Miluju knihy Geralda Durrella a přečetla jsem všechny .Tahle je mírně jiná,vychází z mixu O mé rodině a její zvířeně a Ptáci, zvířata a moji příbuzní. Tyhle knihy byly napsány skrze oči malého kluka, který se svoji mírně potrhlou, leč milující a laskavou rodinou přijel na Korfu, aby se do něj všichni bezmezně zamilovali a chtěli tam žít. Doufám, že bude pokračování, protože taková pitva želv na verandě, nebo výlet na oslici Sally k paní hraběnce na oběd, nebo spadnutí Donalda do studny, to vše je popisováno s obrovskou lehkostí a láskou a specifickým způsobem vyjadřování s množstvím metafor a přirovnání a vy víte, že tam jste přesně chtěli být s nimi.Co na tom, že maminka byla ve skutečnosti o mnoho menší, v knize nebyla brána jako hlavní postava a se Svenem to bylo kapánek jinak, všichni hráli s chutí, nasazením, báječná hudba, moc jsem si to užila. Podotýkám, že bratr Larry se opravdu stal uznávaným spisovatelem. Skvělé,jen to nelze otrocky přirovnávat ke knihám.(26.12.2017)

Příjemné prostředí, příjemné postavy a příběh o rodině, která se rozhodla z Anglie zmizet, vše hodit za hlavu a začít žít nový život v oblasti, kde si nikdo nehraje na to, kolik má peněz pod polštářem, ale jak moc čistá duše je. Místy jsou ty příběhy trošku slabší, místy zase pro změnu vážnější, ale sem tam jsem se od srdce opravdu příjemně zasmál. Po první sérii tak doufám, že seriál udrží tempo a i v nadcházejících letech pojede v podobném tempu. Já si myslím, že tenhle pohodový život uprostřed Korfu se může nechat vyprávět i dlouhodoběji.(20.10.2017)

Pokud (jako já) čtete knihy G.Durrela od dětství a znáte je skoro nazpaměť, předem varuju - seriál sice přebírá námět a postavy (nebo spíš jejich jména), ale ani zdaleka není adaptací knih. Knihy jsou psané očima malého Geralda, plné okouzlení přírodou, laskavé, humorné - to se bohužel ani zdaleka nepovedlo do seriálu dostat. Otázka je, jestli se o to vůbec tvůrci snažili, asi ne. Zabývají se spíš matkou a jejími problémy s rodinou - financemi, výchovou dětí - a její samotou. Seriál tak působí spíš lehce depresivně, zaměřuje se na (spíš vykonstruovanou a občas uměle přepjatou) dramatičnost a vztahy. Ani jedno v Durrelových knihách takto podané nenajdete. Dost nepochopitelné jsou pro mně zásadní posuny v postavách i v ději - jakoby autoři seriálu nasekali knihy na kousky a pak je složili uplně jinak, půlku věcí zahodili a nahradili svými "vylepšeními". Čekal jsem uzavřený seriál, který má jasný děj a pevný počet dílů - ale vypadá to, že je to klasická příprava na nastavovanou kaši, s obvyklými seriálovými klišé. I když jsem chtěl seriál sledovat bez předsudků a nesrovnávat s knihami, dost dobře to nejde a čím dál víc mi to vadí. Čím dál víc mám pocit, že bylo zneužito jméno a popularita Durrelových knih. Možná, že v něčem je seriál realistický, nedokážu posoudit, ale netěšil jsem se na drama, ale na pohodu knížek převedenou na obrazovku ... Je to veliká škoda, protože potenciál na lepší výsledek tady byl. Ale dnešní "tvůrci" jsou už asi svým uvažováním a vnímáním natolik jinde, že půvab a jemný humor Durrelových knížek vůbec nechápou ? Doba si asi žádá drama - že jsou pak všechny TV seriály podobné a stejně povrchní, to už asi nikoh onetrápí. --- Dalším problémem je kamera a obrazové pojetí - přestože to bylo skutečně točeno na Korfu v exteriérech, působí výsledek spíš uměle a nějak stísněně ... Hudba není špatná, resp. je na první poslech zajímavá, ale postupně mně začala spíš obtěžovat svou kolovrátkovitostí a výrazností --- Váhám mezi dvěma a třemi hvězdičkami - není to uplně špatný, ale přesto je to zklamání ... (hodnoceno po shlédnuté prvních sérii)(9.5.2016)

Obrovská pohoda. 1) Převést Durrellovy knížky na plátno je práce pro vraha. Zatímco spisovatelovo vyprávěčské mistrovství ustojí i dlouhé popisy zvířecí říše a postřehy o jejich chování, film by to evidentně nezvládl. A tak tvůrci logicky sáhli po rodinných vztazích a učinili je středobodem seriálu. Z Gerryho se stává jen jeden z cáklých členů rodiny a přírodopisná líčení téměř vymizela._____ 2) Ale kupodivu navzdory chatrnému ději a popisu postav, který navíc doznal řady (nežádoucích, nutno podotknouti) změn oproti knižním předlohám i skutečnosti, se scénáristovi Simonu Nyeovi a režisérům podařilo zachytit to nejdůležitější poselství - o vztazích mezi lidmi, o rodinných poutech, o dnes tak aktuální jinakosti a v neposlední řadě o půvabném ostrově Korfu i svérázu místního obyvatelstva._____ 3) Život rodiny byl méně idylický, než jak jej známe z Durrellových knížek. Matka Louisa, narozená v Indii, se provdala za projektanta železnic. Když zemřelo její druhé dítě - několikaměsíční dcerka - na záškrt, matka začala pít. Poté, co manžel skonal v roce 1928 na mrtvici jako důsledek přepracování, rodina se vrátila do Evropy. Louisa uvažovala o sebevraždě. Gerrald po své smrti zanechal nepublikované vzpomínky, v nichž odhalil rodinná tajemství. Mother took to mourning the death of my father in earnest, napsal, with the aid of Demon Drink. Píše rovněž o tom, jak se nervově zhroutila._____ Durrellovi strávili pár let v Bournemouth, kde Gerald chodil do školy. Scéna v ředitelně Gerryho školy v seriálu vychází ze skutečné události._____Cesta do Řecka nevznikla spontánně: What we all need is sunshine. Ve skutečnosti začala matka opět pít a Larry, jak píše Gerald, decided that decisive action must be taken... Corfu was like being allowed back into Paradise. Ovšem 16letá Margo a 10letý Gerald trpěli steskem po domově. První jaro na ostrově bylo neobvykle chladné a skličující. Žádné splachovací záchody a ustavičné pohřby matku deprimovaly. Až když jejich nový rodinný přítel, taxíkář Spiro, jim našel vilu se zahradou a zařídil výplatu nedobytných peněz z banky, začal onen popisovaný rajský život._____Když se Italové po dobytí Albánie dostali do vzdálenosti 3 km přes záliv, Lousina banka v Londýně varovala matku, že ji odřízne od peněz, zůstane-li na ostrově a tak se v červnu 1939 rodina vrátila do Anglie._____ 4) Uvedené skutečnosti i mnoho dalších detailů ze života Durrelových autoři seriálu očividně znali. Opustili dětskou lyriku Durrelových knížek a přiklonili se k více dospělému trochu hořkému vidění skutečnosti. Bylo to správné? Ať rozhodnou diváci. Za sebe říkám, že přes počáteční nemilé překvapení jsem nakonec tomuto pojetí přišel na chuť a ocenil odlišný přístup tvůrců._____ 4) Seriál byl natáčen v opuštěné vesnici Danilia, 8 km od starého korfského přístavu. Dnes ji vlastní rodina Daskalantonakisů (majitelé i hotelové sítě Grecotel), kteří ji jako skanzen umožňují navštívit svým hotelovým hostům._____ 5) Výrazný dojem na mě zanechali 26letý Josh O´Connor (budoucí spisovatel Lawrence Durrell), 14letý kouzelný Milo Parker (autor knižních předloh, přírodovědec a spisovatel Gerald Durrell) a 22letý Callum Woodhouse (vášnivý milovník zbraní Leslie Durrell)._____(20.5.2018)

Bezvadný odpočinkový seriál, plný skvělých herců, hudby, slunce a Korfu. Konečně něco vtipného, lehkého, bez krve a neustálých vražd. Opravdu jsem si užíval každý díl. 1. řada je vážně skvělá, ze začátku se mi vůbec nechtělo věřit tomu, že "tohle" ještě někdo umí natočit. Ve 2. řadě je sice pár nudnějších dílů, ale stále to baví a 3. řada jede v podobném duchu jako ta první. Přesně tento typ tvorby mi chybí v TV programu. Proč neumíme natočit něco podobného i u nás, když v Británii to jde?... ČT sice šlechtí, že seriál konečně nasadila, ale proč v sobotu v 9:00? Tenhle seriál by si zasloužil nasadit třeba i tu sobotu, ale ve 20:00, kdy nedávají absolutně nikde nic. Navíc teda musím zkritizovat dabing - ač je plný slavných dabingových jmen, k jednotlivým postavám se mi vůbec nehodí a je slyšet, že se to dělalo hodně narychlo, takže jedině původní znění. Každopádně se těším na 4. řadu.(5.1.2019)