Profesor Rypar (Alois Švehlík) poskytne dočasné útočiště Songovi (Duy Anh Tran), mladému Vietnamci, jehož našel ukrytého na střeše svého domu. Mohou však dva  takto odlišní lidé vůbec sdílet jeden prostor, aby z toho nebyla katastrofa? Pomůže jim v tom jejich drzý plán? Soužití nevraživého pána, rozzlobeného na celý svět, který mu neuchopitelně uniká a mladíka, který hledá východisko ze zoufalé situace v neznámém městě, přináší mnoho třecích ploch, tragikomických situací, ale i překvapivých nápadů a řešení. Každý z nás totiž potřebuje, aby jej někdo potřeboval. A Song potřebuje kromě teplého oblečení a střechy na hlavou někoho, kdo mu bude důvěřovat. Lze však důvěřovat neznámému klukovi? Profesor Rypar se o to pokusí i za cenu, že musí sem tam slevit ze svých zásad a jeho střecha se musí trochu rozšířit. Ale dokáže Song tuto důvěru skutečně oplatit? (Falcon)

kajas

Mádlův pět let starý režijní debut se mi velmi líbil, takže jsem se logicky těšila na jeho další práci a mrzelo mě, že se při natáčení potýkal s problémy (tragická smrt pana Třísky, který byl původně obsazen do hlavní role). Film se naštěstí po delším přerušení podařilo dokončit, a to je moc dobře. Mádl totiž našel velkou oporu v Aloisi Švehlíkovi, který se role samotářského bručouna ujal na výbornou. Bývalého profesora češtiny Rypara si tak oblíbíte i přes jeho zjevné charakterové vady. Na několika webech už jsem se dočetla o přirovnávání tohoto snímku ke "Gran Torinu" Clinta Eastwooda (hlavně kvůli tematické podobnosti), ale skvělého Švehlíka bych mnohem raději přirovnala k dokonalému Nicholsonovi v komedii "Lepší už to nebude" (kterého tehdy i nadaboval, mám je spolu opravdu spjaté). Sympatický herecký výkon podal i vietnamský mladík ztvárňující druhou hlavní roli. Vedlejší postavy už nemají pro příběh téměř žádný význam, což je trochu škoda, ale Švehlíkova kreace bohatě postačí. Chválím taky kameru a skvělou hudbu Reného Rypara. Je velká škoda, že se snímek v českých kinech potkal zrovna s "Ženami v běhu", na které proudí davy. Očekávám tedy, že tenhle komorní počin nebude tak divácky úspěšný, jak by si právem zasloužil. Uvidíme. ()

hygienik

Dúfam, že sa pán Švehlík neurazí, keď poviem, že sa vo filme výzorom podobal na Miloša Zemana. Možno aj preto som mal dojem, že je to akási preexponovaná výpoveď o generácii jeho voličov. Veď cesta k životu vedie cez registráciu na FB. To vie predsa každý pod 50 rokov, nie? :) Teraz vážne, mám pocit, že ideu, že svet sa mení a nemá zmysel pred tým utekať, pretláčal Mádl na môj vkus príliš na silu. A dejovo to bola dosť nuda. ()

Vědma

Příběh není úplně nosný pro celovečerní film, ale v podstatě plyne nenuceně a nenudně. Nevím, jak by film dopadl s Janem Třískou, ale jeho expresivní herectví v tomhle komorním příběhu si moc představit neumím. Naopak Alois Švehlík dal své postavě odpovídající nerudnost, ale i klid a sebereflexi. ()

honajz2

Po všech těch českých utrpeních typu Balda, Úhoři nebo Cena za štěstí jsem dostal konečně nějaký letošní český film, který bych označil jako dobrý a překvapivě ho natočil někdo, koho nemám rád ani jako herce a ani moc jako režiséra. Bál jsem se toho už jenom kvůli syžetu, který byl vykradený z Gran Torina. Ono to Gran Torina hodně připomíná, ale na škodu to není. Úplně první minuty jsou například naprosto dokonalé - představení hlavní postavy, důchodce a bývalého komunisty, který je momentálně strašně opuštěný, to se Mádlovi povedlo natočit naprosto dokonale a kdyby se to moje nadšení drželo celý film, tak asi vyběhnu ven do ulic a začnu řvát, že český film není mrtvý. Jak se na scéně objevil Song, šlo moje nadšení dolů. Scénář tady skřípal, jelikož nám hlavní postava představena jako člověk, co nesnáší vietnamce, ale hnedka ze začátku se k němu chová strašně mile, ubytování mu poskytne a dělá pro něj první poslední. Připadalo mi to drobet nerealistické a sám jsem se taky těšil, že určitou část příběhu si ti dva vůbec nebudou rozumět a až později se spřátelí, ale tady mi přišlo, že si nějak rozuměli už na té střeše. Jinak to ale mělo překvapivě celkem obstojně vedený scénář (i když občas skřípe) s několika zajímavými podzápletkami a dokonce tu byl i funkční humor (a musím přiznat, po dlouhé době jsem viděl český film, který má žánrové scéna Drama/Komedie a komedie pro to platí jako pro celý film, ne jenom prvních 20 minut - snad chápete, o čem mluvím). Je tu sice několik scén, které mi připadají hloupé, ale jinak se mi ten film překvapivě docela líbil. A úplně bych zapomněl na to nejdůležitější - i když je hlavní postavou bývalý komunista, už od začátku víme, že není zlý člověk. A to ten film režíroval Mádl. Teď si spojte politické názory Mádla a onu větu, kterou jsem zde před chvílí psal. Za to Mádla cením. 3* ()

easaque

-4* Tentokrát nebude můj komentář vůbec originální, protože všechny názory jsem našel u recenzí ostatních, ale musím si své myšlenky nějak utřídit. Mádla jako herce vlastně nemusím, ale scénáře psát umí a režisérská sesle mu sedí, což se ukázalo v předcházejícím snímku, který jsem vesměs chválil. Tento svým motivem neoriginální film mě bavil a přišel mi i příběhově docela uvěřitelný - přece jsou jen oba hlavní hrdinové životní „vyvrhelové“, kteří nemají co ztratit. Svou atmosférou je to příjemný lidský film o osamocení, který nevyznívá depresivně a je naopak chvílemi i vtipný. Chápu, že v kině si ho moc diváci neužili a spíš je to takové televizní téma. Tentokrát se však neubráním mírně vyšší známce, abych podpořil tento film, protože se tu jinak se svými 71% ztratí. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Martin741

Cesky Zyd Madl natocil len dalsi nudny film, v ktorom dohromady o nic nejde - akurat ze stary pan pomohol mlademu Vietnamcovi s byvanim. Nudny film o tom, ze dvaja spolubyvajuci -. stary pan a Vietnamec - sa velmi nemusia, zivot im prinasa trampoty, tragikomicke situacie, i spustu novot...... Fakt Madla nemusim, diplomaticky napisane a velmi dlho to tak aj ostane, nech uz natoci hocico : 50 % ()

M.i.k.e

i když jsem doposud neviděl Mádlovo Pojedeme k moři,je celkem zřejmé,že se Mádl neprofiluje pouze jako poměrně schopný herec,ale i jako schopný režisér.To ovšem neznamená,že by Na střeše bylo bez chyb.Příběh je sice celkem fajn,ale nemůžu říct,že by na mě jakkoliv zapůsobil (a to jak v negativním,tak pozitivním slova smyslu).Filmem jsem prostě proplul,a nemyslím si,že bych ho v budoucnu chtěl vidět znova.Palec nahoru za Aloise Švehlíka,kterého jsem v něčem viděl po dlouhé době a myslím,že mistra Třísku nahradil s plnou parádou...60% ()

vydumnica

Wow, tak toto sa naozaj podarilo. Film ma velmi milo prekvapil, necakala som, ze to bude az take dobre. Bol to pre mna velky zazitok - ucast na filmovom festivale, kde bol pritomny aj samotny reziser, velky a zasluzeny potlesk na zaver a este k tomu film obdrzal aj jednu z hlavnych cien! (68. IFF Mannheim/Heidelberg). Dost mi tento film pripomina jeden z mojich oblubenych filmov, svedskeho Muza menom Ove. Vrelo odporucam, je to perfektna komedia, cele kino sa vkuse smialo, niektore hlasky su nezabudnutelne a extra vtipne aj originalne. Nie je to ziadna povrchna komedia. Film je o tom, ako moze clovek, ktory si mysli, ze uz nema svetu co ponuknut, zrazu najst novy zmysel zivota v pomoci inemu clovekovi...ale ved si to pozrite :-). Davam vysoke hodnotenie, 90%. ()

bourec

Nijak mě to nechytlo.Snad sem chvíli věřil v půlce filmu v obrat k lepšímu,ale ne,jede to pořád v tom duchu.Škoda že neumíme natočit vodlehčený filmy,který jsou zábavný,a přitom nás nebudou zatěžovat myšlenkou.A když se to povede,je to zase rozmazaný hovno a lá Troška.Ale čest vyjímkám.40%. ()

BarryLyndon

Mádl nám trochu vykradl knížku Můž Jménem Ove od Frederika Backmana a není to vůbec na škodu, protože je to lepší, než originál švédská adaptace. Některé scény jsou tam podle mne vyložená citace. Jinak to bere ty nejklasičtější klišé z toho, jak může příběh o osamnělém mrzoutovi a migrantovi dopadnout. Bylo to fajn, ale dávám jen 7/10 Protože to nebylo režijně tak jisté jako Pojedeme k moři a občas se to rozuteklo někam do Vietnamu, čímž se dostávám k druhému slabému článku, což byl prostě hlavní vietnamský představitel, slabý neherec. Což bylo viditelné hlavně tváří tvář naprosto fenomenálnímu Švehlíkovi. ()

pakobylka

Něco jako pokus o odlehčené drama ve stylu Clinta Eastwooda - drama, které je ve výsledku maličko neumělé ... tak nějak roztodivně kostrbaté - a přiznejme si to, i krapet vykonstruované ... rozhodně víc, než je zdrávo. Ovšem na druhou stranu je i prostě a neokázale milé ... a empatické - a vůbec kupodivu vcelku povedené ... alespoň na naše - tuzemské poměry. A poněvadž jsem po jeho shlédnutí povšechně vstřícně a pozitivně naladěná ... za 4 *, byť trochu slabší. P.S.: 1) Na místě profesora Rypara bych ovšem byla naopak velice nevstřícná a nepozitivní ... zrovna jako on - úplně se vidím ... ;-); 2) ----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- Očekávala jsem poněkud vypjatější finále ... především s ohledem na těžce zraněného policistu - a přítele fešné slečny odnaproti, na druhou stranu jsem se bez náležitého zdramatizování děje docela ráda obešla - jen si nejsem jistá, zdali je to z morálního hlediska úplně v pořádku. ()

Pajky3

Vlastně úplně v pohodě konverzačka o přerodu nerudného starého pána v člověka, který se přeci jen zajímá a nakonec si najde nějakou cestu ke svému okolí. Jen je škoda, že jí chybí trochu výraznější finále. ()

angel74

Neskutečně milý film na pomezí dramatu a komedie se skvěle vybalancovanou humornou i vážnou složkou. Alois Švehlík se hlavní role nerudného profesora Rypara zhostil s grácií sobě vlastní a sedla mu jak ušitá na míru, i přesto, že ji měl původně hrát tragicky zesnulý Jan Tříska. Myšlenky, kterým Alois Švehlík propůjčil slova, měly hlavu a patu. Nestačím žasnout nad tím, jak to sakra zrovna Jirka Mádl dokázal vymyslet a celé zrealizovat. Scénářem i režií tohoto veskrze inteligentního snímku totiž strčil hravě do kapsy většinu současných tuzemských tvůrců. No a jen tak mimochodem, i po hudební stránce se tohle dílko moc povedlo. (85%) ()

campix

Mádl se profiluje jako velmi zajímavý režisér, který netočí generické romantické komedie, ale snaží se o autorské věci, které snesou i nějaké to měřítko. I Na střeše je sympatický počin. Dalo by se to trošku nazvat jako české Gran Torino, ale podobnost u sblížení nevrlého staříka a mladého asiata tady končí. Zbytek už je trošku průměrná podívaná, kde kvalita a zajímavost momentů značně kolísá. Občas nesmyslné konání hlavních představitelů střídají opravdu vtipné a vypointované momenty. Konec ale tolik neuspokojil a tak je to sympatická, ale ve skrze průměrná podívaná. ()

dr.fish

Film se pohybuje na velice tenkém ledě laciného dojáku, ale Švehlík to tak nekompromisně hrne dopředu svým dokonalým herectvím, že divák nemá šanci. Všechno tedy odpuštěno, nechal jsem se houpat a snímek si užil. Milé překvapení. 80% ()

Edison Filmhub & Český lev

Edison Filmhub & Český lev

20.02.2020

Edison Filmhub ve spolupráci s Českou filmovou a televizní akademií v termínu od 24. 2. do předávání cen 7.3. 2020 promítne všech 17 filmů nominovaných na cenu Český lev. Každý den přehlídky diváci v… (více)

Vyhlášení nominací na 27. Českého lva

Vyhlášení nominací na 27. Českého lva

15.01.2020

Již 7. března proběhne v pražském Rudolfinu vyhlašování 27. ročníku Českých lvů. Kdo se bude o ceny ucházet? Nejvíce nominací obdržela tragikomedie režiséra Jiřího Havelky Vlastníci. Snímek jich… (více)

S Kreativní Evropou na festival do Cannes

S Kreativní Evropou na festival do Cannes