Wind River

• Velká Británie Wind River (více)

Stopař Cory Lambert objeví uprostřed zasněžené pusté krajiny Wyomingu tělo mrtvé indiánské dívky. Vyšetřování se ujímá novopečená agentka FBI Jane Bannerová, která do odlehlé indiánské rezervace Wind River přijíždí z Las Vegas, zcela nepřipravená na drsné podnebí, jež tam panuje. Na pomoc s vyšetřováním si přizve stopaře Coryho a společně se snaží přijít na kloub záhadné smrti... (Falcon)

predators

Nejde o klasickou kriminálku, děj spíše vykresluje drsnou přírodu Wyomingu, několik málo postav a jejich životní osudy, které k nim nebyly zrovna přívětivé. I agentka FBI, která je zde vyslána, je pro tento případ menší omyl. Tento styl mi ale seděl. Pomalinku vás dovede k rozluštění případu...ten se nedá nijak vytušit dopředu a následné akční vyústění děje mělo hned několik nábojů. Renner jako strážce divočiny mile překvapil. Od plného hodnocení mě odrazuje jen krátká stopáž a fakt, že je zde málo "krimi". ()

nascendi

Nejako som sa rozkokošil. Za dva dni dve päťkové hodnotenia, to tu ešte nebolo. Ale darmo je. Aj keď snehu a mrazu tam bolo hodne mal som asociácie nie na Fargo, ale na oboch Sicariov, aj keď tam boli teploty v plusových hodnotách. Film považujem za pozoruhodný, aj keď do dokonalosti mu dosť toho chýba, ale podstatné bolo, že som sa dokázal s ním synchronizovať. Neprekážalo mi pomalé tempo, úsporné dialógy, nechýbalo mi viac akčných scén, ani viac záberov z nádhernej prírody. Vlastne mi prekážala iba Elisabeth Olsen ako herečka, aj ako postava. Nedokážem si predstaviť, že FBI niekoho pošle na kraj civilizácie, do krutej zimy bez vybavenia a v lodičkách. Na Sheridanovom scenári ma fascinuje, koľko zámlk sa vyskytuje v texte, na druhej strane som nerozumel, prečo niektoré sekvencie nedokončuje. Nielen v Sicarioch, ale aj v tomto filme som oceňoval hudbu, ktorá to všetko dotvárala. Možno to nie je film na päť hviezdičiek, možno niekedy v budúcnosti to upravím na nekonfliktné štyri, ale krátko po záverečných titulkoch som svoj výsledný pocit pretavil do plného počtu. ()

Yoshitsune

Dost osobní téma, film podává a pro mnoho postav, to bude těžké, naučit se žít s tou bolestí, která zůstane po tom dotyčném je obrovská a je třeba ji něčím zaplnit, někdo tam dává zlobu, někdo se upne na osobu blízkou a někdo zase prostě loví. Je fajn, že Jeremy Renner, dostal tuhle roli, byla mu byla šitá přímo na míru a Elizabeth Olsen, to taky zvládla výborně. Oni všichni zde, to zvládli na jedničku, je vidět že režisér, přestože se vydal do áčkových vod, něco sebou z prvního filmu přinesl. Když se kouknete na, Odpornou hru a pak na tohle, nebo naopak, tak uvidíte že režisér v obou dvou případech, rád ubližuje postavám a to jak na emoční tak i fyzické úrovni. Protože tolik utrpení, bolesti a smrti v takové na první pohled, klidné rezervaci, je až k neuvěření že tam vůbec někdo dokáže přežít. Ale to sem odbočil, hrozně skvělý thriller, zase po dlouhé době, zase sem cítil k obětem a k vrahovi/vrahům emoce, vztek, lítost, pochopení a finální zadostiučinění, bylo zase jedno z těch, kde z vás spadne jedna obrovská tíha. Film si dost pohrává s napětím, mráz, sníh a to ticho, to společně s hudbou, dokreslují tajuplnou atmosféru, ve které se nevyznají ani indiáni. ()

silentname

Z času na čas, človek objaví film, ktorý sa do vnútra človeka maximálne zaryje. Nie preto, že by chcel povedať niečo originálne, šokujúce alebo inovatívne. Ale dokáže povedať príbeh od začiatku do konca s využitím silných postáv, výborných momentiek, netlačiaci na pílu a jediné, čo ho skutočne drží v jeho najsilnejších časoch sú jeho mrazivé momentky. "Wind River" je presne takýmto typom filmu. Nemyslím si, že ide o niečo originálne. Je to vyšetrovanie vraždy. Len sa to odohráva v indiánskom kmeni v zime. A hlavným hrdinom je Jeremy Renner, ktorý je lovec divej zvery, ktorá napáda domáce zvieratá. No súčasne stratil pred rokmi dcéru. A keď sa teraz objaví nové telo, rozhodne sa tentokrát vraha potrestať a nenechá ho len tak utiecť. A na pomoc mu príde mladá agentka FBI. Celá atmosféra filmu je skvelá, hrdina má absolútne skvelý príbeh z minulosti, ktorý z neho robí vynikajúcu postavu. Osobne si myslím, že je to asi najlepšia rola, kde som mal možnosť vidieť Jeremyho Rennera. A žiari tu asi ako nikdy predtým. Elizabeth Olsen je rovnako skvelá. Popravde, všetci tu podali skvelý výkon. No najmä je film vynikajúco napísaný, vyzerá skvele a celá tá zima na nás dolieha rovnako ako na všetkých ostatných. Film ma nepustil od začiatku až do konca. A záverečné rozuzlenie je absolútne vynikajúce. Nikdy neviete, kde sa pravda skrýva a ako to celé vlastne dopadne. A kto je vlastne skutočným vinníkom. Pretože dostávame len indície, ktorým najviac rozumie samotný Cory. A ani keď nám to vysvetlí, tak tomu moc nerozumieme. A viac menej sa len spoliehame na to, že nám to postupne objasnia. "Wind River" je podľa mňa vynikajúci film. Ak budete mať možnosť ho vidieť, rozhodne tak spravte. Jeden z najlepších tohtoročných thrillerov. Hodnotenie: A ()

Slarque

Noirová kriminálka s prvky westernu zasazená do mrazivé divočiny. Jeremy Renner je jako stopař výborný, Elizabeth Olsen nedával moc šancí ani scénář. Pěkně atmosféricky natočené, ale scénář není úplně dotažený, obzvlášť mnohé dialogy mě vyloženě tahaly za uši (70%). ()

Happens

Viděl jsem snímek naprosto bez očekávání. Nepopsaná tabule. Vepsal se přímo do mně, jednoduchý scénář, který byl neotřepaný, neměl v úmyslu šokovat. Byla to prostě procházka drsnou, bohem a civilizací zapomenutou krajinou. Neskutečná kamera vtahující do epiky. Napětí vždy v úrovni natažené struny, ne přepnuté a ne povolené. Exploze násilí dolaďují atmosféru příběhu o pomsty/pomoci a zároveň o hledání otázek, na které neexistují odpovědi. ()

eLeR

V konečnom dôsledku slušné krimi, ktoré malo čo povedať, a ktoré je o kus lepšie vďaka svojej atmosfére, zaujímavému prostrediu, kvalitným hereckým výkonom a nádhernej muzike. Sheridan je šikovný chlap, a dokázal mi to už tretí raz. ()

Bachy

Úplně po povrchu. Víc jak standardní příběh v nestandardní krajině tam fakt není. Že to neřeší problematiku násilí na indiánských ženách je věc jedna, ale že to neřeší vůbec nic a jen to jede je asi horší. ()

SeBig

Nekonečná kriminálka, která kdyby se natočila jinak mohla dopadnout o dost líp...takhle jen dvě hodiny čekám, než se neco semele, pak se to teda semele a hm čau..aspoň to prostředí bylo fajn. ()

Crocuta

Už od časů dávno předcházejících "Tomu Hornovi" a "Nesmiřitelným" tvoří Wyoming ponurou scénu drsných dramat plných nelítostných mužů a nezlomných žen, jimž život ukázal svojí odvrácenou tvář. Nejinak je tomu i ve "Wind River", snímku evokujícím výše zmíněné příběhy z dob umírajícího Divokého Západu, tématicky do jisté míry podobné "Bouřlivé srdce", stejně jako sociálně kritické (a co se postavení současných amerických domorodců stejně neradostné) snímky "Rudé kůže" či "Kouřové signály" nebo temně realistickou komiksovou sérii "Skalpy". "Wind River" je výborně odvedenou řemeslnou prací, jejíž jednotlivé položky je zbytečné vyjmenovávat, potěšila mne zejména kamera, soundtrack a skvělé herecké obsazení, mimo jiné díky účasti Grahama Greena a Tantoo Cardinal. Nechybí tu silný a dobře napsaný příběh, který nad průměr povyšuje jeho poselství - o jedné z tváří Ameriky a o cizincích ve vlastní zemi. ()

Marze

Westernová naturalistická pochmurná detektivka Wind river spojuje skutečný a mytologický svět. Snímek stojí na věcnosti dialogů a krásných obrazech rozlehlé mrazivé přírody a mladou agentku FBI Jane Bannerovou, která se dlouze seznamuje s životem uzavřené komunity. Jejím ochráncem se stává Cory. Další postavy působí jako vedlejší. Tím se na vedlejší kolej odsouvá i dějová linka znázorňující chudé podmínky amerických indiánů (avšak sociálně politický obraz v závěru čistý thriller ruší). Naštěstí je zde ještě zápletka, k jejímuž rozuzlení dojde předčasně. Závěr je podle mě trochu doslova přestřelený. ()

classic

Talentovaný scenárista, podotýkam, že zatiaľ, ako nováčik, Taylor Sheridan, skúša tentokrát, po prvýkrát režírovať, debutuje na poli hraného, celovečerného filmu, kde žiak trošku odpisuje od učiteľa Denisa Villeneuvea, áno, veď predsa napísal thriller Sicario. Pred kameru si prizval herecké obsadenie. Herec Jeremy Renner sa často vyskytuje v tupých komiksovkách, kde stelesňuje postavu Hawkeyeho, ktorý má presné oko, ako mušku ! Našťastie si niekedy odskočí do filmových projektov, do filmov, ktoré jednak majú veľký potenciál uspieť v každoročných udeľovaných najvyšších oceneniach, a la Oscar, a jemu podobných, čiže dostáva možnosť zúročiť svoj herecký talent, ktorým disponuje, a je to fascinujúce vidieť, ako sa zapálene ponára do charakteru, je to tak obyčajne - neobyčajný, charizmatický výkon. Vo „veternej rieke” si zahral stopára a l-o-v-c-a / o-d-m-i-e-n Coryho Lamberta, ktorý natrafil na mŕtvolu indiánskej dievčiny. Čoskoro sa dostaví krásna agentka F.B.I. , ktorá prichádza do zasneženej a mrazivej americkej krajiny vyšetrovať túto tzv. záhadnú smrť. Zistilo sa pritom, že bola znásilnená, alebo nemala žiadnu zimnú obuv, ktorú tu tak treba ! Skrátka, bola bosá, ako miestna, divoká zver ! Zvláštne, však, a čo sa vlastne v skutočnosti stalo ? Kto má v tom prsty ? Títo dvaja spoja spoločné sily, aby prišli na to, ako sa veci de - facto majú a konfrontácia bude vskutku strhujúca, a pomerne brutálna, surová, že na príčine je tomu kameraman Ben Richardson, ktorý používa špeciálne uhly kamery, z ktorých mi bývalo nevoľno, čo je len k dobru veci, pretože som bol na vážkach, ako sa to celé skončí, režisér s kameramanom ma dostali do maximálneho možného varu ! Film, ktorý si nemieni dávať servítku pred ústa, a je tak servírovaný, že ostávam, ako z kávy obarený ! Bravo. Tlieskam Taylorovi, a už aby prispel ďalším svojim kúskom z filmovej réžie, lebo má na to vlohy ! ()

Arsenal83

Začína to skvele. Celkom charizmatický herec (síce hovoriaci nezrozumiteľnou angličtinou, takže bez tituliek to nepôjde) a chladné prostredie, ktoré nastavilo správnu atmosféru. Avšak dejová línia film postupne potápa. Naháňanie nejakého zloducha je vám celkom fuk, Renner filozofuje jak Aristoteles a sem tam zaspieva nejaký Indián. Film nebsahuje žiadne prekvapenie, žiadny pocit, že čakáte, čo sa teraz stane. Možno na konci raz. No a niektoré scény boli vyslovene smiešne, ako napríklad keď desať statných chlapov na seba mieri puškami a napätú situáciu vyrieši 40 kilová Olsenka výkrikom, že ona je z FBI a ju budú poslúchať, tak nech okamžite zložia zbrane. A oni ich zložia. ()

Chrustyn

Jsem docela zvědav, jak moc Wind River zabojuje na letošních Oskarech, protože bych mu to i přes nějaké výtky opravdu přál. Je to přesně ten typ filmu, který se nevidí každý den a přestože není po všech směrech dokonalý, má atmosféru, která se Vám při sledování vryje do paměti a po skončení filmu na něj budete ještě pár dní myslet, ačkoliv to nebudou příjemné myšlenky. Není to příjemná podívaná, nenajde se zde žádný vtip ani nadhled, atmosféra je mrazivá, herci perfektní a rozuzlení nepřekvapivé, ale nepříjemné. Výborný film, kterému k mé plné spokojenosti chybí málo, nebo spíše přebývá (některé scény mi přišly trochu navíc, ale to je můj subjektivní pocit). Těším se na další projekci, kterou rád podstoupím. ***po druhém shlédnutí, zvyšuji na plný počet, protože se jedná o neuvěřitelně silný film, který nabízí mnohem víc, než by se dalo pod pojmem krimi thriller očekávat*** ()

korbitch22

Ukázkový případ neskutečně nadhodnoceného filmu. Ano řemeslně je to naprosto výtečné, herci precizní a především Graham Greene jako šéf místní policie je famózní, ale to každy na plátně včetně Rennera a překrásné Olsenky, jejíž zadeček mě na chvilku schodil ze židle. Atmosféra zasněžené krajiny je taky úžasná, ale dámy a pánové to vše v ději jak vyňatém z druhořadého televizního krimi seriálu. Čekal jsem nějakou mysteriózní atmosféru, děsivý příběh plný záhad, nebo brutálního sériového vraha a ono se to přes skvělou atmosféru a dokonalé herecké výkony dohrabe k pointě, kterou by napsal každý uživatel ČSFD i pod vlivem třech lahví rumu. Neskutečná ostuda takhle shodit tak perfektní řemeslnou práci všech tvůrců. Kdo tady píše, že má Sheridana radši jako scénáristu než režiséra nemá všech pět pohromadě. Jelikož scénář je právě citelná slabina všech jeho prací. Ano, režisérsky naprosto zastínil své scénáristické schopnosti. Čekal jsem daleko, daleko víc. Dobrý film to je, to ano, nenudí a je zručně natočený, když je ale pointa tak slabá, nemůžu dát víc %. To vám fakt stačí tak málo, že se tak lehce necháte opít rohlíkem? Já teda potřebuju kvalitní Skotskou a ne vyluhovaný pytlík čajových zbytků z televizní kriminálky.68%. ()

Ghoulman

Tvůrci Wind River se snaží diváka zasáhnout především třemi základními způsoby. Vytvořením mrazivé atmosféry, filozofickým přesahem/hloubkou a apelem na lidský smysl pro spravedlnost, potažmo pomstu. Avšak podle mého názoru ve všech třech rovinách selhávají (ačkoliv přiznávám, že mají místy nakročeno k úspěchu). První rovinou je atmosféra, nejhůře popsatelný fenomén. Specifické atmosféry se dá dosáhnout všemožnými způsoby, od snímání, přes hudbu, výběr kulis, apod. Když chcete například vytvořit dusnou atmosféru, můžete využít vyšších kontrastů, stísněných prostor či omezené barevné palety. Intimitě sluší větší detaily, pocit zklidnění/meditace lze navodit pomalými kamerovými jízdami, etc. Režisér filmu vsadil v tomto případě na velké celky, dlouhé jízdy kamery a snímání prázdných sněhových plání. Ač tento způsob může v kombinaci s dobrým výběrem hudby fungovat (například v Sicariovi se podobně podařilo vytvořit opravdu slušně psychózní atmosféru), je to řekněme riskantní postup. Ne, že by například Nick Cave nebyl vhodným hudebním doprovodem, ovšem ve mne nevzbuzovaly nekonečné zasněžené pláně ve skutečnosti ani tak úzkost, jako podiv nad krásou přírody a čistotou divočiny. Stísněnost se jednoduše špatně snáší se spektakulárností – v tomto ohledu kameraman s režisérem přestřelili. Za druhé je zde vidět snaha scénáristy předat skrze žánr thrilleru také nějaké ty existenciální pravdy. Jako například, že svět je nespravedlivý, smutný a krutý. A jistě, svět může být (a často také je) nespravedlivý, smutný a krutý, stejně jako mnozí lidé. Avšak toto konstatování se samo o sobě nestává nějakou hlubokou moudrostí – je to spíš výchozí bod pro další úvahy či naopak může být tečkou za nějakým tím hloubáním o údělu člověka. Jednoduše a lehce řečeno, stálým konstatováním výše zmíněných poznatků se film ještě nestává hlubokým a mám pocit, že scénárista si přesně tohle při psaní myslel. Hloubka je většinou obsažena ve skrytosti a ne v exhibici. Jednotlivé postavy filmu jakoby se snažili v dialozích vyjádřit co nejvíce životních mouder. Tento způsob mi přijde pro umělecké vyjádření příliš polopatický a zkratkovitý. Posledním bodem mé kritiky je využití (či zneužití, chcete-li) tvůrců divákova smyslu pro spravedlnost. Film pracuje na jednoduchém principu. Banda odpudivých hnusáků udělá opravdu ohavnou věc. Tato ohavnost je nám podána natolik sugestivně a explicitně, že samozřejmě chceme tyto postavy co nejdříve potrestat. Čehož se nám záhy dostává a toto potrestání probíhá velmi krutým způsobem. Proto má divák (mne nevyjímaje) v závěru filmu pocit zadostiučinění. Zlo je potlačeno a svět se stává, přinejmenším na chvíli (a v imaginativní rovině) lepším místem. Jenže, jakmile odezní emoce, dává se do běhu rozum. A ten objevuje hned několik problémů. Najednou se divákovi odhaluje až zarážející primitivnost vyprávění a to hned ve dvou rovinách. První se týká výstavby filmu – když se nad tím zamyslíte, je opravdu tak těžké na diváka zapůsobit explicitně zobrazeným umlácením muže a znásilněním ženy, kteréžto zločiny jsou (tak nějak pro jistotu) ještě zvýrazněny postřílením poloviny kladných postav? Vždyť tvůrci úplně zanedbali pozvolný vývoj, sofistikovaný postup a gradaci a místo toho ukázali deset minut před samotnou pomstou věci, které by nejspíš dopálili doběla každého normálního člověka. To je velmi lajdácký přístup. Není zde přítomna sofistikovaná hra s nenápadným rozmáháním se nezastavitelného zla jako například v Klass, není zde pozvolná a chytrá gradace jako ve Strašácích. Prostě a jednoduše tři čtvrtiny filmu sledujeme pátrání a naše reakce na odhalené zlo je čistě emocionální, avšak nemá vůbec žádné kořeny ani v chytře vystavěném příběhu a ani v divákově racionalitě. Wind River člověka vůbec nenutí přemýšlet, ale naopak mu předhazuje velmi zjednodušenou verzi „spravedlnosti“. Už Lang se v první polovině dvacátého století svým filmem Byl jsme lynčován věnoval nejen otázce pomsty, ale i jejím následkům, potažmo zásadním bodem vyvstávajícím proti pomstě. Jak se člověk, který se pomstí stejným způsobem pachatelovi trestného činu (například tím, že zabije vraha) liší od samotného pachatele? A jsme si opravdu jistí, že naše chuť po spravedlnosti není pouhá krvelačnost, rozbouřené id domáhající se svého „vypuštění“? Jestliže se už filmy věnují podobné tématice, mám rád mnohovrstevnatost a rafinovanost, jednoduše proto, že témata spravedlnosti i pomsty jsou složitá a nejednoznačná. Haneke například ve svých Funny games rozehrává úvahy nad tím, nakolik jsou sami diváci sadističtí, když se dívají na výjevy mučení nevinných lidí (místo toho, aby film vypnuli) a pak očekávají krvelačnou pomstu. Jezero smrti napálí diváka neuposlechnutím jeho chuti po pomstě a tím ho také tak trochu obžalovává ze sadismu. Strašáci jsou zamyšlením se nad tím, co člověk pod slupkou civilizovanosti může skrývat a jak se dokáže nějaký neškodně vypadající intelektuál zachovat v extrémních podmínkách. Všechny tyto snímky, ač kontroverzní, nutí člověka k zamyšlení se nejen nad fenomény spravedlnosti a násilí, ale i nad vlastní rolí při aktu jejich sledování. Wind river pouze polopaticky předhazuje jednoduchá řešení, která jsou ve svém jádru (ač za rouškou "dobra") vysoce nehumanistická. () (méně) (více)

Scalpelexis

Netuším přesně čím a proč, ale hodně mi to připomnělo Fincherovu Gone Girl. Wind River je minimalistická, komorní detektivka, která dokázala prostou pointu zabalit do velmi napínavé podíváné s dokonale mrazivou atmosférou. Sněhem zapadaný a od lidí odkrojený Wyoming příkladně posloužil k izolaci děje, k představení kraje řídící se odlišnými zákony a k nemožnosti postav se spolehnout na nikoho jiného než na sebe. Herecky slušný, ale se soškama pro Rennera bych brzdil. Je to jeho nejlepší role, bezesporu, ale právě tento fakt zhruba představuje, kolik dobrých rolí má za opaskem. Za ústavičné mračení a mhouření očima se oscary nerozdávají (di Capriův Revenant by teď zvedl prst). Úplně se mi nelíbílo ne úplně věcně rozebrané téma předsudků a předčasné odsuzování lidí dle rasy; přišlo mi to moc zjednodušené, i když to jako prvek šponování atmosféry bylo velmi nápomocné. Závěr úderný, ale možná až moc doslovný; konečný titulek až nevhodně levný, který by trapně zapadl právě na ceny udílející večer. Na zábavnosti a požitku to ale mnoho neubralo. Dokonalé ani zdaleka, ale víc takových thrillerů by mi rozhodně nevadilo. ()

marhoul

Nelíbilo, nebavilo, kamera a příroda pěkné, hudba ubíjející, příběh jednoduchý, dialogy přiblblé, násilné scény hnusné a (moje chyba) špatný dabing. Věci nepřispěl ani pocit, že.mi je po celou projekci děsná kosa. ()

heyda

Hrozně zvláštní film - atmosféru na 5 hvězd bez debat - jenom jsem nepochopil, co se tam v závěru stalo. Neříkejte mi, že indiánská rezervace je místo, kde neplatí zákony USA a každý si tam může zastřelit svého poldu nebo zmrzačit nějakého hajzla, jak se mu zachce. Určité jsem rád, že se poukazuje na zločiny páchané na indiánech (znásilňování či unášení indiánek), ale tenhle příběh alespoň podle mě zazdila závěrečná přestřelka, která sice byla fantasticky natočená, ale nevěřím tomu, že pár sekuriťáků, kteří střeží nějaké ropné plošiny raději postřílí partu policistů v čele s ženskou FBI, než aby kápli božskou a přiznali, že znásilnili jednu ženskou. Takže z tohoto filmu mám poněkud rozporuplné pocity, leč natočen je fantasticky, Renner výbornej i chápu, na co chtěl rejža upozornit, jen tomu příběhu nedal moc hlavu a patu. 65% ()

Pokračování Wind River nabírá obsazení

Pokračování Wind River nabírá obsazení

09.03.2023

Chris Pratt spojí síly s režisérem Wind River

Chris Pratt spojí síly s režisérem Wind River

26.10.2018

Chris Pratt (Jurský svět, Parks and Recreation) má teď díky odkladu třetích Strážců galaxie relativně volno, a vzhledem k tomu, že jeho Cowboy Ninja Viking zdá se taky před kamery nijak brzy nedorazí… (více)

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů