Kdo by neznal do detailu všechny příběhy Charlese Dickense. No, popravdě, u nás prakticky nikdo. V Anglii se ovšem jeho dílo probírá ve školách do nejmenšího detailu, takže všechny postavy, vystupující v tomto seriálu, jsou divákům důvěrně známé. Český divák je tu a tam o něco ochuzen, ale hlavní hrdiny Davida Coperfielda, pana Scrooge či Cratchitovy z Vánoční koledy nebo Olivera Twista nejspíš identifikuje i on. Pokud ano, teprve docení propletené osudy, kombinující známé postavy a příběhy v nových souvislostech. Dozvíme se tedy například, jak vlastně zemřel Jacob Marley, který ve Vánoční koledě vyleká svého obchodního partnera návštěvou ze světa duchů. Zjistíme, proč stará slečna Havishamová z Nadějných vyhlídek nikdy nesvléká své svatební šaty a proč se vzdala lady Deadlocková z Ponurého domu své dcery (už jste se ztratili? Já vás varovala - mimochodem BBC adaptace Ponurého domu s Gillian Andersonovou v roli právě lady Deadlock stojí docela za kouknutí). I pokud Dickense neznáte jako své boty, je to příjemné viktoriánské pokoukání s kriminální zápletkou a starosvětskou atmosférou.(6.9.2016)

Tak. Konečně to mám za sebou. Tedy ne, že by to byl nějaký porod, či bych se snad do toho musel nutiti, ale na tyto věci musí býti specifická nálada a ta není vždy. Zvláště když řešíte smrt, ženské lži, aroganci a faleš a tupost. A do toho neustálé šaškování s růz. nařízeními, které se ještě mění (jako dubnové a ženské nálady) každou hodinu, heh. Takže až na naprosto nechutné a totálně na palici přeobsazení min. 2 Dickensovských postav za negry (ano, nedělám si prdel) je kástyng bez chyb, v čele s jako vždy squellým Stephenem Reou, kterého jsem před 15 lety, objevil ve V jako Vendeta. Nevím teď jakou linku bych vyloženě vypíchl, ale asi tu, ve které jde o slečnu Havishamovou (perfektně ztvárněnou Tuppence Middletonovou, kterou doufám ještě letos uvidím čb v mnou nejočekávanějším filmu posl. let, Mank), jejího bratra (který to všechno spískal) naprostého zmetka a ženáče! pana Compeysona, jejích devastační vztah (haha, to já moc dobře znám, díky Heleno), který geniálně v posl. díle (ten teda je!) vykrystalizuje v prequel k Nadějným Vyhlídkám, což mi došlo naplno až poté, co drsně vyvedená z omylu nevěsta prohlásí, že si ty svatební šaty již nikdy nesundá. Měl jsem z toho fakt nervy nadranc, páč jak jsem již zmínil, obsazení jest na 100% a v některých rolích i víc. Dále tu mám též zajímavý, leč z mého pohledu, ne tak psychicky vyhrocený (ale toto berte ze subjektivního pohledu) pozvolna plíživý prequel k Ponurému Domu. Který ale už tušíte/víte zhruba od pol. série. A když si ještě zvýrazním ten zásadní a posl. díl, tak tu dostanete ještě prequel (já vím, často používané to slovo, ale nedivte se, no) k Vánoční Koledě a Oliveru Twistovi, kde jest jako ostatně vše v tomto seriálu, propojené, takže malý Oliver říká Lišákovi (zde negr=dosti bizar, stejně jako Malá Nell, to už bylo vyloženě na poblití), který ho vede k Faginovi, že viděl za jistým oknem...ducha a chvíli před tím, vidíme E. Scrooge, který si něco čte při svíčce, načež onen výrobek z vosku začně mihotati plaménkem a pak se ozve několikráte zastřeně temným a tichým hlasem...Ebenezere.....Ebenezere. Ale tak perfektně hororově, že i když jsem viděl mnoho verzí Koledy, tak tato asi minuta mě dostala víc, jak plnohodnotné adaptace všech těch celků. P.s. na závěr bych chtěl ještě zmíniti, že 1.pol. nesoucí se v detektivním duchu (a možná i v Duchu Minulých Vánoc) je též hodně dobrá a jí vděčím za to, že jsem u toho vytrval až do konce, i když to zase toliko práce, nedalo.;-) Rozhodně pro pro příznivce či znalce Dickens universe (abych použil či spíše, zneužil ten dnes zprofanovaný výraz užívaný ve všech těch comicsárnách a jiných árnách) bude zábava si vzíti papír a vypisovati si všechna ta známá i méně známá jména a přiřazovati je do toho kterého románu. Tož tak. A je zvláštní, že po celkovém shlédnutí (v pol. jsem totiž byl ještě přesvědčen o opaku) mi ani nevadí, že 2.s nebude. Pokud někdy ano (o čemž pochybuji a zatím o tom nevím) s radostí ji uvítám. To zase ne, že ne. Teď ještě něco podobného udělati se světem Bronteovek a budu si chrochtati. Chrocht!(19.10.2020)

Hezký seriál, postavy vypůjčené převážně z Dickensových románů jsou ztvárněny geniálně, tedy s výjimkou ubrečeného latentního homosexuála Arthura, ten mi lezl od začátku na nervy. Děj je tvořen několika liniemi, které se rozmanitě proplétají a v průběhu první poloviny dílů i pěkně rozvíjejí, ovšem s blížícím se koncem se rozplizují a ztrácí dech s tím, jak jsou jedny zakončovány a zbývajícím je věnováno více místa až do vyplnění celého dílu jedinou dějovou linií, jak je tomu např. v „porodním“ díle. Nedostatkem pro čtenáře Dickensových románů je též značná předvídatelnost děje, neboť jak si jistě nejeden divák při sledování seriálu všimne, dějové linie buď směřují (občas poněkud násilně) do stavu, v němž začínají děje příslušných románů, nebo dokonce úvod románového příběhu zachycují. Každopádně seriál stojí za zhlédnutí, s manželkou jsme u něj strávili hezké vánoční večery. – Upozornění: Délka není 20 × 60 min, jak je tu uvedeno, ale 19 × 30 min plus 50 min.(4.1.2017)

Skvělý seriál, co skvělý - TEN NEJLEPŠÍ!(7.2.2016)

Na tento seriál jsem se velmi těšila, a o to víc jsem byla zklamaná. V seriálu vystupuje mnoho rozličných postav z Dickensových děl, ale přesto mi přišlo, že se v jednotlivých epizodách skoro nic neděje. A je to velká škoda, protože se jedná o velmi zajímavý a originální námět. Z postav mě dokázali zaujmout pouze Fagin a Amelia Havisham. Chyba je možná v mé neznalosti postav vystupujících v seriálu, poněvadž z Dickensových děl jsem četla nebo viděla opravdu málo. Sledování seriálu jsem nakonec po pěti epizodách vzdala.(7.7.2016)