Wind River

• Velká Británie Wind River (více)

Stopař Cory Lambert objeví uprostřed zasněžené pusté krajiny Wyomingu tělo mrtvé indiánské dívky. Vyšetřování se ujímá novopečená agentka FBI Jane Bannerová, která do odlehlé indiánské rezervace Wind River přijíždí z Las Vegas, zcela nepřipravená na drsné podnebí, jež tam panuje. Na pomoc s vyšetřováním si přizve stopaře Coryho a společně se snaží přijít na kloub záhadné smrti... (Falcon)

evulienka3

Tri by boli príliš málo, ale päť v tomto prípade považujem tiež za riadne premrštené hodnotenie. V zásade štandardná kriminálka, zaujímavá prostredím a hlavne atmosférou. Tu mi miestami ten "štandard" s tou úžasnou atmosférou nesedel. Vo filmoch, pracujúcich s pocitovosťou nemám rada doslovnosť, ak nie je nevyhnutná. Tu podľa mňa potrebná nebola a v niektorých scénach ma riadne iritovala. ()

Stanislaus

Wind River je řádně syrový thriller z mrazivého Wyomingu problematizující jak chladnokrevné zločiny, tak vyrovnávání se se ztrátou nejbližších. Ve zasněžené a ledem pokryté krajině platí jiná pravidla než ve (velko)městě - vládne zde nemilosrdná příroda a lidská brutalita bez příkras, o čemž se na vlastní kůži přesvědčí i mladičká agentka FBI. Společně s vyšetřovateli postupně odkrýváme zločin přikrytý vrstvou ledu, jehož bezbřehá a nesmyslná krutost však prosakuje až na povrch a barví sníh do ruda. Jeremy Renner coby stopař Cory potvrzuje po Hawkeyovi své střelecké schopnosti a dává značně najevo, že mu není radno chodit na mušku. Wind River poukazuje na to, čeho všeho jsou lidé schopni, a že mnohé jejich činy svou krutostí převyšují přirozené chování predátorů v přírodě. V mnohém je tento snímek podobný Třem billboardům s Frances McDormand a myslím, že pokud by filmy neběžely v téměř stejné sezóně v kinech, tak by se i Wind River dočkal nějakých oscarových nominací, které by byly rozhodně na místě. ()

Flego

Zvykám si, že každý Sheridanov film je skvelý zážitok. Tentokrát zasadil svoj príbeh do nehostinných končín Wyomingu do indianskej rezervácie Wind River a prostredie urobilo svoje. Sledujeme napínavú drámu so silným angažovaným presahom, príbeh má hutnú atmosféru, démonicky dobrú hudbu a skvelé herecké výkony. ()

BMW12

Velmi příjemný thriller, který se odehrává v nehostinném prostředí v indiánské rezervaci Wind River. Líbilo se mi, že film si drží tempo tak akorát, že zde není přehršel akčních scén, ale zároveň to vůbec není nudné. Já jsem byl zažranej do filmu po celou dobu, příběh se mi líbil, jak to pátrání, tak i konec. ()

poz3n

Jako kdyby Sheridan zrecykloval Sicaria, zatímco sledoval Sladké zítřky Atoma Egoyana. Právě to mrazivé truchlení Sladkých zítřků v zasněžené krajině pomáhá celému snímku snad nejvíc a dodává mu na emocích a naléhavosti. Výhrady mám však k samotné filmové řeči. Střih mi v mnoha případech přišel nevhodně neklidný a v podstatě tak šel přímo proti obrazové a dramaturgické snaze vyprávět příběh meditativní cestou v souladu s prostředím, ve kterém se děj odehrává. Renner a Olsenka jsou ale naštěstí výborně vybraní a Wind River tak ubíhá bez větších zaškobrtnutí. Nemůžu si ale pomoct, mám také ten dojem (jako asi řada jiných), že kdyby Sheridan přenechal scénář nějakému zkušenějšímu režisérovi, mohlo to být ještě o fous lepší. PS: Mám ještě jeden dojem, a to, jestli se Cave s Ellisem v oblasti filmové hudby trochu nevyčerpali. V poslední době mi jejich soundtracky přijdou méně a méně zapamatovatelné. 7/10 ()

Jinny

70 %. Dějově svižnější než režisérův předchozí film s takříkajíc přímějším tahem na branku. Atmosféra zasněžených hor a amerického zapadákova je perfektní, stejně jako výkon Jeremyho Rennera, jehož postava je nejen hlavní, ale vzhledem ke své historii, odhodlání a schopnostem to bude snad pro všechny diváky zároveň postava nejoblíbenější. Kriminální příběh je dost přímočarý, na druhou stranu - většina skutečných zločinů nemá zvlášť složitý motiv a spáchá je někdo z okruhu hlavních podezřelých. Wind River se dá doporučit hlavně všem, kterým se líbilo Fargo nebo Tahle země není pro starý, má s nimi dost společného jak atmosférou, tak pojetím násilní, když na něj přijde řada. ()

Ivoshek

Zápletka je v důsledku jednoduchá a žádné velké “vyšetřování” to vlastně není. Bohatě to vyrovnává atmosféra, herci a fantastická kamera. Já jsem byl spokojenej maximálně. ()

rikitiki

Mrazivá krajina je dějištěm mrazivého příběhu, který chvílemi působí až mysticky, přesto je krutě realistický. Vztahy mezi lidmi – nedůvěřivými Indiány, státní mocí a policisty – jsou sítí zátěže z minulosti i předsudků. Líbí se mi, že až na samotné vyústění - které je šokující, i když logické – není nic černobílé. Scénář není líný, takže se vrací k charakterům svých hrdinů a ukazuje je v jiných situacích, a tudíž i v jiném světle. Na základě postupně rozkrývané minulosti stále více chápeme, proč se ti lidé chovají právě takovým způsobem. Nejděsivější však pro mě byla suchá statistická čísla uvedená před závěrečnými titulky. ()

Thomick

Film úměrně roste s tím, jak si je Sheridan coby režisér jistější v kramflecích, a poslední půlhodina (po bolestnym tápání při hledání toho správnýho tempa) vážně stojí za to - na scénu se koneckonců dostaví suspenze, tenze, katarze a všecky tyhlety fancy cizí slovíčka, takže co víc si přát, že jo? --- Renner si, hádám, se svym úspornym sympaťákem nenápadně kráčí za soškou. Ovšem roli Olsenky s tou Emily v Sicariu nejde podle mě srovnávat; tim náhlym "FBI vstupem" do macho hádky jako by pro mě Jane nepatřičně vystoupila z role. Nebo nevim... zkrátka jak se Coryho za užití relativního minima slov povedlo pěkně vykreslit, tak Jane se svou zcela zahalenou motivací ukrutně zaostávala. ()

TheEvilTwin

Vizuálně luxusní prostředí, kde se film odehrává, výborní herci - Renner je skvělý, sympatický a hodně uvěřitelný herec a neskutečně tam sedl. Děj a zápletka taková jednoduchá, ale hodně podmanivá a chytlavá a závěrečná půlhodina nervy drásající a napínavá se silným koncem. Taky skvělý soundtrack filmu, který mi trochu připomínal Sicaria. Obrovským plusem je hodně realistická a drsná akce, když se střílí, tak to má fakt pecky a vypadá to prostě úžasně. ()

SOLOM.

Docela drsný thriller z Wyomingu. Doslova jsem u monitoru mrznul stejně jako postavy ve filmu. Musím souhlasit s těmi jenž tvrdí, že zde nebyl zcela využitý potenciál, který se tu přímo vybízel – stejně jako že se to místy dost táhlo. Nicméně ani to nesnižuje nějak moc kvalitu tohoto filmu. Mělo to slušnou atmosféru i jakžtakž dobré herecké výkony většiny zúčastněných – některé momenty byly docela drsné – finální přestřelka zajímavá – alespoň se ukázalo, že dokonce jedna ze sester Olsenových umí hrát, Jeremy Renner si taky nevedl špatně – režie, kamera – příroda velmi solidní – takže lehce nadprůměrné ohodnocení. 70% ()

Othello

První polovina, sypající staletá klišé, v hlavní roli drsný zálesák s minulostí, milující svého syna a mladá, hezká a nezkušená agentka FBI na zapomenutém hostilním místě, celkem dává pocítit limity sedaček v malém sále Lucerny. Na čertíka z krabičky, jež vyletí zlomem druhé půlky filmu, se však vyplatí vyčkat. Sheridan zde totiž vysolí své scénaristické i režijní trumfy. Výborně využitý flashback je pak sekvence, která nejenže sama o sobě je intenzivním výbuchem bolestivého, zlého násilí, ale zároveň prostředek k vytažení napětí scény, kterou rozdělil. Její monumentální krvavé vyvrcholení (s výborným zvukem) pak násobí svojí sílu dopadu tím, jak už svůj vývoj diváka zaháčkovaného. Samozřejmě by to také nefungovalo bez vynikající stavby oné scény, kde se Sheridan ukáže jako opravdu schopný, profesionální režisér. To chytré rozestavování postav po prostoru, jeho snímání a práce s herci právě dokáže vytvořit nepříjemné napětí, aniž by bylo třeba si pomáhat například hudbou. Za odměnu za tuto scénu jsem to celý pak Sheridanovi spolknul tak, jak si přál a ocenil tu práci s tím vykořeněným prostorem na okraji všeho a prázdnými dušemi jeho původních obyvatel, nemající na co navázat. Ačkoli po první sérii True Detective jsou všechny takové snahy trochu polorodé. ()

claudel

Po celkem dlouhé sérii průměrných a nic moc filmů jsem si říkal, že s Wind River se kormidlo otočí a zase jednou se filmově nabažím - utvrzovalo mě v tom mé okolí a mí oblíbení uživatelé. Nevěděl jsem, do čeho jdu obsahově, ale sázel jsem na oslavné recenze. Ale asi jsem viděl jiný film než ostatní - příběh nudný a ničím originální, všechno už jsem někde viděl nebo četl a apriori nemám rád dramata/krimi v odlehlých pustinách, kde jen sněží a všechny postavy jsou z toho v depresi nebo vyšinuté, ostatně neviděl jsem snad ani jeden povedený film zasazený do takového prostředí. O krimi bych v tomto případě ani nemluvil, než se člověk naděje, všechno se vyřeší a dál je to už jen krátká nuda. Kdyby se v té zasněžené krajině neobjevila Olsenka, ale třeba Jeff Bridges v klobouku a se zubní protézou, možná bych odešel i ze sálu. Nejspíš zklamání roku, příště na skvělé recenze nedám. ()

Janek

Tak trochu film o jedné působivé přestřelce a Rennerovi, který hraje hodně zevnitř (asi podobně jako Casey Affleck). Je to ale překvapivě ploché, a to nakonec i v emocích. Zasněžený Wyoming je ale fajn a i když to místy šustí papírem, tak to příjemně uteče. 70% ()

Havenohome

Toto je dosť preceňovaný film. Do polovice sa to ešte dá pozerať. Ale potom sa psychologicky motivovaný triler zmení na lacnú vyvražďovačku, kde sa postavy zmenia na nemotivované totálne ploché figúrky. Od polovice už je v scenári všetko bolestne predvídateľné a rozvláčny koniec je útrpne patetický. Tie repliky chcú pôsobiť tak, ako že z nich vyteká život, a majú byť drsné, ale teda je to len patos. No a indián s fínskou vlajkou na ksichte na záver, to už bola poriadna paródia. ()

Necrotongue

Plná palba, přestože se příběh místy táhnul jako namražené kondenzované mléko (slazené). Dokonale bezútěšná atmosféra u mě všechny nedostatky přebila, jen je mi líto všech nadšených obdivovatelů nejdemokratičtějšího státu na Zemi, protože jim film asi musel narušit iluze. Na druhou stranu si myslím, že ti skalní to ustojí, protože si to filmaři jistě vymysleli, a i kdyby ne, rudoši jsou přece divoši a mají, co jim patří, že? Abych to shrnul, snímek měl kvalitní příběh i atmosféru, když došlo na akci, byla slušná a Jeremy Renner zase po čase předvedl něco jiného, než křepčení s lukem. ()

luka4615

Snímek Wind River mi po celou dobu stopáže svým mrazivým, místy i téměř odtažitým stylem vyprávěni evokoval některé severské snímky podobného žánru, což bylo ještě o notný kus umocněno chladnými reáliemi a vtahujícím soundtrackem. Režisér Taylor Sheridan zde kolem hlavní nosné linie příběhu vybudoval výborně soustružený a působivý atmosferický koktejl, který je téměř bez chyby. Téměř hypnoticky jsem "hltal" onu diamantově vybroušenou symbiotickou kombinaci perfektního příběhu, soundtracku, hereckých výkonů (Jeremy Renner!) a stylu filmu, který jsem od snímku "Prisoners" jen velmi těžko hledal. Takže co dodat na závěr? Fanoušci dlouhých a zamyšlených záběrů, v nichž jde primárně o budování atmosféry až do šokujícího konce, si zcela určitě přijdou na své. Avšak Ti, kteří od Wind River očekávají další prostoduchou "střílečku" mohou film klidně vynechat, Jejich škoda, tento syrový styl filmů má a vždy bude mít prostě něco do sebe! PS: Vážně bych se Wind River nebál označit za jednoho z hlavních kandidátů na Oscara. Všechny potřebné ingredience na to má! „If you shy from the pain of it, then you rob yourself of every memory of her, my friend. Every one. From her first step to her last smile. You'll kill 'em all. Take the pain, Take the pain, Martin. It's the only way to keep her with you.“ ()

Pokračování Wind River nabírá obsazení

Pokračování Wind River nabírá obsazení

09.03.2023

Chris Pratt spojí síly s režisérem Wind River

Chris Pratt spojí síly s režisérem Wind River

26.10.2018

Chris Pratt (Jurský svět, Parks and Recreation) má teď díky odkladu třetích Strážců galaxie relativně volno, a vzhledem k tomu, že jeho Cowboy Ninja Viking zdá se taky před kamery nijak brzy nedorazí… (více)

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů