Páni mají radši blondýnky

• USA Gentlemen Prefer Blondes (více)

Marilyn Monroeová vytvořila v nestárnoucí komedii Howarda Hawkse prototyp okouzlující sexuální bohyně s plavou hřívou, která si omotává srdce všech okolních mužů. Role rozkošné naivní blondýnky Lorelei jí byla šita přímo na míru a film měl obrovský úspěch. Monroeová si jím vysloužila přezdívku "dumb blonde" - hloupá blondýnka, která ji v podobě dalších filmů provázela téméř celý život. Příběh vypráví o dvou kabaretních umělkyních Lorelei Leeové a Dorothy Shawové. Bohatstvím opojená Lorelei se chce vdát za movitého muže, "aby měla čas na lásku". Moudrá a v lásce skeptická Dorothy v podání vynikající "tmavovlásky" Jane Russellové naopak ochraňuje svou přítelkyni před nepříjemnými důsledky její nezodpovědné teorie. Obě dívky ke konci naleznou toho pravého: Dorothy chytrého, ale milujícího Malonea a Lorelei bohatého Esmonda. Není však úplně jisté, zda ho skutečně miluje, nebo zda má raději jeho majetek. (Česká televize)

otík

Zcela typická hudební komedie, bez nějakého zajímavějšího tvůrčího nápadu. Ani Marilyn není ničím zajímavá. Docela zklamání. ()

LeoH

Má to příjemně cynický nadhled samo nad sebou, plyne to lehce a svižně (na rozdíl od mnoha jiných muzikálů té doby, mj. příbuzně „zlatokopecké“ Gigi), baví mě nápaditě aranžovaná muzika a zpěv, vizáž i attitude obou dam (Jane R. ve všech případech o něco víc; u Marylin zase překvapuje rozsah pěveckého výrazu, i když ten tónový za ni musela na pár místech dohánět Marni Nixon) a jako malé klouče jsem byl fascinován názvem, aniž bych o filmu cokoli věděl (myslel jsem, že jde o drsnou detektivku, proč by mi jinak naši říkali, že to pro mě ještě není?). Na ryze subjektivní slabé čtyři to stačí. ()

andrii

... s norkovým tunelem a boa. No tedy. Tady do mýtu vstoupí, dýku bodá, zarazí "ta druhá," která se noří do noir. Gardedáma plavé, jež v záři flitrů omamuje, v moři flirtu plave. ()

farmnf

Krásná pitomost s krásnou a úplně blbou MM. Vlastně ani nevím, jestli to mělo ty diamanty propagovat, nebo je kritizovat. ()

Pavlínka9

Spíš než pro "genialitu" filmu se mi snímek líbí z důvodu "blýštivosti a pestrosti", která z filmu sálá :) Marilyn a její otevírání očí a cukání jejího horního rtíku - to je v tomto filmu legendární :) Jane Russell mi sice v tomto filmu připadá dost strojená a "umělá", ale k MM se dobře hodí :) ()

Autogram

Nie všetko s Marilyn musí byť skvostný film. Ako zlatokopka s charakterom sa tu celkom našla. Muzikálových pesničiek nie je veľa, ale za veľa ani nestáli. –––– Gardedáma hlídá, aby si nikdo neužíval. Ale nikdo nebude hlídat gardedámu! ()

TroiMae

Měl jsem obavu, že mě to nebude moc bavit. Ale Marilyn Monroe a Technicolor… co víc si chlapec může přát. Takový Sex ve městě 50. let. Sice jen dvě ženy, ale mnohem víc mužů a šaty a šaty. Nové šaty v každém střihu. ()

Heraldika

Rozkošná Marylin v krásných šatech, vtipná spoluhráčka a slintající pánové. A hlavně diamanty, nejlepší přátelé žen :-). ()

Billie777

Marilyn nebyla úplný dřevo, jak se o ní říká. Komické roli jí šly a "blbé blondýny" obzvlášť, protože to k ní prostě sedělo. Ačkoliv ona sama nemusela být nadšená z těchto rolí, my diváci se na to díváme rádi. Bavilo mě to. Film má mnoho vtipných situací a hlášek, je to takové svižné pokoukání na víkend. ()

Han22

V podstatě totéž jako "Jak si vzít milionáře". Marylin Monroe hraje blonďatou mrchu, která jde po penězích a ani nepředstírá opak a která dokáže pomotat hlavu každému muži hlavně když je bohatý. Jane Russell pak její kamarádku brunetu, která ji drží při zemi a které stačí ke štěstí "jen" opálení a svalnatí hezouni. Je to blbé až na půdu, kulisové až běda, ale přecejen o něco lepší než předchozí film. Jsou tu totiž i skvělé muzikálové čísla (zejména to s olympijským týmem) a holky to v nich parádně rozjíždějí. Jinak ale těžký průměr. ()

duddek

Určitě jedna z těch lepších komedií Marilyn Monroe. O vtipné repliky není nouze, zvláště v první polovině. Naopak ke konci jako by filmu (ač nikterak dlouhému) už trochu docházel dech... ()

showxman

Nebýt takového obsazení, jaké film nakonec dostal, tak by po něm neštěkl ani pes. MM je pochopitelně božská a málo kdo by jí odolal, Jane Russell ovšem v ničem nezaostává a kdyby se přede mě postavili obě dvě upřednostnil bych zřejmě Jane, pochopitelně s tím, že MM by se dívala a zanedlouho i přidala. Film ve své době asi žádné ambice na ceny neměl a vše bylo postaveno jen na ústřední dvojici a odvažuju si tipnout, že finanční úspěch se díky výše zmíněnému dostavil. Příběh je prostinký jako sama Lorelei (MM) a kabaretní neoplývají moc dobrou choreografií, ale čert to vzal, vždyť je tu přece Marylin a Jane Russell. "Diamonds are girl's best friend." ()

derryl

Technicolorové hody, vyčištěná kopii filmu a neskutečně krásná Marilyn Monroe! Tuto kombinaci jsem opravdu nečekal ani v nejlepších snech. Splnila se. Beze zbytku. Lehkonohá, písněmi prolnutá, komedie, která neomrzí, nezestárne a bude vždy provázet moje filmové večery, pokud se budu chtít rozesmát, zasnít, pobavit a nadchnout MM a nesmím opomenout skvělou brunetu Jane Russell, které MM skvěle sekundovala. Howard Hawks byl génius, proplouval žánry a vždy do filmu dal svůj um a své srdce milovníka celuloidu. Na tomto filmu se skvěle ilustruje jeho láska k příběhu a postavám v něm, proto je vybroušený jako nejkrásnější diamant z Jižní Afriky... :-) ()

Rozjimatel

Výnimočne sa mi stane, že film, ktorý je uvedený v knihe "1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete", ako je aj tento film, sa mi javí veľmi slabý. Je pritom zvláštne, že aj popis k filmu v knihe začína tým, že film je nevkusný a neuveriteľne afektovaný. S tým úplne súhlasím, ale potom vôbec nechápem, čím si tento film tak získal kritikov, aby ho zaradili do knihy. Lebo film má aj ďalšie neduhy. Je povrchný, prázdny, plný póz a pretvárky. O nejakom zmysluplnom deji sa ťažko baviť, dúfal som, keďže sa jedná o muzikál, že to zachránia aspoň hudobné čísla. Lenže piesne boli iba priemerné, snáď s výnimkou záverečnej "Diamonds are the woman's best friends". Tak snáď aspoň humor, keďže ide o komédiu? Nie, ani to, pokusy o humor sú väčšinou nevtipné. Nebyť krásnej Marilyn, tak pôjdem s hodnotením ešte nižšie (v mojom prípade najnižšie, aké dávam). Zaujímavosťou je, že hoci Marilyn Monroe dovtedy natočila veľa filmov, v drvivej väčšine išlo o vedľajšie roly a až tento film ju spravil hviezdou prvej veľkosti. Až potom nasledovali jej najslávnejšie filmy, hoci sa žiaľ zaškatuľkovala do roly hlúpej blondínky, ktorej najväčšie hobby je loviť milionárov. ()

Mikino00

Skvělá komedie o nejlepší zlatokopce na světě, nejen Marylin je krásná a hraje svou roli skvěle, ale i Jane je dokonalá. Opravdu vtipné situace jsou proloženy sympatickými muzikálovými čísly. Ani jsem nečekal, že se od Hawkse dočkám dobré komedie. Že si ale uměl vybrat herečky, opravdu radost pohledět. ()

Garch

Ateliérová velkoadaptace muzikálové divadelní hry. Slušné dialogy i hudební čísla. Hvězda navíc za Marilyn Monroe v úžasné pěvecké formě. Její rozlučkový song před cestou do Paříže, to byl blowjob písní. ()

hemul

Lasica so Satinsky v jednom dialógu hovoria, že ženy nemôžu vytvoriť komickú dvojicu, lebo obidve by museli byt strašne pekne a inteligentne. Hawksovi sa ju podarilo vytvoriť a vznikol tak strašne pekný a inteligentný muzikál. ()

Bozvav

Miluji nesmrtelnou "Jane Russelovou" a snesu i Marilyn Monroe. Takže pro mne film plný elánu, písniček a diamantů, co víc si přát. Svěží, vtipné dílko jenž i po letech nestárne a pořád pobaví. Skvělé muzikálové výstupy, dialogy pitomé přiměřeně a konec správně pozitivní. Co více si přát, za mne 95%. ()

Wolvie

Dnes už ten film moc nefunguje,ovšem díky svižnému tempu,sympaticky ironizujícímu humoru a kráse obou hlavních představitelek se na něj dá pořád v pohodě pohlížet jako na oddychovku. ()