Tvář vody

• Austrálie

• Irsko

Drama / Fantasy / Romantický / Thriller / Horor

USA, 2017, 123 min

Voľný sequel ku Guillermovej milovanej Creature from the Black Lagoon, s delikátnou retro výpravou a unikátnym, doslova krásnym netvorom. Porovnávanie s Faunovým labyrintom je mimo misu, ten bol viacej fantaskný, krutý, smutný a menej hollywoodský. The Shape of Water je delikátna, kúzelná americká žánrovka s jednoduchou až predvídateľnou premisou, ale srdciarskym spracovaním s tonou filmovo-geekovských vložiek. Beauty and the Beast meets Romeo & Juliet. Rozprávka pre dospelých, v ktorej hlavná hrdinka už nečíta fantasy knihu, ale masturbuje vo vani. Rozprávka na Guillerma umiernená v množstve krvi aj násilia, a neopomínajúca černošku, gaya, trumpovského amerického generála ani tajného ruského vedca so srdcom na správnom mieste. Všetko decentne napísané a zrežírované, všetko na správnom mieste, akurát v málinko prepálenej stopáži. 100 minút by bolo ideálnych.(27.9.2017)

• verbal

Vilém Býkovský míval bizarní, fantaskně temný potenciál jako málokdo. Někdy před 11 lety však, jako jeho zjevně velký vzor Štefan Hracíkopec, prošel přechodem, ztloustnul, začal chovat kočky a točit troubící jeleny a panenky s porcelánovýma hlavama pro hormonálně destabilizované prasnice či náctileté homodebily, ze kterých se chce nemenopauzujícímu heterosexuálnímu divákovi akorát tak Blade. Těchto Padesát odstínu puškvorce kombinovaných s RyboÍtým satanžel není výjimkou. A tak si němý, neskonale iritující, odpudivý babochlap ze zoufalství narazí žábochlapa, neštítíc se mezidruhového křížení se s ním bez váhání vytře, a já v tom lepkavém přívalu estrogenní červenoknihovní prudy jen čekal, kdy ta piča naklade ichtylovi jikry a on mezi žábrami procedí „FrogÍtý foun houm“, čímž si brnkne do Vodníkova pro stěhováky. Sice nutno na druhou stranu uznat, že je ten přiteplený kýčovitý opruz skvěle zrežírovaný, výborně zahraný (Míša Šanón je snad slizštější než cigánské hračky) a vizuálně retropotuněný tak, že i ty vajíčka natvrdo asi vytáhli po šedesáti letech z mrazáku, nicméně nemasochisticky založený, duševně zdravý jedinec taky přece nezačne dobrovolně píchat enormně otylé padesátky se třemi bradami, aby se pokochal fakt realistickým knírem, hmatatelnou sadou ojetých pneumatik a autentickým puchem žluklé rybiny.(14.1.2018)

• LIVINGDEAD

Tak to je fakt hnus? To jako fakt museli natočit film, jak uklízečka šuká s příšerou? To už mohli rovnou natočit film, jak šuká s hrochem! Na druhou stranu, chápu, že pokud chtěli do hlavní role obsadit herečku Sally Hawkins, museli ji jako milence obsadit chlapa v masce mloka, protože o takovou šeredu by nikdo nechtěl ani opřít kolo! Dávám 20% mé oblíbené černošské herečce Octavii Spencer.(15.1.2018)

Guillermo Del Toro a jeho novinka Shape of Water mě bohužel nenadchla a Toro po delší době vyloženě zklamal. Shape of Water sice sklízí nadšené reakce i vyhrálo ocenění na Golden Globech za nejlepšího režiséra i hudbu a já zajisté nemohu popřít solidní režii, dobovou atmosféru a slušné herecké výkony, především Michael Shannon jako záporák je snad nejlepší na celém filmu, ale zbytek mě nechal chladným. Film má docela vlačné tempo, nesympatickou hlavní hrdinku, která je tak zoufalá, že si to rozdává s Fish manem a na můj vkus až moc romantiky, že napětí a těch pár brutálních scén zůstává spíš v pozadí. Překvapivě zde však funguje humor ( Never trust a man even if he is flat down there ). Jako romantická fairytale o němé dívce, která se zamiluje do příšery to zřejmě funguje, jako horor téměř vůbec. Své diváky si film však najde, předpokládám ženské publikum. 60%(10.1.2018)

Uprostred obdobia studenej vojny sa v americkom výskumnom centre začne experiment s obojživelným živočíchom, akého svet ešte nevidel. Osamelá Elisa (Sally Hawkins), ktorá v centre pracuje ako upratovačka, je jednou z mála osôb, ktoré majú k tomuto monštru prístup. Keď s ním príde do kontaktu, zisťuje, že tento tvor nie je až taký nebezpečný, za akého je považovaný a začína si s ním čoraz viac rozumieť. - Guillermo del Toro je výnimočný režisér. Dokáže do každého projektu, na ktorom sa podiela, vniesť tolko fantázie a dobrej nálady, že to je až neuveritelné. A v tomto prípade ma velmi milo prekvapil aj mierou brutality, pretože som neočakával nič a dostal som viacero nepríjemne krvavých scén. Vizuálne je všetko špičkové, rovnako ako kulisy, ktoré Vás prenesú do časov, ktoré ste nikdy na vlastnej koži nezažili. Počas studenej vojny v USA vybudoval Joseph McCarthy riadne napätie a tu to je cítiť na každom kroku. Herci zahrali úlohy presvedčivo a pán del Toro dokáže vytvoriť surových a bezcitných záporákov ako nikto iný. Velký rešpekt si zaslúži aj obyčajným divákom trochu neznámy pán Doug Jones, ktorého absolútne nezaujíma, či hrá v obrovskom filme z Hollywoodu alebo v nízkorozpočtovom béčkovom horore, čo mi na ňom velmi imponuje. Minulý rok bol pre hororový žáner výnimočný a The Shape of Water je toho ďalším dôkazom, takže dúfam, že tých položiek v sekcii ocenění ešte pribudne. + Doug Jones + herec z The Cabin in the Woods a Bone Tomahawk + herečka z Halloween II + herec z Timber Falls + herečka z Crimson Peak a It + herec z Lizzie Borden: The Fall River Chronicles + herec z Diary of the Dead(8.1.2018)

Stylově nádherná pocta starým brakovým filmům, krásně zachycená atmosféra přelomu 50. a 60. let, netradiční romance, co chytne za srdce, skvělý výkon Sally Hawkins v hlavní roli, kterou jsem do této chvíle považoval za slušnou komediální herečku, ale to, co předvedla v tomhle kousku, ji katapultovalo hodně vysoko po všech stránkách charakterního herectví. Osobně oceňuju výtvarné hračičkovství Guillerma del Tora, které mi připomíná starší práce Jean-Pierra Jeuneta. Celou tu hru s detaily, kterou plně poberete nejspíš až při opakovaném zhlédnutí. Tady se mi vymstila mizerná znalost angličtiny, protože jsem příliš mnoho energie musel věnovat četbě titulků, zatímco mi spousta drobností unikla. Chtěl jsem vědět, za co se udělují Zlaté globy, a teď už vím, že jsou v těch nejlepších rukou. Zatím mi přijde hodnocení na ČSFD příliš nízké, patrně se snímek dosud míjí s cílovou diváckou skupinou. Za ten industriál s patinou starých časů ti, Guillerme, děkuji. Celkový dojem: 90 %.(1.1.2018)

Jak už tady jistě řada přede mnou napsala, taková pohádka pro dospělé. Řekla bych, že v jistém momentě je film docela odvážný, pro někoho možná až moc (například jedna slečna vedle mě v kině bylo z jednoho momentu vyloženě znechucená), jenže ono na konci tak všechno do sebe hezky zapadne, že se nešlo nepousmát. Kouzelná atmosféra, díky které zcela zapomenete na jednoduchý a předvídatelný děj.(5.1.2018)

Ajaj. Co si budeme nalhávat, Guillermo del Toro poslední kousky Purpurový vrch a Pacific Rim hodně neukočíroval, zajímavý rozhodně nebyl ani se scénáristickým snažením u Hobita. Tentokrát možná šikovně balancuje víc rovin, pořád je to ovšem ohraná variace na to, jak jedna nepolíbená outsiderka ke štěstí/lásce přišla. Zlo i dobro jsou jasně vymezené, ostatně tak to v pohádkách bývá. Emoce ke mně nějak nedošplouchaly, citové sbližování je odfláknuté, tak rychlé vzplanutí by vyděsilo i samotného vodního chlapíka. Mexický tvůrce nicméně potěší svou typickou stylizací, kdy znovu předkládá řadu vymazlených detailů, citlivě přistupuje ke svéráznému příběhu, skládá poctu brakovým hororům, melodramatům a muzikálům minulých dekád, ovšem ač jeho látka v sobě lásku k filmové minulosti nezapře, pořád se toho ke mně dostalo hrozně málo. Herecké výkony jsou dobré, ale na nějaké nominace to určitě nevidím (náležitě slizký Michael Shannon paradoxně chybí, ale proboha, za další vedlejší role?!). Dietní tři hvězdy. Faunův labyrint byl někde úplně jinde.(15.1.2018)

Jak já miluju tyhle krvavé pohádky od del Tora. PÁN režisér a scénárista. A jeden z mála tvůrců, kteří točí tak, jak se jim to zrovna líbí, ne jak se od nich očekává. Vynikající režie, hudba a herecké výkony všech zúčastněných. Ústřední dvojice Sally Hawkins a Michael Shannon opravdu excelují. Z tohohle pár nominací ne-li sošek rozhodně kápne. Jediná malá vada na kráse je, že mě to moc nezasáhlo, což jsem zrovna tady trochu čekal. Každopádně nemá smysl srovnávat Tvář vody s Faunovým labyrintem, to už jsme úplně v jiných vodách.(12.1.2018)

Klasicky temná pohádka pro dospělé v Del Torově podání. Moc jsem si užívala nádhernou retro výpravu a jak si film hraje s barevnými i narativními tématy, které se filmem proplétají. Atmosféricky hutné. Celkově to působí velmi starosvětsky, na což je Del Toro expert. Sally Hawkins podává krásně nebojácný výkon a Michael Shannon je lahodně opovrženíhodný. Filmu se v podstatě nedá moc vytknout, ale na plný počet mně to zkrátka dost citově nepoložilo.(31.12.2017)

• *CARNIFEX*

“del Toro” zrejme na niečom fičí, keď sa rozhodol, že spracuje takúto “romantickú” fantasy šialenosť. Človek asi musí byť jeho fanúšik, aby pri takýchto filmoch híkal od radosti. Priznávam, spočiatku som bol zaujatý, potom zas zvedavý, ako to celé “vypáli”, no inak ma celkom solídne zmáhala nuda. Nič pre mňa, tento hybrid, pričom čím dlhšie film “bežal”, tým viac som bol otrávený. “Dvojka" zo súcitu ..(14.1.2018)

Fantasy rozprávka pre dospelých zasadená do dekadentného prostredia začiatku 60-tych rokov. Práve prostredie je nádherne vykreslené, pripadal som si ozaj ako v rozprávke. Príbeh rozpráva o vážnych veciach z obdobia rastúceho napatia studenej vojny, hoci dokáže byť aj umne odľahčovaný. Ústrednou postavou je hluchá Elisa, ktorá pracuje ako upratovačka vo vládnom laboratóriu a objaví tajomného tvora, s ktorým sa nejedná práve v rukavićkách. Postavy filmu sú dobre obsadené, a hoci ani samotný príbeh neposobí nejako originálne ( predpokladám, že v 50-tych rokov pri popularite podobných filmov o roznych kreatúrach sa niećo podobné vyskytlo ), ale Guillermo del Toro vytvoril slušné dielko, ktoré pobaví a poteší oči diváka.(16.1.2018)

(Lumiere - 12.11.2017 - IFFBA)(3.12.2017)

Když jsem poprvé viděl trailer na nejnovější del Torův film, tak jsem si říkal, že se Tvář vody zařadí vedle Faunova labyrintu, co se originálního příběhu a vymazlené výpravy týká. I když tento netradičně pojatý romantický film kvalitou a úderností lehce ztrácí za úžasným del Torovým majstrštykem, tak i přesto jde o snímek, který nenechá diváka chladným a netečným. K úžasné výpravě a děsivě nádhernému vzhledu "monstra" nemám slov, protože bych jen opakoval komentáře ostatních. Ústřední zamilovaná dvojice toho moc nenamluví, ale i tak má člověk pocit, že jejich vztah plný pohledů, znakové řeči a bizarních skřeků je nadmíru vřelý, možná i lehce děsivý, ale o to více kouzelný. Vedle krvavých scén bez příkras, které jsou pro del Torovy filmy charakteristické a opakují se napříč jeho tvorbou, se našlo místo i pro humornou stránku, o kterou se postarali zejména Octavia Spencer v roli Zeldy a Richard Jenkins jako Giles. Nevinný a mírně potutelný výraz Sally Hawkins skvěle konstrastuje s démonickým vzhledem hlavního záporáka s tváří Michaela Shannona, vedle kterého se i vřeštící výraz "monstra" zdá býti více sympatickým. Zkrátka jeden z nejpodivnějších filmů poslední doby, který se díky příběhu, hereckým výkonům a výtvarné stylizaci rozhodně neocitne pod vrstvou prachu a v zapomění.(1.1.2018)

Cieľový divák sa bude pri sledovaní cítiť presne tak, ako postavy pri sledovaní starých muzikálov v televízii a sandálových filmov v kine. Čiže sa trochu obávam, že kto nemá v malíčku oba Arnoldove filmy z 50 ´s a niektoré ďalšie sci-fi tohto obdobia plus historické súvislosti, tak si iba povie, že dobre, fajn príbeh, ale čo z toho. Del Toro sa ale pohráva aj na iných frontoch ako nostalgických, pokiaľ už samozrejme nepovažujeme porovnávanie s jeho staršími dielami tiež za nostalgiu. Máme tu aj fajn odvážne motívy, čo je určite lepšie ako napríklad explicitne ukázaný interspecies sex alebo niečo podobné. Spomeniete si napríklad na King Konga alebo aj relatívne nedávny a nedocenený Splice. Snáď Shape of water získa pozornosť akú si právom zaslúži. Skúste v závere popremýšľať nad skutočnou motiváciou vynikajúco zahraného záporáka, Shannonova civilná poloha zaujme predsa len viac, ako v polohe mimozemšťana v komixovke.(12.11.2017)

Krásná pocta starým monster filmům a všem těm podivným béčkům jedné doby, i když občas mi některé zkratky přišly trochu rušivé. Sally Hawkingsová je naprosto skvělá, Shannon konečně někde jako záporák i bavil a hlavně se na to díky del Torově nápaditosti opět krásně kouká. A že monstrum nebylo stále počítačové, to jen a jen příjemně překvapilo.(8.1.2018)

Zbytečně dlouhý mix romantiky, akce, krve, fantasy a politicky - genderově - rasově (ne)korektních narážek zabalené v sexy retro balení s úchvatným, pro Tora typickým, netvorem, který děsí i okouzluje zároveň. Skvělý Shannon a skvělá Hawkins, která musela zaujmout i bez replik. 75%(14.1.2018)

Velmi osobitý a velmi neotřelý romantický příběh, který staví na vzájemné důvěře a toleranci jak člověka, tak i monstra. Guillermo del Toro tímto snímkem velmi příjemně překvapil, jelikož spojení klasické romantické linie s jeho klasickým "hračičkovstvím" a slabostí pro různá monstra se vážně velmi povedlo. Velký podíl na tomto úspěchu má rovněž dynamický soundtrack, vtahující kamera a herecké výkony Sally Hawkins, Michaela Shannona a Douga Jonese. Jedinou vadou na snímku The Shape of Water je lehce přepálená stopáž, která "nabídne" několik zbytečných a hluchých scén. Až na tento detail jsem se snímkem velmi spokojen, pročež ho mohu s klidným svědomím jen a jen doporučit. „When he looks at me, he does not know - how - I am incomplete. He sees me... as I am.“(13.1.2018)

Tak tohle nemá s hororem ale vůbec nic společného. Spíš se jedná o mezidruhovou fantasy romanci, která by se klidně dala považovat za rodinný film, pokud by se del Toro jen trošičku krotil. A to je pro mě docela zklamání, protože jsem čekal něco v intencích Faunova labyrintu a dalších totovek, ale tohle za nimi zaostává ve všech směrech. Jediné, co si zaslouží absolutorium, je obsazení. Od Shannona s Jenkinsem se vysoký standard očekává, ale tady to stojí a padá s ne až tak okoukanou Sally Hawkins, která byla výborná. Fajn je i samotná amazonská potvora, ale co si budeme povídat, vypadá jako Sapienův brácha. Celkově to vidím jako prachobyčejný průměr. 50%(14.1.2018)

V celku pohodová romantická rozprávka pre dospelých osadená do šesťdesiatych rokov - obdobia studenej vojny a začiatky objavovania vesmíru. Príbeh o "netvorovi a nemej kráske", dobrých a zlých, múdrych a sprostých, vedcoch i špiónoch, s peknými veršami romantickej básne na koniec. Veľmi dobrý komentár dal POMO.(14.1.2018)

<< předchozí 1 2 3 4