé a zábavné. A tady je asi největší problém filmu. Film je až moc zábavný a pak nefungují tolik ty dramatické okamžiky, jako drogové války, popravy, vězení a tak. Tom Cruise je zde perfektní. Věčně vysmátý optimista, který to hraje na všechny strany a jeho největší problém je, že neví kam má schovávat peníze. Domhnall Gleeson je zde velmi přesvědčivý a svoje si s přehledem odehraje. Sarah Wright je hodně fajn, a rozhodně nic nezkazí. Potěšili mě dobří herci v menších rolí jako je Jesse Plemons a nebo Jayma Mays, u které jsem čekal, že bude mít větší roli. Akční scén ve filmu není moc, ale rozhodně jsou napínavé a zábavné. Barry Seal: Nebeský gauner je velmi dobrý film se zajímavým antihrdinou, který žil na hraně. ()

bizz_mjc

Narko-filmy to mají vždy těžký, tenhle kousek se však nebere nijak závratně vážně a díky Cruisovi plachtí s lehkou noblesou a bez složitých zákrut. Gringo Barry totiž nejde primárně po penězích a nemamoní, on měl rád vzrůšo, dobrodružství a byla to pro něj i dost zábava, a při tom bez zbytečných otázek "proč" pro do všeho se míchajícího a ovlivňujícího Strejčka Sama s jeho nenechavými prsty (vznik narkomafií a budoucích teroristických hnutí), kterej s nim nakonec - jak jinak - vyjebe, dělá, co se namane. Přímočará nekomplikovaná krimoška s pár dramatičtějšími sekvencemi. ()

VasaX

Barry je frajer, co se svezl na divoké době středoamerické narkomafie a revolucích/kontrarevolucích. To co se odehrálo jsme ve své nejhrubší podobě viděli na filmovém plátně již několikrát, dříve to fascinovalo, dnes už to vypadá spíš jako doprovodný film k Narcos. Cruise je frajer jako vždycky, tentokrát mu sekundují samé "neznámé" tváře (resp. známé z vedlejších rolí a seriálů), což ničemu nevadí, spíš to dodává trochu větší punc neokoukanosti. Celkově jako jednohubka je to parádní - má to tempo, je to napínavé, dobře natočené, takové uvolněné a dobře to zabaví. Víc jsem od Nebeského gaunera nečekal, ani na nic víc neaspiruje. Přísnější lidé ať si od mého hodnocení odeberou hvězdičku, ale já se u toho dobře bavil a vůbec mi nevadí, že za měsíc už o tom nebudu mít ani potuchy. ()

Timak

Toma Cruise mám rád. Mám rád jeho filmy (až na pár výjimek), ale o tomhle pořádně nevím, co si myslet. Je to trochu utahané, místy dokonce nudné. Ale je fakt, že Gringo v jeho podání byl zatracený sympaťák, kterému snad musí držet palce úplně všichni. Ale přece jen, několikrát mi vyskočil na paměť film Blow s Deppem, který je přece jen o několik levelů výše. Takže sumasumárum, trochu horší než Vlk z Wallstreet a o dost horší než Blow (u nás znám jako Kokain), ale celkově to není zase úplně tak zlý. ()

VanTom

Podvratnou vzduchoplavbu si Cruise s Limanem uvolněně užívají, což lze spatřit jak na jejich nasazení a energii, tak na svěžích nápadech a audiovizuálních pentličkách. Dramaticky se nepředvedou - spíš řetězí zábavné epizodky (třeba kam ukrýt stohy vydělaných bankovek); a přestože titulní sympatický gauner skončí neslavně, že by z jeho opojné drogově-pašerácké jízdy vyvodili nějaké morální poučení a zdvižený prst, to tedy ne. ()

sskrblik

Pravdou je že podobných filmů už bylo několik, a sice těch které se soustředí na drogové dealery, překupníky a jiná velká zvířata v nepříliš legalní branži. Barry Seal je tak trochu jiný případ, minámálně jak jej vykresluje tento film. Místo života hlavního šéfa se díváme na osud někoho, kdo pomáhá těm největším prevítům dosáhout moci a zisku. Je to pohodově natočené, má to takzvanou VéHáEs vizáž jakoby se 80ky a 90ky dostaly do současnosti, Cruise hraje slušně a práce střihu a kamery je skvělá. Forma jakou je film natočen mě bavila natolik, že jsem nakonec odpustil, že jsem něco podobného už někdy viděl. ()

Sany33

A to je pre mňa škoda. V porovnaní napríklad s Vlkom z Wall Street či s Vojnovými psami som sa nudil a neporozumel som tomu, čo vlastne bolo na hlavnom hrdinovi/gaunerovi, také zaujímavé. Možno by sa skôr život slávneho zločinca hodil ako námet na seriál, kde by mali tvorcovia viac času vyrozprávať ho a ukázať, že Barry Seal bol zaujímavou persónou amerických dejín. A možno sa to dalo aj v jednom celovečernom filme, ale nemám pocit, že by sa to v tomto remeselne výbornom filme podarilo. Veľká škoda. 60% ()

lykan9

Sice nepatří mezi mé oblíbence, ale musím uznat, že Tom Cruise je výborným hercem a má skvělý instinkt na role. Barry Seal je skvělým a zábavným životopisným filmem, který nadchne širokou plejádu diváku mající vkus v různých žánrech. Mimo to Cruise snad opravdu nestárne. ()

Brain-D

Velmi pohodová oddychovka se skvělým tempem bez hluchých míst. Jde vidět, že si to Cruise značně užívá. 80% ()

zigíš

Limanovo best of, kde jde fyzická akce ruku v ruce s humorem v tempu od úvodních titulků, faktické skutečnosti předkládané detailně hraně i animovaně, vysvětleně (pro pomalejší STOPnutě a vráceně) Tom v uvolněném a -pro jednou zas- hodně zábavném módu (!) ano, ve srovnání se seriálovým NARCOS hrá american made druhou ligu, ale ..já -aspoň pro tentokrát- nesrovnávám a raději se bavím :) ()

svobik

Příjemná zábava (sranda už tak úplně ne), ve které je vše podáváno s takovým nadhledem, že s divákem neudělají nic ani sebevíce vyhrocené situace. V mnoha momentech mi to připomínalo Vlka z Wall Street, ovšem jen snahou být nad věcí, cool a vtipný. Bohužel, Liman není Scorsese. ()

Tft

Čekal jsem onu slibovanou oddychovou zábavu, ta se však nedostavila, místo ní jsem dostal téměř dvě hodiny zmatečného přeskakování tam a zase zpět, spoustu plytké nudy, která je zábavná jen na povrchu a tím pádem American Made ani z daleka nedosahuje kvalit, kterých by chtělo a mělo. Už od traileru, který jsem v kině zhlédnul až nechutně mockrát (chápu marketing cílený na lidi, kteří chodí do kina jednou za čas, ale rvát trailer na tohle i před Annabelle: Creation už je prostě trochu moc, navíc pokud jsou v traileru všechny nejzáživnější scény filmu a naprosto přesně se podle něj dá určit, jak film bude probíhat), jsem propadl lehké skepsi. Očekávání tak byla nastavena nízko, jediné co ve mně budilo špetku naděje byl Doug Liman, který mě ohromil s Edge of Tomorrow a už jen kvůli tomu si American Made zasloužilo šanci. Opravdu jsem se snažil najít něco pozitivního, ale American Made je prostě těžce prvoplánový film, který se snaží navodit atmosféru Vlka z Wallstreet, ale stejně jako snímek letošního jara The Founder těžce selhává. Opět se jedná o naleštěnou skořápku, která je uvnitř naprosto prázdná. Tom Cruise mi v roli Barryho Seala vyloženě vadil a na rozdíl od Keatona, který byl jediným článkem, co dokázal Foundra udržet nad hladinou, Cruise naprosto selhává. Snaží se hrát charismatického pilota, který se bez zábran pouští do všeho a ničeho se nezalekne, hraje ale natolik vypočítavě, že je postava Barryho Seala naprosto prokouknutelná od prvního momentu kdy se objeví na plátně. Jeho záměry jsou tak jen těžko uvěřitelné, a pokud se u filmu začnu soustředit na vady hlavní postavy hned v prvních deseti minutách je něco špatně. Ostatní herci nedostávají skoro žádný prostor, Domhnall Gleeson který je Barryho „zaměstnavatel“ od CIA, se na plátně vždycky mihne, aby pronesl něco hluboce nesmyslného, Sarrah Wright manželka Barryho se vždycky jen mihne, aby mu řekla jaký je vůl a následně začla rozhazovat peníze, Alejandro Edda zase jako pravá ruka Pablo Escobara aby Barry Sealovi řekl, co musí přetransportovat do Ameriky a tak by se dalo pokračovat u všech vedlejších postav. Všechno se točí kolem Barryho Seala, jenže bez uvěřitelných vedlejších postav, jen těžko budu věřit v pravost úmyslů Barryho postavy. Dalším hřebíkem do rakve je zmatečné přeskakování jak z místa na místo tak v čase. Než se stihnete rozkoukat na jednom místě v roce ´86 film okamžitě přeskakuje o rok dál a do jiné lokace. Tohle se opakuje po celou délku filmu, člověk začne ztrácet přehled a vybuduje si k filmu naprostou apatii. Trochu se to uklidní čím víc se blíží finále, to pak ale hraje na citovou notu, bohužel si Doug Liman zapomněl naladit kytaru a tak celé finále zní ve falešných tónech. American Made je zbytečně komplikovaný, přitom naprosto obyčejný film, který si hraje na něco víc a já jsem mu tu pózu nevěřil ani minutu. 40% ()

blackJag

Podobná jízda, jakou byl Scorseseho VLK Z WALL STREET nebo McKayova SÁZKA NA NEJISTOTU. Zábavně o vážných věcech. Liman tuhle životopisnou dramatizaci zvládl skvěle, s Cruisem si padli do noty a na filmu je to poznat. 85% ()

mkubalikova

Narcos prostředí mě moc nebaví, příběh mnoho napětí nenabízí. Cruise to trochu tahá nahoru, ale na konci mi bylo jedno, jak to s jeho postavou dopadne. 😐 70% ()

JohnSmith

Doslova neuvěřitelný příběh. Výborně natočené a Cruise taky super. Člověk se nenudí a dvě hodinky utekly jak voda. ()

m.a.t.o.

„Vy pre mňa staviate nový trezor?“ – „Nie, pán Seal, tento trezor bude slúžiť ostatným klientom. Pre vás sme vyhradili hlavný trezor.“ American Made je vhodný doplnok k prvej sérii seriálu Narcos, ale ako samostatný počin veľmi nefunguje. Tvorcovia sa do necelých dvoch hodín snažili natlačiť príliš veľké množstvo udalostí a informácií, „vďaka“ čomu film stráca tempo, celistvosť, pocitovo sa zdá byť o hodinu dlhší, než v skutočnosti je a stáva sa z neho iba akýsi dokumentaristický sled udalostí. Zopár scén ma pobavilo (prebudenie kolegu - pilota, ktorý počas letu zaspal; „núdzové pristátie“ v obytnej zóne) a myslím si, že sa jedná o zaujímavý počin, no iba tak z polovice dotiahnutý. 50 % ()

vyfuk

Příběh jako každý jiný. Přijde mi, že takovýchto zde už v seriálové i filmové podobě máme čím dál více a neustále se to ve výsledku opakuje. Příběh Barryho Seala má sice své světlé chvilky, které ukazují tu jinakost oproti jiným, ale ve výsledku jde o stále to samé. Nehodnotím převážně zpracování jako samotný příběh. Zpracování je zde na vrcholné možné úrovni, příběh nicméně kolísá v jednoduchosti a jednolitosti, která se zde velice často. Nebo spíše mluvím o tom, že jde o příběh, který jsme zde viděli již mnohokrát. Jednoduše, film nijak výjimečný, kdyby toto bylo třeba místo třetí série Narcos, tak by se na to možná dalo koukat, protože by to bylo trochu zajímavé. ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům

10.01.2024

Liman a vesmírný Tomb Raider

Liman a vesmírný Tomb Raider

09.06.2017

Doug Liman (Na hraně zítřka) utekl od x-menovského Gambita a DCčkové Justice League Dark a momentálně se soustředí na dystopickou sci-fi Chaos Walking, v níž se po boku Daisy Ridley (Star Wars: Síla… (více)

Kdo natočí x-menovského Gambita?

Kdo natočí x-menovského Gambita?

15.11.2015

Mutantský zlodějíček z New Orleans, který umí manipulovat s kinetickou energií a rád hází karty, dostane už za rok tvář Channinga Tatuma (22 Jump Street). Gambit se sice objevil už v comicsovce X-Men… (více)

Gambit je zpátky ve hře?

Gambit je zpátky ve hře?

21.10.2015

Channing Tatum si už brzy zahraje Gambita, neworleanského mutanta, který ovládá kinetickou energii a s oblibou hází kartami. Pořád ale není jasné, kdo ho bude režírovat, protože nejnovější x-menovský… (více)