Nejhorší zvuk, který můžete uslyšet v ráji, je zaklepání na dveře. Jennifer Lawrence a Javier Bardem hrají v thrilleru matka! manželský pár, jehož idylické soužití v nádherném domě v lůně přírody naruší nezvaní hosté, kterých neustále přibývá. (Cinemart)

Snorlax

Aronofského Enigma až apokalypticky úsečně zobrazuje odcizení, ztrátu soukromí, touhu po uznaní včetně množství toho, co je člověk ochoten pro ně udělat, potřebu přenášet vnitřní krásný svět do svého okolí, boj o zachování vlastní integrity a krystalickou soběstřednost emancipovanou na lásku k broušenému krystalu. Tento snímek, byť je vynikající studií různých křivek lidského charakteru, má smůlu, že se mnoha jeho divákům nechce dešifrovat jeho poselství a kód tak pro ně zůstává neprolomen. ()

sochoking

Slušne pritiahnuté za vlasy! Niečo podobné sa mi snívalo po týždňovom alkoholo-fetovaciom mejdane. Hoci film buduje celkom kvalitne nepríjemnú atmosféru a vytvára stiesňujúce pocity, príde však čosi, čo som nevedel, či si Aronofsky náhodou nerobí kozy z nás. Celkom rozumiem hodnotiacim, ktorí tomu nasolili odpad. Tiež som mal zmiešané pocity, avšak koniec ma totálne zaklincoval! ()

InJo

Pokud si chtěl Darren vystřelit z přemoudřelých pseudointelektuálů, kteří jsou schopní do skonání věků hlubinně analyzovat vše od Tarkovského, přes Lynche až po Toma a Jerryho, pak říkám BRAVO! Bohužel se domnívám, že celé tohle "cosi" myslel smrtelně vážně a výše zmíněným pozérům se naopak chtěl maximálně zavděčit. Už první půlka mi přišla divná a hloupá, ale velmi mě zajímalo, kam tím režisér míří. Ovšem závěrečné půlhodinové učebnicové W-T-F to už poslalo definitivně a doslova do pekla. Podobenství, které je tak šíleně doslovné, okázalé a přepálené, snad ani nemůže fungovat (obzvlásť, pokud vám už dávno není 15 a automaticky nepřijímáte s nadšením cokoliv, co se hodně liší a je to formálně na vysoké úrovni). Silný casting je tady tudíž skoro až kontraproduktivní - ti herci se snaží vlastně úplně zbytečně (a že minimálně J. Lawrence nebo M. Pfeiffer ztvárňují své role opravdu působivě a přesvědčivě). Až se Aronofsky vrátí na zem a konečně se probere z toho děsivého sebeklamu, že je největší filmař post-kubrickovské éry, možná zase natočí pecku typu Rekviem za sen nebo Wrestlera. Zkrátka film, který bude kromě šťavnatého audiovizuálu disponovat i nějakým (aspoň trochu) smysluplným obsahem... 40 % ()

Jordan

Starý zákon podľa Aronofskeho. Nič pre nenáročných divákov hľadajúcich oddychový film na spríjemnenie večera. ()

Kudly4

Během filmu jsem si řekl WTF! asi 20x a kdyby se to tak i jmenovalo přidal bych tu 5* :-D No každopádně snímek mě udržel v pozornosti po celou stopáž (WTF! ta atmosféra), Lawrence je zde opravdu výborná .. no nevím co bych víc měl k tomu to napsat, prostě WTF! film, na který si musí každý udělat názor sám. ()

Anderton

Chápem, že mnohým bude toto podobenstvo pripadať príliš doslovné, čo ale Aronofsky vlastne vôbec neskrýva a doslovný je (asi) zámerne. Čaro osobne vidím v tom, v akom žánri ho podáva, totiž v totálnom hororovom a takmer až trashovom béčku. Akoby sa sám vysmieval z umenia pre umenie a tak niečo, čo by sa dalo nakrútiť ako nezrozumiteľný art podáva v béčkovom háve. Film funguje v oboch myšlienkových rovinách aké som z neho vyčítal a to tak, že paralelne a v podstate nezávisle na seba. Matka je film, o ktorom by sa vopred nemalo skutočne nič vedieť, pretože presiaklo toho von myslím až príliš veľa a tak človek vlastne aj vie čo očakávať, čo je veľká škoda. Inak veľmi podobný prípad ako A Ghost Story, kde jedna skupina bude krútiť hlavou a druhá prežívať orgazmy, pričom rozdielnosť týchto pocitov nebude závisieť od intelektu jednotlivca. ()

Frajer42

Spoilery! Matka! aneb jak se ponořit do filmového transu. Darren Aronofsky je člověk, jehož filmy hodnotím extrémně, neboť extrémní jsou. Vždy jde s kůží na trh úplně nahý a nenechává ve svých snímcích žádná zbabělá zadní vrátka, tudíž vás jeho filmy buďto nadchnou, nebo vás neskutečně naserou a pomyslíte si o něm, že je kolosální čůrák. Matka! je pro mě rozhodně snímek z té první kategorie. Zřejmě nejlepší podobenství, které bylo kdy mým očím dopřáno. Napsat a stvořit něco takového, si žádá mít v sobě opravdu hodně rozvinutou kreativitu. Velmi pozitivně oceňuji, že je tento snímek zcela přímočarý. Ví, co chce říct a volí takový systém symbolů, který je pro diváky maximálně intuitivní a přijatelný, což je dle mého odborného názoru devízou velkých filmových autorů. Třeba takový Lynch toto neumí, neboť je kokot. Jsem rád, že se mi v mezinoží houpe mých dvacet cenťáků. Na něžné polovičky musí tento snímek působit ještě depresivnějším dojmem. Myslím si, že se tu klidně mohu ohánět nejhorší noční můrou všech žen. No, ruku na srdce, kolik minut by vám trvalo, než byste spáchali v pozici Jennifer Lawrence sebevraždu? Nevím o věci, která by každou ženu nasrala víc než to, že se s ní muž o něčem neporadí. Může to být klidně i ta nejmenší maličkost, ale ženy si prostě vyžadují, aby s nimi byla naprosto každá věc zkonzultována nebo jim alespoň dopředu oznámena a byl vyslechnut jejich názor. Jennifer Lawrence byla v roli někoho, na jejíž názor se nikdo neptal, nikdo s ní nic nekonzultoval. Zoufale přijímala, co ji bylo dáno a snažila se udržovat rovnováhu (planeta Zem), tedy dokud to šlo, poté vše spálila. K plnému docenění tohoto snímečku je nutná obeznámenost alespoň se základními kameny bible. Chce to vědět kdo byl Adam a Eva, Kain a Ábel, jak moc se měli rádi, co hezkého se mezi nimi stalo. Jinak hrozí nebezpečí, že se vám bude před očima odehrávat pouze obyčejné drama o ošklivé Jennifer, která pobíhá po domě v tom nejprůhlednějším oblečení, jaké bylo kdy ušito, a která zoufale hledá kominíka, který by ji pročistil komín. Opravdu je ve snímku zakomponované neskutečné množství symbolů. V momentě, kdy snímek skončil, mi do sebe v hlavě zapadlo milion koleček a vše najednou začalo dávat hlubší smysl a nepřestával jsem si opakovat, že Darren musí být genius. V podstatě žádná věc se ve snímku neděje jen tak náhodou. Každý záběr a každá akce zde má svoje opodstatněné místo. Když si k tomu navíc přidáte to, že jsou obsazení skutečně mimořádná herecká esa a Jennifer. Vše je esteticky dovedené takřka k dokonalosti, tak nemůže být pochyb o filmovém orgasmu. Toto Darrenovo dílo skutečně přerůstá obvyklé hranice filmu, tedy že krásně zrelaxujete a přeladíte mozek na jiné vlny. Ani druhý den po zhlédnutí nepřestávám na snímek myslet. Stále nacházím nové a nové matafory, dávám si jedna a jedna dohromady a žasnu. S ohlédnutím na to, že dobrý snímek tohoto typu vznikne opravdu jednou za čas, mi láska ke kinematografii nedovoluje jiné než maximální hodnocení. Tady se totiž píše filmová historie. Toto je film s potenciálem inspirovat další tvůrce, což je pro autora vždy vůbec tím největším oceněním, jakého se mu může dostát. () (méně) (více)

Dzeyna

Haha, nemůžu říct, že bych se bála, ale ani, že bych se smála. Ovšem rozhodně jsem si to užila. Návštěvníci mě hrozně bavili. Především to jejich ignoranství a totální šílenství a fanatismus po jednom básníkovi. To, že někdo umře už byla jen třešnička na dortu, stejně jako mimózní, ale krásná Jennifer. ()

leila22

Na tento film vás nič nepripraví. Daaren, ty si ma úplne zblbol. Ešte sa mi nestalo, že ani po pár dňoch som si na film nevedela spraviť jednoznačný názor. Neviem, či si mal čistú hlavu, keď si Matku tvoril, ale v tej mojej si teda narobil pekný bordel. Asi ma prekvapil návrat k temnejšej stránke tvorby (Requem, Pí), až podobnosť s mojími daľšími obľúbencami ako Lynchom (spleť metafor a alegórií), či Trierom (hlavnú postavu stelesňuje žena-trpiteľka-obeť, ktorej sa neustále ubližuje). matka! je zničujúca. Je to utrpenie od začiatku do konca, s absenciou svetlých momentov, proste jedna dlhá nočná mora. Film, na ktorý vás nič nepripraví. Film, ktorý vás naštve, ale zároveň prinúti premýšľať a hladať odpovede na otázky aj niekoľko dní. Apokalypsa nie len na plátne, ale aj vo vašej hlave. A zaručene ju možno vyhlásiť za najrozporuplnejší film roka 2017. ()

DwayneJohnson

Tohle byl vždycky můj sen. Dát si takovouhle trojku. Aronofsky, Bardem a Jennifer v jednom filmu, který bude tak trochu jiný a hlavně nejednoznačný. A povedlo se. Po asi dvou hodinách jsem nucen konstatovat, že mám jednou po čase zase o něčem přemýšlet. Jednoznačná pecka! A Tobě velikánský dík, Darrene. ()

mil@n.fanatik

Pro me naprosto skvělá první půlka. Kdy vše bylo reálné a zajímavé. Byl jsem napnut a šrotovalo mi v hlavě 5*... Ale druhá půlka začala byt čím dál tím větší stupidita a hodnocení slo rázem hodně dolů.. Plný barák lidí, v domě naprostý chaos, dokonce i výbuchy v domě jako při válce a také policie se štíty v domě, která najednou se zjevila, tak stejně tak se ztratila... Nevím mě se druhá půlka absolutně nelíbila. Film celkově na zkouknutí dobrý, ale podruhé uz bych do něho nešel.. 60% ()

Eawy

Matka! určite nepatrí úplne do všetkých kín, pravdepodobne nebude mať komerčný úspech, ale ako vecička do festivalových kinosál je dokonalá. Aronofskeho filmy vždy vyžadujú určitú dávku diskusie, pretože majú schopnosť zanechávať v rozdielnych ľuďoch rozdielne pocity. Tento pomerne znepokojivý snímok, opäť prináša zaujímavé pocity bláznovstva, či stiesnenosti. Privítala by som, aby bol film o niečo kratší a posledná niekoľko minutová bláznivá stopáž nefunguje tak ako by mala. Režisér povyberal niekoľko hostorických skutočností a poprevracal ich, čo by nebolo na škodu, lenže ich bolo príliš veľa a divák nemá šancu všetky vnímať. Film má zaujímavú kameru, občas však pôsobí "stratene". Ozvučenie filmu je na môj vkus príliš hlasné, počujete úplne všetky jemné zvuky. Pôsobia rušivo, a nijakým spôsobom nepomáhajú vytvárať atmosféru. Herci však hrali všetci výborne, úplne očarujúca je Michelle Pfeiffer. Keď som čítala informácie, že podľa niektorých je film príbehom o vzťahu stvoriteľa a matky zeme, ale niektorí ľudia to tak nevnímajú, čakala som, že tá symbolika bude iba naznačená v malých detailoch. Príbeh je však presýtený jasnými informáciami, preto som mierne zmätená. Pre mňa, takých 65% ()

Yoshitsune

Tenhle film, řadím mezi filmy jako : Uteč, Čarodějnice, Goodnight Mommy, Bone Tomahawk a The Visit, člověk prostě tak nějak neví na co jde a neumí se připravit na to, co se ve filmu skrývá. Takže ano, je to bizardní, je to znepokojivé, je to šílené, ale hlavně je to silné a to jak po režiserské, scénáristické a herecké stránce. K Jennifer Lawrence, mám kritický postoj a jako herečku ji opravdu nemusím, obzvlášť s jejím posledním výrokem, že za hurikán Irma, můžu to šílené a značně pomatené pometlo, které má titul Amerického prezidenta. A byť, Donald Trump je naprostý hňup, tak opravdu vážně pochybuji, že může za tu děsivou přírodní katastrofu. Takže přesto že, Jennifer Lawrence, opravdu nemusím, její herecký výkon, je zde opravdu zdařilý a v tomhle ohledu ji nelze nic vyčíst. A to se týče, i Javier Bardem a zbylých herců, všichni si zaslouží uznání a kousek toho ráje. Každý ať si film přebere jak chce, možná někomu vyjde něco jiného, ale takhle si představuji filmové zpracování Starého zákona. Bravo pane Aronofsky, bravo. Horor asi tak na čtyřicet procent, psychologicky zníčení sto procent. ()

silentname

Neskutočne, ale neskutočne nepríjemný film na pozeranie. "Mother!" bude filmom, na ktorý tak skoro nezabudnem, no neviem osobne povedať, či ho vnímam pozitívne alebo negatívne. Je tu toho toľko, čo by som rád povedal, že absolútne neviem, kde by som začal. Možno bude najlepšie ak poviem najprv to, čo sa mi na filme úprimne páči a čo podľa mňa funguje vynikajúco. V prvom rade je to práca s kamerou. Páči sa mi, že celý čas film sleduje Jennifer Lawrence a vidíme čím všetkým si prechádza. Je to silné a vyzerá to okrem iného skvele. Tento štýl mi veľmi sedí. Jennifer Lawrence je tu podľa mňa vynikajúca a svoju rolu podáva tak excelentne, že by si za tento výkon zaslúžila Oscara. Neviem, či sa to stane, ale to je môj názor. Tiež skvelý výkon podáva Javier Bardem. A priam ho v tej role cítim. Celkovo mám pocit, že herecké výkony fungujú. No teraz poďme do toho ostatného, čo si treba o filme povedať. A neviem, či sú to jeho negatívne stránky, alebo ako by som to popísal. Keď som to pozeral sprvu a snažil sa do toho dať reálny príbeh, tak som mal pocit, že ma to absolútne mätie a jediné k čomu som to bol schopný priradiť bola nekonečná nočná mora, z ktorej sa človek nevie a nedokáže zobudiť. Potom sme však prišli do druhej časti príbehu a zrazu som si uvedomil, že tento film je vlastne metafora. A keď sa človek potom spätne pozrie na tie jednotlivé scénky, zrazu ten film začne dávať väčší význam. Všetko je to veľká metafora. Metafora na Bibliu a jej príbehy. A radšej sa tu zastavím, lebo si nie som úplne istý, či chcete vedieť tieto veci. Môžu to byť spoilery, a ja ich tu dávať nechcem. Najmä ak chcete na tie riešenia prísť sami. Z toho titulu si však hovorím, že je ten film vynikajúci. No súčasne nemôžem povedať, že by ma to nejako silne naplnilo, lebo často som pri filme absolútne netušil čo sa deje, nerozumel som rozhodnutiam, ktoré tu Javier Bardem robí. Nerozumel som prečo tých ľudí nevyhodí. Nerozumel som prečo zrazu ľudia maľujú steny v dome, kam prišli na návštevu... a podobne. Takže je veľmi ťažké pre mňa rozsúdiť, čo si reálne o filme myslím, lebo moje myšlienky sú absolútne v konflikte. Na jednu stranu je to vynikajúce, na druhú stranu na tento film nechcem myslieť. Na jednu stranu fascinujúci, na druhú stranu opovrhujúci. Je to obrovský konflikt, ktorý prežívam v sebe, no musím kvality tohto filmu uznať. A keď si tie jednotlivé metafory prevediem a najmä posledných 20 minút, tak si pomaly uvedomujem, že film to zobrazil vizuálne skvele. A nemáme sa pri tom filme cítiť príjemne. Máme sa nad ním zamyslieť. A to skutočne vo mne vyvolal. Takže moje hodnotenie nakoniec ostane pozitívne. Napriek tomu, že film si asi nikdy viac nepustím. Hodnotenie: B+ ()

PetrPan

„Bůh viděl, že všechno, co učinil, je velmi dobré. Byl večer a bylo jitro, den šestý.“ Gen 1,31. „Blahoslavení chudí duchem, neboť jejich je království nebeské." Mt 5,3 I když je v Bibli psáno, že království nebeské je příbytkem dementů a jejich král mu vládne, až Aronofsky, nám tuto pravdu zvěstuje. Těžko však říct, zda to Otec, Syn a Duch svatý jednou před entropií uhrají na nepříčetnost. Obhajovat bych ho nechtěl. Pětihvězdičkový symbolický orgasmus! ()

Arsenal83

Šialený film. Prvá pomalšia polovica dáva falošný pocit, že sa dočkáme prekvapivého psychothrilleru. Opak je však pravdou. Aronofsky popustil uzdu totálnemu bláznovstvu, nezmyslami a mnoho ostáva nevysvetleného. Sám tvrdí, že film natočil, aby vyjadril ako sa asi cíti matka príroda. Pred pár dňami Jennifer Lawrence vysvetľuje pointu filmu ako: „Mohlo by to byť o stvorení a konci sveta. Máme tu stvorenie muža a ženy, potom ich skazenie, potom nasleduje preľudnenie, vytvorenie náboženstva a tak ďalej. Darren zbavuje ľudí národnosti – ak sa stane niečo na druhej strane sveta, je vám to jedno. Ak sa to stane v susedovom dome, už vás to zaujíma. Ak niekto hodí cigaretu na váš koberec, to sa vás už týka. Takže chce len povedať, že toto je jeden celý svet, toto je naša jediná Zem. Toto všetko je naše spoločné umývadlo. Tak prestaňte ním triasť!“ Dozaista pekné slová i myšlienka. Len neviem prečo zobrazená tak tragickým spôsobom. Modlil som sa, aby to už skončilo. ()

Slarque

Aronofského koncentrované zoufalství první hodinu vypadá jako náboženské podobenství jasně čitelné i pro někoho věroukou tak málo poznamenaného, jak jsem já. Po 67 minutách přišla jediná příčetná chvilka filmu, kde se obě hlavní postavy chovaly jako lidé. A pak už to šlo zase rychle všechno do kopru... Nedává to smysl, ani když si přečtete, co tím chtěl autor říci. To už bych spíš bral, že Bardem hraje Aronofského, ale za koho by pak byla Jennifer? No nic, fakt nemá smysl o tomhle filmu přemýšlet, když to za tu námahu nestálo ani autorovi. :( Vážně by mě zajímalo, co se s Aronofským po Wrestlerovi stalo. To už teď bude natáčet jen náboženské halucinace? Nebylo by lepší vysadit drogy? ()

Willy Kufalt

Uff... nejsem si jist, jestli byla matka! nejlepší volbou pro první setkání s režisérem Aronofským, ale jsem si jist, že jsem viděl film, z něhož úderný zážitek a zásah pro mě nekončí příchodem závěrečných titulků – přestože lze konec vnímat jako vysvobození. Zneklidňující psychologické drama s horrorovými prvky proplulo v symbolickou smršť na pozadí šíleně gradující absurdní zápletky. Byť bych možná v prvních dvou třetinách našel pár míst, v nichž jindy silná atmosféra mírně povolí, s nekonečně přibývajícími cizími hosty v domě jsem u vyvrcholení ani nedutal a žasl i děsil se hrůzou, která naštěstí nebyla zdaleka prvoplánová. Sugestivně na mě působilo sledování různých pocitů a myšlenek... láska spojená se vzájemným strachem, noční můra pramenící pro něj z práce na spisovatelském díle, pro ní z těhotenství, úzkost a tíseň způsobené těžce zbavitelnými podněty... navrch potřeba soukromí verzus potřeba oddávat se širokému okolí a kruhů ctitelů, boj o autoritu a práva ve společném vztahu z protichodných stran („Já jsem jeho otec!“ / „Ale já jsem jeho matka!“)... Vše prolnuté velkým obrazem běsncího lidstva, s cyklickým průběhem dějin. Vše navrch se skvělými hereckými výkony v hlavních i vedlejších rolích (hlavně Jennifer Lawrence jako matka!) a spoustou drobných zneklidňujících výjevů a detailů, které mě občas tím halucinogénním pojetím rušily, ale po skončení musím uznat, že postupně do sebe zapadly a ukázal se jejich význam. Nejsem si však jist, zda bych tento film chtěl vidět někdy znovu (i když můj dojem, že v něm lze najít toho jistě mnohem víc, k tomu vybízí) a nechat se unášet tou šílenou tísní ještě jednou, proto zatím dávám jen silné 4 hvězdičky. [85%] ()

Happens

Experimentální kamera a hlavně herecký supervýkon Lawrence zde fungují na výbornou. První polovina je tak perfektně gradující, tak agresivně vystupňované, ale přitom stále uvěřitelné a jedlé. Nicméně pak provedl Aronofsky to samé, co v Noemovi (proč proboha?) - patrně zde odkazuje na biblický námět - a pouze odhaduji, že to byl motiv Ježíše, Eliáše, vyhnání z ráje atd. (?) (ukamenujte mě) ve vztahu k domu jako takovému. Každopádně tato druhá polovina rádoby lynchovsky intelektuální surrealisticky ztvrárněná pohřbívá celý snímek spíše do parodie/komedie na film jako takový. ()

Darren Aronofsky našel svůj další projekt

Darren Aronofsky našel svůj další projekt

12.01.2021

Režisér Darren Aronofsky (Requiem za sen, Fontána) prostřednictvím své produkční společnosti Protozoa Pictures spojí síly se studiem A24 při natáčení dramatu pod názvem The Whale. Snímek bude… (více)

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson