Edu Součka, jeho maminku a tatínka už známe z filmu Obecná škola. Nyní jsme však v Protektorátu, kdy je rodina osmiletého Edy donucena vystěhovat se z Prahy na venkov k příbuzným. Městečko, kde chlapec dosud trávil jen prázdniny, se nyní stává jeho domovem. Mladá městská rodina se musí přizpůsobit novému prostředí a také soužití pod jednou střechou s tetou a jejími příbuznými, což zahrnuje i velmi přísného dědečka. Eda má před sebou nelehký úkol: najít a obhájit své místo v místní klukovské partě, jejíž svět je naprosto odlišný od jeho městského. Čeká ho cesta k hledání odvahy, ale také k nečekaným rodinným tajemstvím, která vyplouvají na povrch. Svět dětí a dospělých se sbíhá v hledání odvahy a hrdinství. I v nelehkých dnech války může být totiž nejtěžší prokázat odvahu vůči vlastní rodině. (Bioscop)

freddy_k

Ak má aj po roku 1989 niekto potrebu kopať do Nemcov, tak je pre mňa úbohý šmejd. Modlím sa, nech už tá čechoslovakistická pliaga na čele so Svěrákovcami a podobným odpadom, konečne vykape a upadne do zabudnutia. ()

HJ-FILIP

Nevím,co pořád máte za problém a musíte všechno úplně strhat. Film je příjemnou vzpomínkou na konec války z pohledu dítěte. Místy trochu kýčovitý a možná patetický,ale jako celek je velmi příjemně koukatelný. ()

kinoholik

Prequel Obecné školy. Trochu jiná přijde, úplně jiné obsazení. Sovy nejsou co se zdají být, vlci taky ne. Hezké, ale podruhé to vidět nepotřebuju. ()

Vyjola

Jak už tady někdo napsal..čekala jsem taky Svěrákovský film, laskavý, vtipný, chytrý..a toho se mi nějak nedostalo. A role p.Třísky se mi nelíbila vůbec. Škoda.. ()

EternalS

Tyhle poetikou a "válečnou" atmosférou nasáklé snímky u nás umí jenom Svěrák, aneb jak udělat z obyčejných neobyčejných příběhů celovečerní film. Mně se to líbilo jako ostatně všechny Svěrákovy počiny, ačkoliv je pravda, že od té doby co jsem slyšel jeho názory v debatě s Petrem Machem, tak ho vůbec, ale vůbec nemusím. Názorově úplně mimo, filmař je to ale skvělý. Jo a Vetchoš jako obvykle vynikající, mám pro něj jednoduše slabost. ()

Josef.Svejk

Dobře udělaný film o smutných věcech. Rozhodně ale bych to nenazval komedii. Češky národ si během 20. století prozil svoje: hnědá geoncidni diktatura nahrazena rudou genocidni diktaturou. Nenechalo to ve mě dobrý dojem - jdu se léčit Rosso di Montalcino :) ()

V@lecCZ

Strašně tu chybí nějaká ústřední dějová linka. Film je jen sled vzpomínek malého kluka. U některých scén jsem měl pocit, že tam prostě nepatří a jsou tam jen do počtu a natažení času. Ale celý film je režijně zvládnutý výborně, rukopis Svěráka mladšího je tu opravdu znát. No a dialogy jsou typický Svěrák starší. Velmi zamrzí nevyužité dějové linky. Celý film jsem čekal na to, že se Vlk zapojí více do děje. No, škoda, velká škoda. I to málo, co Oldřich Kaiser hrál, zahrál výborně. Celkem se mi líbily dětské role. Ale občas mi tam neseděl pan Tříska. 3,5* ()

Generi

Totálně zbytečný film. Jakoby Svěrákům došly prachy a tak si to v hlavě spočítali, co tak natočit něco kolem úspěšné Obecné školy, z toho by mohlo něco kápnout. Za tenhle průhledný kalkul 1*. A už nikdy víc!!! ()

JenTR

Vizuálně zdařilé, tvůrci si dali práci, ale ten příběh....nevím, není to nějaké terno sledovat další věc z dětství Zdeňka Svěráka a dost mě rušila i ta hrozná čapka, nebo co to nosil na hlavě. To jsem nikdy u nikoho neviděl. A Voříšková bohužel nemá v očích tu životní zkušenost matky, hrála tu pořád takovou holčičku, i když se snažila. ()

Morgane

Jeden ze slabsich Sverakovych filmu, ale porad sverazne bavi (mali kluci curajici z mostu na vlak...) a dokonce chvilemi i sokuje (scena se psem). Podava jasne scenaristuv pohled na svet a doplnuje ho fantastickym videnim sveta osmileteho chlapce (coz je dost zajimave a originalni). ()

kriplozoik

Zbytečný film, který je v podstatě jen neživná, nezajímavá posloupnost vzpomínek Svěráka staršího prostá jakéhokoli dramatu. Nebýt vlivu jeho osobnosti – tak by byl finančně 'nepřiklepnut' a stal by se třeba nějakou pětiminutovou historkou na Všechnopárty nebo tak. A dost možná by byl v té formě a stopáži lepší. ()

A_Shearer

Tak nevím. Technicky krásné záběry, precizní kostýmy, skvělí herci. A dohromady je z toho ochotnický představení. Popravdě nevím, kde je hlavní problém. Nesoudržné scénky? Třikrát přežvýkaný Svěrák v opakujících se variacích snad na všechny filmy od Na samotě u lesa po (pochopitelně) Obecnou školu? První půlhodina byla čiré utrpení. Zápletka by přitom i byla, ale až příliš pozdě a příliš zpovzdálí. Film, který nedokáže vtáhnou, byť ke konci jsem to vzal přece jen trošku na milost. Ale v porovnání se starými filmy Menzela, Smoljaka a koneckonců i raného Svěráka juniora to zoufale nefunguje. A panebože to šmírovací prasečkářství v každym Svěrákovic filmu už je fakt trapný až nesnesitelně. ()

Rene.Artois

Nedokážu to nijak exaktně vysvětlit, ale ten film ve mně zanechal dosti nepříjemný pocit a já zatím, ani po několika letech, nemám sebemenší chuť jej vidět znovu. Což asi záměrem tvůrců nebylo. Asi to nemá jednu jasnou příčinu, ale kombinace nesourodých historek, které se mi z větší části nelíbily (můj problém, ale prostě to tak je), hrozné chování dospělých postav, nic, co by film drželo pohromadě, jediná zajímavá dějová linka vyšumělá do ztracena... Tento koktejl mi prostě hrubě nesedl. ()

Cael

Technicky standardně na výši. Obsahem vychází a připomíná Obecnou školu, děj je ale nekompaktní a nedrží pohromadě, negraduje, spíše působí dojmem několika nezávislých epizod. Oproti Obecné škole mnohem amatérštější výkony dětských herců. Celkově by to nebyl úplně špatný film, pokud by jej natočil debutující režiser. V případě Zdeňka Svěráka spíš zklamání. ()

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka