Soukromý detektiv z Los Angeles, Philip Marlowe se ujímá případu vydírání a sleduje stopu, jež jej zavádí mezi vrahy, lumpy z nočních klubů, autory pornografie, zkažené zbohatlíky a další. Ale Chandlerův legendární hrdina vše vyřeší v naprosto nesentimentálním a drsném stylu - a styl je to, o čem film "Hluboký spánek" celý je. Režisér Howard Hawks přináší na plátno elegantní setkání jednotlivých postav (zejména to Humphreyho Bogarta s Lauren Bacallovou), rázné tempo a fantastickou atmosféru. (oficiální text distributora)

lamps

Na můj vkus přehnané zahlcení postavami a motivacemi, mezi nimiž se okamžitě ztratíte, pokud jen na chvíli nedáváte pozor. Na druhou stranu ale správně nepředvídatelné a atmosférické, odměňující divákovu pozornost pravidelným nášupem promyšlených zvratů. Kultovní status však především zásluhou cynického detektiva Humphreyho Bogarta, který v téhle roli i po sedmdesáti letech přesvědčuje, že patří do edice pěti nejcharismatičtějších herců hollywoodské historie. Možná i tří.. 80% ()

Pepinec

Konečně můžu porpvé v životě použít oblíbenou frázi knihomolů "předloha je lepší." Přečetl jsem v životě asi tři knížky, kromě slabikáře shodou náhod i jednoho Raymonda Chandlera. Nebýt toho, asi těžko bych se orientoval v postavách, nehledě na to, že některé věci byly upraveny podle mě ne úplně k lepšímu. Marlowe je na papíře mnohem větší kanón než ve filmu. I tak je to ale skvělá detektivka, jakou bych chtěl mít každý týden v kině. ()

JohnnyD

Chandlerove romány sú najmä o atmosfére, samotné zápletky je veľmi náročné sledovať a najmä vtesnať do formátu celovečerného filmu. Je veľmi ľahké stratiť sa v tom množstve postáv a motivácií, bohužiaľ Hawks sa neodvážil výraznejšie zjednodušiť príbeh. Videl som noirovky s lepšou atmosférou, ale zase Bogart čoby hláškujúci cynický Marlowe je viac než len solídny. ()

kyselina

Hluboký spánek je hodně blízko nečemu dokonalému, ale pro mě existují ještě o něco lepší Bogartovy, byť i méně známější, snímky. ()

Madsbender

"The Big Sleep" je termín, ktorým Raymond Chandler vo svojom prvom románe s detektívom Phillipom Marlowom z roku 1939 označuje smrť v jej absolútnej a definitívnej nezvratnosti. Objasňuje ju v istej stati zo záveru knihy, v ktorej si pokladá otázku: "What did it matter where you lay once you were dead? In a dirty sump or in a marble tower on top of a high hill? You were dead, you were sleeping the big sleep, you were not bothered by things like that ..." A smrť je v tomto príbehu všadeprítomná. Osobne sa domnievam, že by sa Hawks bez väčších problémov dostal aj cez normy na minimálny počet mŕtvych vo filme, ktoré Hollywood začal presadzovať po jeho invencii v oblasti prohibičnej gangsterky 30. rokov, keby sa The Big Sleep rozhodol natočiť práve ako gangsterku._____Hawks hravo prekonáva štandard Chandlerových románov, ktoré sú rovnomerne rozložené medzi koncept "character-driven" a inteligentnú premisu, rozvíjanú v komplikovaný prípad plný postáv, zvratov a detailov, korenených neodmysliteľnými kvalitnými dialógmi. Po formálnej stránke zachováva vysokú úroveň, pozorovateľnú aj pri jeho predchádzajúcich filmoch. Po stránke obsahu je jeho prevedenie pôvodného príbehu na plátno síce mierne poupravené pre potreby žánru noir a osekané na úkor predlohy, ale vďaka tomu sa mu darí svižne kľučkovať komplikovaným dejom podobne, ako pero legendárneho autora (dalo by sa teda povedať, že ako lákadlo a reklama na Chadlerov román funguje film bezchybne). Tu sa hrá na štýl a atmosféru starej školy, a to ide Hawksovi najlepšie. Zároveň však stále nie je problém pri chvíľke nepozornosti stratiť niť a preto je potrebné filmu venovať úplnú pozornosť. A naivnosti mnohých žánrových dobových súputníkov je na míle vzdialený._____Postava Phillipa Marlowa je Humphreymu Bogartovi ušitá na mieru. Ako kladný hrdina v americkom filme 40. rokov nie je typickým zástupcom romantických hrdinov, na akých bola vtedajšia divácka obec zvyknutá. Marlow nie je sex symbolom ani vzorom krásy (ako si dovolí Vivian Rutledge alias Lauren Baccal mu opakovane adresovať formou nelichotivej poznámky), no i tak mu jeho šarm a charizma zabezpečujú dostatok atraktívnych ctiteliek, ktoré musí chvíľami priam odháňať; nemá ani žiadne zábrany voči dcére svojho zamestnávateľa (celý film je obostretý ťažkým závojom erotiky a vášne medzi hlavnými postavami, čo sa zreteľne prejavuje najmä v dialógoch a dvojzmyselných obratoch či slovných hračkách). Je arogantný, neberie si servítky a jeho cynický humor je povestný. Jeho vyšetrovacie metódy sú občas pochybné, ale v kritických situáciách je priami, rázny a pre ranu nikdy nechodí ďaleko. S tvárou Huphreyho Bogarta je preňho hračkou získať si sympatie ľudí z vyšších, i nižších sociálnych vrstiev, kde na ňom každý ocení niečo iné - lojálnosť, prefíkanosť či schopnosť vykašľať sa na česť a zahnať súpera do kúta úskokom. Kĺbi v sebe vlastnosti a charakterové prvky, aké divák od detektíva vo filme z tohto obdobia príliš nečaká. To dodáva jeho konaniu istý šmrnc a dávku nepredvídateľnosti._____Howard Hawks si zvolil pre svoj film tak trochu vražednú stopáž, ale remeselná zručnosť, režijné vedenie hercov (a chémia medzi nimi), dynamický dej, kamerové jazdy, pohotová montáž, nepreniknuteľná atmosféra a dramatické hudobné motívy Maxa Steinera ju povyšujú vysoko nad bežnú žánrovú zábavu a nedovoľujú nude priblížiť sa ani na horizont viditeľnosti (čo je pre tak komplikovaný, avšak IMHO stále nie prekombinovaný film zásadné). Sexuálny podtón a dráždivé interpretácie chandlerovskej romance, zahalenej do plášťa neobvyklého noiru s vysokou koncentráciou krások (a mŕtvol) na políčko filmu a cigaretového dymu, sú nepopierateľne lákavé. Bogart numero uno, teším sa na naše ďalšie spoločné stretnutie. Najlepšie opäť v žánri, v ktorom je dom ako ryba vo vode. Nebezpečne blízko "skorodokonalosti". 85% () (méně) (více)

GilEstel

Jsou 3 zásadní věci, které mi chybí k tomu, aby byl HLUBOKÝ SPÁNEK dokonalý film. 1) Martha Vickers měla dostat rovnocenný prostor jako Lauren Bacall. Svou postavu dokázala vystihnout naprosto skvěle. Pravděpodobně aby nezastínila hlavní hrdinku, byla nevhodně upozaděna. Tohle mělo být Humphreyho sólo a proti němu 2 harpyje. Přihlouplá psychicky labilní nymfomaka, drogově závislá Carmen. Nebezpečně protřelá a vychytralá hazardní hráčka a alkoholička Vivien. 2) Alespoň jedna scéna se mohla věnovat shrnutí logických aspektů vyšetřovaného případu. I divák potřebuje chvíli vydechnout a ujasnit si, co se děje a vnitřně si odůvodnit chování jednotlivých postav. Bez toho je to příliš zběsilé. 3) Marlowe se sice zamiluje do Vivian. Ale měl u něho nastat vnitřní rozpor a nakonec se nepřiklonit na ničí stranu, jelikož Vivian je úplně stejná ne-li horší mrcha co všichni ostatní. ____ Věčná škoda, že tyto 3 body film postrádá. Některé dokonce ve filmu v původní verzi byly, ale kvůli různým zájmům a bulvárním tlakům s ohledem na románek Bogart - Bacall došlo ke změnám. To jiskření mezi touto dvojicí, tu tolikrát citovanou „chemii" já ve filmu nevidím. Spíš mi to přijde jako chladná hra, kdy oba čekají na příležitost získat převahu a vrazit druhému kudlu do zad. I proto se mi závěr filmu nelíbí. Přítomnou autocenzuru explicitního obsahu bych ani nevyčítal. I tak byl film pro dobové strážce morálky hodně přes čáru. Navíc většina byla alespoň naznačena a divák se mohl dovtípit, což má samo o sobě své kouzlo. Když to shrnu, i přes psané výhrady, je pro mě HLUBOKÝ SPÁNEK silně nadstandartní noirovka s vynikající atmosférou, kterou si kdykoli rád pustím. Bogart potvrdil, kdo je králem 40. let. 82% ()

Mi Nü-Chai

Příjemná detektivka, která je naneštěstí trochu moc zmatená, takže i přes svoji ne moc extrémní stopáž má občas problémy s udržením divákovy pozornosti a místy ztrácí dech. Výborní jsou ale herci (Lauren Bacall a hlavně Bogart - ten je přímo excelentní) i celková atmosféra. ()

Rominator

Humphrey Bogart jako Philip Marlowe pronáší jednu hlášku za druhou, tempo filmu je vražedné a stačí chvilka nepozornosti a jeden by se ve velkém množství postav a jejich vzájemných vztahů v příběhu skoro ztratil. ()

misterz

Film-Noir ako remeň, ukážkový snímok tohto žánru. Fantastická atmosféra a charizmaticky sarkastický H. Bogart dvíhajú úroveň filmu riadne vysoko. Od hlavnej postavy sa nedalo odtrhnúť oči. Na druhú stranu ale je trocha škoda miernej prekombinovanosti deja, miestami som sa v tej záplave mien a udalostí strácal. Všetky dôležité informácie o prípade išli v rýchlom slede za sebou a hlavne bolo ich moc. Preto to nepozerajte pokiaľ ste unavený, v tom prípade sa vám snímok bude páčiť menej. 80/100 ()

HAL

Ukrutně překomplikovaná noirová detektivka s dokonalým Bogartem a dokonale krásnou Lauren Bacall (jeho čerstvá novomanželka, nedivím se mu). Chandlerovskou atmosférou má moc pěknou, ale v příběhu a motivacích postav se dá snadno ztrácet, a hlavně je hlavní hrdina tak cool a vše zvládá s takovou lehkostí, že je těžké cítit kolem něj nějaké silné drama. Kdo by se o něj bál, když je to sakra Bogart? ()

Javert

Výtečná detektivka s hláškujícím a věčně ironickým Humpreym jako Philem Marlowem. Jediné mínus se zdá být nepřehlednost příběhu...jinak nemám výhrady. The Big Sleep jednoznačně patří do zlatého fondu kriminálních a noir filmů. ()

Šakal

Jó, to musely být krásné časy, když na prvním místě byli herci a dialogy. Přiznávám, že takto vymazlené dialogy jsem již dlouhou dobu nezažil ( neboj, nezapomněl jsem na tebe Woody Allene , ale posuďte sami: Je mi fuk, že se vám nelíbím .... nelíbím se ani sám sobě ....jste roztomilý a líbíte se mi.....a to jste neviděla tu tanečnici, co mám vytetovanou na prsou :o) Stejně tak by člověk těžko pohledal takto charismatického hlavního hrdinu jakým bezesporu je Humprey Bogart. Jestli někdo naplňuje a především zhmotňuje mé představy o Philipu Marloweovi, pak je to právě ON. Z toho chlapa čiré charisma doslova prýští a odkapává po litrech a mohl by ho chudým příbuzným prodávat po kilech. Taktéž to již mnohými zmiňované erotické dusno mezi ústřední dvojicí ( Bogart - Bacall ) je doslova sžírající. Člověk téměř vidí tetelit se vzduch. Zejména již zde ( uživ. Matty zmiňovaná dvojsmyslná scéna o koňských dostizích ) je vskutku mistrně napsaná a následně oběma představiteli podaná. Tento snímek ( vzhledem ke komplikovanosti děje) rozhodně není na jedno shlédnutí a tak mé vřelé díky letí ke kinu Bio Oko, že tento skvost jednou za čas zařadí do svého programu a já tak dostal šanci tento snímekm shlédnout na velkém plátně. Protože tento snímek si to jednoznačně vyžaduje a zaslouží a jentak mimochodem s každou další projekcí je lepší a lepší! p.s. hoďte do programu toto http://www.csfd.cz/film/4595-key-largo/ a toto http://www.csfd.cz/film/9796-sunset-blvd/ a JÁ kudy budu chodit, tam vás budu vynášet do nebes :o) Ať žije Film- Noir! ()

Webb

Big Sleep je překombinovaná detektivka, a to jí zrovna nesluší, zbytečně totiž komplikuje vyprávění. Jinak Hawks točit umí, výběr herců dosadil správný. Mezi Humphrey Bogartem a Lauren Bacall funguje vzájemná chemie, což jen potvrdila skutečnost, že se vzali po půl roce natáčení. Bylo příjemné sledovat narážkami prošpikované dialogy na téma koní a sedel. [7/10] (Warner Bros.) (Čb. /// Produkce: Howard Hawks /// Scénář: William Faulkner, Leigh Brackett, Jules Furthman podle románu Raymonda Chandlera /// Kamera: Sidney Hickox /// Hudba: Max Steiner) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Jordan

Humphrey Bogart je dokonalý. Uvedomil som si, že je predobrazom mnohých filmových aj televíznych postáv a hrdinov. Howard Hawks napratal film kopou krásnych mladých žien a aj keď to nie je pravý noir z toho prvotného noirového amerického obdobia (väčšina sa tu odohráva v luxusných interiéroch) výprava je i napriek komornosti veľmi pôsobivá od začiatku do konca - najmä skvelý úvodný obraz s generálom medzi orchideami, kedy sa Marlow potí ako kôň, potom "dažďová scéna" alebo skvelý obraz v hazardnom dome eddieho marsa... príbeh, aj keď sa môže zdať prehustený informáciami, ktoré sa dozvedáme v slovných prestrelkách, je úplne jasný a zrozumiteľný, je to typická detektívka drsnej školy, no tu nejde o samotný príbeh, ale o bogarta a marlowa v jeho podaní, je to o skvelých dialógoch a hláškach a o veľmi vydarenej atmosfére a vzťahu medzi marlowom a vivian. ()

Anderton

Dej je vážne dosť spletitý, po čase toho človeku v hlave z neho moc nezostane. Pocit ale áno, takže hodnotiť pod 80% nejde. Typický film noir, aj napriek komplikovanému scenáru, keďže iné noirovky mi pripadajú prehľadnejšie. Spánok je zato veľmi atmosferický a hraje v ňom nepreberné množstvo krásnych herečiek. O dôvod viac si ho pozrieť znovu a utriediť si ho v hlave. Hawks bol doma v každom žánri. VIDENÉ ZNOVA: Stále to nechápem, napriek tomu som sa bavil podstatne viac, ako po prvý krát. Možno to bolo spôsobené projekciou v kinosále. ()

stilgar1

Jediná věc, se kterou jsem měl problém, byla má neschopnost pochopit, jak se režisérovi a scénáristovi podařilo vecpat celou tuhle složitou zápletku s obrovskou hromadou postav do 114 minut. Není divu, že tempo filmu bylo tak zběsilé, až mě z toho málem rozbolela hlava. U filmu noir to ale není jistě nic neobvyklého. Howard Hawks je prostě třída... a spojí-li se s někým takovým, jako je Humphrey, nemůže to dopadnout zle... ()

swamp

Noir miluju.. ale měl jsem tu možnost většinou vidět spíš novější filmy v tomto hávu. Když jsem si však pustil The Big sleep, na monitoru se objevil Humphrey Bogart coby Phil Marlowe a začal oblbovat každou sukni, kterou uviděl, měl jsem jasno. Takové skloubení (nejen s Lauren Bacall v roli Vivian) vtipu, elegance a detektivky si nechám líbit. ()

nascendi

Rád som využil šancu pozrieť si po rokoch ako sa Howard Hawks s Humprey Bogartom a jeho girls popasovali s jednou knihou Raymonda Chandlera. A som spokojný, ako pred rokmi. Nechovám pobožnú úctu k Bogartovej charizme, nepokúšal som sa ani tentokrát vyznať sa v tom, kto je kto a aké sú vzťahy medzi nimi , ale dobre sa mi na film pozeralo. A to je hlavné. Výnimočne pridám dve poznámky k niekoľkým prečítaným komentárom. Tie úžasné hlášky nie sú Bogartove, ale Chandlerove. A sebaisté prehlásenia, že Bogart je najlepší Marlowe všetkých čias píšu asi iba tí, ktorí nevideli seriál Detektiv Marlowe s Powersom Boothom z roku 1984. ()

PetrPan

Detektivku, opepřenou romantikou bez laciného sentimentu, táhnou především vypilované dialogy, které se už v Hollywoodu příliš nenosí. Dnes totiž vládnou omalovánky na modrém pozadí a herci si obvykle vystačí se základy pantomimy. Jiskření mezi Marlowem a paní Rutledgeovou získává až neuvěřitelně erotický náboj, který eskaluje dvojsmyslným rozhovorem o dostizích. Tam, kde dnes režiséři hojně využívají houpající se plastikové balónky s bambulkami, si Hawks vystačí s koňmi. Zajímavé. Ale nejen tahle epizoda mne vede k nejvyššímu hodnocení, zápletka zahalená v temném noirovém hávu má prostě a jednoduše ten správný říz a chutnala jako dobře vychlazený ležák. A já měl žízeň. ()

Slarque

Notně zamotaný film-noir, který ve mně stále budí celkem ojedinělý pocit, že je ten zmatek neproniknutelný záměrně. Výborná je hlavně dvojice Humphrey Bogart a Lauren Bacall, mezi nimiž to vážně jiskří (a jejich dialogy jsou také parádní). Režisér to v klidu jistí ze zálohy a moc na sebe neupozorňuje. Ale jestli tuto temnou jízdu L.A. zvládl natočit v ateliérových kulisách, pak rozhodně klobouk dolů! ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině