Miroslav DonutilOndřej Vetchý jako nerozluční přátelé v příběhu o velké odvaze a vlastenectví. Film o řeckém migrantovi z konce 40. let minulého století, který přijel do Československa, aby uprchl před občanskou válkou a našel zde svůj nový domov. Hlavní hrdina Archimedes (O. Vetchý) je jedním z vojáků, kteří do Československa přijíždějí v první migrantské řecké vlně. Děj je vyprávěn očima dnes již dospělého chlapce Arise, synovce Archimeda, který vzpomíná, jak se útěkem z Řecka do tehdejšího Československa jeho strýci změnil život. Archimedes nachází brzy po příjezdu velkou oporu v sousedovi Novákovi (M. Donutil), který svým zapšklým přístupem k bolševikům nejprve Archimeda moc nechápe, i když ho má rád, ale je nakonec jediný, kdo mu porozumí. Jejich společná snaha o to, aby se Archimedes v Československu dobře usadil, ale i následná snaha o to, aby mohl zase emigrovat zpět do Řecka, navozuje roztomilé, dojemné i komické situace. Ty jsou důkazem toho, že když je někdo dobrým člověkem, je nepodstatné, kde se narodil nebo žil, jak vypadá a jakou řečí mluví. Scénář Petra Hudského vznikl na základě autobiografických vzpomínek režiséra George Agathonikiadise. (Česká televize)

EllienPM

Takové vtipnější a méně nucené Vyprávěj na rádobyřecký způsob. S kapkou husího peří a haldou perfektních hlášek a vtipných situací. Některé z nich jsou opravdu vymazlené. ()

ArthasKarfa

Moc pěkný televizní film, s neobvyklým námětem řeckého emigranta, který po prohrané revoluci v Řecku přijíždí do Čech aby se zde spřátelil se svérázným typickým Čechem (Miroslavem Donutilem) a společně začali vymýšlet sérii eskamotérských pokusů emigrace do Řecka zpět. Opravdu vtipná a veselá podívaná, která vám vykouzlí úsměv na srdci. ()

filipvrbik

Takový herecký koncert Miroslava Donutila a Onřeje Vetchého na pozadí počátku komunismu v Československu...Není to bůhví co, ale konec za to stojí...70% ()

mira007

Nenápadný historický tv film, který měl velmi zajímavé téma, prvoligové obsazení, a zajímavý vizuál ( jako film do kina ) a bylo to celkem úsměvné až komické, ale aby mne to vtáhlo do děje tomu něco malinko chybělo. Velice sympatický počin ČT. ()

arcticsky

I přes svinskou dobu, ve které se příběh odehrává hezké a milé s jemným humorem a nádherným, vlastně optimistickým závěrem. ()

Fifer

Lidi jsou nadšený, tak je asi dobře, že to vzniklo. Já jsem utahenej z toho padesátýho filmu, kterej nám vysvětluje, že komunismus je špatnej. Nevím, ani humor mi nesedl. Asi třikrát byl použitej stejnej vtip na téma pověsit něco nebo někoho. Už od začátku musí bejt každýmu jasný, že Vetchého postava se v komunismu zklame, takže čekáte hodinu, než se tak stane. A ten neustálý komentář, který nám všechno vysvětluje, i to, co by dalo vysvětlit situací nebo obrazem. Zkrátka: not my cup of tea. ()

Brtniik

Film mne velmi zklamal. Měl jsem za to, že pan Vetchý hraje výhradně v dobrých kouscích a jak vidno neplatí to bez výhrad. Čekal jsem nějaký popis života Řeků u nás, třeba i humorně pojednaný, ale vznikla z toho podivnost, kterou bych přirovnal k sérii Pat a Mat. Jasně, spíchnout doma luftbalón vč. soudobých hořáků – žádný problém. Natož fórek s cestou do Vídně! Přece lidé nejsou takto hloupí - vyjma těch, co nás chtějí ubavit až k smrti. Zvlášť tehdy, kdy lidé byli o dost životaschopnější. Pro úspěch filmu nestačí jen nadávat na komanče (tedy doufám)! Je jméno Archimedes v Řecku opravdu tak běžné? Mě to zavedlo na jiný možný okruh. P.S.: Tento článek jsem fakt nečetl! https://kultura.zpravy.idnes.cz/prvni-dojmy-muj-strycek-archimedes-donutil-vetchy-georgis-agathonikiadis-1tf-/filmvideo.aspx?c=A180114_155157_filmvideo_spm ()

Mlle

Ne-ne. Bohatě mi stačí tyto šílené (české!) rodiny poslouchat v sousedství, ještě se na to dívat ve vysílání, proboha jen to ne. Donutilovských typů je příliš, i když jen tiše sedí na židli a tváří se důležitě. Natož když promluví. Nutno uznat, že mu tyto role líných a neustále nespokojených seladonů a protivných budižkničemu náramně sedí. ()

inachisio

Konečně jsem se dozvěděla o této složce našich dějin, která mi byla utajena. Vtipný, nápaditý i dojemný snímek, nezklamal. ()

Narciska

O složitých věcech s humornou nadsázkou, to mám ráda, příjemné, pohodové a přitom poučné, aniž by člověk z toho zůstal trudnomyslný. Dobrý scénář, dobrá hlavní dvojice Donutil - Vetchý, dobře sekundující ostatní a režisér, který netlačil na pilu. Potkala jsem se se současnými příslušníky řecké menšiny v Brně, tak jsem ráda, že nyní díky filmu vím, jaká společenská situace je k nám přivedla. ()

Rockerman

Docela hezká a srandovní pohádka o komunistovi z Řecka, který utíká do země zaslíbené komunismu, Československa, aby po zkušenostech se zdejšími "Komanči" znova usiloval o rychlý návrat zpět! Dobré výkony Vetchého i Donutila, ale trochu mdlé tempo na to, že se tu střídají pokusy o útěk jeden za druhým. Určitě však je to lepší průměr naší televizní tvorby. ()

jupisova

Můj dědečěk by klidně mohl být Archimedes. Můj děděček byl řecký emigrant a rozhodně zde neměl na růžích ustláno.Moje babička poznala dědečka u nás, a také byla řecká emigrantka.Lituji, že nemohli film vidět..přinesl by jim nostalgii, oživil vzpomínky, oprášil řečtinu , možná by je rozveselil... Já jsem z něj trochu na rozpacích, třebaže nedokážu říci proč. Možná proto,že se lišil od vyprávění mé babičky a dědečka...Možná kdybych se dívala bez vzpomínek na prarodiče, vnímala bych děj jinak. Nicméně herecké výkony byly skvělé...Díky ()

Olík

Kurňa, tady jsem vycítil potenciál velikosti Donutilova ega. Jenom si to představte, trocha víc péče, celovečerní film…to by ještě Hřebejk valil bulvy. Tohle je přesně ta látka, s kterou si naše kinematografie umí poradit snad úplně nejlépe….vesele o neveselých tématech. Ok, pojalo se to televizně, což není tak úplně na škodu, ale ta péče tomu viditelně chyběla. Dvojice Vetchý –Donutil, par excellence…Donutila poslední léta zrovna dvakrát nemusím, ale tady bez výhrad. Škoda druhé poloviny příběhu, z které se stal pouze sled rádoby vtipných pokusů o Archimedův návrat do vlasti s tím, že byla cítit rezignace na ostatní vjemy. Skrátka se nemohu zbavit dojmu, že to celé šlo udělat lépe….ač na televizní počin, těžký nadstandard a díky za něj. ()

anitae

Do zhlédnutí Archimeda se mi moc nechtělo a furt jsem to odkládala. O to milejší převapení mě pak čekalo. Donutil jako představitel Čecha jako poleno nezklamal a Vetchý se dobře popral s rolí řecké komunisty a jeho přeměnou. Příběh má originální téma, ocenila bych více prostoru pro malého Arise a trošku zapracovat na konci. Na duši mě zahřálo přátelství, pobavilo plánovaní útěků a kolosální vtípky:) 3-4* ()

tranquill

"Takovej hodnej kluk a takovej debil..." Sice televizní, ale krásná a vtipná podívaná o paradoxu dvou různých a přece podobných existencí, kterou si Mirek Donutil i Ondra Vetchý vychutnali. A když jsme u Ondry, tak mi režie trochu připomenula jeho nádherná Báječná léta pod psa... A proto také stejně hodnotím. ()

kuces

Krásné filmové pohlazení, které ma hlavu i patu. Jen se divím, že to opravdu jde, v českých podmínkách vyprodukovat kvalitní film. Více takových a míň srágor do kin. ()

Jonatána

Krásný film o přátelství plný hlášek, Miroslav Donutil a Ondřej Vetchý jsou skvělá dvojka a k tomu Veronika Freimanová, parádní. ()

quixote

Začalo to velmi sympaticky, ale s těžko uvěřitelným odletem balónu (tak trochu sci-fi, ne?) se kouzlo nějak vytratilo a děj se rozplizl, škoda. Líbili se mi herci a hrátky s jazyky. ()