Čistá duše

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Životopisný

USA, 2001, 135 min

Další kousek, který až příliš dlouhou dobu šel mimo mě. Možná přeceňované, ale na mě zkrátka tohle funguje. Russel Crowe dlouho patřil mezi herce, kterými jsem vesměs opovrhoval, nemůžu mu však upřít, že se upsal tolika zajímavým projektům a hlavně předvedl v každém diametrálně odlišný, a vesměs skvělý, herecký výkon. Ron Howard dnes spíš natočí jeden skvělý film ze dvou, dříve to však byla oscarová jistota, která dokázala těžkou látku pojmout jak se patří a naplno vtáhnout diváka do děje i přes trošku delší stopáž a několik velice dlouhých scén. Tento fakt však zdárně vyvažuje mnoho emotivních scén a 2 zcela strhující. Životní příběh Johna Nashe jsem neznal, takže jsem byl velice překvapený, co se z příběhu nakonec vyklubalo. A velice to na mě zapůsobilo. A ten soundtrack je boží, sice se vesměs opakuje jeden a ten samý motiv, ale baví mě to poslouchat až do konce a filmu to dodává grády a vám pak emoce...90%(17.11.2014)

[imdb: 8.0/10] | me: Sú filmy a sú FILMY ... Toto je FILM aký sa nezrodí často. Ponúka všetko od vynikajúceho hereckého predstavenia cez krásny príbeh (+ réžiu) až po silnú hudbu. Story života jedného veľkého matematika v strhujúcom podaní R. Crowa (a jeho skvelých kolegov: Connelly WOW !, ...). Je to film, ktorý vo mne ešte stále rezonuje, núti ma premýšľať a zamýšľať sa... je to film par excellence, je to filmársky klenot.(13.7.2010)

Velice sympaticky natočený film, dobrá pointa, zajímavý příběh. Russel Crowe byl v roli Johna Nashe naprosto skvělý a nemohu mu nic vatknout. I ostatní herecké výkony se mi líbily. Něco tomu však chybělo, i když to nedokážu přesně definovat. No to je jedno. Spolubydla, matfyzák, který fil vidl již několikrát, mi doporučil, ať se na film podívám ještě jednou, a to co nejdřív, pač podruhé už je to uplně jiný zážitek, a snad ještě lepší.(21.7.2008)

Dráma nie AKO vyseknutá, ale VYSEKNUTÁ podľa amerických a oscarových šablón. Pre mnohých "americky nestráviteľné", ale... zachraňovaná režijným Howardovým umením, kúzelnými scénami (súhvezdia) a hereckými výkonmi. Hlavne Crowea - má sa za to, že získal Oscara o rok predčasne (GLADIÁTOR) a "skutočne" si ho zaslúžil práve až za ČISTÚ DUŠU, za ktorú bol však "len" nominovaný. Jennifer Connellyová (PHENOMENA) je krásna a verná (a to túto "herečku" nemám v láske) a zaujímavé (ale pozor, veľmi zradné) úlohy dostali Ed Harris s Paulom Bettanym. Kino Považan NmnV 2002(13.1.2005)

Velmi podařený životopisný film (postavený na tradičních základech amerického přístupu k životu a světu). Profesor Cyril Höschl jednou na jedné své přednášce říkal, že se osobně na nějaké konferenci v zahraničí s profesorem Nashem setkal a že ve skutečnosti nepůsobí tak charismaticky a oslnivě jako ve filmu Čistá duše. A tak to má asi v amerických životopisných velkofilmech být...(25.7.2007)

• - Russell Crowe bol vybavený sadou zubných protéz, ktoré mu vytvárali mierny predkus, aby sa čo najbližšie priblížil k zobrazeniu skutočného Johna Nasha. (Greenpeacak)

• - Když John (Russell Crowe) přijede na konferenci, přiběhne k němu holčička, on ji obejme a pustí na zem aktovku. Pak se baví s bývalým spolubydlícím, a když ho zavolají, odchází, aniž by aktovku zvedl. V dalším záběru je aktovka vedle něho na konferenci. (Terva)

• - Na pozici režiséra byl zvažován Robert Redford. Ten však tuto nabídku odmítl kvůli nabitému programu. (becki_tu)