Komentáře uživatelů k TV seriálu (16)

Skutečně originální blízkovýchodní seriálový thriller popisující izraelsko-palestinský konflikt, který sleduje dění jak očima Izraelců, tak z druhé strany i Palestinců a dobře nastiňuje nemožnost jakéhokoliv mírového řešení konfliktu, do kterého jsou na obou stranách zapojeny silné emoce ze ztráty nejbližších... Dějový oblouk vytváří adekvátní napětí, přitom ale seriál působí nezvykle civilním dojmem, opravdu skvělý a přesný je casting, hlavní hrdina by takhle klidně mohl vypadat i v reálu a vyniká v kontrastu s nerealističností hoolywoodských hvězd... Serie 1: 90%, Serie 2: 90%(29.8.2018)

S01: Na krimi seriály nikdy nedívám bez extra důvodu a ten tu byl jak doporučení (a všeobecný ohlas), tak zájem o dění, konflikt a kulturu ve státě Izrael. Na FAUDA je asi nejlepší ta nezvyklá nestrannost - obojí v hebrejštině a arabštině sleduje jak osudy v rámci židovské anti-teroristické jednotky, tak jejich radikálního palestinského cíle, tak že velmi dobře (a lidsky) chápete obě strany. A skrze spirálu hrdosti, pomsty, zrad a emocí tu je 12 dílů plných napětí a tragédie, natočených příjemně civilně a z první ruky. Dvojí bravo Lior Raz, pokud vám to půjde sehnat tak určitě doporučuju. 80%(14.1.2017)

Fauda dosáhla toho, co se zdaří jen hrstce televizních titulů - stala se v zemi původu svérázným kulturním fenoménem. Sjednocuje hluboce rozdělenou zemi, kde panuje částečný apartheid, aspoň v tom, že všechny znepřátelené komunity pravidelně usedají k televizorům, komentují děj a nacházejí si tam to svoje. Fauda není nestranná, je vyprávěná z pohledu členů izraelského komanda operujícího v utajení na území palestinské samosprávy proti teroristům napojeným na Hamas. Není to ale pohled vyloženě tendenční, tvůrci evidentně znají palestinské reálie a dokáží izraelcům zprostředkovat pohled z druhé strany a ukazují motivy, které k útokům vedou. Seriál má údajně slušnou sledovanost i v řadě arabských zemí, které Izrael opravdu nemusejí. Fauda dokázala za nepoměrně menší peníze vytvořit úspěšný akčně dobrodružný produkt dotýkající se i žánru politického thrilleru, který může směle konkurovat oblíbeným akčním sériím ze zámoří. Není bezchybná, např. bojové nasazení půvabné Nurit je pochopitelně atraktivní pro mužskou část publika, odporuje ale praxi ozbrojených izraelských složek nevystavovat ženy riziku zajetí. Základem úspěchu Faudy jsou dobře napsané postavy na obou stranách barikády a scénář, který se s nimi nemazlí, nemilosrdně je drtí, smýká s nimi ze strany na stranu a nechává na nich krvavé šrámy. Zvolený formát pochopitelně neumožňuje hlubinnou psychologickou sondu do myšlení obyvatel Izraele a Palestiny, ale jako ukázka bezvýchodného stavu společnosti, kde dva národy a dvě kultury soupeří o jedno a též území, funguje zatraceně dobře. Celkový dojem: 90 %.(4.10.2018)

Po Hatufim a Kfulim přicházejí Izraelci s další peckou. Tentokráte se soustředí na speciální jednotku Šin Betu (nebo Amanu), která se řídí pořekadlem "na hrubý pytel hrubá záplata" , takže palestinským bubákům nezůstává nic dlužna. Zároveň ale seriál nesklouzává k černobílému vidění světa, takže i Arabové jsou tu vykreslení jako lidé a pohnutky některých z nich divák dokáže pochopit. Dojde i na osobní příběhy několika aktérů, které celý koncept výborně doplňují. Jako další plusy vidím celkové civilní pojetí, zběsilé tempo, které má na svědomí relativně krátká stopáž jednotlivých dílů a samozřejmě tvůrci mohou hřešit na autentické prostředí i výborné herce, kteří v drtivé většině prošli armádou, takže zbraně nedrží jako prase kost. Jestli bych měl někoho z učinkujících vypíchnout, tak je to fantastický Lior Raz v hlavní roli a zakoukal jsem se do Rony-Lee Shim'on coby členky židovského komanda. Dokonalost. 100%(16.6.2018)

První série. Exotické reálie na seriál tohoto typu. Fajn délka epizod, skutečná inspirace jiným seriálům :) Silné téma. Kvalitně natočené. Ale to provázání postav a scény plné náhod a šílených kombinací jsou moc i na mě, znalce Dallasu, Beverly Hills a Mission Impossible. Lepší dramaturgické zásahy bych Faudě přál.(21.10.2018)

Velmi autentický seriál sledující izraelsko-palestinský konflikt. Tvůrci se s tím příliš nemažou a bohužel umírají i oblíbené postavy (aspoň pro mě oblíbené). Shlédl jsem obě série v kvapíkovém tempu a skvěle si u toho odpočinul. Casting je vysloveně fackou Hollywoodu, postavy jsou civilní a celkem snadno uvěřitelné s perfektním vykreslením obrovské psychické náročnosti práce u zvláštních jednotek. Nemohu nezmínit dvě scény, kdy se hrdinové dostanou do pasti, obklopení hromadou Palestinců, kteří vytahují nože s takovou samozřejmostí, že máte pocit jako by to byl jejich denní chleba. Obrovská vzájemná nenávist naznačuje bezvýchodnost konfliktu, druhá série je dobře okořeněná vlivem IS a lehkými političtějšími vsuvkami, které prudce zvyšují autenticitu. Skvěle zobrazený náboženský rozměr (ani moc, ani příliš), no, prostě je to dost dobrý!(23.9.2018)

Hodnocení první série: V hlavní roli zhýralý pološpekoun Doron Kavillio. Schovávající se záporák Taofik Hamed Abu Ahmad. Jedinečný Gabi Captain Eyov. Sympatický Mickey Moreno. Poplašňák Walid El Abed. Falešný Žid Khaled. Pro Evropany nepříliš známé prostředí a tradice (včetně neustálého objímání a zmiňování Boha). Bojová jednotka poněkud svéhlavá (a bez zajištění). Celkově dobré. Hodnocení druhé série: Jakmile všemu přijde člověk na chuť, začíná to být hodně dobrý seriál. Pološpekoun válí, Gabi skvěle intrikuje, poplašňák zdrsněl. Operovat na nepřátelském území prostě není lehké. Zvedám na čtyři hvězdy.(13.8.2018)

Veľmi príjemné prekvapenie. Izraelský seriál, ktorý ukazuje izraelsko - palestínsky konflikt z oboch strán. Dôležité je, že ukazuje ako násilie páchajú jedni aj druhí a na oplátku tiež trpia obe strany. Veľmi vážna téma, seriál sa nebráni zobrazovaniu násilia, ale ponúka aj zopár úsmevných scén. Veľmi zručne natočené a autenticky zahrané. Predpokladám, že rozpočet nebol príliš vysoký, ale za tie peniaze tvorcovia dosiahli viac ako sa podarí mnohým vysokorozpočtovým produkciám. Teším sa na tretiu sériu.(28.6.2018)

1. sezóna - Zatím to nejlepší co jsem letos v sériálové kategorii viděl. Autentické, svižné, minimum příběhové vaty, naléhavé a občas dokonce i vtipné. A přitom to zjevně ani nemuselo stát moc peněz. Celkově - 95%/ Update 8.8.2018 - 2. sezóna - Trochu jsem se obával toho, když seriál koupil Netflix, že půjde už jen o další "těžbu" příběhu, která spíše jen pokazí dojem z první série, jak tomu často bývá, ale ustáli to. Celkově - 90%(13.12.2017)

Výborné blízkovýchodní drama znázorňující pohledy lidí z obou stran (Izrael, Palestina). Vzhledem k tomu, že příběh si nebere servítky, odpouštím několik málo detektivních nelogičností, bez nichž by se děj ubíral jiným, nezajímavým směrem.(6.8.2017)

Fakt pecka,seriál,který si na nic nehraje,není tady žádná přiblblá amerikanizace,vše je dost civilní a realné,napínavé a ta arabština a hebrejština to umocňuje ještě víc.Pohled z obou stran je autentický i myslím vyvážený.(15.10.2018)

Skvelo obsadená dráma s vypatou a známou nevrazivostou Izraelu a Palestíny, kde sú jednotlivci postavení pred morálno emocionálne otázky. Napätie, láska a nenávisť. Priamociarost, zbytočne nekomplikovanie zapletok a pekne arabky. Spokojnosť, netflix dakedy poteší aj viac(24.12.2018)

ještě jsem to nedokoukal, ale už teď musím napsat, že arabáckej boss - černý panter či co, sedí celou dobu statečně zašitej v úkrytu, nechává likvidovat lidi kolem sebe a charizma má jako houpací kůň postižený idiocií - v tomto směru zcela reálné(7.6.2018)

Je to v celku chytľavé a dobre sa to pozerá, ale asi len kvôli tomu, že sa to točí priamo v Izraeli, inak dejovo klasická žánrovka. Asi to ani nemalo veľký rozpočet, čo je miestami dosť vidieť, no nepôsobí to lacno. V celku dosť solídne, kto má rád tento žáner tak určite odporúčam.(13.8.2018)

Kriminálka Anděl ani Místo zločinu Plzeň to sice není, ale jinak to celkem ujde. (Bez prdele: vynikající, syrová, strhující věc).(17.8.2018)

S každým dalším seriálem se mi ty Izraelci zamlouvají víc a víc. Jen je to zase moc rozvláčné. Ale jinak je to syrový nářez bez amerického kýče. Vítěz vlastně neexistuje.(3.1.2019)