Fauda (TV seriál)

• Izrael

Fauda

Fauda

Akční / Drama / Thriller

Izrael, 2015–2020, 23 h 37 min (Minutáž: 32–46 min)

Komentáře uživatelů k TV seriálu (36)

Skutečně originální blízkovýchodní seriálový thriller popisující izraelsko-palestinský konflikt, který sleduje dění jak očima Izraelců, tak z druhé strany i Palestinců a dobře nastiňuje nemožnost jakéhokoliv mírového řešení konfliktu, do kterého jsou na obou stranách zapojeny silné emoce ze ztráty nejbližších... Dějový oblouk vytváří adekvátní napětí, přitom ale seriál působí nezvykle civilním dojmem, opravdu skvělý a přesný je casting, hlavní hrdina by takhle klidně mohl vypadat i v reálu a vyniká v kontrastu s nerealističností hollywoodských hvězd... Serie 1: 90%, Serie 2: 90%, Serie 3: 90%(29.8.2018)

S01: Na krimi seriály nikdy nedívám bez extra důvodu a ten tu byl jak doporučení (a všeobecný ohlas), tak zájem o dění, konflikt a kulturu ve státě Izrael. Na FAUDA je asi nejlepší ta nezvyklá nestrannost - obojí v hebrejštině a arabštině sleduje jak osudy v rámci židovské anti-teroristické jednotky, tak jejich radikálního palestinského cíle, tak že velmi dobře (a lidsky) chápete obě strany. A skrze spirálu hrdosti, pomsty, zrad a emocí tu je 12 dílů plných napětí a tragédie, natočených příjemně civilně a z první ruky. Dvojí bravo Lior Raz, pokud vám to půjde sehnat tak určitě doporučuju. 80%(14.1.2017)

Fauda dosáhla toho, co se zdaří jen hrstce televizních titulů - stala se v zemi původu svérázným kulturním fenoménem. Sjednocuje hluboce rozdělenou zemi, kde panuje částečný apartheid, aspoň v tom, že všechny znepřátelené komunity pravidelně usedají k televizorům, komentují děj a nacházejí si tam to svoje. Fauda není nestranná, je vyprávěná z pohledu členů izraelského komanda operujícího v utajení na území palestinské samosprávy proti teroristům napojeným na Hamas. Není to ale pohled vyloženě tendenční, tvůrci evidentně znají palestinské reálie a dokáží izraelcům zprostředkovat pohled z druhé strany a ukazují motivy, které k útokům vedou. Seriál má údajně slušnou sledovanost i v řadě arabských zemí, které Izrael opravdu nemusejí. Fauda dokázala za nepoměrně menší peníze vytvořit úspěšný akčně dobrodružný produkt dotýkající se i žánru politického thrilleru, který může směle konkurovat oblíbeným akčním sériím ze zámoří. Není bezchybná, např. bojové nasazení půvabné Nurit je pochopitelně atraktivní pro mužskou část publika, odporuje ale praxi ozbrojených izraelských složek nevystavovat ženy riziku zajetí. Základem úspěchu Faudy jsou dobře napsané postavy na obou stranách barikády a scénář, který se s nimi nemazlí, nemilosrdně je drtí, smýká s nimi ze strany na stranu a nechává na nich krvavé šrámy. Zvolený formát pochopitelně neumožňuje hlubinnou psychologickou sondu do myšlení obyvatel Izraele a Palestiny, ale jako ukázka bezvýchodného stavu společnosti, kde dva národy a dvě kultury soupeří o jedno a též území, funguje zatraceně dobře. Celkový dojem: 90 %.(4.10.2018)

Po Hatufim a Kfulim přicházejí Izraelci s další peckou. Tentokráte se soustředí na speciální jednotku Šin Betu (nebo Amanu), která se řídí pořekadlem "na hrubý pytel hrubá záplata" , takže palestinským bubákům nezůstává nic dlužna. Zároveň ale seriál nesklouzává k černobílému vidění světa, takže i Arabové jsou tu vykreslení jako lidé a pohnutky některých z nich divák dokáže pochopit. Dojde i na osobní příběhy několika aktérů, které celý koncept výborně doplňují. Jako další plusy vidím celkové civilní pojetí, zběsilé tempo, které má na svědomí relativně krátká stopáž jednotlivých dílů a samozřejmě tvůrci mohou hřešit na autentické prostředí i výborné herce, kteří v drtivé většině prošli armádou, takže zbraně nedrží jako prase kost. Jestli bych měl někoho z učinkujících vypíchnout, tak je to fantastický Lior Raz v hlavní roli a zakoukal jsem se do Rony-Lee Shim'on coby členky židovského komanda. Dokonalost. 100%(16.6.2018)

Izraelci se opravdu vytáhli, na rozdíl od Američanů se vykašlali na neustálé zdůrazňování patriotismu, cisterny s nákladem patosu nechali zabloudit v poušti a natočili seriál plný propracované akce, skvěle stupňovaného napětí a dokonalé atmosféry, který mě okamžitě vtáhl do děje a už mě nepustil. Opravdu mě překvapilo, že se Izraelci nestylizovali do role jediných spravedlivých, v seriálu vlastně úplně chyběly typické kladné postavy, každý se tady měl z čeho zodpovídat, a pokud někomu dosud není jasné, proč se obě strany konfliktu nejsou schopné dohodnout na kompromisu, mohl by mu to seriál pomoci pochopit. Opravdu jsem si to užil a ještě jednou děkuji deLaFeremu za to, že mi Faudu doporučil, byla to trefa.(29.3.2019)

První série. Exotické reálie na seriál tohoto typu. Fajn délka epizod, skutečná inspirace jiným seriálům :) Silné téma. Kvalitně natočené. Ale to provázání postav a scény plné náhod a šílených kombinací jsou moc i na mě, znalce Dallasu, Beverly Hills a Mission Impossible. Lepší dramaturgické zásahy bych Faudě přál.(21.10.2018)

Skvělý zobrazení života v izraelsko-palestinským konflktu - a ještě zábavný sledovat. Izraelská jednotka agentů speciálního nasazení, kteří se zaměřují na infiltraci Palestinců v utajení slouží právě k tomu, aby se na ní ukázalo, jak málo se Izraelci a Palestinci liší. Doron tak může překračovat z prostředí svojí rodiny v Izraeli k "fiktivním" životům Araba v Palestině, který nakonec prožívá stejně opravdově, ne-li intenzivněji. Části jeho misí tak slouží jako pokusy, který ukazujou, že by mohlo soužití Židů a Palestinců fungovat, kdyby záleželo jenom na aktuálních mezilidských vztazích. Kdykoli se ale Doron vrátí z utajení, tahle naděje / idyla začíná kolabovat kvůli zátěži konfliktu a jeho historie - špatně nakonec dopadnou všichni, s kým si Doron vybuduje vztahy jako Arab, i jeho blízcí v Izraeli. V první sérii proti sobě stojí Doron a Abu Ahmad, chystající obří útok a premisa série stojí na odhalování toho, že se ani jeden od sebe příliš neliší - oba jsou posedlí svým posláním, oba ale přitom mají a budují silný mezilidský vazby. Na pozadí konfliktu jim ale pořád někdo umírá, někoho zabíjejí a podobě - a ukazuje se to celkem naokázale, na pozadí jako mešity nebo poušť. Druhá série má fungovat podobně, ale nefunguje a je strašná, ale třetí série je ještě o třídu lepší než první. Soustředí se na to, co se stane, když Doronova jednotka důležitýho teroristu zabije, jak to dopadá na lidi v okolí a jak jsou lidi, kteří nechtějí systémem, ve kterém žijí, donucený dělat špatný a horší volby, aby přežili.(26.4.2020)

Jeden z mála seriálov, kde by mali herci povinne nosiť dresy alebo aspoň nejakú vlajočku. Prepáčte, ale ako mám ja laik rozpoznať, kto je Žid a kto Filištínec, keď aj tak tam majú všetci handry na hlave a rovnaké nosy? Bežný človek ich naozaj nemá šancu rozlíšiť, jedine podľa osobitých mravov. Napríklad keď vidím, že si muž bije hlavu o múr alebo ma osloví “Shalom, nechcel by si výhodnú pôžičku?“ tak mi hneď jasné o koho ide. Podobne je to aj s druhou stranou, keď človek počuje Alah akbar hneď mu príde na um, o koho asi ide, hoci sú to väčšinou posledné slová, ktoré v živote počul. Nanešťastie v tomto seriáli je týchto príznakov málo, človek sa môže etnograficky stratiť a nechápať, prečo sa tie dva národy vraždia. Veď sú si toľko podobné, aj keď treba uznať, že Arabi sú výbušnejšej povahy.(3.7.2019)

Velmi autentický seriál sledující izraelsko-palestinský konflikt. Tvůrci se s tím příliš nemažou a bohužel umírají i oblíbené postavy (aspoň pro mě oblíbené). Shlédl jsem obě série v kvapíkovém tempu a skvěle si u toho odpočinul. Casting je vysloveně fackou Hollywoodu, postavy jsou civilní a celkem snadno uvěřitelné s perfektním vykreslením obrovské psychické náročnosti práce u zvláštních jednotek. Nemohu nezmínit dvě scény, kdy se hrdinové dostanou do pasti, obklopení hromadou Palestinců, kteří vytahují nože s takovou samozřejmostí, že máte pocit jako by to byl jejich denní chleba. Obrovská vzájemná nenávist naznačuje bezvýchodnost konfliktu, druhá série je dobře okořeněná vlivem IS a lehkými političtějšími vsuvkami, které prudce zvyšují autenticitu. Skvěle zobrazený náboženský rozměr (ani moc, ani příliš), no, prostě je to dost dobrý!(23.9.2018)

Fauda - arabsky chaos, nebo heslo izraelských speciálních jednotek pro akci, která jde do kytek. Lior Raz bývalý člen speciálních jednotek MISTAERVIM a člověk, kterému v devatenácti palestinský terorista ubodal dívku, s kterou chodil tři roky, napsal scénář k seriálu o izraelské speciální jednotce, která jde po krku skupině teroristů v čele s Abu Ahmedem. A navrch si zahrál hlavní roli. Pozitiva toho seriálu jsou jasná : autentičnost, reálnost, uvěřitelnost, civilnost a místy dokumentárnost ve velmi dobrém svižném tempu. Vyjímečné je, že se paralelně sledují jak Izraelci a soukromé osudy několika jednotlivců a zároveň to samé na palestinské straně a člověk si může skoro vybrat komu bude fandit, protože divák někdy pochopí i motivaci těch na té špatné straně.(13.10.2019)

Hodnocení první série: V hlavní roli zhýralý pološpekoun Doron Kavillio. Schovávající se záporák Taofik Hamed Abu Ahmad. Jedinečný Gabi Captain Eyov. Sympatický Mickey Moreno. Poplašňák Walid El Abed. Falešný Žid Khaled. Pro Evropany nepříliš známé prostředí a tradice (včetně neustálého objímání a zmiňování Boha). Bojová jednotka poněkud svéhlavá (a bez zajištění). Celkově dobré. Hodnocení druhé série: Jakmile všemu přijde člověk na chuť, začíná to být hodně dobrý seriál. Pološpekoun válí, Gabi skvěle intrikuje, poplašňák zdrsněl. Operovat na nepřátelském území prostě není lehké. Zvedám na čtyři hvězdy.(13.8.2018)

Jako silně proizraelský smýšlející člověk jsem seriál přivítal, protože Izrael je jediným demokratickým státem na Blízkém východě a proto věřím, že to natočili objektivně. Hon na Abu Ahmada je strhující podívanou, ve které jsem držel palce Doronovi a jeho partě a jsem rád, že jej uvidím i v druhé sérii, na kterou se ze zvědavostí vrhám.(13.6.2019)

Pokud fandíte týmu ze Západního břehu Jordánu, asi byste se koukat neměli. A taky pokud neodpustíte neherectví bývalým vojákům. Jinak cajk :)(22.3.2020)

Veľmi príjemné prekvapenie. Izraelský seriál, ktorý ukazuje izraelsko - palestínsky konflikt z oboch strán. Dôležité je, že ukazuje ako násilie páchajú jedni aj druhí a na oplátku tiež trpia obe strany. Veľmi vážna téma, seriál sa nebráni zobrazovaniu násilia, ale ponúka aj zopár úsmevných scén. Veľmi zručne natočené a autenticky zahrané. Predpokladám, že rozpočet nebol príliš vysoký, ale za tie peniaze tvorcovia dosiahli viac ako sa podarí mnohým vysokorozpočtovým produkciám. Teším sa na tretiu sériu.(28.6.2018)

Akční seriál, kde Židi nefilosofují a rovnou střílejí. Zároveň je celkem věrohodně popsán svět na druhé straně : fanatiků i těch, co tahají za nitky. Dobré obsazení.(4.4.2020)

Strašne slabé. Kto si chce vychutnať nieč s problematikou IZ-Palestinskeho konfliktu, nech radšej siahne po Our Boys. Toto je CIS:Miami v Jeruzaleme. Hodilo by sa to tak na JOJku v nedelu poobede.(17.5.2020)

Po dobrem rozjezdu se prvni serie rozplizla v neskutecny nanos sablon a hovadin. Dobry zacatek a tragicky konec v mydlinach shitu. Our Boys zatim bez konkurence!(5.6.2020)

1. sezóna - Zatím to nejlepší co jsem letos v sériálové kategorii viděl. Autentické, svižné, minimum příběhové vaty, naléhavé a občas dokonce i vtipné. A přitom to zjevně ani nemuselo stát moc peněz. 95%/ Update 8.8.2018 - 2. sezóna - Trochu jsem se obával toho, když seriál koupil Netflix, že půjde už jen o další "těžbu" příběhu, která spíše jen pokazí dojem z první série, jak tomu často bývá, ale ustáli to. 90%/Update 27.4.2020 - 3. sezóna - Už více vaty než v předchozích sezónách, což na jednu stranu může někomu vyhovovat, ale místy ztrácí série své tempo. Navíc jakmile někteří z herců dostanou větší prostor pro hraní, tak se bohužel ukazuje jaká jsou to herecká polena. Bohužel sezóna ztrácí místy i vtip a to díky velmi špatným oficiálním českým titulkům od Netflixu, které velmi pravděpodobně překládal někdo z otrocky angličtiny, po proklikání 2 dílu musím konstatovat, že je snad věrnější ruská verze netflixových titulků. Škoda. 80%.(13.12.2017)

Považuju Faudu za jeden z nejlepších seriálů vůbec. Vše je naprosto přesvědčivé. Výborný casting, střih, režie, lehce (ale jen lehce) rozklepaná kamera. A hlavně opravdu uvěřitelný příběh. Velká paráda.(30.4.2020)

Oproti Seal Team to na mě působí strašně amatérsky. Speciální izraelská jednotka je jak banda kluků co si hrají s pistolkami. Nejsou tu žádné emoce, akce, vtip....zůstal jsem pouze u první série.(3.8.2019)

<< předchozí 1 2