Kapitán Exner a půvabná studentka řeší záhadnou vraždu, která souvisí s cenným archeologickým nálezem... Detektivní romány Václava Erbena si rychle získaly širokou čtenářskou obec. Zásluhu na tom má i atraktivní a neobyčejně originální vyšetřovatel kapitán Exner. Ten je nejen bystrý detektiv, ale i člověk, který si s chutí užívá života plnými doušky. V Pokladu byzantského kupce svěřil postavu „velkého“ detektiva Jiřímu Valovi, režisér a spoluscenárista Ivo Novák. Na scénáři se také, kromě samotného autora předlohy, podílel i Zdeněk Podskalský. V napínavém příběhu o záhadné vraždě a nesnadné cestě ke znovuobjevení starobylého pokladu se setkáte také s Gabrielou Vránovou, Jiřím Sovákem, Lubomírem Lipským, Josefem Kemrem a řadou dalších populárních herců. (Česká televize)

Ironfood

Vala mi sice v roli Exnera moc neseděl, ale jinak je to velmi podařená komediálně laděná detektivka. Pomáhá tomu řada dobrých herců ve vedlejších rolích, asi nejvíc mě pobavily dva krátké výstupy Josefa Kemra. ()

vitekpe

Vybornej Sovak, ale myslim, ze nejvic to zabil Kemr. Z toho jsem fakt chcipal... :-))) Vesela detektivka. P.S.: Plus Dana Reimova, zena jejiz zadna fotka neni na internetu k nalezeni!? ()

Přemek

Nezvykle zdařílý film z dílny řemeslníka Ivo Nováka. Detektivní komedie v pravém slova smyslu, z doby, kdy jedinou skutečnou vtipkující detektivní dvojicí byli pánové Höger a Bek ze série Alibi. Zde se k nim přidružili výteční Vala a Vránová a sekunduje jim Jiří Sovák v roli anarchistického archeologa. Doporučuji! ()

farfalla

Kapitán Exner a studentka Kamila Housková na stopě pokladu, který se ztratil v období 2. světové války. Výborná detektivka i komedie zároveň. ´Hoši, hoši, to je peklo!´ ()

EKLEKTIK

"A noc je v kýblu." Další nestárnoucí krimikomedie, ve které tentokrát kapitán Exner, nevypátrá jen zločince, ale i jeden poklad, jednoho syna a jednoho otce. ()

everlong

velice povedená krimikomedie s plejádou skvělých herců, je věčná škoda, že se nenatočilo více podobných snímků, protože jsem se opravdu skvěle bavila ()

PhillM.

Ta šedesátá jsou z toho cítit. Soudruh kapitán Exner jezdí v Bugatce. Do toho mladá Gabriela Vránová (coby Exnergirl, jak zde někdo vtipně poznamenal). A ve vynikající roli její otec agresivní Kemr. Něco jako Bohumil Císař s povahou Evžena Humla. Sovák je tam nakonec taky, coby hláškující archeolog dr. Soudek. Prostě skvělé, vtipně, s noblesou a šarmem napsané i zahrané. Ačkoli se to zdá nemožné, tak Vala překonává Kodetova Exnera o koňskou délku. Asi proto, že Kodet je (skoro o dvacet let později) obalen zelenými esenbáky a ne Janem Libíčkem a Václavem Lohnickým. ()

Bozvav

Výborné zpracování, které k dokonalosti dovádějí herci jako pan Vala (velmi charismatický Exner), Sovák nebo Vránová. Dobrá zápletka, skvělý scénář, napětí i humor. Váhala jsem mezi 4, nebo pěti, ale vzhledem k roku vzniku si těch pět hvězd zaslouží. ()

mh.mail

60% — Sice se mi jako kapitán Exner asi více líbí Jiří Kodet, ovšem tento film je zase o trochu zábavnější a má lepší tempo než „Smrt talentovaného ševce“. V každém případě se jedná o pohodovou detektivku podanou s mírným nadhledem. ()

Pavelpi

Velmi dobře podaná česká klasická detektivka.Perfektní Jiří Sovák,Jiří Vala a Ilja Prachař.Film byl natočen podle jednoho z románů Václava Erbena a myslím,že velmi zdařile.Ve srovnání se Smrtí talentovaného ševce zcela jasně vede. ()

MickeyStuma

Takzvaná nová vlna v šedesátých letech československé kinematografii hodně přála i když je bohužel dnes většina snímků z této doby hanebně zapomenuta. Netýká se to však detektivního žánru, z nichž pochází i tento snímek, natočený na základě literární předlohy autora Václava Erbena, který přinesl do mysli čtenářů detektiva Michala Exnera. První snímek o něm byl pojat velkoryse k různorodosti diváků. Jeho devizou je především zábavnost, takže nějaké vyloženě tajemné, napínavé či dokonce temné scény, jakými se pyšnily snímky s majorem Kalašem, nelze v tomto případě očekávat. Ze snímku ční živost a všudypřítomná veselá nátura v diváckém odpočinkovém kabátě. Zásadovost a kriminalistické metody však na úkor toho nejsou v žádném případě zastíněny. Pevný scénář byl natočen v cinemascopu, což dává o to větší obrazový zážitek. Kapitána Exnera si zahrál Jiří Vala a ne zrovna neomaleně. Naopak. Dodal mu ohromnou lidskost v zájmu svého prostého charakteru obyčejného člověka a zároveň právě onu zásadovost policejní práce. Ano, atmosféricky jsou na snímku šedesátá léta hodně znát, ale není to nic, coby současného diváka odrazovalo. Ryze česká detektivka bez akčních scén a vůbec leckterých vynucených žánrových vymožeností. Filmový příběh, ke kterému se dá i po letech vracet. ()

analog

Vala mi tam nesedel,taktiež humor je mierne toporný,imponoval mi je širokouhlý formát.Ako trenčiansky lokálpatriot upozorňujem na vyskytnuvší sa odliatok"známého nápisu z trenčínské hradní skály":-) ()